Geslaagden OSG De Hogeberg Specialist breekt lans voor opwekken biogas Koffer vol duurzame ideeën 'Minder aanvoer van mest nodig naar Texel' TEXELSE 14 COURANT Strandje Ceres toegankelijker Duurzaam licht op rotondes Strenderpop Geslaagd Akenbuurt VRIJDAG 18 JUNI 2010 Mensen die ideeën hebben op het gebied van duurzaamheid, doen er goed aan deze niet voor zich te houden, maar te delen met degenen die mogelijkerwijs voor de uitvoering ervan zorg kunnen dragen. Dat is het idee achter de Koffer van de Duurzame Dinsdag, die dinsdag 7 september wordt overhandigd aan demissionair minister Huizinga (VROM). Duurzame Dinsdag, de dag dat de samenleving met ant woorden komt, wordt dit jaar voor de twaalfde keer gehouden. Vorig jaar bevatte het koffertje 387 initia tieven, waarvan eerst door des kundigen een analyuse werd gemaakt. Samen vormden ze een goed overzicht van waar mensen mee bezig zijn, tegen welke knel punten ze aanlopen en in hoeverre de overheid een rol kan spelen in het realiseren van ideeën. De inhoud van de koffer wordt na afloop besproken met verschillen de ministeries, waarbij wordt beke ken in hoeverre de initiatieven kun nen dienen als inspiratie voor beleid. Onder de inzendingen worden prij zen verloot, waaronder een hoofd prijs van €5000,-. Jongeren onder de 25 jaar maken daarbij kans op de extra Rabobank Jongerenprijs van €1000,-. Inzenden kan tot 1 juli via www.duurzamedinsdag.nl. Nadat de demissionair minister de Koffer van de Duurzame Dinsdag in ontvangst heeft genomen, wor den enkele personen onderschei den die zich al jaren inzetten voor een duurzame samenleving. Zij ontvangen uit handen van de minister het Duurzame Lintje. Men sen die een dergelijke onderschei ding verdienen, kunnen tot 1 juli worden genomineerd via www. duurzamedinsdag.nl. Luchtfoto van een biovergistingsinstallatie op een boerderij in Stiens. Met één biogasinstallatie kan op Texel jaarlijks maximaal 6 miljoen kubieke meter biogas worden geproduceerd of 12 miljoen kWh aan elektriciteit, genoeg stroom voor 4000 huishoudens. De totale capa citeit wordt begrensd door de wettelijke limiet aan stikstof en fos faat die over het cultuurland mag worden gebracht. Daardoor is er op Texel plaats voor maximaal drie installaties. Als Texel de maxi male mogelijkheden voor biovergisting benut, wordt niet méér, maar hoeft juist minder of helemaal geen dierlijke mest van de overkant te worden aangevoerd. Dat zegt Klaas Kooistra van E Kwa draat Advies, het bedrijf dat aan de overkant zo'n 40 biovergistingsin- stallaties begeleidt. Op verzoek van het college van b en w praatte hij de commissie Grondgebied maan dag bij over mogelijkheden en gevolgen van biovergisting op Texel. Hierover is al jarenlang dis cussie en doen misverstanden de ronde, die worden gevoed door het ontbreken van specialistische ken nis, met name binnen de politiek. Kooistra omschreef een vergister met een capaciteit van 31.500 ton per jaar, die wordt gevoed met 16.000 ton mest en 15.500 ton organische (co-)producten. Als dit met maïs zou gebeuren (circa 50 ton per hectare), is hiervoor een oppervlakte van 160 hectare nodig. Met suikerbieten (70 tot 80 ton per hectare) ongeveer 120 hectare. Dit is 1,5 tot maximaal 2 procent van de oppervlakte landbouwgrond op Texel. Maar er kan ook doorge- Op kosten van de gemeente heeft aannemer Ooms een betonnen trap gemaakt aan de zeezijde van de waddendijk bij Ceres aan de Redoute. Het strandje aldaar is daardoor beter bereikbaar gewor den. Er was al een trap op het groene gedeelte van de dijk, maar die hield op bij de asfaltbekleding. Voor de strand bezoekers was dat hinderlijk, want