Officier eist celstraf voor stalker 'Slachtoffers raakten psychisch uitgeput' 'Samenwerken met regionaal archief' Plan buitengebied vergt lange adem postweg TEXELSE 5 COURANT Wat nu? Nieuwe leden in commissie bezwaarschriften PVV-stemmer Vuurtoren dicht tijdens Ronde De Boer houdt haven op diepte Extra leden stembureaus Groen zwart Wat ik zeggen wou Zijn slachtoffers vrezen de dag dat hij vrij komt. Als het aan het Openbaar Ministerie ligt, duurt het echter nog wel even voordat de 44-jarige van stalking ver dachte Oosterender op het eiland terugkeert. De officier eiste dinsdag in de rechtbank in Haarlem een celstraf van twintig maanden, waarvan acht voor waardelijk, met een proeftijd en een contactverbod van twee jaar. De Oosterender wordt ervan ver dacht zijn ex-werkgever en diens vrouw maandenlang te hebben gestalkt. Hij zou tientallen tele foontjes hebben gepleegd, linge riesets en seks boekjes op hun adres hebben laten bezorgen en hun oprijlaan hebben bestrooid met condooms en kop spijkers. Ook wordt hij beschul digd van twee inbraken bij het echtpaar. Daarbij zou hij persoon lijke spullen hebben meegenomen, waaronder slipjes en foto's van het vrouwelijke slachtoffer. De stalking zou voortkomen uit een obsessieve verliefdheid ten opzichte van haar en is begonnen in 2005. Volgens de slachtoffers leerden ze hun oud-werknemer kennen als een rustige, hard wer kende man. Dat veranderde ineens, aldus het echtpaar in een schriftelijke verklaring. De ver dachte begon de slachtoffers las tig te vallen met telefoontjes en verschafte zich toegang tot de woning. Ook volgde hij het vrou welijke slachtoffer regelmatig als ze zonder haar man op pad was en bedreigde hij zijn voormalige baas. De situatie liep uiteindelijk zo uit de hand dat de verdachte werd veroordeeld voor poging tot dood slag op zijn ex-werkgever. Toen de celstraf en proeftijd van de Texe laar er in de zomer van 2006 op zaten, begon het stalken volgens de slachtoffers weer van voor af aan. Er volgde een tweede inbraak in de woning van het echtpaar, waarbij een bedeltje, een foto en damesondergoed werden gesto len. De slachtoffers kregen foto's van de spullen of kopieën daarvan vervolgens weer teruggestuurd per post, al dan niet besmeurd met sperma. De Oosterender zelf ontkent alles. Op vrijwel alle vra gen die de rechter op hem afvuur de, had de verdachte 'niets meer te zeggen'. Op het feit dat bij een huiszoeking foto's van het slacht offer zijn aangetroffen, verklaarde de verdachte dat hij die opge stuurd heeft gekregen door een onbekende. Ook stuitte de politie in de woning van de vrijgezelle man op vrouwenondergoed, zij het niet van het slachtoffer. Die had verdachte naar eigen zeggen nog liggen vanwege een oude fetisj voor lingerie. Tot slot bleken ook op zijn laptop foto's van het slachtoffer te staan. Volgens de officier van justitie is maar één conclusie mogelijk: schuldig. 'Het is een vervelende zaak. De slachtof fers geven aan dat de stalker hun levensplezier heeft weggenomen. Ze raakten psychisch uitgeput en de gedachte dat ver dachte weer op het eiland komt, doet het angstzweet bij ze uitbre ken', aldus de officier, die de kans op herhaling aanwezig acht. Ze eiste daarom een forse celstraf, waarbij ze aangaf liever een psy chiatrische behandeling te hebben willen eisen. Omdat de verdachte echter vindt dat hij geen probleem heeft en niet heeft meegewerkt aan onderzoek van het Pieter Baan Centrum, was dat geen optie. De rechtbank doet op 29 juni uitspraak. De gemeente overweegt met het Regionaal Archief in Alkmaar te gaan samenwerken om oude geboorteakten, huwelijksakten en overlijdensakten te digitalise ren. Het gaat om de zogeheten genea logische brongegevens uit het gemeentelijk archief. Het plan, dat nog door burgemeester en wet houders moet worden besproken, beoogt de toegankelijkheid van de stukken te vergroten. