Victoria mag OSG niet schoonmaken ROC adviseert bij schoolkeuze JAARFEESTVIERING Chr. Zang-, Meisjes- en Jongelings-Vereeniging in 't lokaal Eben-Haëzer, Ouders op het matje voor zuipende jeugd 1938: Sfeervolle bazar voor herstel Eben Haëzer Shrek Forever in drie dimensies TEXELSE 10 COURANT Oplichting Blok van der Velden in Tusse de Banke Rommelmarkt en visroken Concert Kampvuuravond De week van Mark van Liere te Burg op Texel» ENTRÉE 50 CENTS. Film Archiefstuk Belangstellenden worden uitgenoodigd tot bij woning der gecotnbineerdo rail de op maandag 10 Mei as., des avonds ten 7 uur. Zich uiterlijk Vrijdag 13 Mei a. s. aan te melden bij M. WITVLIET, Koogerstraat, ot Jae. KORTENHÖEVËN, Schilderetnd, VRIJDAG 9 JULI 2010 Als hommage aan Blok van der Velden, die dertig jaar geleden overleed, wordt van 15 juli tot en met 4 augustus een expositie van 88 van zijn Texelse tekenin gen gehouden in Tusse de Ban ke op de Groeneplaats. In 1967 droeg de op Texel woon achtige kunstschilder Ad Blok van der Velden 87 van zijn tekeningen van het Texelse landschap van voor de ruilverkaveling over aan de gemeente. Deze tekeningen vor men de kern van het boek Ons Genoegen, dat werd samengesteld door Herman Bakker en Pieter de Vries en volgende week verschijnt. De 55 tekeningen die in het boek zijn opgenomen, zijn alle op de expositie in Tusse de Banke te zien, aangevuld met tekeningen (en etsen) uit particulier bezit. De werken dateren uit de periode 1938 tot 1974, van een aantal onderwer pen zijn meerdere versies te zien, waardoor de bezoeker een beeld krijgt van de ontwikkeling van de kunstenaar en de veranderingen in het landschap. De expositie wordt donderdag 15 juli om 16.00 uur geopend door Jacques Dijt, waarna het eerste exemplaar van het boek wordt overhandigd aan Blok van der Vel- dens dochter Saskia. De expositie is dagelijks, behalve donderdag en zondag, van 11.00 tot 17.00 uur te bezoeken. Som mige tekeningen zijn te koop, kopers ontvangen en nieuwe boek gratis. In Cinema Texel draait deze week Shrek Forever After in 3D, het laatste deel uit de serie. Shrek komt in contact met de gladde praatjesmaker Repel steeltje, Shrek komt terecht in een andere versie van Ver Heel Ver van Hier, waar Ogers opge jaagd worden, Repelsteeltje koning is en waar hij en Fiona elkaar nog nooit ontmoet heb ben. Het is aan Shrek om alles onge daan te maken in de hoop zijn vrienden te redden, de wereld te herstellen en zijn enige echte Ware Liefde terug te vinden. Nieuw is Twilight Saga: Eclipse, een romantische thriller onder regie van David Slade. De tiener Bella (kristen Stewart) is herenigd met haar vampierliefde Edward (Robert Pattinson). Hun liefde dreigt gevaar te lopen door een vampier die op wraak uit is en op zoek naar Bella. De keuze die Bella moet maken tussen Edward en de weerwolf Jacob (Taylor Lautner) kan grote gevolgen hebben voor de strijd tussen de twee groepen. Bella's eindexamen komt eraan en alsof dat nog niet genoeg is, moet ze ook de belangrijkste beslissing van haar leven nemen. Eveneens te zien is de animatiefilm Toy Story 3 in 3D. Woody, Buzz en al het andere speelgoed komen terug in een gloednieuw verhaal. Omdat Andy naar een universiteit vertrekt besluit hij zijn speelgoed weg te geven. Verder draait deel twee van Sex the City, over de boezemvriendinnen uit New York. Wanneer Carrie op een dag met de andere drie afspreekt, denkt ze terug aan hoe ze hen heeft leren kennen. Haar gedachten dwalen af naar de jaren tachtig, naar het ogenblik waarop ze Samantha, Charlotte en Miranda heeft ont moet. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant en op de website www.texel- secourant.nl. Schoonmaakbedrijf Victoria is op rechtmatige wijze buiten de boot gevallen bij de aanbeste ding van werkzaamheden in OSG De Hogeberg. Dat heeft de voorzieningenrechter in Alk maar gisteren besloten. De OSG opende in januari de aan besteding voor schoonmaakwerk- zaamheden in het schoolgebouw. Vijf bedrijven dienden offerte in, met daarin onder meer het uurta rief voor vier verschillende werk zaamheden: de dagelijkse schoon- maakklussen, de glasbewassing, regiewerkzaamheden en het twee maal per jaar uitvoeren van een kwaliteitsmeting. Gom uit Schiedam kwam uiteinde