Werkstraf voor 'toeristenpester' 'Kwaliteitsslag in advies aan college' Haven steunpunt molens' WIJ KUNNEN DE WERELD NIET DETER MAKEN. WEL MINDER ZIEK. TEXELSE 5 COURANT Eelman geeft voor 100ste keer bloed Geslaagd MAAK HET VERSCHIL TUSSEN LEVEN EN DDDD GIRO 4054^ Wat ik zeggen wou De Muy Haringparty VRIJDAG 25 JUNI 2010 De rechtbank in Alkmaar heeft woensdag een 21-jarige Texelaar veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur, een voorwaar delijke rijontzegging van twee jaar en het betalen van een scha devergoeding van €1.500,-. De jongeman viel in november 2007 met zijn auto een echtpaar lastig dat met hun camper vakantie vierde op Texel. De man, toeval lig de vader van snowboardster Nicolien Sauerbreij, liep hierbij blijvend letsel op. De Texelse 'toeristenpester' had eind november 2007 net een nieu we geluidsinstallatie in zijn auto en hij wilde samen met twee vrienden de capaciteit daarvan wel eens testen. Dit gebeurde, samen met de twee vrienden, op een afgele gen parkeerplaats waar op dat moment ook het echtpaar Sauer breij met hun camper stond. De ouders van de Olympisch kampi oene hadden na enige tijd genoeg van de geluidsoverlast en besloten te vertrekken. De jongens reden echter achter de camper aan. Enige tijd nadat het echtpaar de camper had geparkeerd op de par keerplaats bij het Texaco-tanksta- tion aan de Nikadel, stopte daar ook de auto met daarin de drie Texelaars. De destijds 18-jarige Texelaar klopte meerdere malen hard op de camper tot de man naar buiten kwam om verhaal te halen. De jongens stapten in de auto en reden een rondje om de camper. Daarna reed de treiterende eilandbewoner op Sauerbreij af om op het laatste moment weg te stu ren en te verdwijnen. Hierbij scheurde het slachtoffer zijn biceps, iets dat hem nu nog altijd belemmert in zijn doen en laten. De rechter wees de Texelaar aan als veroorzaker van de blijvende schade aan de arm van het slacht offer en rekende het hem aan dat het echtpaar Sauerbreij nooit meer op Texel durft te komen. In officiële termen is de jongeman schuldig bevonden aan het veroorzaken van een ongeval met lichamelijk letsel en 'bedreiging tegen het leven gericht'. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste twee weken geleden een celstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Het OM vond dat sprake was van het opzettelijk toe brengen van zwaar lichamelijk let sel met een wapen (de auto). De rechter legde echter een lagere straf op omdat hij niet bewezen achtte dat de Texelaar Sauerbreij met opzet had verwond, maar sprak van bedreiging en 'zeer onvoorzichtig rijgedrag met een ongeval en lichamelijk letsel tot gevolg' De raadsman van de Texelaar liet twee weken geleden weten dat een celstraf mosterd na de maaltijd zou zijn. 'Mijn cliënt is in de tus sentijd bijgedraaid en heeft veel geleerd van het voorval.' George Eelman uit Den Burg heeft een nieuwe mijlpaal in het doneren van bloed bereikt. Hij gaf maandag voor de honderd ste keer bloed. Eelman is sinds de jaren tachtig een trouwe donor die inmiddels vijftig liter bloed heeft gedoneerd, circa tien keer de totale hoeveel heid bloed die iemand in zijn lichaam heeft. De Texelaar beschikt over O-negatief, een bloedgroep die slechts 15 procent van de men sen heeft. Het is de enige bloed groep die vrijwel iedereen kan ont vangen, waardoorer in ziekenhuizen vaak behoefte aan is waneer ande re soorten niet voorhanden zijn. Eelman bevindt zich in een select gezelschap: Stichting Sanquin Bloedvoorziening telt in de regio Noordwest (waar Texel onder valt) op het moment 3618 actieve donors die 100 keer of meer bloed hebben gegeven. De regio beslaat de gehele provincie Noord-Holland en delen van de provincies Utrecht en Zuid-Holland. Een woordvoer der van Sanquin zei erg blij te zijn met donateurs die zo vaak geven. Stoppen staat vooralsnog niet in het woordenboek van de 53-jarige Eelman. 