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling dat de originele stukken in het Texels archief blijven, maar dat de inhoud ook via de website van het Regio naal Archief in Alkmaar te raadple gen is. 'Dat is wel zo praktisch voor mensen die onderzoek doen naar hun voorouders', aldus de woord voerder.' Het gaat om akten en gegevens uit de burgerlijke stand tot zo'n vijf eeuwen terug. Volgens de woord voerders betreft het circa 80.000 gegevens. Het plan kwam ter spra ke tijdens een bezoek dat gedepu teerde Sascha Baggerman aan de archiefbewaarplaats onder het raadhuis bracht. De provincie houdt toezicht op het beheer van archieven. Burgemeester Francine Giskes merkte op dat veel mensen op één of andere manier familiebanden met Texel hebben. 'Als ik ergens aan de overkant ben en het gaat over Texel is er altijd wel iemand die daarover begint, ledereen heeft wel een link.' Het nieuw bestemmingsplan bui tengebied wordt op zijn vroegst in het eerste kwartaal van 2012 vastgesteld. Maar daarbij houdt het college van b en w een ruime slag om de arm. Mocht blijken dat voor Natura 2000 een milieu effectrapportage verplicht is, dan vergt dat ongeveer een half jaar tijd. Wethouder Edo Kooiman vertelde dat bij het maken van het plan een acuut probleem is ontstaan. 'Het maken van een bestemmingsplan vergt veel inzet en lokale kennis.' Door het wegvallen van de steden bouwkundige en coördinator Digi tale Uitwisseling in Ruimtelijke Pro cessen (DURP) is een acuut probleem ontstaan. 'Zijn kennis op het gebied van digitaliseren en plantekenen (autocad) kan niet door een andere collega worden overgenomen.' Het college gaat het maken van het conceptplan uitbesteden aan bureau Vijn, dat al enige bekendheid heeft met het plan. Joop Groeskamp (TB) memo reerde dat de gemeente in het verleden niet zulke goede ervarin gen heeft gehad met dit bedrijf, maar het college heeft alle vertrou wen in een goede samenwerking. Het college heeft hiervoor geen budget, maar door een bedrag van €66.000,- voor personeel te 'ontla- belen' komt het benodigde geld alsnog beschikbaar. De commissie Grondgebied gaf hierover na een initiatiefvoorstel van CDA, TB en GL maandag een positief advies. Onervarenheid met het maken van een digitaal bestemmingsplan (het eerste op Texel) zorgt ook voor vertraging. Kooiman: 'We hebben ons verkeken op wat het betekent om een dergelijk groot plangebied te digitaliseren.' Afronding van het conceptplan heeft momenteel prioriteit. Daarna start de formele procedure met vooroverleg met provincie, rijk en waterschap. Dan is er de mogelijk heid van een extra inspraakproce dure. Ook dit vergt tijd, maar voor komt volgens b en w bezwaren die tot extra vertraging kunnen leiden. Hierna kan het plan ter visie wor den gelegd, het moment waarop burgers de mogelijkheid hebben om zienswijzen in te dienen. Vol gens de huidige planning gebeurt dit in het laatste kwartaal van 2011 waarbij Kooiman wel een slag om de arm houdt. Namens TVO herhaalde voorzitter Ries Swanink zijn dringende oproep aan het college tot spoed, omdat de vertraging 'een kettingreactie' veroorzaakt, doordat ondernemers, architecten, bouw- en andere bedrijven zitten te wachten op uit voering van plannen. Het oude