Cjroen 'wartsj~exels in het harL, h 1 Illegalen betrapt in Texelse restaurants Meer plek voor boerderijwinkel ïïït TEXEL Texel ziet daling geweldsdelicten Bomen Geen schermen op straat bij WK 'Winkelstraten autovrij maken' SEX33UQ ecXte© 1$ Garage Westend li Woelmuis Elektrische Vloerverwarming Kunststof na inzameling www.texelseautopagina.nl T EXE LSI i X )l i RAN I vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12487 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 VRIJDAG 9 JULI 2010 Losse nummers 1,20 Trijntje Bremer - Ellen heeft in de Gollards haar honderdste ver jaardag gevierd. De toerclub van Taxi 312000 bezocht de brouwerij van Brand in Wijlre. Een hekel aan zwerfvuil stond in 1983 aan de basis van fami liebedrijf Amsing. De nieuwe OSG aan de Haffelderweg in Den Burg is opgeleverd. Rector Henk de Vries, uitvoerder Gerrit Terpstra van hoofdaannemer Dijkstra Draisma uit Friesland en diverse vertegenwoordigers van de onderaan nemers maakten dinsdag een inspectieronde om te zien of alles in orde was. Volgens De Vries was dat, op een paar kleine puntjes na, prima voor elkaar. 'De aannemer heeft mooi werk geleverd. Daarbij hebben we veel te danken gehad aan de uitvoerder.' De omvangrijke verbouwing en uitbreiding begon anderhalf jaar gele den. Na de zomervakantie krijgen circa 940 leerlingen les in het school gebouw en komen er zo'n 100 docenten en onderwijs ondersteunende personeelsleden te werken. Bij de start van het schooljaar 2009/2010 deed De Vries hen, in de toen nog in aanbouw zijnde centrale hal, de belofte dat ze na de zomervakantie van 2010 in het nieuwe gebouw zouden werken. De OSG heeft het appartementencomplex in de Volmolen, waar een paar honderd leerlingen tijdelijk waren gevestigd, inmiddels verlaten. Directeur Jan van Andel van Stichting Woontij verwacht dat de 24 appartementen in dat gebouw, die dienst deden als schoollokalen, in het najaar klaar zijn om verhuurd te worden. De OSG doet afstand van twee noodgebouwen naast de vernieuwde school en de noodbouw bij de locatie Emmalaan. De voormalige LTS aan de Emmalaan wordt als het aan de OSG ligt ook verlaten. De school heeft nog wel een verzoek bij de gemeente liggen om eventueel wat klaslokalen achter de hand te houden, omdat er nog een paar jaar een piek in het leerlingenaantal zit. Volgens De Vries streeft de school ernaar alle leerlingen na de zomervakantie in het vernieuwde gebouw te huisvesten. 'In theorie kan het als er goed wordt geroosterd, maar dat moet de praktijk ook nog uitwijzen. De politieke partijen in de coalitie hebben de oude LTS op het oog als locatie voor een Multifunctioneel Centrum. Voordat het zover komt, moeten eerst de haalbaarheid en de kosten daarvan nader worden onderzocht. (Foto Jeroen van Hattum) Texel heeft in de eerste zes maan den van 2010 het aantal gewelds delicten zien dalen. Dat is naar voren gekomen tijdens het eerste zomeroverleg in De Koog. Zal ik eens wat verklappen? De zeven Texelse bomen die kunste naars gaan portretteren, heb ik uitgezocht. Vanwege mijn fabel achtige kennis op het gebied van ondergrondse wortelstelsels en mijn onmiskenbare maatschappe lijke engagement mocht ik dat doen. Ik vond het een hele eer. Dit is het rijtje dat ik heb ingeleverd: 1.Een zogenaamd dode iep aan het Schilderend; 2.Een omgezaagde abeel aan de Pontweg; 3.Een kloeke SBB-den, ook omge- zaagdl; 4.Eén van de vele gekapte woud reuzen in de buurt van Frans van der Reijken; 5.Een omgehaalde esdoorn in het park achter het raadhuis; 6.De mooiste ex-iep aan de Molen laan in De Cocksdorp; 7.De weggehaalde holle wilg bij de Elemert. Laat die schilders hier hun tanden maar eens inzetten! Zo komt de bomenliefde van de Texelaars van zelf onverbloemd aan het