Bloembollen en kamperen op Zevenbergen 'Als geeft het lekker dat echt een kick9 VVV: vaker nieuwsbrief en Twitter TEXELSE 15 COURANT Texel 2010: Veil oude raadhuis Duurzame Dates Parkeren LANGEVELD DE R00Y Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSEÜCOURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 18 JUNI 2010 Polder Eierland viert eind juni het 175-jarig jubileum. In de aanloop naar het feest inter viewt de Texelse Courant polderbewoners. Dit keer: Marcel en Sandy Smit van hoeve Zevenbergen. Marcel, Sandy en kinderen Melanie, Mike en Wesley van hoeve Zevenbergen. Tevreden gezichten op hoeve Zevenbergen aan de Postweg. De nacht ervoor heeft het gere gend en de tulpen, irissen en krokussen kunnen zo'n buitje rond deze tijd goed gebruiken. 'Je kunt alles nog zo goed voor elkaar hebben, uiteindelijk ben je afhankelijk van wat je van boven krijgt', zegt bloembollenteler Marcel Smit. Die noodzaak van hemelwater lijkt wat tegenstrij dig aan het belang van de kam peerders. Maar zij hebben geen klagen, overdag blijft het redelijk droog. Anderhalve maand geleden ver huisde Marcel met echtgenote Sandy en hun kinderen Melanie (8), Wesley (4) en Mike (2) vanuit De Cocksdorp naar de boerderij aan de Postweg. Wisseling van de wacht met vader Harry en moeder Hilda die naar Den Burg zijn verhuisd. Marcel is de vier de generatie Smit op Zevenbergen. Hij is er opge groeid. 'Als ik vrij was, hielp ik altijd mee. 's Winters in de schuur aard appelen verwer ken, 's zomers de bollen en tussendoor allerlei ande re werkzaamheden. Ik heb het altijd met plezier gedaan, mijn ouders hebben mij nooit naar het werk hoeven slepen. Alweer geruime tijd heb ik een maatschap met mijn vader en moeder, met de bedoe ling om het uiteindelijk over te nemen. Het is hard werken, zes dagen in de week en zeker tijdens de oogsttijd lange dagen maken. Maar ik weet waar ik het voor doe: een bedrijf opbouwen voor het hele gezin. Het leukste van dit beroep vind ik de vrijheid, zelf mijn keuzes kunnen maken. Een mooi moment is als al die drommen fiet sers die hier voorbij komen in het voorjaar van de fiets stappen, om de bloeiende tulpen te bewonde ren. Zoveel foto's als er dan gemaakt worden. Daar geniet ik van.' Waar Marcel voor zijn werk toch meestal buiten het dorp vertoefde, had de verhuizing voor echtgenote Sandy en de kinderen meer impact. Sandy: 'Ik ben geboren in De Cocks dorp en heb er mijn hele leven gewoond. Mijn moeder woonde om de hoek. In de super, op straat of bij de school was er altijd wel een praatje en voor de kinderen kwam er elke dag wel een vriendje of vriendinnetje aan de deur om te spelen. Dat is hier wel anders. Hier komen ze niet zomaar langs. Maar eigenlijk vermaken ze zich hier camping is het directe contact met de mensen. Een gezellig praatje en als ik zie hoe ze hier genieten en hoe blij ze bijvoorbeeld zijn dat elke dag het sanitair wordt schoon gemaakt, dan is dat fantastisch.' Het kampeerterrein ligt beschut en is dankzij een boomsingel onzicht baar vanaf de weg. De kampeer ders hebben de ruimte. 'Toen we in de krant lazen dat de gemeente groei naar vijftien plekken toestaat, hebben we de meteen volgende morgen een aanvraag gestuurd. Ruimte genoeg en de voorzienin gen hadden we al voor elkaar.' Tij dens een rondleiding blijkt dat de kampeerders over luxe sanitaire voorzieningen beschikken. Marcel: 'We kamperen zelf niet, maar we hebben het zelf gebouwd, op een manier zoals we het zelf zouden willen hebben.' Bang dat de vijftien kampeerplaatsen niet bezet wor- tulpen die hij teelt. Verder verbouwt hij gele krokussen en de iris Blue Magie en daarnaast suikerbieten, graan en graszaad. Regen rond deze tijd van het jaar, als de bollen en andere gewassen volop aan het groeien zijn, is goud waard. 'We zijn volledig afhankelijk van de natuur. Twee jaar geleden zijn we verdroogd. Dan heb je niet alleen een halve oogst, maar 's zomers in de schuur heb je nog eens zoveel werk.' Niet alleen het weer stemt hem tevreden, ook de handel. 