'Je komt altijd een Texelaar tegen' AMNESTY 'Ik heb het Rondevirus alweer ruim tien jaar' Pupillen nemen penalty's op keeper Stolk Nasleep Centrumplan lijkt pijnlijke kwestie g International TEXELSE 7 COURANT College praat met Sportraad over korting subsidies De week van... Renee Kooger Eilandschutters goed in Texelronde Weblog Het besluit van het vorige college om diverse sportverenigingen veel minder subsidie te geven, staat ter discussie. Het college en het bestuur van de Stichting Texelse Sportraad hebben afge sproken de kwestie nog eens te bespreken. Onderwerp van gesprek zijn ook wensen van de Sportraad op het gebied van gemeentelijke onder steuning bij het beheer van accom modaties en sportterreinen. Dat schrijft wethouder Hennie Huisman aan de commissie Welzijn, in reactie op een brief van de Sportraad. Het bestuur van de Sportraad, die zelf ook flink wordt gekort, is boos dat er nooit met de stichting over het besluit is gesproken. 'Wij besef fen dat het niet uw college is geweest dat bovengenoemd besluit heeft genomen. Het gebrek aan waardering en het negeren van resultaten uit eerdere overlegsitua ties heeft het bestuur echter wel doen besluiten om haar werkzaam heden richting gemeente Texel tot nader overleg op te schorten', schrijven voorzitter Albert Hoven en penningmeester Henk de Vries in een op 4 mei door het nieuwe col lege ontvangen brief. Inmiddels zijn de gemeente en de Sportraad weer 'on speaking terms'. Een eerste gesprek heeft inmiddels plaatsgevonden en krijgt in juli een vervolg. VRIJDAG 18 JUNI 2010 m Oud-Texelaar Diana Kuip, chef redacteur bij het tijdschrift JFK, is naar het WK in Zuid-Afrika. Voor de Texelse Courant tekent ze haar Oranje avonturen op. Drie Feiten Er loopt een mier over het beeld scherm van mijn laptop. In Neder land had ik dat irritant gevonden, maar hier in Afrika vind ik het wel exotisch. We zitten in de auto en zijn onderweg van Johannesburg naar de kustplaats St. Lucia. Vergeleken met het industriële en grauwige Johannesburg is dit uitzicht ineens 180 graden de andere kant op. Het ziet er precies uit zoals je je Afrika voorstelt; vrouwen met een mand fruit op het hoofd, lemen huisjes, gelige heuvels en van die gekke bomen (waarvan ik de naam niet weet, maar het lijkt net of iemand er een klap op heeft gegeven). Alleen geen wilde dieren vooralsnog. Behalve de mier op mijn beeld scherm dan; ik laat hem voorlopig leven. Na één voetbalwedstrijd en vier magische dagen in Zuid Afrika kan ik drie feiten optekenen. Feit 1: Je komt altijd een Texelaar tegen. Ook al spreek je niks af. Dan ga je dus aan de andere kant van de wereld naar een voetbalwedstrijd in een stadion met 95.000 stoeltjes, en dan loop je een kwartier voor aan vang via het gangpad richting je plek; récht in de armen van Matthijs Albers (dat is dr ien van Andrew). Die blijkt vijf stoeltjes achter me te zitten. Dat is toch bizar? Feit 2: Wij zijn leuk. Echt waar, ieder een zegt het hier en het is ook zo. Oranje is leuk. Op de tribunes van het Soccer City Stadion in Johan nesburg was het afgelopen maan dag een soort Ouwe Sunder, super- gezellig. En die sfeer is blijkbaar niet bij élke wedstrijd zo. Want terwijl ik dit zit te typen, vertellen twee Zuid- Afrikaanse DJ's op de radio dat ze naar de wedstrijd Engeland - USA zijn geweest. Nooit meer een Enge land game, bezweren ze. Want het Britse publiek was vanaf het begin af aan asociaal, dronken, agressief en keerde zich binnen no-time tegen hun eigen team. En nadat USA de Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Marie-Christine Pijnen burg een week lang een weblog bij. Zij is werkzaam bij de WV en als hoofd inschrijvingen betrok ken bij de Ronde om Texel. Over een nagenoeg nieuwe X-Tril, het Rondevirus, recepten voor een goed gerecht, parkeerbeheer en Gold en Zilver Fleet. