Vier van de vijfhonderd 'Na geslaagde Ronde valt een last van mijn schouders' 'Sfeer ontzettend besmettelijk' 'De Ronde is één grote reünie' 'Ik zeg al vijf jaar dat ik stop' TEXELSE 11 COURANT Met al die krioelende mensen, ronkende tractoren en andere bedrijvigheid, doet het terrein van de Zeilweek 2010 een beetje aan als een chaos. Dit is echter schijn. Honderden vrijwilligers zorgen ieder jaar weer dat het waterevenement soepel verloopt. Ze laten hun dagelijkse werk even voor wat het is om onbetaald de han den uit de mouwen te steken. Texelaars van jong tot oud helpen ieder op hun manier een handje mee. 'Omdat de sfeer zo gezellig is', om de Texelse trots, of gewoon voor de felbegeerde trui. Verslaggever Renee Kooger en fotografe Imme Bakker pikten vier vrijwilligers uit de massa en ondervroegen hen over hun werk. Loonbedrijf marcel Bakker ktjE '"Vi \oon\i >nim ilsiiisjsè VRIJDAG 18 JUNI 2010 Allemaal leuk en aardig, maar Henk Daalder (57) heeft het druk. Hij moet eerst nog een paar boten uit het water halen, daarna wil hij wel even praten. Voorzichtig rijdt hij zijn tractor dicht bij de zee en met vereende krachten worden de bootjes op de aanhanger gelegd. Vanuit de cabine kijkt Henk toe. Hij werkt al meer dan dertig jaar mee aan de Ronde en is eigenlijk altijd werkzaam geweest bij de afdeling veiligheid. Tussendoor zorgt hij voor het transport van de boten van en naar het strand. 'Als er iets misgaat op het water kom ik in actie', zegt Henk terwijl hij een sjekkie draait. Terloops wijst hij enkele andere vrijwilligers aan en vertelt wat ze doen. 'De voorspellingen zijn wel wat ruw, er wordt windkracht zes voor speld. Laten we maar hopen dat er weinig ongelukken gebeuren.' Maar hij is goed in zijn werk en dat weten zijn collega's ook. Hij wordt regelmatig om advies gevraagd, dat hij dan met plezier geeft. 'Ik vind het fijn als alles goed ver loopt. Ik ben pas echt blij als de Ronde geslaagd is. Dan valt er echt een last van mijn schouders.' De Ronde is slechts één keer afgelast en één keer afgebroken, maar toch denkt Henk daar niet vrolijk aan terug. 'Nee, dat vond ik niet leuk, niemand van ons trou wens.' Henk denkt dat veel Texe laars aan de Zeilweek meehelpen omdat ze het idee hebben dat het hun allemaal aan gaat. ledereen helpt elkaar, de sfeer is gemoede lijk. 'Ook als er ruzie is. Dan ga ik er gewoon tussen staan en zeg: Mensen, even mak. En dat doen ze dan', zegt Henk, terwijl hij kalm zijn shag rolt. Voor het interview ontvlucht Anne- Marie Kortenhoeven (40) even het inschrijvingskantoortje. 'Maar we zitten niet de hele dag binnen hoor, ik ben wel de hele tijd aanwezig, maar af en toe maken we even een rondje over het strand of eten we iets', aldus Anne-Marie. De WV- medewerkster heeft twee dagen vrij genomen van haar werk om tijdens de Zeilweek de inschrijvin gen van de Ronde om Texel te verzorgen. 'Toen Marie-Christine Pijnenburg van inschrijvingen mij vroeg om vrijwilliger te worden, heb ik ja gezegd. Ik kom hier nu al vijfjaar, voornamelijk voor de sfeer, die is voor mij erg besmettelijk.' Anne-Marie zou met plezier twee weken op het strand werken als de Zeilweek zo lang zou duren. 'Maar daar zitten ze thuis niet echt op te wachten, denk ik', lacht ze. Natuur lijk is het evenement al flink uitge breid. 'Eerst was er alleen de Ron de, nu heb je ook allerlei andere wedstrijden. Ik denk wel dat het zo beter is, zeker voor het toerisme. Nu is er de hele week wat te doen en de sfeer is hetzelfde gebleven, misschien zelfs verbeterd.' En daar doet ze het tenslotte voor. Het wereldkampioenschap voetbal is voor Anne-Marie geen reden om haar post te verlaten. 'Ik loop mis schien wel eens naar de tent waar ze het voetbal laten zien, maar ik ga niet anderhalf uur zitten kijken.' Hoewel zeilen voor Anne-Marie ook geen vurige passie is, gaat ze sowieso wel naar de start van de Ronde bekijken. 