licht. Woelmuis Mensen van de gemeente, horeca, dorpscommissie, politie, omwo nenden en de toeristische sector zaten met elkaar om tafel om de openbare orde en de leefbaarheid in De Koog te bespreken. Daarbij bleek dat het voorseizoen geen ernstige incidenten heeft gekend en dat diverse evenementen en sporttoernooien in De Koog zonder noemenswaardige vervelende voorvallen zijn verlopen. Naarmate het hoogseizoen nader de, groeide het aantal meldingen over overlast. Lawaai en baldadig gedrag staan bovenaan. Volgens omwonenden wordt het veroor zaakt door groepen die 's nachts op een taxi wachten. Volgens de deelnemers aan het overleg zou het prettig zijn als taxi's worden besteld op plaatsen waar bewo ners geen last hebben van wach tende mensen. De politie beschikt weer over agen ten uit andere delen van de regio Noord-Holland Noord die een week op Texel meedraaien. Op vrijdag en zaterdagavonden is de komen de weken naar verwachting politie te paard aanwezig en de dorps wachten zijn eveneens van de par tij. Volgens de gemeente is het ver standig als omwonenden tijdens het seizoen hun vuilnisbakken niet 's avonds al aan de straat zetten, maar pas 's ochtends op de dag dat het vuilnis wordt opgehaald. Het plaatsen van losse voorwerpen in de tuin of voor het huis wordt afgeraden. Het zomeroverleg wordt om de twee weken gehouden. De vreemdelingenpolitie en de Arbeidsinspectie hebben bij con troles in drie restaurants in Den Burg en De Koog een aantal ille gale werknemers betrapt. Bij een restaurant in Den Burg wer den drie Chinezen aangetroffen, van wie één illegaal in Nederland verbleef en twee geen werkvergun ning hadden. Toen de politie de keuken betrad, was er niemand aanwezig, maar stond er wel eten op het vuur. Na even zoeken wer den achter een geprepareerde schrootjeswand de drie Chinezen gevonden. De man zonder ver blijfsvergunning wordt het land uit- gezet, de andere twee mogen niet meer werken. Bij een restaurant in De Koog sloe gen meteen twee mannen op de vlucht toen de vreemdelingenpoli tie en de Arbeidsinspectie arriveer den. De politie kreeg één man, van Egyptische afkomst, te pakken na een achtervolging door de Dorps straat. Ook hij wordt het land uitge zet. De andere man wist te ontko men. De politie leende een fiets van een omstander om de vluch tende mannen te achterhalen. Volgens de politie wordt verder onderzoek ingesteld tegen de res tauranthouders van beide zaken Kleinschalige detailhandel in het buitengebied mag in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied groeien van 50 naar 80 vierkante meter. Dat compromisgetal werd woens dagavond in de raadsvergadering uit de hoge hoed getoverd tijdens een discussie over de vraag of de maximale oppervlakte 50 of 100 vierkante meter moet zijn. Het is nu 50. Coalitiepartijen Texel 2010 en PvdA waren verdeeld geraakt wat intern enige spanningen had opge roepen. De PvdA was voor 100 vierkante meter, maar gaf bij nader inzien de voorkeur aan 50. Dat leidde bij Texel 2010 tot veel verontwaardi ging, omdat PvdA-fractievoorzitter Alfred Schaatsenberg (die afwezig was) zijn handtekening had gezet onder een gezamenlijk voorstel van de coalitie om naar 100 vierkante meter te gaan. Na een schorsing van de raadsver gadering bleken Texel 2010 en PvdA elkaar te hebben gevonden in 80 vierkante meter. Wethouder Edo Kooiman (grondgebied) liet weten dat tot aan de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan niet wordt gehandhaafd bij winkel tjes van boerenbedrijven die toch groter zijn dan 50 vierkante meter. Dan gaat het met name om de win kel van de Razende Bol die voor Texel 2010 de aanleiding was geweest om zich in te zetten voor 100 vierkante meter. De oppositie was weinig gechar meerd