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. (Vrijdag) Vakantie. Nou ja, vakantie... Na maandenlange voorbereidingen begint dan eindelijk de Zwitserleven Zeilweek. Nog wel even mijn werk bij de WV afronden, maar het begint al overal te kriebelen. Afgelopen dins dag is reeds begonnen met het egaliseren van het strand, donder dag is de tent geplaatst en vandaag komen de kantoren van De Meeuw op Texel aan. Dat is allemaal een dag eerder dan vorig jaar. Mijn vakantie begint met het afgaan van een vroege wekker, het is de bedoe ling dat we met de boot van 8 uur al naar de overkant gaan. Rondje IJs- selmeer staat op het programma. Niet zeilend, maar met de auto. Via Amsterdam, Almere, een broodje aan de A6, Lelystad, Noordoostpol der, Heerenveen rijden we naar Drachten. Ook daar zit een Nissan- dealer, die al een aantal jaar een auto ter beschikking van de organisatie stelt. Ze hebben het er erg druk en we moeten even wachten. Bakkie dan maar weer? Helaas, door onvoorziene omstandigheden (ja er kan wel wat stuk aan een auto) is de auto die voor ons bestemd was niet beschikbaar. De alternatieve auto is uitgeleend en nog niet terug. Wat nu? Nou geen probleem, de eige naar stelt zonder enig probleem zijn eigen auto ter beschikking. En nu is het mijn beurt om te rijden. Het is een nagenoeg nieuwe X-Tril, met nog maar 7800 km op de teller. Da's andere koek dan mijn roze Punt- ootje... (Zaterdag) Het Rondevirus. Het is niet zozeer de vraag hoe je ermee aangestoken wordt, maar of je er ooit nog vanaf komt (als je dat zou willen). En oh ja, er is op dit moment nog steeds geen remedie tegen het virus en de mees te preventieve maatregelen zijn ook geen garantie dat je het niet krijgt. Ik heb het Rondevirus alweer ruim tien jaar geleden opgelopen. Mijn collega Jacco Dros bij de WV was toenter tijd bestuurslid van de Ronde om Texel en in beide organisaties ver antwoordelijk voor de PR. Op een zaterdag in oktober kom ik hem tegen op de fiets, we zwaaien, maar hij roept ook nog naar me: 'Mag ik je wat vragen?' Dat mag natuurlijk altijd. 'We zoeken een tweede man voor de inschrijvingen, lijkt je dat wat?' En ja hoor, met de vraag kwam meteen het virus mee. Op dat moment in 2000 ben ik ermee aan gestoken en ik ben er nog steeds mee besmet. (Maandag) Alle recepten voor een goed gerecht bestaan meestal uit verschillende ingrediënten. Om de perfecte smaak te pakken te krijgen, is het heel belangrijk dat je van alle ingrediën ten de juiste verhoudingen kent en toevoegt. Indien een van deze ingre diënten ontbreekt, komt er van het gerecht weinig terecht... Zo ook voor een weblog, daar zijn ook verschil lende ingrediënten voor nodig. Uiter aard moet je wel eerst gevraagd worden. Denk dan heel even na en ga meteen op de uitnodiging in. Er komt misschien geen volgende keer dat 'ze' je vragen. Inspiratie zou wel handig zijn. Een beetje kennis van de Nederlandse taal, ook fijn. Maar twee erg belangrijke ingrediënten zijn: tijd... (En we hebben het alle maal al zo druk). En als je er dan klaar voor bent: een internetverbin ding! Dat is een essentieel onderdeel van het recept. Mocht dit ontbreken, zal het hele recept in het watervallen en zullen je gasten het gerecht niet lusten... (Dinsdag) Volg de borden naar het parkeer terrein bij Paal 17. Aldaar aangeko