'Ja, dat is voor mij toch wel een hoogtepunt, knikt ze. Anne-Marie was er nog niet toen de foto werd gemaakt, maar dit zijn haar collega-vrijwilligers: Van links naar rechts: Laura Maas, Josien Wessels, Susan Mulder, Marie-Christine Pijnenburg, Maria Werker, Joke Cofino, Coba Polmans en Rowen Ruseler. Lisette Gort (links) en haar schoonzus. Overal liggen stapeltjes papier, stickers en kaarten in verschillende kleuren. Te midden van al deze paperassen en andere zaken staat Lisette Gort (42). Samen met haar schoonzus staat ze de hele week achter een balie en voorziet deel nemers en medewerkers van par keer- en perskaarten en noodstic- kers voor de botenGeconcentreerd typen de vrouwen nummerplaten van de geparkeerde auto's over in twee computers. Twee bekwame vrijwilligsters. 'Ja, ik vind het werk eigenlijk hartstikke leuk', zegt de blonde Lisette opgewekt. 'Iedere deelnemer of medewerker móet langs ons als hij wil parkeren. Zo zie je de hele dag nieuwe gezich ten, andere mensen.' Toch ziet ze ook veel bekende mensen, alle medewerkers van het afgelopen jaar bijvoorbeeld. 'De Ronde van Texel is eigenlijk één grote reünie. Veel medewerkers van vorig jaar herken ik en zij mij. Die mensen zie je een heel jaar niet en opeens ben je weer allemaal samen.' Lisette laat voor een week haar hotel in de steek om vrijwillig mee te werken aan de Zeilweek. 'Mijn man en ik werken nu allebei hier, mijn ouders nemen voor een week de zorg van de gasten op zich.' Volgens de hoteleigenaresse zijn de meeste vrijwilligers zo tussen de dertig en veertig. 'Er zijn heel veel mensen die een week vrij nemen om hier te komen werken. Het is de sfeer die Lisette en vele andere heeft verleid terug te komen als vrijwilliger. Die is blijkbaar zo ontzettend goed, dat evenement belangrijker is dan een week betaald werk. 'Maar dat zeilen hè., daar kijk ik niet eens naar', vertelt ze besmuikt lachend. 'Op zaterdag sluiten wij de boel hier af en dan ga ik lekker naar huis. Zaterdag ga ik tenslotte weer aan de slag in het hotel.' Inse Daalder in 'zijn' keet, het zenuwstelsel van de logistiek. Keet Pluisje ziet er gezellig uit. Voor het gebouwtje staat een bank waarin drie mannen even van het zonnetje genieten, de deur staat wagenwijd open en als je door het raampje gluurt kun je Inse Daalder (71) onmogelijk missen. Getooid in de kleuren van de naderende voet balwedstrijd zit hij achter een soort apparaat waarmee hij contact houdt met heel Texel, zoals hij zelf zegt. 'Met dit apparaatje kan ik iedereen bellen die ik maar wil', zegt Inse trots. Hij is een belang rijke schakel tussen de bestuurders van de tractoren. 'Henk Daalder', zegt Inse ernstig in de microfoon van het apparaat. 'Henk Daalder, transport.' Na een tijdje horen wij de stem van Henk luid en duidelijk door vragen wat Inse wil. 'Ik ben hier dag en nacht, 's Nachts slaap ik in een caravan even ver derop en overdag ben ik hier. De eerste twee dagen zorgde ik voor de olie en het gas voor de shovels die het strand plat maakten en ophoogden, want misschien wist je dat niet, maar de tent staat een meter hoger dan het normale strand, tegen overstromingen.' Nu zorgt Inse dat het transport van en naar het strand soepel verloopt. Maar tussendoor blikt hij regelma tig naar het riante televisiescherm aan de andere kant van de keet. Inse is een vervent voetbalfan. 'Het komt prachtig uit, de start van het Rondje is om één uur en wanneer begint de wedstrijd?' Juist, om half twee. 'Al vijf jaar zeg ik dat ik stop, maar altijd belt de organisatie me een tijd na de Ronde op en zegt: Je komt toch wel hè, volgend jaar. En zie, hier ben ik weer', zegt hij grijn zend. 'Eigenlijk hebben we al jaren een beetje dezelfde ploeg. Natuur lijk komen er wat jonge mensen bij en niet iedereen van mijn leeftijd komt meer, maar er zijn zeker nog tien vrijwilligers van de ouwe hap die nog ieder jaar aanwezig zijn.' 'Het is gewoon een mooi gebeu ren', zegt Inse simpelweg. 'Som mige mensen die komen alleen voor een uurtje en nemen dan weer de benen met een trui, tja, aan dat soort mensen hebben we niks.' Voor Inse gaat het puur om de Ronde zelf. Toch liggen er dertig truien netjes opgevouwen in zijn kast en die worden niet wegge gooid. Henk Daalder in zijn tractor, de redding voor menig omgeslagen bootje.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11