'Ik ga door tot mijn zeven tigste. Ik geef het om anderen te helpen.' Het afnamepunt in Den Helder, waar Eelman heen gaat omdat hij daar vaker kan geven dan op Texel, liet de mijlpaal niet ongemerkt voorbij gaan. Er stond een versierde stoel voor hem klaar en hij krijgt nog een cadeau. Wilma Eelman, Erna van der Stappen, Jan Commijs, Dick Drijver, Jan Lancée en Niek Bak ker vormen de nieuwe Monu mentencommissie die woensdag is geïnstalleerd. De commissie adviseert het college over bouw plannen waar een monumenten vergunning voor nodig is en geeft gevraagd en ongevraagd advies over het monumentenbeleid. Eelman, deskundige op het gebied van stolpen, zit namens de Histori sche Vereniging in de commissie. Commijs, oud-ambtenaar bij de gemeente, is afgevaardigd namens de Stichting Dorpsherstel Texel en Dick Drijver namens agrarische natuur- en landschapsvereniging De Lieuw. Hij is vooralsnog ook voorzitter. Van der Stappen, die vroeger bij de gemeente werkte, zit in de com missie als landschapsarchitect, Lancée, oud-topman van uitgever PCM, als financieel deskundige en gepensioneerd architect Niek Bak ker treedt op als monumentendes- kundige. De Monumentencommis sie werd eerder gevormd door de leden van de raadscommissie Grondgebied, maar daar waren meerdere politieke partijen niet blij mee. De lokale Rekenkamercom missie adviseerde een paar jaar geleden een aparte Monumenten commissie in het leven te roepen. Wethouder Frans Visman (monu mentenbeleid) sprak bij de instal latie de verwachting uit dat er een kwaliteitsslag wordt gemaakt in de adviezen aan het college, omdat er nu deskundigen en professionals in de commissie zitten. Zij worden ambtelijk ondersteund door twee medewerkers van de gemeente. De komende tijd buigt de commis sie zich over actualisatie van de gemeentelijke monumentenlijst. Volgens Commijs wordt gekeken naar huizen waarvan de eigenaren bij een eerdere inventarisatie in 1985 er niets voor voelden om de panden als monument te laten aanwijzen. Bekeken wordt in hoe verre die panden toch in aanmer king komen vooreen monumentale status en hoe daar nu tegenaan wordt gekeken. De commissie buigt zich eveneens over aanpas sing van de Monumentenverorde ning en communicatie over Rijks monumenten en gemeentelijke monumenten. Texel kent volgens de in 2009 gepubliceerde nota Monumenten beleid 188 Rijksmonumenten en 101 gemeentelijke monumenten. Op de lijst van het Rijk staan 18 stolpen en 22 boeten, op de lijst van de gemeente staan 27 stolpen en 24 boeten geregistreerd. Vol gens het college besteedt de com missie ook aandacht aan onderwa- terarcheologie. Volgens de nota hoort één van de leden deskundig te zijn op het gebied van onderwa- terarcheologie. De commissie ver gadert één keer per maand. Deze bijeenkomsten zijn openbaar. Burgemeester en wethouders zijn bereid te onderzoeken of de NlOZ-haven dienst kan doen als steunpunt voor windmolenpar ken op zee. Het college heeft besloten een intentieovereenkomst te tekenen met Ontwikkelingsbedrijf Noord- Holland Noord. Dat trekt de kar, omdat de gemeente volgens bur gemeester en wethouders niet de kennis in huis heeft met betrekking tot de beoogde havenontwikkelin gen. Het college tekent ook een intentieovereenkomst met de Grontmij en aannemers De Vries en Van der Wiel en Ooms. De onder zoeken moeten uitwijzen of het mogelijk is de NlOZ-haven uiterlijk 31 