Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, i Minder inkomsten toeristenbelasting Parkeervignet in beeld voor Texel Onderhandeling over visrokerij duurt voort TEXEL z Geen vergunning voor Isola Bella Drijverschool krijgt opvang Zonne-Boiler Drie ton kwijt aan gladheid autospuiterij O T«j|. De Historische Vereniging beschikt sinds gisteren over aan tekeningen die Sybrand Keyser maakte voor het eerste Tes- sels Woordenboek dat in 1952 werd gepubliceerd. Ineke Plenckers, een dochter van Keyser, en haar man Leo Plenc- kers overhandigden het werk aan Gerard Kuip, voorzitter van de dialectgroep van de Historische Vereniging. Keyser, die geboren werd op Harkebuurt en tot zijn veertiende op Texel woonde, werkte bijna twintig jaar aan het woorden boek. Hij maakte het ter bescherming van het Texels dialect en als doctoraalscriptie voor zijn studie Nederlands in Gro ningen. De aantekeningen, bestaand uit schriften met woor den, oude kranten en een kaartenbak, lagen jarenlang op zolder bij Keyser in Alkmaar en kwamen tevoorschijn, nadat zijn vrouw in 2008 was overleden. Keyser zelf overleed in 1989. De Historische Vereniging was erg blij met de schen king. (Foto Jeroen van Hattum) tel.319357 De afdeling Gemeentewerken is donderdag nHB 8 juli de iSffSMWt f gehele dag gesloten. www.texelseautopagina.ri TEXELS E^COURANT Voordeetland vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12485 VRIJDAG 2 JULI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Wilma Eelman presenteerde woensdag het - eerste exem plaar van haar boek Boeren- Br1 terl' bouwkunst op Texel. -r 1 De elektrische fiets is bezig met een opmars. Fiet senhandelaren zien een stij ging in verhuur en verkoop. Desirée Boon uit De Koog won de publieksprijs bij een landelijke fotowedstrijd op de open dag van de KNRM. Lia Ona zit sinds haar vijf tiende in de muziek. Zater dag staat ze op het podium van Sommeltjespop in De Waal. De gemeente heeft door een ver keerde inschatting in 2009 een tegenvallende opbrengst van de toeristenbelasting gehad. Vol gens de gemeentelijke begroting is twee ton minder opgehaald dan begroot. Naar verwachting wordt ook dit jaar minder geïnd dan verwacht. De inschatting werd gemaakt toen het huidige systeem werd ontwik keld waarbij gasten €1,50 per per soon per nacht betalen met een maximum van vijf nachten. Eerder betaalden gasten €0,85 per nacht. Volgens een woordvoerder van de gemeente was het de bedoeling dat de inkomsten in 2009 gelijk zouden blijven aan 2008 (begroot op circa €3,2 miljoen), maar dat is niet gelukt. Er blijken veel meer mensen langer dan vijf nachten op Texel te blijven dan vanuit de gemeente en de toeristische sec tor, die samen aan het nieuwe systeem werkten, was ingeschat. Als een toerist meer dan negen nachten op het eiland vertoeft, is die onder de nieuwe systematiek goedkoper uit dan onder de oude systematiek. Daarnaast bepaalde de raad eind 2008 dat schoolgroe- pen geen belasting meer hoeven te betalen, wat ook een klein deel aan inkomsten scheelt. Eerder betaal den schoolgroepen de helft. Het aantal toeristen verschilde ondanks de crisis in 2009 niet veel ten opzichte van 2008. Het nieuwe systeem werd inge voerd om geld vrij te maken voor Burgemeester en wethouders werken aan de invoering van een parkeervignet op Texel. Dat moet in de plaats komen van betaald parkeren. Volgens eerste bereke ningen kan het vignet zo'n €2,5miljoen per jaar opleveren. Wethouders Frans Visman en Eric Hercules gingen dinsdagavond in de raadscommissie Middelen die per in op het plan dat globaal ver meld staat in het coalitieprogramma Aansterken en Samenwerken van PvdA, Texel 2010, WD en D66. Bedoeling is dat mensen die Texel bezoeken een vignet kopen, zodat ze de auto kunnen parkeren. Het vignet moet €10,- kosten. Vis man: 'We gaan uit van 500.000 vreemde auto's die jaarlijks op Texel. Als 400.000 daarvan een vig net aanschaffen, heb je €4 miljoen aan inkomsten. Als je daar vaste kosten vanaf haalt, kom je op circa €2,5 miljoen per jaar uit.' Volgens Visman moet er onder meer reke ning mee worden gehouden dat na invoering een opbrengst van 6 ton aan parkeerbelasting vervalt. Het parkeervignet wordt genoemd in een plan van aanpak dat burge- Bezwaren van 10 voor Texel tegen de bouwvergunning en een bijbehorende vrijstelling voor Isola Bella aan de Rozen- dijk zijn gegrond verklaard. Bur gemeester en wethouders heb ben de vorig jaar verleende vergunning alsnog geweigerd. Het vorige college verklaarde de vereniging begin dit jaar niet-ont- vankelijk in haar bezwaar tegen de bouwvergunning, maar dat besluit werd in april onderuit gehaald door de rechtbank in Alkmaar. Het college moest daardoor een nieu we beslissing nemen over het bezwaar tegen de bouwvergun ning. Het viel daarvoor terug op een advies dat de Bezwarencommis- sie in december 2009 gaf en waar in 10 voor Texel wel ontvankelijk was verklaard en de bezwaren gegrond werden geacht. De ver eniging is het er niet mee eens dat in het vrijgekomen agrarische gebouw negen