VVD wint met kwart van aantal stemmen 'Er aan denken je hand uit te steken' Subsidie voor Texelse visserij projecten V TEXELSE 5 COURANT \V Invalidenkaart fors duurder PVV winnaar op Hogeberg Onderzoek SOA's Verkiezing van gezelligste terras Vaderdagpagina 'L HU. 1ÜF M>J Ongeluk Epilepsiefonds De Koog viert komst haring KNRM haalt schip van Bollen BBH Wat ik zeggen wou VRIJDAG 11 JUNI 2010 De WD is bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer als win naar uit de bus gekomen op Texel. De liberalen kregen 2478 stemmen, bijna een kwart van het aantal dat werd uitgebracht. PvdA werd tweede met 2031 stem men (20 procent), gevolgd door het CDA met 1519 stemmen (15 pro cent). Bij de vorige landelijke ver kiezingen in november 2006 waren de christendemocraten nog de grootste partij op Texel. De PW eindigde met 1113 stem men (11 procent) op de vierde plaats. Dat was lager dan in 2006 toen de partij vanuit het niets twee de werd op Texel. Bij de Europese verkiezingen in 2009 was de partij van Wilders eveneens de één na grootste. De SP leverde in ten opzichte van 2006 en kreeg 945 stemmen (9,3 procent). Voor GroenLinks werd 825 keer een stembiljet ingevuld, voor D66 715 keer, voor de Christenunie 216 keer en de Partij voor de Dieren kreeg 131 stemmen. De SGP had 62 stemmen, waarvan de helft uit Oosterend. Rita Verdonk heeft 41 aanhangers op Texel en de partij MenS was goed voor 25 stem men. Het eiland kende een hoge opkomst van 96 procent, omdat veel toeris ten hun stem uitbrachten. De gemeente kon gisteren desge vraagd nog niet aangeven hoeveel kiezerspassen aan toeristen waren uitgegeven. Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp kende een opkomstpercentage van 139 pro cent, De Hof in De Koog van 131 procent, het gemeentehuis 116 procent en buurthuis Bethel in Zuid-Eierland had een opkomst van 109 procent. Starkenburgh was het laagst met bijna 69 pro cent. Door de grote belangstelling moest de gemeente voor De Cocksdorp, De Koog, het gemeentehuis en Zuid-Eierland extra stembiljetten laten overkomen. Die werden door een koerier vanuit Assen naar het eiland gebracht. Volgens een woordvoerder werden woensdag ook nog zeven nieuwe stembussen in elkaar gezet, omdat de bestaan de vol raakten. De stembiljetten waren tegen twaalf uur 's avonds geteld, drie uur nadat de stembu reaus waren gesloten. Ontspannen wachtend, geintjes makend of toch een beetje gespannen kijkend. 84 Kinderen van vier basisscholen deden woensdagochtend verkeersexa- men in Den Burg en ieder beleef de dat op zijn of haar manier. Britt Houwing en Sunny Halsema van de Jozefschool staan er ont spannen bij. Beiden een oranje hesje om de schouders, zodat de controleposten onderweg de dames kunnen herkennen en een paar goede fietsen om te rijden. De route die ze moeten afleggen, kent weinig geheimen voor de twee. Sunny heeft hem al een paar keer gefietst en ook Britt heeft hem ver kend. De opdracht is duidelijk: handen uitsteken als je afslaat, waar nodig voorsorteren en goed letten op het overige verkeer. Directeur André de Ruijter van de Jozefschool begeleidt de kinderen. Met horloge in de hand houdt hij bij dat er om de minuut een kind ver trekt. Dat de meeste kinderen de route al verkend hebben, komt goed uit. Gemeentewerken zou richtingbordjes plaatsen, maar dat blijkt erbij ingeschoten te zijn. Nico Drenth van Veilig Verkeer Neder land, organisator van het verkeers- examen, probeert telefonisch nog wat te regelen, maar dat heeft wei nig zin meer. Het examen leidt er verder niet onder. De politie helpt mee door te con troleren of alle fietsen deugdelijk zijn. Joeri Beumkes krijgt het advies even zijn achterlicht te laten maken. 