december 2013 als steunpunt voor offshore windenergie in gebruik te nemen. De NlOZ-haven is onderdeel van een omvangrijk plan dat de gemeente Den Helder heeft ont wikkeld om de Noordkop in gereed heid te brengen voor windmolen parken op zee. De NlOZ-haven is in beeld om windmolens in elkaar te laten zetten, voordat ze op zee worden geplaatst. Dat plan wordt gecombineerd met de ontwikkeling van een nieuw bedrijventerrein (met haven) bij Anna Paulowna (vlakbij vliegveld De Kooy) en ver dere ontwikkeling van Fort Hars- sens naast de veerhaven in Den Helder. Er wordt ook aan gedacht de steenoverslag van Oudeschild naar de NlOZ-haven te verplaat sen. Het college stelt zich inhoudelijk vooralsnog behoudend op. De gemeente is verplicht bij de plan nen betrokken, omdat de kades van de NlOZ-haven eigendom van de gemeente moeten worden als alles doorgaat. Dat moet de garan tie bieden dat de haven openbaar blijft. Daardoor bestaat de kans dat de gemeente na Oudeschild in een paar jaar tijd een tweede haven in de schoot geworpen krijgt. De NlOZ-haven is nu nog eigendom van de staat (Domeinen). De gemeente participeert ook in het onderzoek omdat dat een voor waarde is van een subsidie van €2,7 miljoen die in 2008 voor de plannen is verstrekt. Het college heeft als voorwaarde gesteld dat het NIOZ niet mag wor den gehinderd door de beoogde ontwikkelingen. Het onderzoeksin stituut gebruikt de haven als uit valsbasis voor haar schepen en er staat apparatuur opgesteld waar mee onderzoek wordt gedaan naar systemen voor de reiniging van ballastwater. Het NIOZ is op dat gebied toonaangevend in de wereld. Een andere voorwaarde is volgens wethouder Frans Visman (financiën) dat de gemeente finan cieel geen enkel risico mag lopen. Jan Boon uit De Cocksdorp is aan de PABO Haagse Hoge school geslaagd voor de opleiding leraar basison derwijs. - Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar een heel nest vol jonge zwaluwen... In de schuur van Dirk Roeper op Akenbuurt zitten zelfs zes nesten. Wellicht een voorbode van een lange, hete zomer. (Foto Hanneke Roeper) George Eelman heeft maandag in Den Helder voor de honderdste keer bloed gegeven. Eelman, donor sinds de jaren tachtig, beschikt over O-negatief, een niet veel voorkomende bloedgroep die gewild is in ziekenhuizen omdat die als enige aan vrijwel iedereen kan worden toegediend. Ecomare heeft sinds dinsdag een zeer kleine huiler in de opvang. De zeehond, vermoedelijk een week te vroeg geboren, woog slechts 7,5 kilo toen hij werd gevonden en had nog lichtgrijze lange haren. Nor maliter zijn pups van gewone zeehonden die al kwijt vóór ze worden geboren. De kleine huiler werd gevonden bij de IJzeren Kaap bij Oos terend. Medewerkers van Ecomare namen haar mee naar de opvang, omdat er geen moeder in de buurt was. Volgens het centrum gaat het goed met de pup die de naam Helga heeft gekregen. (Foto Ecomare!Paoline Kruijssen) Wethouder Frans Visman (monumentenbeleid) benoemde woensdag Jan Commijs en Dick Drijver tot leden van de nieuwe Monumenten commissie. Deze taak is overgenomen van de raadscommissie Grondgebied. De nieuwe commissie telt in totaal zes mensen. (Foto Jeroen van Hattum) ARTSEN ZONDER GRENZEN Een 13-jarige jongen uit de polder Eierland werd dinsdagavond vanaf het vliegveld met de traumahelikopter naar het VU in Amsterdam gebracht, nadat hij ernstig gewond was geraakt bij het ombouwen van een container tot een vlot. De circa 350 kilo zware bak, die op de lepels van een heftruck stond, viel op hem. (Foto Jeroen van Hattum) Wat is de Muy prachtig geworden! Dagelijks loop ik daar een rondje, genietend van het natuurschoon, de