Cjroen 2,'wartsjexels in het harL, Pleidooi Jan Uitgeest kan raad niet overtuigen Scholen krijgen les over duurzaamheid Toekomst Woontij weer iets zonniger *1 Geen subsidie voor Flora éjeüsdqênxöK MAVO-leerlingen allemaal geslaagd Hardleerse drankrijder Zonne-Boiler VAKGARAGE TEXEL tel.319357 www.texelseautopagina.nl TEXELS E^COURANT Surfers en catamaranzeilers konden zich de afgelopen dagen geen beter weer wensen. Een krachtige noordoostelij ke wind maakte het mogelijk dat deelnemers aan de Grand Prix Slalom Surfen hoge snelheden bereikten. Wereldtoppers streden voor wat ze waard waren en bleven dicht bij elkaar. Texelaar Adriaan van Rijsselberghe deed zijn uiterste best om bij de tien beste te eindigen. Catamaranzeilers voeren gisteren de Horstocht. Met spanning wordt vooruitgekeken naar de weersomstandigheden komende zaterdag, wanneer de Ronde om Texel wordt gevaren OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12481 VRIJDAG 18 JUNI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 TEXELSE VADERS I. Gedeputeerde Sascha Bagger man nam woensdag een kijkje in het archief van de gemeente. Zondag is het Vaderdag. Een oproep in deze krant voor foto's van vaders leverde twee volle pagina's op. De Stichting Juttersmuseum Texel, eigenaar van museum Flo ra, hoeft niet op financiële steun van de gemeente te rekenen. Dat bleek woensdagavond tijdens een vergadering van de raads commissie Welzijn. Flora kreeg vorig jaar na een hoop gesteggel in de gemeenteraad en een amendement van de PvdA een subsidiebedrag van €45.000,-. Daarbij werd toen afgesproken dat het om eenmalige steun ging. Op basis van het gemeentelijk muse umbeleid bleek het niet mogelijk de jutters een (structurele) budget subsidie toe te kennen. Toch probeerde voorzitter Jan Uit geest de commissieleden woens dag met een hartstochtelijk plei dooi op andere gedachten te brengen. Hij zei niet goed te begrij pen waarom de stichting niet voor subsidie in aanmerking komt en riep in herinnering dat ze al 38 jaar bestaat en dat er op Flora 'een stukje cultureel erfgoed' wordt bewaard. Hij noemde het museum 'een geweldige toeristische attrac- son kan worden ondergebracht. De commissieleden leken met de vraag van Uitgeest in hun maag te zitten en verklaarden de één na de ander dat Flora een prachtig muse um is en dat ze hem de subsidie graag gunden, maar dat de stich ting nu eenmaal niet aan de eisen tie', die wat bezoekersaantal betreft op de derde plaats staat en - zo voorspelde hij - binnenkort naar de tweede plaats stijgt. Volgens Uit geest zou Flora financiële steun goed kunnen gebruiken. De jutters zijn van plan een toiletgebouw te realiseren en een schuur waar de historische reddingboot Joan Hod- voldoet. Astrid van de Wetering (D66) en Nico Waerts (Texel 2010) adviseerden Uitgeest nogmaals met de gemeente om tafel te gaan, om te bekijken of alsnog aan de criteria kan worden voldaan. Uit eindelijk bepaalde een ruime meer derheid dat de stichting geen sub sidie krijgt. Alleen Texel 2010 hield Texelse basisscholen gaan meer doen met duurzaamheid. In samenwerking met Texelse orga nisaties en leerkrachten ontwik kelen Ecomare en Stichting Kop- werk de komende twee jaar een duurzame leerlijn. De thema's natuur, water en energie spelen hierin een belangrijke rol. Het project is vergelijkbaar met de leerlijn Texelse Geschiedenis die Ecomare een paar jaar geleden samen met de Texelse basisscho len maakte. Vandaag (vrijdag) is bij het centrum voor wadden en Noordzee de aftrap voor het pro ject gegeven door een intentiever klaring te ondertekenen. Bedoeling is dat voor elke groep (van één tot en met