'Het prijsniveau van de tulpen is beter dan vorig jaar. Dat wordt mede veroorzaakt door de gunstige bloe- menprijzen van afgelopen winter. Gele krokussen, die hier voorheen volop werden geteeld, stonden ooit bekend als het gele goud. Maar dat is al jaren niet meer zo. Door de slechte prijzen staan er steeds minder krokussen. Ik denk dat nu het omslagpunt is bereikt, want de prijzen zijn eindelijk goed.' Hij benut nu de beschikbare tijd om de machines voor de oogst en verwerking in de schuur klaar te zetten. 'Zorgen dat alles op orde komt. 's Zomers werken we in de schuur gemiddeld met een man of tien, meest scholieren van de over kant. Mijn taak is om alles te rege len en zorgen dat alles in goede banen wordt geleid. Want met zoveel scholieren kun je het niet op z'n beloop laten. Een week of zes heerst hier topdrukte. Rooien, zeven, pellen (machinaal), sorteren en afleveren, 's Morgens om 7.00 uur beginnen en met een beetje geluk ben ik 's avonds om 23.00 uur klaar. Als het lekker loopt, geeft dat echt een kick.' meer dan in het dorp en ze willen absoluut niet terug. Bovendien zien ze Marcel veel vaker, want die was overdag meestal weg.' Eenzaam is het bepaald niet op hoeve Zevenbergen. Een bord langs de oprit verwijst naar de boe- rencamping. Sandy: 'Marcel doet de boerderij, de camping is hele maal mijn ding. Ik heb 12,5 jaar met veel plezier bij Mantje gewerkt, maar wilde ook wel eens wat anders. Daarna een jaartje bij De Krim en nu hier. Het mooie van de den, is hij niet. 'In de zomer is er zoveel animo, dan kunnen we de camping meerdere keren vullen.' Tijdens het gesprek zien ze door het keukenraam dat een camper het erf op rijdt. Als er een tweede achter aan komt, veert de gast vrouw op. Werk aan de winkel. Nu de tulpen zijn gekopt en het ziekzoeken is gedaan, bereidt Mar cel zich voor op de oogst, lie de France, Purple Prince, Don Qui- chotte, Toronto, Blue Ribbon en Salmon Impression zijn namen van Aan het polder jubileum zijn ze nog niet echt toegekomen. Marcel: 'We hebben het huis vrij rigoureus verbouwd en zijn daar de hele winter druk mee in de weer geweest.' Het resultaat stemt tot tevredenheid, de woning ziet er modern, ruim en fris uit. Maar met het naderen van het polderjubileum begint het toch te kriebelen. Mar cel: 'Sandy (die campinggasten ontvangt) is vanmorgen met de buurvrouwen om tafel geweest over wat ze met de tuinen gaan doen.' Tekst Gerard Timmerman Foto René Pop Een openbare veiling van het oude raadhuis. Dat plan lan ceert Texel 2010 nu de samen werking tussen de gemeente en OPP Texel Projecten BV op niets is uitgelopen. Sloop van het oude raadhuis is voor Texel 2010 geen optie. 'Het kost extra geld en houdt in dat het overgebleven stuk grond opnieuw moet worden ingericht, wat weer de nodige kosten voor onze gemeente zal betekenen', schrijft Gerbrand Poster aan het college. De openbare veilig van het raad huis moet gebeuren onder een pakket verkoopvoorwaarden. 'En de bestemming van het raadhuis moet worden gewijzigd. Veilen is volgens ons een methode om de slechte financiële positie weer op orde te krijgen.' De veiling zou in september of oktober 2010 moe ten plaatsvinden. De inwoners van Noord-Holland blijken meer bezig met duur zaamheid dan de bewoners van andere provincies. Vorig jaar was meer dan de helft van de 387 initiatieven die op Duurza me Dinsdag werden gepresen teerd, afkomstig uit Noord-Hol land. Reden om ook dit jaar Duurzame Dates te houden. Tijdens de Duurzame Dates wor den kansrijke initiatieven op het gebied van duurzaamheid voorge- VW Texel voert de frequentie van de nieuwsbrief op van zes keer per jaar naar eens in de drie, vier weken. Doel is onder meer gasten beter te informe ren, warm te laten draaien voor hun Texelvakantie en meer bezoekers naar de website. De nieuwsbrief wordt benut om de aandacht te vestigen op nieuwe, aangepaste of bijzondere accom modaties, de natuur en andere Texelse bijzonderheden te belich ten, te laten zien wat er te doen is en via een prijsvraag parachute sprongen, excursies en andere zaken weg te geven. De nieuws brief wordt verstuurd naar 80.000 mensen in Nederland. Hoofd Mar keting Communicatie Thomas Lapperre: 'We brengen Texel zo positief mogelijk onder de aan dacht. Veel mensen komen via de nieuwsbrief op onze website en boeken daar een vakantie. Steeds meer bezoekers klikken door. Een nieuwsbrief