raadhuis ligt weliswaar nog niet tegen de grond, voor de rest ligt de toekomst van de Groeneplaats weer open. De samenwerking tussen de gemeen te en Bank Nederlandse Gemeen ten Participatie BNG.GO in Cen trumplan Den Burg BV is uitgelopen op een fiasco, met voorlopig als enige positieve uitkomst de les dat de gemeente zich niet meer op het pad van projectontwikkelaar moet begeven. Wat nu? Slopen of niet slopen van het oude raadhuis, het voorstel van Texel 2010 om het te veilen, maakt duidelijk dat de politiek het er nog niet over eens is. Terug bij af dus, met dit verschil dat het nieuwe raadhuis (bijna) klaar is, dus dat het gebouw of de plek sowieso een andere bestemming krijgt. Van de kosten en moeite die in de BV Centrumplan zijn gestoken, kennen we het resultaat, maar hoe zit het met het planproces voor de herinrichting onder begeleiding van bureau Witpaard? De schets- en kletsavonden, praatsessies, bij eenkomsten, tekeningen, het idee- enboek, etc., etc. met als resultaat plan C. Waren al die kosten en moeite voor niets? Terug naar 2004, toen deze krant vol stond met ingezonden brieven over het raadhuis, de TC een enquête hield over wel of geen nieuw raadhuis en de gemeente een volksraadpleging over de plek van het nieuwe raadhuis. De uit komsten doen er nu niet meer toe, het nieuwe raadhuis is een feit. Niet onbelangrijk argument voor verplaatsing was destijds de ver nieuwing van de Groeneplaats, een intiemer plein, waar door winkeltjes en horeca gezelligheid zou heers ten, het 'rondje Den Burg' com pleet zou worden en het geld hier voor met appartementen moest worden terugverdiend. Wat menig een al bij de lancering van het plan voorspelde, blijkt realiteit: geen haalbare kaart, zeker nu de econo mie tegenwerkt, de gemeente geen ontwikkelaar meer wil zijn en de samenwerking met OPP is gespat. Hoe nu verder? De bal ligt bij de nieuwe raad. In de verkiezingsen quête van deze krant gaven alle partijen, met uitzondering van D66 en Texel 2010, aan het raadhuis te willen slopen. PvdA wilde een deel behouden. Het lijdt geen twijfel dat, mocht het inderdaad worden gesloopt, de tijdelijke inrichting van de Groeneplaats en omgeving, langdurig het karakter van het cen trum zal bepalen. Het is te hopen dat de uitnodiging van wethouder Eric Hercules aan de bevolking om met mooie plannen te komen, veel bruikbaars oplevert. VRIJDAG 18 JUNI 2010 Leerlingen van de Popschool van Artex verzorgden woensdag optre dens tijdens het festival Pop on the Beach bij paal 9. In het licht van de ondergaande zon waren in totaal acht bands te horen. (Foto Artex) Gedeputeerde Sascha Baggerman, burgemeester Francine Giskes en Piet Smit, teamleider van het archief, bekijken een Texelse Courant in de archiefbewaarplaats onder het raadhuis aan de Groeneplaats. Baggerman was woensdag met een delegatie van de provincie op het eiland om de bewaarplaats, waar een paar jaar geleden veel om te doen was, te bekijken. Wat de provincie betreft, voldoet de gemeente weer aan alle regels die aan het beheer van een eigen archief worden gesteld. (Foto Jeroen van Hattum) Thomas Baas van het bedrijf VHIC uit Dordrecht, dat vorig jaar het Texelse archief in onderhoud had, praat gedeputeerde Sascha Bag german bij over een bijzonder stuk in het Texels archief. Het gaat om privileges die landsheer Jan van Bloys in de vijftiende eeuw aan Texel verleende. Het stuk in handen van Baggerman dateert uit 1556 en bevat een afschrift van die privileges. Ze zijn ingebonden in een kaft van een oud koorboek. (Foto Jeroen van Hattum) Een