11 COURANT Rondje om de kerk - per vliegtuig.. 'Tien kaartjes! Ik dacht dat ik gek werd' TEXELSE Spraakmakende boerderij De Mars gesloopt Onderzoek Helderse kruising KWS voert werk rond raadhuis en OSG Hogeberg uit Raadhuis ZDH wint Ferry Zwanenburgtrofee Geslaagd Wie vanaf nu de restauratie van het dak van de NH-kerk van Den Burg steunt door het symbo lisch kopen van leien, maakt kans op een rondvlucht boven Texel voor twee personen waar bij ook enkele rondjes rond het kerkgebouw worden gemaakt. Tessel Air heeft deze prijs op ver zoek van het actiecomité beschik baar gesteld om meer vaart te brengen in de inzameling. De leien verkoop heeft tot dusver €13.000,- opgeleverd terwijl €50.000,- het streefbedrag is. De rondvlucht gaat naar degene die de stand op €20.000,- brengt. Leien kosten per stuk €25,-. Wie ze bestelt (door overmaking van het benodigde bedrag op bankreke ning 1552.96.841 van 'Rest. Fonds NH Kerk' ontvangt een certificaat. Wie er tenminste vijf bestelt (dus voor €125,-) krijgt zijn naam ver meld op de onderzijde van één van deze leien. Als bewijs dat dit ook echt is gebeurd, ontvangt de gever naast het certificaat een foto van de betreffende lei waarop de naam is te zien. Om die reden moeten de gevers bij de bankopdracht hun huisadres vermelden. Voor de sponsoring hebben de actievoerders onder meer een brief gestuurd naar de 750 onderne mers die Texel rijk is, maar dat heeft tot dusver onvoldoende opgeleverd. 'Het moet toch moge lijk zijn dat ook ondernemend Texel zich het lot van dit monumentale gebouw in het centrum van het eiland aantrekt. Een respectabel aantal is hen voorgegaan en heeft zich eeuwige roem verworven. Hun namen staan op het dak van de kerk', zegt Ben Daalder uit Den Burg, die samen met Douwe Kooi ker en Gijs Bouw dit onderdeel van de inzameling coördineert. Voor het vergaren van het beno digde kapitaal is intussen met suc ces een beroep gedaan op 'grote' bedrijven en fondsen (zoals het Prins Bernhardfonds) en de subsi- diepot van de gemeente, wat rond €80.000,- in het laadje heeft gebracht. Voor zover de oude leien van de kerk nog in redelijke staat verke ren, zijn die in letterlijke zin te koop, bijvoorbeeld om er een naambordje met historische waar de van te maken. Een nieuw initia tief komt van de Texelse kunste naarsvereniging ZOUT. Die wil de leien beschilderen of er op een andere manier kunstwerken van maken. De kunstenaars waren gefascineerd door vorm en struc tuur van het materiaal en zagen ook waarde in het feit dat de leien meer dan zestig jaar op het histori sche gebouw hebben gelegen. Twaalf kunstenaars, onder wie ook niet-leden van ZOUT, zijn erbij betrokken en inmiddels zes kunst werken ingeleverd. Het is de bedoeling deze in de kerk ten toon te stellen tijdens de maandagse markt, op de folklorewoensdagen en, als er voldoende belangstelling voor is, mogelijk op andere tijden. De werken zullen worden verkocht en een deel van de opbrengst gaat naar het restauratiefonds. De mensen van de actie 'Kerk onder dak' verwachten ook veel van het 'galadiner' dat met feeste lijke en muzikale omlijsting in sep tember in de kerk zal worden gehouden met ondersteuning van Texel Catering Ruud Boom. Intussen gaat het herstel van het dak gestaag door. De firma Pronk uit Warmenhuizen heeft de noord westelijke kant van het dak inmid dels van nieuwe leien voorzien. Daarbij zijn ook slechte stukken van de spanten en ander houtwerk vervangen en/of behandeld tegen knagende insecten. Een en ander vergde meer tijd dan was voorzien, zodat het werk pas na de bouw vakvakantie kan worden opgele verd. Sinds vorige week is men bezig met de zonnige zuidoostelij ke zijde. was, heb ik mijn vriend op zijn werk opgebeld en langdurig in zijn oor zitten schreeuwen. Hij houdt geluk kig ook van voetbal, dus hij vond het best. Nu is het bijna zover. Nog twee dagen, en ik kan niet meer normaal doen. Ik oefen op de fiets het Wil helmus, en overleg continu met mezelf met welke spitsen ik wil spelen, en ik heb al mijn oranje spulletjes als een soort hysterisch stilleven op de eettafel uitgestald. Als ik er langs loop, blaas ik op één van de drie toeters. Toet. Dat ik nagenoeg blut ben moge duidelijk zijn, want