lijk als beste uit de bus en kreeg de werkzaamheden gegund. Victoria viel als nummer twee buiten de boot, maar claimde dat Gom op de aanbesteding had ingeschreven met een uurtarief van 0,0 voor het uitvoeren van de kwaliteitsme tingen, wat volgens Victoria, juri disch niet is toegestaan. De kwaliteitsmeting vormde één van de vier onderdelen van het complete pakket aan werkzaamhe den en maakte zodoende deel uit van de berekening van de eind- prijs. Deze berekening was volgens Vic toria rekenkundig onmogelijk bij een uurtarief van 0,0. Het bedrijf wilde daarom dat de inschrijving van Gom ongeldig werd verklaard. Omdat het als tweede eindigde in de aanbesteding, vond Victoria dat het de werkzaamheden alsnog zou mogen uitvoeren. De voorzieningenrechter in Alk maar was het niet met deze ziens wijze eens. Ondanks het uurtarief van 0,0 euro, was het volgens de rechter mogelijk tot een eerlijke eindprijs te komen. Hierbij verwees hij naar een uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag op 19 januari van dit jaar in een vergelijk bare zaak. Wat ook werd meege wogen, was dat het opgeven van een uurtarief voor de kwaliteitsme ting niet verplicht was. Dit had de school vooraf duidelijk aangege ven. Victoria heeft vier weken de tijd om in beroep te gaan. Verschillende ondernemers en par ticulieren zijn deze weken lastig gevallen met frauduleuze brieven en e-mails. Ook ditmaal gaat het om een rekening voor niet-gele- verde diensten en wordt gesproken over opname in een bedrijvenre- gister. De e-mails lijken afkomstig van een bank, die de ontvanger vraagt om gebruikersnaam en wachtwoord in te voeren. Dit wordt ten stelligste afgeraden. Frauduleuze brieven en e-mails worden verzameld op www.fraude- meldpunt.nl. Hier is ook informatie te vinden over het herkennen van dergelijke spookfacturen. Bij eetcafé De Kroonprins in Oos terend wordt zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur een rommelmarkt gehouden. Om 12.00 uur begint een optreden van Frans en Lies, gevolgd door een optreden van de Koger Paradijsvogels. Er worden veel Nederlandse liedjes gezon gen. Van 15.00 tot 18.00 uur is er een visrookwedstrijd. Op zaterdag 7 augustus wordt deze optredens herhaald. In de Waddenkerk in De Cocks- dorp wordt dinsdag 13 juli een concert gegeven door Jan Pieter van Eijkelenborg (blokfluiten) en Pieter Rijnja (clavecimbel en orgel). Dit is het vijfde concert in de serie van de Raad voor Zomerwerk van de Texelse kerken. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inza meling gehouden. Bij eetcafé De Kroonprins in Oos terend worden zaterdag 17 juli en zaterdag 14 augustus twee kamp vuuravonden gehouden. Die begin nen beiden om 20.30 uur. Bezoe kers kunnen kijken wie het mooiste kampvuur maakt. Het weblog De week van... wordt komende dagen bijgehouden door Mark van Liere, betrokken bij de autocross die zondag 18 juli wordt gehouden. Het weblog is te vinden via www. texelsecourant.nl. Ze houden de buurt uit de slaap en dumpen lege flesjes en ande re rotzooi op openbare plekken. Het alcoholgebruik onder Texel se jongeren is de laatste jaren behoorlijk gestegen en brengt de nodige problemen met zich mee. Asociaal gedrag, maar in belangrijkere mate de lichame lijke en geestelijke problemen die overmatig alcoholgebruik met zich meebrengt. Naar aan leiding van vervelend gedrag bij de skatebaan trok welzijnsstich- ting Pharos enkele maanden geleden aan de bel en plande een overleg met onder meer politie, de OSG en Horeca Texel. Fia Joustra-Kooger vindt het een lastig onderwerp. 'Op dit moment wordt er al zo ontzettend veel voor lichting gegeven, je vraagt je soms af waarom dat niet allang geholpen heeft.' Maar volgens de coördina tor van Pharos is er nog een hoop te winnen bij de ouders van de kinderen. 'Veel ouders nemen het alcoholprobleem helemaal niet serieus. Bovendien houden ze zich bij lange na niet aan de leeftijds grens van zestien jaar. Een hoop ouders vinden het volstrekt nor maal als hun kind op zijn dertiende, veertiende al een breezer drinkt. Zeker die drankjes die naar limo nade smaken, worden als onschul dig beschouwd, maar er zit meer alcohol in dan je merkt en dat maakt het gevaarlijk. Volgens Joustra kan de horeca-achtergrond van sommige ouders een rol spe len, maar ze is over het algemeen van mening dat ouders te lichtzin nig over alcoholgebruik denken. 