levert gemiddeld twin tig boekingen op. Mensen bewa ren de nieuwsbrief ook om zichzelf eraan te herinneren dat ze moeten boeken.' Bijzonder was de nieuwsbrief die de abonnees vorig week binnen kregen: de kersteditie. Lapperre: 'Ook wij werden hier onaange naam door verrast. Er blijkt sprake te zijn van een fout in het compu tersysteem.' Boze reacties bleven uit, de WV kreeg wel grappige mails: 'Het was prachtig op Texel deze kerst. Dus nu gauw warmlo pen voor de volgende', of 'Is het mogelijk om terug in de tijd te gaan? Voor sommige momenten is dat wenselijk, want van Texel krijg je nooit genoeg!' De laatste nieuwtjes van de WV over Texel zijn voortaan ook te vernemen via Twitter (www.twitter. com/texeltips). Lapperre: 'Mensen kiezen hun media. Twitter is een manier om mensen te bereiken. We zetten er van alles op: agenda punten en nieuwtjes, zoals bij voorbeeld dat Texel naar Spanje verhuist.' legd en besproken met organisa ties die een rol kunnen spelen bij het realiseren ervan. Daarbij valt te denken aan overheid, bedrijven, maatschappelijke organisaties en financiers. De Duurzame Dates, waarvan in 2009 druk gebruik werd gemaakt, worden gehouden op 5 oktober in de Thamerkerk in Uit hoorn. Gastheer is de gemeentelij ke milieusamenwerking Amstelland en de Meerlanden. Ideeën, die ook een plaats krijgen in de landelijke Koffer van de Duurzame Dinsdag, kunnen tot 1 juli worden ingeleverd via www.duurzamedinsdag.nl. Vorige stelling: Om het tarief kostendekkend te maken, gaat de invalidenparkeer- kaart €107,50 kosten (in plaats van €38,-). Is deze verhoging terecht? (264 stemmen) a (38,0%) nee (62,0% Nieuwe stelling: Mogen winkeltjes in het buitenge bied groeien van maximaal 50 naar maximaal 100 vierkante meter? www.texelsecourant.nl Zondag 20 juni 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. RA. den Braanker, viering Heilig Avondmaal, dienst in De Poort, Elemert. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: De Koog: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas sen, dienst op het ZDH-veld, Witte- weg. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Heiden, jeugddienst; 19.00 u. ds. C. der Nederlanden, poëziedienst. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. j. Glaze- ma. Oudeschiid: 11.00 u. dhr. M.D. Kui per. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige huip is via één van de volgende telefoonnummers infor- Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschiid. Vrij. 18 juni 00.55 en 13.36 u. Zat. 19 juni 01.50 en 14.14 u. Zon. 20 juni 02.30 en 15.14 u. Ma. 21 juni 03.30 en 16.20 u. Din. 22 juni 04.25 en 17.25 u. Woe.23 juni 06.00 en 18.50 u. Don. 24 juni 07.24 en 19.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 19 juni eerste kwartier, maandag 21 juni dood tij. Zondag 20 juni zon op 5.20 uur, onder 22.04 uur. (jrtcn 2,'warL-Jixeh in hei harL Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. G. Heijkamp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: De Fontein, Burdetstraat: 10.00 u. ev. W. Timans uit Schoorl. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Deelt u Gods kijk op het leven? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Wend je ogen af van waardeloze dingen! Rondje Texel: 'De pessimist klaagt over de wind, de optimist verwacht dat die draait, en de realist stelt de zeilen bij.(William Arthur Ward) matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventiecel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 5. Gasthuis straat (van Beatrixlaan tot Hoger- straat), Gravenstraat (geen bedrij ven), Warmoesstraat, Schilderend tot rotonde, Julianastraat, Keesomlaan. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 09.00 u. Ronde om Texel. Recht streeks verslag van de race, met reportages, achtergronden en interviews. 19.00 u. Nu Nelleke (H) 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsge zinde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Nonstop muziekprogramma 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Even bijpraten met... (H) 18.00 u. Onder de toren 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Nu Nelleke 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 15