acht) een onderwijspro gramma over duurzaamheid wordt gemaakt dat specifiek op Texel is toegesneden. De leerlijn wordt breed aangepakt. Er wordt aan meegewerkt door het hoogheemraadschap, Duurzaam Texel, TexelEnergie, Staatsbosbe heer, het nationaal park, Urgenda, de gemeente, de provincie, Kop groep Bibliotheken, het Overlegor gaan Texels Onderwijs en een stichting die onderwijs over boer derijen nastreeft. Zij vormen geza menlijk een stuurgroep. Mogelijk worden ook anderen benaderd om mee te werken. Volgens Carla Kersbergen, hoofd van de educatieve dienst van Eco mare, worden het lessen om kinde ren te laten zien welke keuzes op gebied van duurzaamheid kunnen worden gemaakt en welke belan gen daarbij spelen. Betrokkenheid bij de eigen leefomgeving staat voorop, omdat duurzaamheid beoogt dat die voor volgende generaties in stand blijft. 'Je kunt bijvoorbeeld laten zien hoe je min der energie kunt verbruiken of gaan kijken waar het water uit de kraan vandaan komt en waar het naar toegaat als je een toilet door spoelt.' De lessen worden ontwikkeld door de educatieve dienst van Ecomare en Kopwerk, de stichting waar basisscholen De Fontein en De Akker onder vallen. De contacten tussen beide organisaties kwamen tot stand tijdens een reis die een groep Texelaars in 2008 naar het Zweedse eiland Gotland maakten om duurzaamheid op scholen en het gebruik van duurzame energie in de praktijk te bekijken. Kersbergen: 'Er is al veel lesmate riaal op dit gebied, dus we hoeven de mogelijkheid open, terwijl Texels Belang er eerst nog eens in de fractie over wil spreken. Verantwoordelijk wethouder Hen- nie Huisman, die woensdag niet bij de vergadering was, laat in een schriftelijke verklaring weten dat 'uitgebreid gecorrespondeerd' is en dat de stichting zelfs de tijd heeft gekregen om aanvullende informatie te verstrekken, maar dat op basis van de subsidieverorde ning nu eenmaal geen geld beschikbaar kan worden gesteld. 'Het is niet leuk als je subsidieaan vragen moet afwijzen, omdat het bijna altijd gaat om aanvragers die zich met hart en ziel voor hun zaak inzetten en dan gun je ze die finan ciële ondersteuning. Helaas kan dit echter niet leiden tot een ander oordeel.' geen wielen opnieuw uit te vinden. Maar we willen wel graag een leer lijn die specifiek op Texel van toe passing is.' Een werkgroep met zeven leerkrachten van vier basis scholen is bij de ontwikkeling betrokken om erop te letten dat de leerlijn praktisch uitvoerbaar is en goed binnen de dagelijkse lessen past. Voor de ontwikkeling is €150.000,- beschikbaar. De helft daarvan wordt betaald door SenterNovem, een agentschap van het ministerie van Economische Zaken. De ande re helft wordt betaald door Leader, het Europees subsidieprogramma voor de Kop van Noord-Holland en alle partijen die bij het project betrokken zijn. Het plan is opgezet binnen het streven om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn in gebruik van energie en water. De stichting Woontij heeft in 2009 een positief resultaat van €2,8 miljoen geboekt. Dat is vooral te danken aan de winst van ruim €2,3 miljoen op de ver koop van huurwoningen. De sol vabiliteit steeg daardoor van 12,5 naar 15,3 procent, naar verwach ting goed genoeg om aan de eisen van het Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV) te vol doen. Het positieve resultaat komt na een periode waarin het Woontij minder voor de wind ging. Vorig jaar nog constateerde het CFV dat het eigen vermogen van de stich ting 10,8 procent van het balansto taal was. Beduidend minder dan het minimum van 12,1 dat het CFV stelt. In reactie op een brief van minister Van der Laan