die konden uitglij den op het losliggende split. Het idee om hier een trap te maken kwam vorig jaar van het toenmalige raadslid Frans Visman. De gemeen te stelde er €10.000,- voor beschik baar en kreeg medewerking van het Hoogheemraadschap, dat ook de afwerking voor zijn rekening nam en zorgde voor met graskeien geplaveide parkeerplaatsen tegen de binnenkant van de dijk. (Foto Harry de Graaf) (Foto Aerophoto Eelde) draaide groente of bloembollen, hooi, slootruigte of ander organisch afval worden gebruikt, zodat dit bijvoorbeeld niet naar de Hamster hoeft te worden gebracht. Bij de vergisting worden door ver tering mest en organische produc ten omgezet in digestaat, een meststof die vergelijkbaar is met drijfmest en over het land kan wor den gebracht. Volgens Kooistra is digestaat in te zetten als stuifbe- strijder. Omdat de wetgever dige- (digestaat) is daardoor in volume toegenomen. Digestaat is als mest stof vergelijkbaar met drijfmest. Door de toename in hoeveelheid als gevolg van toevoeging, is vol gens Kooistra minder aanvoer van varkens- of andere mest nodig van de overkant. Ook blijven er meer mineralen op het eiland. 'Met drie biovergisters van circa 36.000 ton hoeft geen mest meer naar het eiland te worden gebracht.' Kooistra pleit ervoor de installaties in het buitengebied te plaatsen, waar grond is om digistaat over uit te rijden en mest en andere (co-) producten niet over grote afstand hoeven worden aangevoerd. Hij presenteerde voorbeelden van ver- gisters die nabij boerderijen en omringd door boomsingels, aan het oog worden onttrokken. Wat betreft geluid- en stankproductie moeten de installaties voldoen aan de eisen. Het uitrijden van dige staat geeft minder stank dan bij voorbeeld drijfmest. Volgens Kooi stra passen biovergisters binnen het beleid voor duurzaamheid van de gemeente en in het bestem mingsplan. De installaties zijn vol gens de milieueffectrapportage niet 'beoordelingsplichtig'. Bijkomend voordeel is volgens Kooistra een beperking van emissie. Cruciaal is ook de vraag: hoeveel geld biovergisting oplevert. Van de veertig installaties die Kooistra begeleidt, lopen de resultaten uit een. 'Er zijn er die slecht renderen, staat als dierlijke mest ziet, is het nog onzeker of de overheid hier - net als drijfmest - ook in de toe komst een uitzondering voor wil maken voor het gebruik als stuifbe- strijder. De hoeveelheid digestaat die op grond van de fosfaatnorm mag worden uitgereden, bepaalt de maximale capaciteit van biovergis ting. Dit vergt enig rekenwerk. De beschikbare 8.800 hectare land bouwgrond mag maximaal met 792.000 kilogram fosfaat worden verrijkt. Momenteel wordt hiervoor jaarlijks 46.000 ton drijfmest van de overkant aangevoerd, gelijk aan 1380 vrachtauto's. Volgens Kooi stra is er ruimte voor twee tot drie installaties. De op Texel aanwezige mest zal in de vergister worden aangevuld met andere organische (rest-) producten. Het restproduct Bands die nog niet zijn uitgenodigd om deel te nemen aan Strender pop, kunnen zich tot 16 juli aan melden via robhaak@kpnplanet.nl. De organisatie heeft inmiddels uit nodigingen verstuurd naar de aan haar bekende adressen. Het festi val wordt gehouden op zaterdag 21 augustus, in de muzieknis in Oosterend. Meer informatie is te krijqen bij Biem Vlaming, tel. 06- 52384502. maar ook die flinke winst maken.' Met het koelwater dat vrijkomt bij het opwekken van elektriciteit, kun nen ook honderden huizen worden verwarmd. Zeker is wel dat het zonder subsi die niet rendabel is. De omvang van het fonds voor stimulering duurza me energie (SDE) bepaalt jaarlijks welke initiatieven in aanmerking komen voor subsidie. 