men ga je eerst bij onze collega's van parkeerbeheer langs. Zij regi streren je kenteken en geven een parkeerkaart uit en een (dit jaar) gele noodsticker voor op je boot. Koppel je trailer los van je auto, parkeer je auto en je trailer wordt door een trekkerchauffeur naar het strand gebracht. Ga dan naar het inschrijf- bureau op het strand om je inschrij- Tussen de 600 en 700 penalty's kreeg keeper Chris Stolk op zich afgevuurd. De strijd om de naar hem vernoemde bokaal was onderdeel van het jaarlijkse SVC- pupillentoernooi, dat zaterdag op het voetbalveld achter het Eier- landsche Huis werd gehouden. Bijna alle Texelse teams deden mee. Zelfs die van SV Oosterend, die 's middags en 's avonds het 75-jarig jubileum vierden. Uitgesplitst naar categorie ging het om negen teams met mini's, negen F- en tien E- teams, bestaand uit naar schatting tussen de 225 en 240 kinderen. Na de regen van donderdag en vrijdag troffen ze uitstekend voetbalweer. Dat lokte ook veel (grootouders en andere toeschouwers naar het ter rein, waar de catering goede zaken deed. De strijd kende een spannend ver loop. Bij de mini's waren de halve finales een volledige Texel'94-aan- gelegenheid. Uiteindelijk ging de toernooizege naar Blauw, dat in de finale van Oranje won. Wit legde beslag op de derde plaats, Geel werd vierde. Ook bij de F-pupillen was Texel'94 uiterst succesvol. In de eerste halve finale won Utrecht na strafschoppen van Heerenveen, nadat in de regu- Ook de coaches mochten proberen keeper Chris Stolk vanaf elf meter te passeren. Op de foto een poging van Mark Smit van Vitesse. (Foto Henk Leyen) De mini's van SVO nemen het doel van één van de teams van Texel'94 onder vuur. (Foto Henk Leyen) Here speeltijd niet was gescoord. In de andere halve finale won Sparta met 2-0 van Vitesse. Ook in de finale waren de krachtsverhoudingen klein. Utrecht scoorde twee keer, terwijl Sparta tot slechts één goal kwam, waardoor Utrecht bij de prijsuitrei king de grootste beker in ontvangst mocht nemen. In de strijd om de derde en vierde plaats won Vitesse met 1-0 van Heerenveen. Bij de E-pupillen ging de finale 's middags tussen De Koog en Sevilla. De Koog had in de ene halve finale met 1 -0 van thuisploeg SVO gewon nen, Sevilla was in de andere halve finale met 2-0 te sterk voor Valencia. Het favoriete De Koog had daarna veel moeite met Sevilla, maar won uiteindelijk toch (3-2). De strijd om de derde en vierde plaats werd niet meer gespeeld, omdat SVC als gevolg van meerdere blessures geen team meer op de been kon brengen. Valencia kreeg daarom reglementair de derde prijs toegekend. De strijd om de penaltybokaal duur de de hele dag. In de voorrondes, die tussen de bedrijven door werden gehouden, mocht elke voetballer twee keer vanaf elf meter proberen Chris Stolk te passeren. De beste twee spelers van elk team en hun coach plaatsten zich voor de finale. Bij de F-pupillen won Ralph Beum- kes van Utrecht, bij de E'tjes werd Kayne Bricoux van De Koog net als vorig jaar de winnaar. Glenn Visser (Real Madrid) en Dirk Roeper (SVO) hielden bij de coaches het hoofd het best koel. gelijkmaker scoorde, nam een groepje van vijf een Amerikaan te grazen. Nee, neem dan liever een voorbeeld aan de Hollanders, ver volgen de radio-DJ's hun relaas. Ze zijn met veel, ze zijn vrolijk, ze zijn tegen iedereen vriendelijk en ze zien er uit als gestoorde sinaasappels. Hé, dat zijn wij! Het voelt goed zo'n complimentje via de autoradio. En als we even later bij het bezinestati- on stoppen, onderstrepen zes ver schillende Zuid-Afrikaanse kranten dit, met voorpagina's waarop foto's prijken van oranjefans verkleed als Michiel de Ruyter, piloot of als opblaasleeuw. 