Streep door subsidie Flora Sloop raadhuis definitief TEXELSE 5 COURANT 'Bezuinigingen op bordje van gehandicapten' T..-.1 Eierlandsche Huis krijgt AED Jonge bruinvis gevonden bij Mokbaai Man rijdt in op bus Connexxion Maaien jmi) Wat ik zeggen wou VRIJDAG 9 JULI 2010 Arco de Graaf is verbolgen over de door het college gewenste, 'verschrikkelijke prijsverhoging' van de invalidenparkeerkaart. Het is de voorzitter van SIGT volstrekt onduidelijk hoe deze nieuwe prijs tot stand is geko men. Het college van b en w stelt voor de kosten van een gehandicaptenparkeerkaart te verhogen van €38,- naar €107,50. Volgens De Graaf moet er door de gemeente nog maar eens goed worden gekeken naar de kosten van de kaart. 'Sommige oplossingen zijn veel te bureau cratisch en ingewikkeld.' Daar kan Dick van Barneveld in meegaan. 'Burgers delen ons mee dat zij voor verlenging van de kaart voor een volgende termijn van vijf jaar, weer een zeer uitgebreid for mulier moeten invullen. Gegevens die bij de gemeente bekend zijn, maar wel opnieuw bekeken moe ten worden.' De vicevoorzitter van de Wmo-adviesraad doelt hiermee op de grootste kostenpost van de parkeerkaart, namelijk de werk zaamheden van 'een medewerker' die een uur duren en zeventig euro kosten. Volgens de gemeente zijn dit bijvoorbeeld de baliemedewer ker en de postmedewerker die met het document bezig zijn. Voordat de klant aan de kassa afrekent, moet het formulier langs allerlei personen en systemen. De gemeente heeft de gemiddelde tij den per 'stap' in het proces bere kend en komt zo op een uur. De baliemedewerksters die de klant informatie geeft en een formulier uitdeelt, kost bijvoorbeeld tien minuten. Sommige zaken blijven voorlopig onduidelijk, omdat de gemeente het niet nodig vindt verdere infor matie te verstrekken. Het blijft bij voorbeeld vaag of er een bijzon dere regeling is voor mensen die tijdelijk invalide zijn. Ook komt er van de gemeente geen verklaring waarom het college een dergelijke, plotselinge prijsstijging voorstelt. Er wordt alleen gesteld dat de kaart kostendekkend moet zijn. De gemeente geeft wel aan dit soort abrupte kostenverhogingen in de toekomst te willen voorkomen. 'We begrijpen goed dat dit voor par- keerkaarthouders een tegenvaller is. Uiteraard willen we voorkomen dat mensen in de toekomst opnieuw voor een dergelijke 'ver rassende' prijsstijging komen te staan. Daarom zullen eventuele, noodzakelijke prijsstijgingen in het vervolg tijdig worden doorgevoerd. Dit betekent een jaarlijkse bijstel ling die afhankelijk is van kosten stijgingen en indexatie', aldus gemeentevoorlichter Muriëlle Berg man. Arco de Graaf denkt dat de werk zaamheden omtrent de kaart veel simpeler en sneller moeten kun nen. Hij verwijt het college van b en w dat invaliden voor de bezuinigin gen moeten opdraaien, 'terwijl gehandicapten juist gecompen seerd moeten worden als ze willen participeren in de samenleving', aldus de SIGT-voorman. 'Deze visie op de kosten vinden wij als SIGT onacceptabel, bovendien zijn we in zijn geheel niet geïnformeerd over de ophanden zijnde prijsver hoging en dat vinden we kwalijk.' Van Barneveld vindt dat het college en de raad ook kunnen kijken naar het gefaseerd verhogen van de kosten. 'Het is logisch dat de kaart uiteindelijk duurder zou worden, maar dit is wel een erg abrupte stijging. Bovendien kunnen de gehandicapten er niets aan doen dat die kaart nu ineens kostendek kend moet zijn.' Hij vindt dat de mensen voor wie de kaart te duur is, door de gemeente in ieder geval naar de bijzondere bijstand door verwezen moeten worden. Volgens Van Barneveld zou dit de zoveelste kostenpost voor chronisch zieken en gehandicapten worden. Hij noemt onder andere de verho ging van de zorgpremie en de eigen bijdrage van de Algemeen Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Renee Kooger De €45.000,- subsidie die de raad een jaar geleden aan schipbreuk en juttersmuseum Flora had toe gezegd, is ingetrokken. Met uitzondering van Texels Belang en Texel 2010 stemde een meer derheid in de gemeenteraad daar mee in. Willem Vlas (TB) vond dat de gehele gang van zaken geen schoonheidsprijs verdiende. Nico Waerts (Texel 2010) vroeg zich af of er voor Flora niet een beroep kan worden gedaan op de bijna drie ton budgetsubsidie die de gemeen te jaarlijks aan de Stichting Texels Museum verstrekt. Wethouder Eric Hercules (cultuur en musea) stelde dat Flora geen erkend museum is en geen beheer- plan voor de collectie heeft, waar door het niet kan worden vergele ken met de Stichting Texels Museum (Ecomare, Maritiem en Jutters Museum en de Oudheidka mer). Hij adviseerde Flora met andere musea samen te werken. Het staat Flora volgens hem in de toekomst ook vrij opnieuw subsi die aan te vragen. Volgens de wethouder was het evenmin mogelijk éénmalig een subsidie van €45.000,- uit te keren zoals de raad had bepaald, nadat hij was teruggekomen op het besluit om jaarlijks dat bedrag aan Flora te geven. De eenmalige ver strekking zou in strijd zijn geweest met het subsidiebeleid. Hercules wees erop dat de raad door de jaren heen al het nodige voor Flora heeft gedaan. 