die kaartjes moet je wel gewoon betalen. En het vliegticket, en de hotels, en de huurauto en de benzine. En als ik er toch ben, wil ik ook wel op safari. Maar dromen afvinken, dat mag best geld kosten. Vind ik. Daarom denk ik dat ik zo toch nog even de stad in ga; ik mis nog iets...oranjes. Diana Kuip Diana Kuip in het stadion van Manchester United, gaat naar het WK in Zuid- Afrika. Het bedrijf Koninklijke Wegen bouw Stevin (KWS) uit Heerhu- gowaard krijgt opdracht voor de herinrichting van het gebied rond het nieuwe raadhuis, OSG en Stayokay, aangeduid als 'Tussen dorpskern en landschapsreser vaat'. Bij de aanbesteding was dit bedrijf met €949.000,- (exclu sief BTW) de laagste van de vijf inschrijvers. Nummer twee schreef in voor €957.000,- en nummer vijf voor €1.143.000,-. Aan de aanbesteding werd niet meegedaan door Texelse bedrijven. Het werk betekent een ingrijpende opknapbeurt voor dit deel van Den Burg. Nieuwe infrastructuur en beplanting moeten het aantrekke lijker maken voor verblijf en door gang, waarbij een harmonische overgang ontstaat tussen de bebouwde kom en het landschap pelijk waardevolle Hogebergge- bied. Bij de organisatie van het werk krijgt een goed looppad naar de OSG prioriteit. Sloopwerkzaamheden aan de stolp aan de Marsweg. (Foto Gerant Timmerman) Gezicht op de zuidoostelijke kant van het kerkdak met aan de onderkant en bij de toren de zojuist aangebrachte nieuwe leien. (Foto Harry de Graaf) Oud Texelaar Diana Kuip (1980) woont in Amsterdam, en werkt daar als chef-redacteur bij het tijdschrift JFK. Ze schrijft artikelen over van alles, maar vooral graag over voetbal. Omdat ze daar erg van houdt. Deze zomer komt haar droom uit; een WK bijwonen. Voor de Texelse Courant zal ze de komende maand af en toe haar Oranje avonturen optekenen (al naar gelang de kwaliteit van het Zuid Afrikaanse internet). De kruising Molenplein bij de ingang van het veerhaventerrein. De provincie en de gemeente Den Helder onderzoeken of ze de doorstroming op het kruispunt Molenplein bij de ingang van het veerhaventerrein kunnen verbete ren. Den Helder en de provincie, beiden eigenaar van weggedeelten bij de kruising, hebben het plan opgevat daar vier linksafstroken aan te bren gen om doorgaand en afslaand ver keer te scheiden. Een woordvoerder van de gemeente Den Helder bena drukt dat de plannen nog in een vroeg stadium verkeren en dat er momenteel nog veel overleg plaats vindt. Dit seizoen komt het nog niet tot uitvoering van de werkzaamhe den. Er wordt onder meer bekeken op welke wijze er ruimte voor de linksafstroken kan worden gemaakt en hoe het plan moet worden gefi nancierd. Een verbeterde doorstro ming moet op korte termijn verlich ting bieden aan de verkeersdruk op de stad door het verkeer van en naar Texel. Het plan is onderdeel van het omvangrijke project gebieds- ontwikkeling haven Den Helder. Vorige stelling: De gemeente verhuist in juli naar het nieuwe raadhuis aan de Haf- felderweg. Wat moet er dan met het bestaande gebouw op de Groeneplaats gebeuren? laten staan (35%) m i afbreken (65%) (afbreken om ruimte te maken voor wonin gen en winkels - 65%) (laten staan en gebruiken voor maatschap pelijke doeleinden - 35%) 302 stemmen Nieuwe stelling: Om het tarief kostendekkend te maken, gaat de invalidenparkeer- kaart €107,50 kosten (in plaats van €38,-). Is deze verhoging terecht? www.texelsecourant.nl Mars bekend geworden door de vele gerechtelijke procedures, tot de Hoge Raad aan toe, die zijn gevoerd bij de verkoop in 1954 van het pand. Eigenaar Dirk Sij- brand Sijbrandsz.Eelman (1905- 1985), de ongehuwde zoon van Sijbrand C. Eelman, ook wel de Spiekerkoning genoemd, verkocht de boerderij aan Gerardus Corne- lisz. Hin. Eelman, die beweerde aan schizofrenie te lijden, dacht dat de boerderij vol spoken zat en wilde deze snel mogelijk verko pen. Hij kreeg daar later spijt van. Maar de Hoge Raad stelde hem in het ongelijk. Het werd een beroemd arrest dat tot in lengte van jaren in de rechtenstudie zou worden gedoceerd. ZDH heeft zaterdag na een span nende finale het eigen toernooi gewonnen, zodat aanvoerder Mike de Bruijn uit handen van Ferry Zwanenburg zelf de naar de ere-voorzitter vernoemde