'Dat gaan we doen', aldus Joeri. Hij vindt het wel goed dat de politie de fietsen nakijkt. Luuk Boogaard is als eerste terug. Opgelucht gezicht en een tevreden glimlach. 'Het was niet echt moeilijk', vertelt hij. Ook Marijn de Vries komt opge lucht binnen. 'Het was prima te doen, je moest alleen goed oplet ten en eraan denken je hand uit te steken.' De leerlingen fietsen voor een groot deel op of binnen de binnenring van Den Burg en via de Emmalaan en de Keesomlaan een klein een stukje langs de Pontweg. Aan het eind van de ochtend heeft De Ruij ter heuglijk nieuws voor de kinde ren van de Thijsseschool, de Timótheüs uit Oosterend, de Vrije School en zijn eigen school: ze zijn allemaal geslaagd. Twee Texelse visserijprojecten krijgen subsidie uit het Europees Visserijfonds voor Duurzame Ont wikkeling in Visserijgebieden. Het gaat om de ontwikkeling van een verse vismarkt in Oudeschild in het gebouw van de CIV en om de aanschaf van een nieuwe instal latie voor het verwateren van handmatig geoogste kokkels. De vismarkt is een samenwerking tussen garnalenvisser Dirk Albert Blom van de TX25 en visafslag Hol lands-Noorden. Ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord omschrijft het als een goed voorbeeld van verbre ding van de visserij in de richting van recreatie en toerisme. 'De haven wordt levendiger, het bevordert het toerisme, is gunstig voor de vissers, het is een extra afzetkanaal en de vis wordt beter verkrijgbaar. Wellicht is de vismarkt ook een aanzet om er andere streekproducten te verhan delen en dat zo ook andere midden stand er van profiteert', vertelt woordvoerder Vera van Vuuren. Het andere project dat in aanmerking komt, is een initiatief van het Noord- Hollandse bedrijf Providence, met als hoofdactiviteit het handmatig rapen van kokkels in de Waddenzee. Dit bedrijf heeft subsidie gekregen om te investeren in een nieuwe installatie voor het verwateren van kokkels. Deze wordt gebouwd op een schip en biedt de mogelijkheid om kokkels aan boord te verwerken, te spoelen (verwateren) en te ver pakken. Hiermee kan een verse, zandvrije en duurzaam gevangen kokkel aan de Nederlandse markt worden geleverd en kan worden samengewerkt met verse vismark ten. Als betrokkene wordt genoemd Willem-Anton Schagen Samen met co-financiering van de provincie Noord-Holland wordt voor deze en andere projecten bijna €300.000,-geïnvesteerd in projecten in Noord-Holland Noord. Ingaand 1 januari 2011 gaat het tarief voor een gehandicapten- parkeerkaart fors omhoog: van €38,- naar €107,50. B en w heb ben dat besloten om het tarief kostendekkend te maken. In het bedrag zijn de kosten van de medische keuring inbegrepen. Een tweede kaart (duplicaat) is daarom goedkoper: €47,50 (was €18,11). De kaart is vijf jaar geldig. Het is voor het eerst sinds acht jaar dat het tarief wordt aangepast. Gehandicapten komen voor de kaart in aanmerking als zij niet in staat zijn zelfstandig meer dan honderd meter te lopen. Met de kaart kan in Nederland, maar ook in de meeste andere Europese lan den vrij worden geparkeerd. De PW is als winnaar geëindigd bij de scholierenverkiezingen die maandag op de OSG werden gehouden. De partij kreeg daar 20 procent van de stemmen. In totaal gaven 39 van de 199 stemgerechtigde scho lieren hun stem aan Wilders. De WD werd tweede met 31 stemmen en de PvdA derde met 28 steunbe tuigingen. Het CDA deed het slecht en kreeg slechts 15 stemmen. De SP had 20 keer de voorkeur, D66 19 maal, GroenLinks 17 keer en de Partij voor de Dieren kon op 12 stemmen rekenen. De Piraten- partij, een nieuwe partij die het gratis downloaden van alle gege vens op internet nastreeft, kreeg tien stemmen. De blanco lijst