'Petje af voorde Oran je fans staat er boven. Yep. Wij zijn leuk. Ik maak er een foto van. Feit 3: Sport verbroedert. Ja ik weet het, ik zie het me opschrijven en ik krijg er zelf jeuk van; wat een cliché. Maar ik schrijf het toch op. Want die uitdrukking zei me voorheen nooit zoveel. Ik bedoel, als ik naar Ajax ga, kom ik geen enkele Feyenoord- fan tegen; die staat 100 meter ver derop achter een dranghek. Wat nou verbroedert? Maar vanochtend aan de ontbijttafel van het Guesthouse, waar de Duitse kokkin ons glimla chend pannekoekjes opschept, ter wijl mijn vriend de typische Mexi caanse speelstijl uitgelegd krijgt van een vader en zoon uit Mexico, en ik naast hem vijf Nigeriaanse suppor ters probeer te overtuigen dat Hun- telaar wel degelijk heel goed is, valt ineens het kwartje. Mooi man. ving compleet te maken. Het inschrij ven, of eigenlijk aanmelden is grotendeels geautomatiseerd. De inschrijving wordt opgezocht in de computer en dan wordt zo ongeveer het hemd van je lijf gevraagd. Oh je wilt F18 (Formule 18 een een heidsklasse) gaan varen? Ben je dan al bij Liesbeth geweest? Nee, eerst even doen dan, kom daarna maar terug. Bij Liesbeth moeten de F18 zeilers gewogen worden. Een boot met crew moet aan een heleboel eisen voldoen, en een vereiste is dat stuurman en bemanning minimaal 150 kilo samen moeten wegen. Ben je lichter? Dan moet je extra gewicht meenemen. Terug naar inschrijvin gen. Ga je Gold of Silver Fleet varen? Ben je lid van het Watersportver- bond? Heb je een startlicentie? Mag ik je verzekeringsbewijs zien, dan maken we er meteen even een kopietje van. Klopt je zeilnummer? De borg is €20, wil je dat contant betalen of pinnen? Je kunt het zo gek niet bedenken of we vragen het aan je... (Woensdag) Sinds 2009 gaan we bij inschrijvin gen op dinsdag open. Dat is dan een dag om nog even de puntjes op de i te zetten en er weer lekker in te komen. Vandaag, woensdag is dan een dag dat we vol aan de bak moe ten. Renee Kooger (20) uit Zwolle is de volgende blogger in de serie De week van... Zij loopt drie maanden stage bij de Texelse Courant. Centrumplan Den Burg BV, de samenwerking tussen de gemeente en OPP Ontwikke- lings- en Participatiebedrijf Publieke sector (nu Bank Neder landse Gemeente Participatie BNG.GO), heeft tot dusver €400.000,- kosten gemaakt voor de herinrichting van het centrum van Den Burg. De gemeente heeft deze kosten voorgefinan cierd en voor zover bekend heeft OPP/BNG haar aandeel nog niet terugbetaald. Aan het besluit om de samenwer king te beëindigen, is een reeks van afwegingen, besluiten en tegenvallers vooraf gegaan. Ook gingen stemmen op om het oude raadhuis te behouden en er bij voorbeeld een multifunctionele accommodatie van te maken, onder meer voor de muziekschool. Maar dit zou volgens het college te veel naar binnen zijn gericht en geen bijdrage leveren aan het ver- blijfsklimaat op de Groeneplaats, zoals horeca en winkeltjes dat wel moeten doen. Ander argument is dat het gebouw volgens b en w versleten is. Het skelet is wel van goede kwaliteit, maar de installa ties, de binnenkant en vooral de buitenschil moeten vervangen. De kosten voor het strippen en weer invullen van het skelet met twintig appartementen zijn becijferd op circa €5,5 miljoen, de opbrengst uit verkoop van appartementen, win kels en horeca op €5,6 miljoen. Deze winst dekt bij lange na niet de kosten voor herinrichting van de het park en de Groeneplaats (€1 miljoen), al