sfeer, de rust... Al sinds de 'verbou wing' meer een begrazingsgebied geworden, lees ik op de borden. Overal lopen er koeien, lieve beesten hoor, dat wel, maar ik lees dat ze wel onvoorspelbaar kunnen reageren, dat je de kudde beter niet kunt door kruisen en dat je zo'n 25 meter afstand moet bewaren en volgens iemand die het weten kan, zeker moet oppassen voor een moeder koe met een kleintje. Misschien dat het aan mij ligt, maar ik word toch altijd een beetje minder onbevangen als ik zulke dingen lees. De afstand schattend, besluit ik met regelmaat van de klok toch maar eieren voor mijn geld te kiezen. Rechtsomkeer dus maar weer, voordat de dames onvoorspelbaar gaan reageren. Beetje jammer van mijn rondje, dat wel. Langs het pad terug hoor ik nog wat koeien in het bosje grazen. Horen, niet zien. Zijn het lieve tantes of misschien toch een moeder met een kleintje? Onlangs liep ik heerlijk te genieten. De dames vredig grazend aan de andere kant van de sloot. Prachtig gezicht, totdat het gras opeens weer groener leek aan de andere kant van het water. Jammer dames, dacht ik nog. Bleek het water geen obstakel, jammer voor mij dus... Laatst stond ik zelfs oog in oog met een defensief schaap. Ik liep een smal pad door de duinen, richting zee, toen een kudde schapen vanuit tegenovergestelde richting naderde. Nu koos het eerste schaap eieren voor zijn geld (terecht, want ik ga natuurlijk niet terug voor een schaap) en dook een zijpad in, gevolgd door de hele kudde. Behalve dan dat laat ste schaap. Mensen, je gelooft het niet, maar bij iedere stap die ik in zijn richting zette, vermande hij zich, begon met zijn ene voorpoot te trap pelen als een paard. Gewoon door lopen en doen alsof een wolf in schaapskleren niet bestaat, was voor mij geen optie, dus zat er niets anders op dan maar heel langzaam achteruit lopen, het schaap nauwlet tend in de gaten houdend uiteraard. Uiteindelijk was de afstand tussen ons zo groot geworden, dat ook hij maar over de dam ging. Pff, ik haal de opgelucht adem, want wie ver wacht dat nou van zo'n lief schaap? Het klinkt misschien een beetje als Gerritje in Jurassic Park, maar wat ik eigenlijk zeggen wil, is dat als wij op de paden moeten en de honden aan de lijn, mogen koeien dan in een heel groot begrazingsgebied, maar dan wel achter een piepklein stroom- draadje? Dan kunnen we die prach tige beesten zelfs van dichtbij bewonderen. Of is dat echt heel zielig voor die koeien? Gerrie Dubbelt, De Cocksdorp Op 19 juni werd voor de derde keer een haringparty georganiseerd in het Schoutenhuys Tijdens deze par ty werd een vaatje haring geveild ten bate van de Stichting Folklore Texel en dat reeds voor de derde maal. U zult begrijpen, dat wij de organisato ren bijzonder dankbaar zijn voor het weer beschikbaar stellen van de veilingopbrengst aan onze stichting. Het bedrag, dat bij elkaar werd geveild, was ruim €1.100,-. Onze stichting bestaat over twee jaar 50 jaar en heeft daarmee zijn bestaans recht ruimschoots bewezen. Wij zul len ons uiterste best doen om dit bedrag voor het jubileum te reserve ren en hopen het niet nodig te heb ben voor het sluitend krijgen van onze exploitatie. Er is een groot aantal ondernemers, dat elk jaar weer de vrijwillige bij drage levert. Helaas neemt het aan tal daarvan gestaag af, zodat we op zoek zijn naar nieuwe sponsoren. Wij vragen de ondernemers in Den Burg, die nog niet bijdragen, dan ook beleefd doch dringend positief te reageren als wij hen binnenkort benaderen voor deze vrijwillige bij drage. Namens de Stichting Folklore Texel Gerard van der Kooi, voorzitter.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5