Feijen en de SGP waren elk goed voor één stem. Partijen als de Christen- Unie en Trots op Nederland van Rita Verdonk kregen geen enkele steun. Landelijk kwam de PVV bij de scholierenverkiezingen ook als grootste uit de bus, op de voet gevolgd door de WD. De Piraten- partij, die bij de Kamerverkiezingen geen potten brak, scoorde landelijk eveneens goed onder scholieren. Er komen in Noord-Holland Noord minder mannen op het SOA-spreekuur van de GGD dan landelijk, maar het percentage besmettingen onder hen is wel groter. Van de mensen die tussen 2003 en 2009 gebruik maakte van het SOA- spreekuur van de GGD was de helft man. In Noord-Holland Noord lag dat percentage beduidend lager, rond de 40 procent. Van deze bezoekers was 12,4 procent besmet met chlamydia. Landelijk ligt dit percentage op 10,8. Ook gonorroe komt in Noord-Holland Noord meer dan gemiddeld voor (2,4 procent, tegen 2,2 procent landelijk). Deze ziektes werden vooral gevonden onder mannen die seks met mannen hebben, prostituees en prostituanten. Mensen die al eerder met een SOA te maken hebben gehad, blijken een groter kans te hebben opnieuw besmet te worden. Om de oorza ken van het risicogedrag te achter halen, is specifiek onderzoek nodig. Mediabureau Langeveld de Rooy in Den Burg is begonnen met een verkiezing van het Gezelligste Terras van Texel in 2010. Het mediabureau hoopt op die manier, met het seizoen voor de deur, horecabedrijven extra onder de aandacht van gasten te bren gen. Bezoekers van de terrassen wordt gevraagd van 18 juni tot 9 juli hun waardering over een terras te sms-en naar Langeveld de Rooy. Horecabedrijven die aan de verkie zing willen meedoen, kunnen zich tot en met dinsdag 15 juni melden bij Mark Ransdorp van het media bureau op 06-12896883 of sales@lenr.nl. Deelnemende bedrijven krijgen posters van de actie om op te han gen bij het terras op te hangen. De winnaar van het Gezelligste Terras van Texel krijgt een bokaal met inscriptie en een logo dat de rest van het seizoen in de eigen media- uitingen kan worden gebruikt. Tot en met woensdag 16 juni kun nen nog foto's naar de Texelse Courant worden gemaild voor de Vaderdagpagina. De redactie zoekt foto's van vaders in het huishouden, vaders op vakanties, vaders in hun schuurtjes of vaders en hun hobby's. De foto's kunnen worden gemaild naar redactie@texelsecourant.nl. De voorkeur gaat uit naar foto's met een formaat van circa 1 Mb. Thema van de pagina, die in de krant van vrijdag 18 juni verschijnt, is 'Verras vader!'. Verkiezingsdrukte in De Koog. Mensen stonden woensdagochtend in dorpshuis De Hof tot buiten in de rij om te kunnen stemmen. Het waren merendeels toeristen die, ondanks de vakantie, de moeite namen hun stem uit te brengen. De Koog kende daardoor een opkomstpercentage van 131 procent (Foto Jeroen van Hattum) MAJtKT Ook wachtrijen in het gemeentehuis in Den Burg. Daar werd op de begane grond gestemd, nadat vorig jaar was geklaagd over het feit dat het stembureau op de eerste verdieping zat. De opkomst in het raadhuis was 116 procent. (Foto Jeroen van Hattum) Een 61-jarige man uit Den Burg is dinsdagavond met zijn auto in de sloot langs de Nesweg nabij Oosterend beland. De man bleef onge deerd, hij liep alleen een nat pak op. Hij was in een bocht uitgeweken voor een tegenligger. Toen hij weer snelheid maakte, gleed hij van het talud waarna de wagen op de kop in de sloot terecht kwam. De weg was nat doordat het hard had geregend. De man werd voor de zeker heid in de ambulance nagekeken. Hij was op pad om kranten te bezorgen. (Foto Jeroen van Hattum) Leerlingen van de Jozefschool gingen woensdagochtend, begeleid door directeur André de Ruiter en Nico Drenth