'Door gebruik te maken van deze subsidie, komt een deel van de betaalde energie belasting terug naar Texel. Op Texel wordt jaarlijks meer dan €7 miljoen energiebelasting betaald.' Roel de Boer (25) uit Den Burg heeft zijn opleiding aan de Design Aca demy Eindho ven afgerond. Hij studeerde af bij de afdeling Man and Living en mag zich nu Bachelor of Design noemen. Voor de inventiviteit van zijn werk werd hij beloond met de Willy Wortel- prijs. De laatste week van oktober zal zijn afstudeerwerk te zien zijn op de Graduation Galleries tijdens de Dutch Design Week in Eindho ven. Omdat er op de rotonde bij De Waal goede ervaringen mee zijn opgedaan, installeert de gemeente nu ook duurzame verlichting op de rotondes van Akenbuurt en de Rui- gendijk. De inmiddels geplaatste nieuwe masten zijn voorzien van schijnwerpers met LED-lampen en een paneel met zonnecellen die overdag genoeg elektriciteit opwekken om de lampen de hele nacht te kunnen laten branden. De bestaande lichtmasten worden opgeruimd. De ANWB-richtingaan- wijzer op de rotonde wordt vervan gen door een nieuwe. Ook hierop wordt een zonnepaneel geplaatst. De nieuwe verlichting past in de gemeentelijke plannen voor ener giebesparing en het terugdringen van de 'lichtvervuiling'. (Foto Harry de Graaf) VWO: Simone van Andel - Den Burg; Marijn Betsema - Oosterend; Fen- na Boon - De Cocksdorp; Hannah den Braanker - Den Burg; Daan Camphuijsen - Den Hoorn; Marjo lein Camphuijsen - Den Hoorn; Maikel van der Gracht - Den Burg; Michelle van der Gracht - Den Burg; Amy Groenewegen - Den Burg; Alise van Heerwaarde - Oudeschild; Femke Heijenk - De Koog; Lara Hoogenbosch - Ooste rend; Milco Kats - De Cocksdorp; Maxime Knijf - Den Burg; Dexter Koopman - Oudeschild; Renata Lap - Den Hoorn; David Maas - Den Burg; Robbin Nieuwenhuis - Den Burg; Lieuwe Olthof - Den Burg; Brigit Oskam - Den Burg; Emma den Ouden - De Koog; Els- ke van Raaphorst - Den Burg; Wil lem-Hendrik Rikkenberg - De Waal; Jasper van de Sande - Den Burg; Michiel Schoehuys - Oudeschild; Juul van de Steeg - De Cocksdorp; Lizzy van der Steeg - Oosterend; Mick van der Steeg - Oosterend; Ananda de Steur - Den Burg; Floor- tje de Vreugt - Oudeschild; Sophie Wartenbergh - De Cocksdorp; Eli sabeth Waverijn - Den Burg; Bonita Witte - Den Burg; Job Witte - Den Burg; Niels Witte - Den Burg; Sarah Zevenbergen - Den Burg HAVO: Nelleke Arnout - Den Burg; Denise Barhorst - Den Burg; Joris Beinte- ma - De Cocksdorp; Marlon Boe ring - Oosterend; Mike Broekman - Den Burg; Sharli Coutinho - Den Burg; Charlotte van Delden Nyrud - De Waal; Maan Dros - Den Burg; Jochem Eelman - Oosterend; Mar- tijn Eelman - De Waal; Gijs Ensink - Den Burg; Xander Graaf - Den Burg; Thomas Gremmen - De Koog; Camilla Haag - Den Hoorn; Martijn van Haren - Den Burg; Suzanne van Heerwaarden - Den Burg; Annick Hoogendijk - Den Burg; Jelle de Jong Pen - Den Burg; Eline Jongejan - Oosterend; Bryon Kaczor - De Waal; Mirte Kager - Den Burg; Silke Kats - De Cocksdorp; Tim Klaassen - De Cocksdorp; Petra Kok - Den Burg; Anna Kuip - De Koog; Simone van der Linde - De Cocksdorp; Muza- fer Luboder - Den Burg; Bas Mul der - Oudeschild; Arnout van der Ploeg - Den Burg; Gerben Polman - De Koog; Tom Pool - Den Burg; Wessel Rijk - Den Burg; Lianne Roeper - De Cocksdorp; Jesse Rutten - Oosterend; Lisa Schouten - Oudeschild; Chayah Schreve - Oudeschild; Jesse Schuijl - De Koog; Nienke Sieprath - De Cock sdorp; Jeske Tjepkema - Oude schild; Lars Veldhuis - Den Burg; Merijn Veltkamp - Den Burg; Josien de Visser - Den Hoorn; Elise Vonk - Den Burg; Madeion Vonk - Den Burg; Juliet ten Wolde - Den