zag directeur Jan van Andel zich toen nog gedwongen te verklaren dat een faillissement 'absoluut niet aan de orde was'. Overheidsmaatregelen, waaronder een verhoging van de vennootschapsbelasting lagen toen ten grondslag aan het magere resultaat. Inmiddels bericht Van Andel tevreden dat het CFV con cludeert dat 'de voorgenomen acti viteiten (voor de periode 2010- 2014) in financieel opzicht passen bij de vermogenspositie van Woon tij, hetgeen tot een A1-oordeel leidt'. Dit is het meest positieve oordeel dat kan worden gegeven. Ondanks de positieve ontwikkelin gen blijft het noodzakelijk de komende jaren te bezuinigen. 'We werken met vier mensen minder dan een jaar geleden en onderzoe ken of we met een nog kleinere bezetting toe kunnen. Daarbij is het niet de bedoeling dat er gedwongen ontslagen vallen.' Ook zal 'kritisch worden gekeken' naar het onderhoud van huurwoningen. Van Andel sluit niet uit dat 'onder houdsgevoelige' panden worden verkocht. Landelijk zit de woningbouw in het slop, Woontij investeert echter nog volop. Onlangs is begonnen met de bouw van een lunchrestaurant, kantoor, steunpunt en vier wonin- Op OSG De Hogeberg zijn alle 61 MAVO-leerlingen die examen deden geslaagd. Ook op het VWO was sprake van een uitstekende score. Van de 39 kandidaten zijn er 36 al zeker van hun diploma, 3 anderen doen vol gende week met een herexamen een nieuwe poging. Op de HAVO slaagden 46 leerlingen, krijgen 8 een herkansing en trok 1 kandidaat zich voortijdig terug. Van alle VMBO-leerlingen slaagden er 62, doen er 17 herexamen en trok er 1 zich terug. De lijst met alle geslaagden staat op pagina 10. gen in project Texelhoeve in Den Burg. Nog voor de bouwvak wordt daarnaast gestart met de bouw van zeven woningen aan de Wilhel- minalaan in Den Burg en 77 wonin gen in Den Helder. De plannen voor de bouw van woningen op 't Zouteland bij Den Hoorn hebben vertraging opgelo pen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat gegadigden zich in april konden melden, waarna met hen in contact zou worden getre den om hun wensen te inventarise ren. Door verschillende omstandig heden, waaronder minder personeel, bleek Woontij meer tijd nodig te hebben. Van Andel hoopt echter vóór het einde van de zomer met de inschrijving te kunnen star ten. 'Dat moet ook wel, anders lopen we de subsidie uit het Wad denfonds mis.' www.speedheat.nl Dea er voor Texe Romein Dros te 321 263 De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een hard leerse drankrijder betrapt. Dat gebeurde na een tip van iemand die had gezien dat de man, een 36- jarige inwoner van Den Haag, omstandig had staan overgeven en vervolgens met zijn auto het terrein van een bungalowpark aan de Californiëweg nabij De Koog was opgereden. De verdachte blies maar liefst 770 ug/l (microgram alcohol per liter uitgeademde lucht): drieënhalf keer het wettelijk toegestane maximum. Onderzoek wees uit dat hij in 2006 en 2007 ook al was gepakt voor rijden onder invloed en toen 790 respectievelijk 560 ug/l blies. De man kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbe wijs inleveren. DE WIT INSTftllATIETECHWIEKl (Advertentie) (jrocB TwarL-Jéxels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Kop van Noord-Holland T" 175 jaar V Kleurrijk land Eierlandse Courant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. al dertig jaar actief als vrijwil liger bij de Ron de. Hij en nog 3 van de 500 doen hun relaas. Henk Daalder is Hij runt het bol- lenbedrijf, zij het kampeerterrein. Marcel en San dy Smit van hoeve Zeven bergen in Eier- land. (Foto Emmanuel Rey)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1