'We willen jongeren ervan overtui gen dat je ook een leuke avond kunt hebben zonder alcohol. Mis schien moeten we hier op Texel ook frisfeesten gaan organiseren, die zijn elders in Nederland erg populair.' In het skatepark waren vaak relle tjes, er werd brand gesticht en jongeren gingen met elkaar op de vuist. De politie werd hier regelma tig bij ingeschakeld. De oude skatebaan is helemaal opgeknapt, het is een kleurrijke plek geworden en is zelfs gekeurd. 'Maar onze jongerenwerkers merkten al snel dat er groepjes jongeren begonnen rond te hangen en dat ze in de weer waren met wiet en alcohol, bovendien lieten ze alle rommel lig gen', vertelt de Pharos-coördina- tor. 'Dat werkt behoorlijk bedrei gend voor kinderen of andere jongeren die daar gewoon lekker willen skaten. Als je de hele tijd aangestaard wordt door een groep je intimiderende lui, voel je je daar als jongen van elf toch niet echt lekker bij. Bovendien constateer den we dat de hangjongeren aan trekkingskracht uitoefenden op bepaalde jeugd. Sommigen vinden dat soort rokende, drinkende men sen wel stoer en willen dan mee doen. Mede hierdoor komen ook kinderen onder de zestien makke lijk in aanraking met alcohol en drugs', aldus Joustra. 'Er is veel geld in de opknapbeurt gestopt en daarom hebben we ook gelijk gezegd: 'Dit willen we niet', toen we zagen dat bepaalde hang jeugd onrust schopte op en bij het park.' Ook in het centrum van Den Burg was er sprake van overlast. 'Jongeren liepen 's avonds met kratjes bier over straat en gingen dat overal maar zitten opdrinken.' Met name de mensen die aan Burgwal wonen, hebben daar last van. 'In de kroegen is er nog wel enig zicht op wie er alcohol koopt en wie niet, al vind ik het persoon lijk eigenlijk raar dat jongeren onder de zestien de kroeg in mogen. Maar bij drank uit de supermarkt of slijterij is het een ander verhaal. Je kunt alleen de koper controleren, je hebt verder geen idee wie het uit eindelijk opdrinkt. De OSG neemt ook deel aan het overleg omdat leerlingen van de scholengemeen schap bij het alcoholprobleem betrokken zijn. Toch is er op dit moment alleen nog sprake van plannen en over peinzingen. 'Na de zomervakantie gaan wij vergaderen met de andere partijen over wat we nou precies moeten doen. Gedurende het nieu we schooljaar maken we een con creet plan en ik hoop van harte dat er iets bruikbaars uitkomt', aldus Joustra. Op dit moment is het rustig in het skatepark, maar Joustra is zich ervan bewust dat het alcohol- en drugsgebruik zich nu naar andere plekken verplaatst. 'Hoewel de meeste ontmoetingsplekken bij ons wel bekend zijn, kun je natuur lijk niet altijd overal gaan patrouil leren. Wat onze jongerenwerkers meestal doen als ze jeugd betrap pen op drinken waar dat niet is toegestaan, maken ze een praatje met hen. Ze wijzen ze op wat ze aan het doen zijn en proberen hen te overtuigen om ermee te stop pen. Maar we zijn natuurlijk geen politie en dat weten de jongeren ook. Het is erg belangrijk een ver trouwensband met ze op te bou wen.' Renee Kooger VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Schoolverlaters die nog geen idee hebben welke opleiding ze na de vakantie willen volgen, kunnen ook in de vakantieperi ode voor advies terecht bij het ROC. Het ROC is tot en met woensdag 14 juli bereikbaar voor advies over opleidingen en inschrijving. Daarna houdt adviseur Marianne Grit van het Loopbaancentrum tot en met 3 augustus elke maandag en dins dag zitting in het gemeentehuis van Den Helder. Zij is op die dagen telefonisch te bereiken via tel. 06- 16008006. Leerlingen van het VMBO die zich nog niet hebben ingeschreven, die te horen hebben gekregen dat er bij de opleiding van hun keuze geen plaats meer is, of die twijfelen aan de gemaakte keuze, kunnen mevrouw Grit op deze dagen bel len. Zij gaat met hen in gesprek, neemt eventueel een beroepskeu zetest af en helpt bij de oriëntatie op opleidingen. Tot en met 14 juli en vanaf maan dag 23 augustus zijn alle vestigin gen van het ROC Kop van Noord- Holland te bereiken via tel. 0223-611200. Meer informatie is ook te vinden op www.rockopnh. nl De Hervormde Zusterkringen (van Den Burg) hielden in sep tember 1937 een bazar om geld in te zamelen voor het herstel van Eben Haëzer, het uit 1910 daterende Gebouw voor Chris telijke Belangen aan de Juliana- straat. De Texelsche Courant lezende, was opknappen van het gebouwtje dringend nodig. 