Hoorn; Marieke Zijm - Den Burg MAVO: Brian Bakker - De Koog; Danique Bakker - Den Hoorn; Talitha van den Berg - Den Burg; Tim Boer - Den Burg; Toon Boersen - Oude schild; Guido Boogaard - Den Burg; Desirée Boon - De Koog; Anna Bremer - Den Burg; Ben Brouwer - Oudeschild; Esmee Daalder - Den Burg; Ben van Dee - De Cocksdorp; Elfriede Dennen- berg - Oosterend; Thijs van Dors- sen - Den Burg; Anne Maartje Dros - De Waal; Sil Gaaff - Den Burg; Bart van der Geest - De Koog; Joost Graaf - Den Burg; Joris Groot - Den Burg; Nicole Grootelaar - Den Burg; Sean van Heerwaarden - Den Hoorn; Mirjam Hin - Den Burg; Annet ten Hoor - De Cocks dorp; Daan Hopman - De Koog; Hessel Huitema - Den Burg; Bram Inpijn - Den Burg; Jasper Kaat - Den Burg; Corina Kamst - De Koog; Bob Keijser - Den Burg; Teus van Keulen - Den Burg; Stef Kooger - Oosterend; Morris Koopman - Oudeschild; Ramon Koopman - Oudeschild; Willem Lakeman - De Cocksdorp; Sebas van Liere - Den Burg; David Parlevliet - Den Hoorn; Yasmijn van Rongen - Den Burg; Jerry Rump - Den Burg; Lisanne Schuijl - De Koog; Vera Seegers - Den Burg; Adri Smidt - Den Burg; Lizzy Smit - Den Burg; Karin ter Steege - Den Hoorn; Lianne ter Steege - Den Hoorn; Cinvya van Tatenhove - Den Burg; Daan van der Veer - Oosterend; Maik Ver meulen - Den Hoorn; Quirijn Ver- schoor- Den Burg; Hilde Vietmeyer - Oudeschild; Chanique Vlaar - Den Burg; Marinda van Vliet - Oos terend; Emiel de Vreugt - Oude schild; Marieke de Vries - Den Burg; Martijn de Vries - Den Burg; Robin Waerts - De Koog; Yvonne van de Werken - De Koog; Bram Wessels - Den Burg; Charity Wet steen - Oudeschild; Marleen Wiersma - Den Burg; Jorien Witte - Den Burg; Marieke Witte - De Waal; Esmée Zoer - De Koog VMBO: Afdeling Consumptief Sven Backer - Den Burg; Thomas Bruin - Den Burg; Maurice Daalder - Oosterend; Yeffrey Haker - Den Burg; Elian Helwegen - Den Burg; Vincent Koopman - Den Burg; Koen Koster - Den Burg; Jochem Ruarus - De Cocksdorp; Jan van der Veen - De Cocksdorp; Eugenie Verploegen - Den Burg; Marco de Waard - De Cocksdorp Afdeling Handel en Administra tie Thamayka Barhorst - Den Burg; Kevin de Graaf - De Cocksdorp; Geeta Haarsma - De Waal; Janey Kamminga - Den Burg; Domi Magee - De Cocksdorp; Jhessie Postma - De Koog; Gina Sijmons - Den Burg; Joris Spilker - Den Burg; Jesse de Wit - Den Burg; Esmée de Wolf Lahnstein - Den Burg Afdeling Metaaltechniek Sil van Angeren - Den Burg; Bas Hopman - Den Burg; Erik Korten- hoeven - Den Hoorn; Jim Kossen - Den Burg; Jacco Maas - Oude schild; Martijn Roeper - Den Burg; Sam Saliha - Den Helder; Sjoerd- Hessel Stapersma - Oudeschild; Gavin van der Star - De Waal; Jan- Jelle van der Vis - Oudeschild; Jacob-Pieter Vlaming - Oosterend; Roel Wiering - Den Burg; Jamie Wijtten - De Cocksdorp Afdeling Zorg en Welzijn Kevin Abma - De Cocksdorp; Mar- lin Betsema - Den Burg; Miranda Beuving - Oudeschild; Janice Blaauboer - Den Burg; Iris Bosma - De Waal; Shirley Brokken - Den Burg; Elise Brouwer - Oosterend; Manon Daalder - Oosterend; Man- dy Drijver - Oudeschild; Niels Drij ver - Oosterend; Kim Eelman - Den Burg; Marleen Eelman - De Waal; Myrthe de Haan - Oudeschild; Iris van Heeringen - Den Burg; Joëlle Hin - De Waal; Carla Kalverboer - Oudeschild; Eveline Kikkert - Den Burg; Denise van Leeuwen - Den Hoorn; Sjoerd Maat - Den Burg; Bonita Pijnacker - Den Burg; Youra Sangers - De Waal; Mariëlle Simons - Den Burg; Marjet Tjepkema - Oudeschild; Michelle Trap - Den Hoorn; Ardine van Wijk - Den Burg; Christina Witte - De Cocksdorp; Martina Witte - De Cocksdorp; Areke van Zuilen - Oudeschild

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 14