gemaakte voorberei- dingskosten (in 2009 €0,3 miljoen) en de boekwaarde van het raad huis (€0,6 miljoen). Vandaar dat in 2009 is besloten om vast te hou den aan sloop van het raadhuis en herinrichting van het gebied. Het nieuwbouwprogramma veran derde toen na herberekening de exploitatie moest worden bijge steld. Geen winst van €1,7 miljoen, maar in het slechtste scenario een verlies van €543.000,-. Nieuwe tegenvaller ontstond toen een knip werd aangebracht in het voorberei dende werk (het maken van een bestemmingsplan, grondexploita tie, etc.) en de ontwikkeling van vastgoed. Toen dit plan werd voor gelegd aan de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG), oordeelde die dat de grondexploitatie onvoldoen de perspectief bood en adviseerde BNG negatief over het gevraagde krediet. Het feit dat de gemeente niet meer zelf projectontwikkelaar wilde spelen, maakte het project voor de BNG niet langer interes sant. Daarop wees de Raad van Commissarissen van Centrumplan Den Burg BV het nieuwbouwpro gramma af. Heroverweging door het college en OPP/BNG leidde tot het besluit de samenwerking te beëindigen. Afgesproken was dat de gemeente en OPP de kosten zouden delen. De gemeente financierde deze kosten voor, waarna OPP dit, inclu sief rente, zou terugbetalen. Hoe dit nu wordt afgewikkeld is nog niet bekend. Het college wil hier over 'nadere afspraken' maken, die nog aan de raad zullen worden voorgelegd. Op het C-veld van Texel'94 werd afgelopen weekend de Texelron de van de Eilandschutters ver schoten. Zowel bij de short metric van zaterdag als bij de Texelronde op zondag slaagden de Texelaars onder de deelne mers er in flink wat prijzen op het eiland te houden. De deelnemende schutters, uit bin nen- en buitenland, begonnen het weekend met een short metric, op afstanden van vijftig en dertig meter (30 en 18 m voor de jeugd). Hierbij werden twaalf keer drie pijlen geschoten en waren in totaal 720 punten te verdienen. De eerste plaats bij de jeugd in de klasse longbow werd behaald door Lisette Kampstra, die 231 punten haalde. Marinka Kampstra werd met 281 punten eerste in de categorie recur ve. Erik van Gils werd eerste bij de heren cadetten recurve (195). Bij de heren junioren (recurve) werd Peter Mulder tweede met 641 punten. Op de vierde tot en met achtste plaats eindigden in deze categorie Jesse Ellen (480), Roel Wiering (435), Kevin Joseph (246) en Aaron Witte (243). Kees Bakker werd eerste bij de heren longbow (396), gevolgd door Jan Prins (363) op de tweede plaats. Aad van Gils werd met 426 punten vierde bij de heren recurve. De Texelronde werd in twee ronden verschoten, op 35 en 25 meter. Op beide afstanden werden tweemaal achttien pijlen geschoten, zodat ook hier de maximale score 720 punten was. Ook hier liet de jeugd zich van haar beste kant zien, wat tot vrijwel dezelfde rangschikking leidde. Lisette Kampstra (longbow) werd eerste met 232 punten, Marin ka Kampstra (recurve) eerste met 366. Erik van Gils (longbow) bleef bij de cadetten met 255 punten steken op een tweede plaats. Bij de junioren werd Peter Mulder (606) eerste, gevolgd door Jesse Ellen (484), Roel Wiering (479) en Aaron Witte (245). Bij de dames recurve eindigde Olga Ellen met 431 punten op de eerste plaats. Gert Jan Schoori (625) werd eerste bij de recurve eerste klasse, Bouwe Kuipers (570) achtste. Bij de recurve tweede klasse eindigde Aad van Gils (523) als eerste. Vierde werd Noud Ellen (485), vijfde Frans Schrama (484), achtste Bernd Joseph (278).

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7