'Er is geholpen bij het veranderen van de bestem ming en de uitbreiding van het parkeerterrein. De raad heeft Flora niet in zijn nakie laten staan.' Nils Lely (PvdA) vond het ongepast van Texel 2010 om de suggestie te wekken dat er minder geld naar de Stichting Texels Museum kon. Hij noemde dat goede sier maken met andermans geld. Fractievoorzitter Gerbrand Poster kondigde aan met een nieuw voorstel te komen om het schipbreuk- en juttersmuseum alsnog tegemoet te komen. Het raadhuis aan de Groene- plaats in Den Burg gaat defini tief tegen de vlakte. Met uit zondering van Texel 2010 hebben alle partijen woensdag hun toestemming gegeven aan de sloop van het uit de jaren zestig stammende gebouw. De beslissing viel op een histo risch moment: de raad verga derde voor de laatste keer in de raadzaal aan de Groeneplaats. Daar volgen mogelijk nog een paar commissievergaderingen, maar de eerstvolgende raadsver gadering wordt in de nieuwe raadzaal van het nieuwe gemeen tehuis aan de Emmalaan gehou den. Cees Hoogerheide (D66) gaf het historische moment kleur door terug te blikken op de raadsver gadering van 27 augustus 1965 waarin besloten werd tot de sloop van de huisjes aan het Raaksje om ruimte te maken voor het huidige raadhuis. Volgens hem herhaalde de historie zich met het besluit om het raadshuis te slopen. Hoogerheide schonk burgemees- Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp heeft sinds kort de beschikking over een AED. Het apparaat is aangeschaft op initiatief van het bestuur van Stich ting Eierlandsche Huis, dat grote waarde hecht aan hulpverlening en sportgezondheidszorg. De achter liggende gedachte is dat iedere sporter en bezoeker van het dorps huis (en de daarbij horende tennis velden) zich veilig moet voelen. De Stichting streeft ernaar zo veel mogelijk mensen de vaardigheid van het reanimeren en het gebruik van de AED bij te brengen. ter Francine Giskes een foto van het raadhuis dat in het centrum stond (op de plek van de raad zaal) voordat eind jaren zestig het huidige raadhuis werd gebouwd. Hij volgde daarmee Harry Tielemans, die tijdens de vergadering op 27 augustus 1965 een boek aan burgemeester De Koning schonk. Gerbrand Poster (Texel 2010) was er verbolgen over dat de overige partijen niet wilden instemmen met een plan van zijn partij om het raadhuis te veilen. Poster maakt zich grote zorgen dat de Texelse gemeenschap door de sloop met extra kosten wordt opgezadeld. Hij becijferde dat de kosten, met inbegrip van het afgebroken plan om de gemeente als projectontwikke laar aan de Groeneplaats te laten optreden, al snel tot een miljoen euro kunnen oplopen. Door het raadhuis onder diverse (nog op te stellen) voorwaarden te veilen, is de gemeente volgens Texel 2010 in één klap van alle proble men af. Wethouder Eric Hercules (ruimte voor het hart) liet weten dat de sloopkosten worden geraamd op zeven ton en dat daarnaast bijna vier ton is uitgegeven aan de plannen om de gemeente samen met OPP van de Bank Neder landse Gemeenten te laten optrekken. Die kosten wil de gemeente terugverdienen als de vrijgemaakte grond aan een pro jectontwikkelaar wordt verkocht. Volgens de wethouder kan dat ook worden bezien als een vei ling. Poster liet zich niet vermurwen en hield voor dat het één grote rotzooi wordt. 'Wij voorspellen het, dus het zal wel bewaarheid worden.' Bedoeling is dat na de sloop een tijdelijke inrichting op de plek van het raadhuis komt en dat er, zodra het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied klaar is, een bestemmingsplan voor de Groeneplaats wordt gemaakt. Dan is er weer voldoende ambte lijke capaciteit beschikbaar op de afdeling ruimte. Rikus Kieft (GroenLinks) merkte naar aanleiding van opmerkingen van Texel 2010 op, dat het pret tig zou zijn als in het nieuwe bestemmingsplan rekening wordt gehouden met de inbreng die Texelaars de afgelopen jaren voor de herinrichting van het centrum hebben gegeven. Texels Belang, CDA en GroenLinks pleitten ervoor de