wisseltrofee in ontvangst mocht nemen. De Hoornders, afgelopen maand gepromoveerd naar de vijfde klas se, namen het in de eindstrijd op tegen het jonge Waterwijk A1 uit Almere, dat dit seizoen de titel greep in de hoofdklasse D van de junioren. Beide teams maakten hun favorietenrol waar en wonnen al hun wedstrijden. In de finale deden ze elkaar niets cadeau. Waterwijk kwam met een gelukje op voor sprong, toen verdediger Bart Boog aard een voorzet per ongeluk in eigen doel liep. Vlak voor het einde maakte Pieter-Jan Eelman gelijk. In de beslissende strafschoppenserie miste ZDH de tweede en derde penalty en leek de strijd beslist. Daarna stopte Daniël Bakker, opvolger van de gestopte Chris Stolk, er twee en ging één poging naast, zodat de zege toch nog Den Hoorn bleef. Bakker kreeg als beloning de prijs voor beste keeper. Een verdediger van Waterwijk werd uitgeroepen tot beste speler. De Fair Play Cup werd gewonnen door de Zwalu wen, een veteranenteam dat gro tendeels bestond uit oud-voetbal lers van ZDH. Drie toeters. Kan iemand alsjeblieft tegen me zeggen dat ik geen oranje zooi meer mag kopen? Nu is het klaar. Ik heb nu drie oranje shirtjes, een trainingsjasje, een bodywarmer, ik heb twee mutsen een hoedje en een soort harig rood-wit-blauw ding. En een kroontje met glitters, veters met oranje lichtjes, een fluit je, twee vuvuzela's (langwerpige toeters), en een paardrij-rozet met de koningin erop. Die kun je opspel den, erg chique. En om mee te zwaaien heb ik een opblaashamer, een grote vlag met een leeuw en een slinger met kleine plastic vlag getje eraan. Oja, de Pletterpet van Heineken heb ik ook, maar die hoef ik eigenlijk niet. Alleen de toeter heb ik van de pet afgesloopt, want die klinkt ongelofelijk hard. Als een ekster heb ik de afgelopen maanden ieder oranje object dat op mijn pad kwam gekocht. Of me toegeëigend. En als een dorstig kalf heb ik me op ieder oranjebe- richt gestort. Berichten over voor selecties, oefenwedstrijden, opstel lingen, blessures, roddels, maakt niet uit. Ik. Moet. Alles. Weten. moeibaar achter het Nederlands Elftal aanscheuren. Hoera! (Het elftal gaat overigens zelf met het vliegtuig, maar dat terzijde). Ik heb al twee jaar geleden de aan vraag voor kaartjes bij de FIFA ingediend. Dat doe ik voor ieder Europees- of Wereldkampioen schap trouwens, al sinds ik 17 ben, maar tot nu toe was dat kansloos. Ik kan de brief inmiddels wel dro men; Beste Diana Kuip, helaas is uw aanvraag uitgeloot bla bla bla. Een tweejaarlijks terugkerende teleurstelling. Maar vorige zomer kreeg ik een andere tekst; Beste Diana Kuip, de FIFA heeft u voor het WK 2010 5x2 kaartjes toege wezen. Tien kaartjes! Ik dacht dat ik gek werd. En ik dacht dat ik in Bananasplit zat. Nadat ik honderd procent zeker wist dat dit niet zo Want over twee dagen zit ik in het vliegtuig naar het WK. Samen met mijn vriend. We hebben kaartjes voor vijf wedstrijden van het Neder lands Elftal. Die wedstrijden zijn over heel Zuid Afrika uitgemeerd, dus het wordt een flinke roadtrip; alleen al tussen Durban en Kaap stad ligt 1800 kilometer. Maar dat geeft niks. Als een soort blije oran je druif zal ik in de huurauto onver- Kraanmachinist Ruud Abma van loonwerkbedrijf Smit maakte deze week korte metten met stolpboer derij De Mars. De sloop vloeit voort uit de afspraak van eigenaar Kees Hin, die aan de overkant van de Marsweg een nieuwe stolp heeft gebouwd, met de gemeente. Die behelst dat het bouwblok wordt opgeheven en dat de boer derij verdwijnt. Hoe oud de stolp precies is, is niet bekend, maar in 1780 zou er al melding van zijn gemaakt. Volgens oud-Texels gebruik waren de balken die voor de stolp werden gebruikt, afkom stig van scheeps- of ander hout, mogelijk aangespoeld. Een bijzon der exemplaar krijgt een plekje op het erf van de nieuwe stolp. In juristenkringen is de naam De Een bijzondere balk in de stolp, vermoedelijk gemaakt van scheepshout. Liselotte Schoo (21) heeft aan de Stenden Uni versity in Leeu warden de HBO-studie Small Business (Fashion) Retail Management afgerond. Zij vervolgt haar opleiding aan de Fotoacame- die in Groningen. DE MARS VRIJDAG 11 JUNI 2010

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11