tweepersoonska mers voor bed and breakfast zijn gerealiseerd. Isola Bella kreeg een bouwvergun ning om de hoeve in twee wonin gen te splitsen. Voorwaarde was dat wonen de hoofdfunctie zou blijven, maar volgens het college heeft de verblijfsrecreatie de over hand gekregen. meester en wethouders hebben opgesteld om de komende jaren structureel €3,6 miljoen te bespa ren. Het college wil er vooralsnog niet aan beginnen om de inkomsten te verhogen, maar houdt die moge lijkheid wel achter de hand en dan is de invoering van het parkeervig net een optie. Wethouder Hercules merkte op dat de plannen vooralsnog in voorbe reiding zijn en dat er nog juridische haken en ogen moeten worden overwonnen. Een vraag die bijvoor beeld nog beantwoord moet wor den is of Texelaars het vignet gratis krijgen of er ook voor moeten beta len. Het coalitieprogramma gaat uit van het laatste en vermeldt dat het vignet er per 1 januari 2011 moet zijn. Angela van Kolthoorn uit Ooste rend start na de zomervakantie met buitenschoolse opvang in de Jan Drijverschool in Den Hoorn. De basisschool begint ermee om werkende ouders in Den Hoorn en omgeving tegemoet te komen. Vol gens directeur Henk Dekker is de Drijverschool voor hen door het ontbreken van buitenschoolse opvang (BSO) nu soms geen optie. Dat werd onderschreven door een enquête, waaruit bleek dat er behoefte aan is. De opvang wordt gerealiseerd in een leegstaande ruimte. Burge meester en wethouders hebben Schooltij, waar de Drijverschool onder valt, toestemming gegeven de ruimte te verhuren. De onderhandelingen over de aanpassingen aan de afvoerpij pen van Vispaleis en Rokerij Van der Star in Oudeschild duren voort. Dit meldt de advocaat van het bedrijf. Een zitting bij de rechtbank in Alk maar leidde half mei op initiatief van de rechter tot nieuw overleg tussen de visrokerij, de gemeente Texel en de directie van het Mari tiem- en Juttersmuseum. De gesprekken gaan over technische maatregelen die Van der Star moet treffen om te blijven voldoen aan de huidige milieuvergunning. Hierin staat dat de uitmonding van de afvoerpijpen op het dak tenmin ste twee meter moeten uitsteken boven de daklijn van binnen een straal van vijfentwintig meter gele gen gebouwen. Momenteel reiken de pijpen als gevolg van die bepa- Volgens het college komt een BSO ten goede aan de leefbaarheid van het dorp. Van Kolthoorn, die in Oos terend al de Pepermolen runt (kin derdagverblijf en buitenschoolse opvang) wil in Den Hoorn ook voor schoolse en tussenschoolse opvang aanbieden. De opvang krijgt de naam Peper molen Den Hoorn. Op de Drijver school wordt maandagavond om 20.00 uur een informatiebijeen komst gehouden over de buiten schoolse opvang. DE WIT INSTftllATIETECHtHEK toeristische investeringen (via het toeristisch investeringsfonds STIFTexel) en om kosten die de gemeente maakt voor het toerisme beter te dekken. De lagere opbrengst betekent dat STIFTexel in 2009 minder geld van de gemeente heeft gekregen en ook in 2010 minder krijgt. In een contract dat voor vijf jaar is afge sloten, is bepaald dat het fonds van elke €1,50 een bedrag van €0,1877 ontvangt. Daardoor heeft STIFTexel minder te besteden dan de vier ton die algemeen was aan genomen. Politieke partijen ver zochten het college dinsdagavond tijdens een raadscommissie Mid delen om versneld een evaluatie met STIFTexel te houden. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 ling tot 8,5 meter boven de grond. Maar als het nieuwe museum klaar is, zou dit bijna vijftien meter moe ten worden. De visrokerij had zowel de gemeente als de directie van het museum voor de rechter gedaagd omdat er nog geen oplos sing is gevonden, terwijl de gemeente een bouwvergunning voor de nieuwbouw heeft verleend en het grondwerk inmiddels van start is gegaan. De drie partijen hadden tot 29 juni de tijd een oplossing te vinden, anders zou de rechter alsnog een vonnis vellen. Gezien het verloop van de onder handelingen heeft de advocaat de rechtbank verzocht de zaak twee weken aan te houden. 'We zijn goed met elkaar in gesprek. Het is niet eenvoudig, maar we zitten dicht bij elkaar en ik heb vertrou wen dat we er uit komen.' De bestrijding van de gladheid afgelopen winter en de vorst- schade aan de weg hebben de gemeente drie ton gekost. Het herstel van schade aan de wegen kostte de gemeente twee ton. Die kosten worden betaald uit het reguliere onderhoudsbudget voor de wegen. De gemeente was bijna een ton kwijt aan de inkoop van zout, de extra inhuur van mensen en de uitbetaling van overuren om de wegen begaanbaar te houden. Dat geld wordt uit de algemene reser ves gehaald. Volgens Gemeentewerken hoefde Texel geen extra geld voor het zout te betalen zoals elders in het land gebeurde. Dat kwam volgens het college omdat Texel een trouwe klant is bij de leverancier. (Advertentie) Gemeente Texel Particulier afval wordt op woensdag 7 juli opgehaald Bedrijfsafval wordt vrijdag 9 juli opgehaald (Advertentie) (jrocn TjuarL-Jixels in het hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1