in Workum gerestaureerde replica van de TX11 is zaterdag voor het eerst in de haven van Oudeschild gearriveerd. De blazer is een replica van de originele TX11 die in de Noordkaapschuur van het Maritiem en Jutters Museum ligt. De replica was op Texel in verband met de Helderse botterwedstrijd op het Marsdiep. Het schip werd daar nog aangevaren door de schoenenbrik Tres Hombres die buiten mededinging meedeed, waarbij het grootzeil van de TX11 scheurde. (Foto Bert Koning) Onder leiding van buurtregelaar Hans van Exel worden deze week alle straten en wegen in Eierland en De Cocksdorp versierd ter voorberei ding op het Polderfeest. Aan het begin van de Postweg werd een levensgrote postkaart geplaatst met een afbeelding van een post koets. Voor het maken van deze plaat kreeg de buurt hulp van Fred Wiering en Ingmar Moerbeek. (Foto Arnold Boon) Marcel Louwe uit Barsingerhorn en Mia Dröge uit Alkmaar zijn de nieuwe gezichten in de commis sie Bezwaarschriften. Ze zijn door b en w gekozen uit 28 sol licitanten, onder wie drie van Texel. Louwe is jurist en als griffier in dienst van de gemeente Niedorp. Hij is ook lid van twee andere bezwaarschriftencommissies in Noord-Holland. Mia Dröge is docent op een scholengemeen schap. Ze heeft diverse functies vervuld bij de Koninklijke marine en heeft bestuurskunde en manage- mentwetenschappen gestudeerd. De commissie bestaat nu helemaal uit externe, onafhankelijke leden, dus mensen die niet in de gemeen teraad zitten. Naast de genoemde personen bestaat de commissie uit de Texelaars Hans Roeper (voorzit ter), Arthur Oosterbaan en Gerard Weijers. Best Pien Verberg, In je 'Opienie'-stukje veroordeel je de PVV-stemmer vanwege zijn ongewenste ideeën. Je kent geen enkele PW'er persoonlijk en toch is je oordeel klaar. Dezelfde tactiek volgde Goebbels tijdens het nazi regime tegen de communisten. Ik wens je veel wijsheid en een bredere kennissenkring. T.A. Krijnen-Baijs, Den Burg. De vuurtoren Is zaterdag 19 juni van 12.00 tot 15.00 uur gesloten voor het publiek. De toren is dan alleen toegankelijk voor de pers en de organisatie van de Ronde van Texel. Tussen 10.00 en 12.00 uur en van 15.00 tot 17.00 uur is hij wel open voor publiek. De pers heeft ook in het verleden het eerste deel van de Ronde altijd vanaf de vuurtoren verslagen. Nu de toren beheerd wordt door Stichting Texels Muse um, wordt deze traditie voortgezet. Vanaf de toren kan de hele noord punt van Texel worden overzien en kunnen de zeilers worden gevolgd. Van 1 mei tot 1 oktober is de vuur toren dagelijks geopend vanaf 10.00 uur. Doordeweeks sluit de toren om 20.00 uur, op zaterdag en zondag om 17.00 uur. Baggerbedrijf de Boer uit Slie- drecht heeft van de gemeente opdracht gekregen voor het uit voeren van onderhoudsbagger- werk in de haven van Oudeschild en de toegangsgeul. Het werk strekt zich uit over drie jaar, met de mogelijkheid tot verlenging met twee keer een jaar. De Boer was met €283.000,- (exclusief BTW) verreweg de laag ste van de drie baggeraars die door de gemeente voor de aanbe steding waren uitgenodigd. De twee anderen zaten tienduizenden euro's boven dit bedrag. B en w hebben extra mensen benoemd voor de stembureaus. Daardoor hoeven de leden hun werk niet langer dan een halve dag uit te voeren. Hoewel ze hun taak graag verrichten, is het een vrij zware belasting, vooral sinds de afschaffing van het elektronisch stemmen. Het handmatig tellen na afloop van de stemming vergt op de meeste bureaus minstens een uur extra.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5