'Dag in, dag uit en 's winters bijna iedere avond is het in gebruik en in de voorbije crisisja ren hebben de middelen tot nood zakelijk onderhoud ontbroken'. De zusterkring, onder aanvoering van domineesvrouw mevrouw Visser- Dewald maakte dan ook veel werk van de van gemeentewege goed gekeurde bazar. 'Op eenvoudige doch smaakvolle wijze is het zaal tje tot het centrum van gezelligheid omgetooverd. De naakte muren zijn fleurig versierd, een feeënrijke verlichting met electrische lampjes is aangebracht. Er is sfeer geko men in het zaaltje, sfeer, die bij een bazar niet gemist kan worden.' Voor de bazar waren handwerken vervaardigd, maar ook de plaatse lijke middenstand droeg zijn steen tje bij. 'Dadelijk als we binnenko men, vinden we rechts de kruidenierswinkel, waar de ver koopsartikelen op aantrekkelijke wijze zijn uitgestald. Aan de andere zijde staat de galanterieën- winkel, waar men allerhande luxe voorwerpen kan koopen. Ook de meubelwinkel ontbreekt niet.' In de achterzijde van de zaal, 'waar anders het kleuterklasje wordt gehouden', was een theetuin inge richt. Verder waren allerlei attrac ties, waaronder een 'postkantoor' waar men een pakje kon verzen den of in ontvangst nemen. Het geheel werd muzikaal omlijst door een radio-installatie, aangelegd door Jan Witvliet uit Oudeschild en zelfs burgemeester Kamp bevond zich onder de bezoekers. Hij toon de zijn vaardigheden bij de schiet tent. De opbrengst van de bazar was bazar kon het vernieuwde gebouw officieel worden geopend. 'Het [gebouw] heeft niet alleen aan bruikbaarheid belangrijk gewon nen', schrijft de Texelsche Courant op 29 januari 1938, 'maar ook het aanzien is aanmerkelijk verbeterd De groezelige witte binnenmu ren zijn nu keurig crème, de onder kasten donkerbruin gekleurd; de niet zo hoog als gewenst, zodat slechts de meest noodzakelijke herstellingen konden worden uit gevoerd. Timmerlieden Bakker en Koorn, metselaar Voigt, schilder Plaatsman en elektricien Witvliet gingen voortvarend van start en slechts een klein half jaar na de electrische verlichting is doelmati ger aangebracht, de venster zijn, dankzij de Zusterkring, van keurige overgordijnen voorzien.' Maar de verbouwing had meer om het lijf dan een likje verf en nieuwe gordijnen. De ingang werd van de voorkant verplaatst naar de zijkant, waartoe een stenen aanbouw werd gemaakt. De tuin werd opgeknapt, de gemeente nam de bestrating aan de voorzijde onder handen en voor het gemak van de kleuters, die een nieuwe ingang kregen, werd een tegelpad aangelegd. Ook het sanitair werd vernieuwd en voor gebruik tijdens vergaderingen en lezingen werd achter het gebouw een keuken gebouwd. De kosten overschreden de raming, maar de bedoeling was deze overschrijding met lezingen en gezellige avonden weg te werken. Eben Haëzer werd in 1910 gebouwd in opdracht van de Vereeniging voor Christelijke Belangen en op 6 april van dat jaar officieel in gebruik genomen. Bij de opening ontving het gebouw de naam, die 'Steen der Hulp' betekent (1 Samuel 7:12) en werd een tekst uit Hachaï aan gehaald, die spreekt over de heer lijkheid van de herbouwde tempel. Het gebouw werd tot de oorlog veelvuldig gebruikt voor lezingen en bijeenkomsten, voor de zon dags- en kleuterschool en voor muziek en toneel. In de oorlog, toen de Julianastraat tijdelijk Michiel de Ruyterstraat heette, was er een algemeen militair tehuis gevestigd. Na de oorlog verliep langzaam het getij en in 1973 kwam het gebouw ter sprake als mogelijk onderko men voor het KTF, dat op zoek was naar een eigen repetitielokaal. Het duurde echter tot 1985 voor de hervormde gemeente het daad werkelijk afstootte. In dat jaar kwam het gebouw in het bezit van de groeiende baptistengemeente, die in 1982 zelfstandig en onafhan kelijk van de moedergemeente Den Helder, verder ging en tot die tijd gebruik maakte van de doopsge zinde kerk aan de Kogerstraat.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10