van de uitkomst. Joop Groeskamp (Texels Belang) merkte op dat er goed was nagedacht over het maximum van 50 vierkan te meter en dat dat getal ook in andere beleidsstukken van de gemeente staat. Hij vroeg zich af of detailhandel op bedrijventerreinen nu ook naar 100 vierkante meter mag groeien. Kooiman hield op dat punt de boot af, waarna Groes kamp hem adviseerde de zaken zeer goed te regelen.'Anders wordt dit een wespennest.' GroenLinks en CDA waren eveneens voorstan der van 50 vierkante meter. Marian Merkelbach (CDA) vroeg zich af wat de gemeente doet als de bol- lenwinkel van Kooiman 85 vier- voor het te werk stellen en huisves ten van illegalen. Bij het andere onderzochte restaurant in De Koog waren de zaken in orde. De komen de maanden worden vaker contro les uitgevoerd. De horeca mag tijdens de finale van het WK voetbal geen televi sies of beeldschermen plaatsen op de openbare weg, pleinen en terrassen. Dat heeft burgemeester Giskes besloten op advies van de korpsbe heerder en de korpschef van de politie Noord-Holland Noord. Het advies geldt voor de gehele veilig heidsregio Noord-Holland Noord dat loopt van Texel tot Alkmaar. De politie vreest 'een onaanvaard baar risico voor de openbare orde en veiligheid.' De openbare ruimte op Texel is volgens de gemeente zonder extra maatregelen ook niet ingericht voor grootschalige festivi teiten en veel publiek. De politie verwacht dat het door het verbieden van schermen in de bui tenlucht in de horeca erg druk wordt, maar dat levert minder risico's op voor de openbare orde. De gemeen te gaat er van uit dat de festiviteiten zich concentreren in horeca in Den Burg en De Koog. In beide dorpen worden tijdens de finale extra agen ten en dorpswachten ingezet. De gemeente hoopt dat horecaon dernemers het verbod respecteren kante meter groot blijkt te zijn. Het getal van 80 vierkante meter wordt opgenomen in de Nota van Uitgangspunten, zodat het daarna zijn weg kan vinden naar het nieu we bestemmingsplan Buitenge bied. De raad bepaalde dat die oppervlakte inpandig moet worden gevonden. Aan uitzonderingen wordt niet meer gedaan wanneer het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied bekrachtigd is. 5PGGD LI c AT www.speedheat.nl H C A Is J Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 J Winkelstraten in Den Burg moe ten tussen 10.00 en 18.00 uur worden afgesloten voor auto's. Dat voorstel deed Cees Hooger- heide (D66) woensdag tijdens de raadsvergadering. Hij pleitte daarvoor, nadat hij had gezien hoe een man in een rolstoel had vastgestaan tussen twee auto's die met bevoorrading bezig waren. Volgens de D66-er zou de afwezigheid van auto's ook ten goede komen aan brandweer en ambulance als die met hun voertui gen in het centrum moeten zijn. Wethouder Edo Kooiman (grond gebied) vond dat zo'n plan breed gedragen moet worden door de winkeliers, voordat er verder wat mee gebeurt. Volgens Hoogerheide hebben win keliers er wel oren naar, omdat het voor 10.00 uur mogelijk is een win kel te bevoorraden. Hij opperde het idee met paaltjes te gaan wer ken die in de grond kunnen weg zakken. (Advertentie) Gemeente Texel In week 28, de week van 12 tot en met 16 juli wordt kunststof afval ingezameld. Kijk bij de bekendmakingen voor meer informatie. (Advertentie) en ook zoveel mogelijk gebruik maken van plastic glazen. De slui tingstijden zijn zondagavond niet anders dan anders: terrassen sluiten om 2.00 uur, vanaf 2.30 uur wordt niets meer geschonken en om 3.00 uur moeten bezoekers de horeca verlaten hebben. (jrocn "ZwirL-Jixils in hel harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Texel maakt zich op voor de finale van het WK voetbal in Zuid-Afrika.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1