van Veilig Verkeer Nederland, één voor één op pad om deel te nemen aan het praktisch verkeersexamen in Den Burg. In totaal deden 84 kinderen van de Jozefschool, de Timótheüs, de Vrije School en de Thijsseschool mee. Ze slaagden allemaal. (Foto Jeroen van Hattum) Hans Glandorf proeft als eerste de Hollandse Nieuwe tijdens de Haringparty die Paul van Dijk en Martin Zeeman dinsdagmiddag in De Koog hielden. (Foto Jeroen van Hattum) Elke ochtend rijd ik door het Mien- terglop, de straat waar ik woon. Omdat het een bochtige weg met vele uitritten is, rijd ik zachtjes. Dit in tegenstelling tot een heer die ik vaker onverantwoord hard door het Mienterglop zie rijden. Vorige week donderdag was het dan ook raak toen hij met zijn autospiegel tegen een paard aanreed. Hij had geluk dat er geen getuigen waren en geen menselijk letsel was, geen kind was geraakt. Zelfs als je je aan de 60 km houdt, heb je nog je eigen gezonde verstand dat zou moeten zeggen dat deze snelheid te hard is op zo'n kronkelige weg Ik kwam Monique Huiding onge veer vier keer per week tegen. Haar paard was volkomen verkeer- smak en liep altijd netjes in de berm. Dat hij, toen hij met waar schijnlijk 60 km p/u door een spie gel werd geraakt, wel een pas opzij deed, met alle ellende van dien, valt te begrijpen. Wat ik helemaal niet begrijp, is dat deze heer na zo'n ongeluk (nog afgezien van de schuldvraag) niet enig medeleven toonde of wat aar digs liet horen, maar gelijk in de aanval ging. Hij begrijpt blijkbaar niet dat een dier een levend wezen is waar je erg aan gehecht kunt zijn. Ik heb begrepen dat het Mienter glop onderdeel van een paarden- route is, waar dagelijks vele paar den voorbij komen. Het lijkt me een goed idee om een bord te plaatsen dat dat vermeldt. Ook een snel heidsbeperking van 30 km/u zou toekomstige ongelukken kunnen voorkomen. Mania-Ruut Hartmann, De Koog. Een collecte voor het Nationaal Epilepsie Fonds heeft €4961,04 opgebracht. Het geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek, voorlichting, individue le hulp en begeleide vakanties. Een lager vetpercentage dan vorig jaar, maar voorzien van 'een mooie structuur en smaak'. Horecaman Hans Glandorf uit De Koog toonde zich dinsdag con tent over de eerste Hollandse Nieuwe van het seizoen. Paul van Dijk van Sam Sam en oesterman Martin Zeeman hielden in de Dorpsstraat een Haringparty om de komst van de nieuwe haring te vieren. De vis werd symbolisch met de Jan Plezier afgeleverd in de Dorpsstraat, waarna Zeeman hem ter plekke voor bezoekers schoon maakte. Glandorf hield een betoog over de haring, waarbij hij een lans brak voor de combinatie van haring en korenwijn. De nieuwe haring heeft een vetpercentage van circa 17 a 18 procent en zit daarmee net boven de minimumgrens van 16 procent. Glandorf vertelde dat de vis minder vet is dan vorig jaar, doordat er minder plankton in het water zit. Het was de eerste keer dat een Haringparty in De Koog werd gehouden. Volgens Van Dijk werd die bezocht door 350 tot 400 per sonen die gezamenlijk 560 Hol landse Nieuwen aten. Van Dijk wil een jaarlijks evenement van de Haringparty maken. De Francine Kroesen uit Oude schild heeft woensdagochtend het acht meter lange zeilschip Amigo van De Bollen gehaald. Het schip was, met twee personen aan boord, vastgelopen op de ondiepte ten oosten van Texel. De redding boot zette twee opstappers over op het zeiljacht, waarna zij een sleepverbinding tot stand brach ten. De Francine Kroesen had de Amigo vrij snel in dieper water. Na een inspectieronde werd de sleep verbroken, waarna de zeilboot op eigen kracht naar de haven van Oudeschild voer.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5