mogelijkheid te scheppen voor de bouw van een parkeergarage, maar daar gingen de handen verder niet voor op elkaar. De bruinvis was een jong vrouwtje van ongeveer 90 cm lang. Ze was sterk vermagerd en woog slechts 10,7 kilo. Tijdens het transport was ze erg apathisch en eenmaal in het Dolfinarium ging ze ook niet zelf zwemmen. De verzorgers van SOS Dolfijn hebben haar de hele nacht ondersteund. Bruinvissen kunnen er namelijk niet tegen om droog te liggen, maar als ze niet zwemmen, zinken en verdrinken ze. Na een rustige nacht meldden de verzor gers dat het naar omstandigheden goed ging met het dier, dat Lima is genoemd. De bruinvis is naar schatting vier tot acht weken oud en heeft nog geen tanden. Op de foto Pieter Duin en Salko de Wolf met zijn kin deren Jorinde (links) en Juul nadat zij Lima uit het slik van de Mokbaai hadden gehaald. (Foto Ecomare, Salko de Wolf) Als reactie op de televisiereclame, waarin de brouwerij bezocht wordt door een wielrenner in clubshirt, maakte toerclub Taxi 312000 vorige week een tocht naar de Brand brouwerijen in Wijlre. Daar werden het museum en het proeflokaal bezocht. De Texelse medewerkers van Zorghulp ontvingen onlangs allen hun verlengde cerificering. Zorghulp, al enkele jaren actief als zelfstandige op de zorgmarkt, maakt een duidelijke groei door en heeft het eerste halfjaar van 2010 met een positief resultaat afgesloten. Op de foto de medewerkers met hun vernieuwde diploma. Grietje Huisman (ziekenverzorgster), Netty de Brok (ziekenverzorgster), José de Groot (zorgcoördinatir), Jans Visser (verpleegkundige B), Carien Peetoom (hoofd ThuisZorgHulp Noord-Holland), Jacomien Witte (zie kenverzorgster, pedicure), Erna Tromp (verpleegkundige A). Boekhou der Cilia Mantel maakte de foto en staat er dus niet op. De bus van Connexxion naar De Koog en een auto van een 27-jarige man uit De Koog raakten woensdagochtend fors beschadigd bij een botsing op de Pontweg ter hoogte van Tubantia. De bus was gestopt bij een halte. De Koger botste daarna tegen de achterzijde. (Foto Jeroen van Hattum) Langs de zijgevel van de vernieuwde OSG in Den Burg is dinsdagoch tend een kunstwerk geplaatst. Het is gemaakt van stukken gesmolten glas en werd ontwerpen door tekenleraar Henri Arendsen van de OSG. De leerlingenraad was er ook bij betrokken. Medewerkers van Van Tettenrode uit Amsterdam bevestigden het kunstwerk, gebaseerd op het logo van de school, tegen de gevel. Dat bedrijf plaatste ook de kunstwerken van Jan Wolkers bij Ceres en in de vijver aan de Elemert. Onder het kunstwerk komt in roestvrijstalen letters "OSG De Hoge- berg" te staan. Er zijn ook plannen voor de realisatie van een klein amfitheater bij de school. Daar buigt de adviescommissie Cultuurbe leid zich momenteel over. (Foto Jeroen van Hattum) Tijdens het vogels kijken bij de Mokbaai zag Pieter Duin woensdag avond een levende bruinvis in het slik liggen. Hij alarmeerde Salko de Wolf van Ecomare die het dier, in een gezamenlijke actie met Het Sop, naar Den Helder bracht. Daar nam SOS Dolfijn de zorg over. Een 27-jarige man uit De Koog is woensdagochtend tegen de ach terkant van de bus naar De Koog gebotst. Dat gebeurde op de Pontweg bij de bushalte tegen over Tubantia. Zowel de man als de inzittenden van de bus hadden volgens de politie geen verwondingen Beide wagens raakten stevig beschadigd. De bus, die was gestopt bij de halte, moest uit de dienst worden gehaald. De passagiers werden met een kleiner busje verder naar hun bestemming vervoerd. Een paar jongens uit de bus hielpen mee het verkeer te regelen, totdat politie en ambulance er waren. De Koger, een beginnend bestuur der, bleek bij een alcoholcontrole net iets teveel alcohol in zijn lichaam te hebben. Hij blies 115 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht (ug/l), terwijl 90 ug/l de grens is voor beginnend bestuurders. Anders ligt de grens op 220 ug/l. De man verklaarde tegenover de politie de avond ervoor alcohol te hebben qenut- tigd. Hierbij wil ik het hoogheemraad schap hartelijk danken voor het, net als vorig jaar, te vroeg maaien van de sloten. Zeker na de lange winter, waardoor planten en dieren, beschermd of niet, later op gang kwamen en nog niet aan de voort planting waren toegekomen. De grote waterweegbree en de egels- kop waren net in knop en de zwa nebloem begon aan de bloei. Maar weer werden ook deze (bescherm de) planten niet ontzien en gewoon afgemaaid. Alles ligt er weer keurig kortgemaaid bij. Ook namens de beschermde groene kikker en de beschermde salamander en alle andere beestjes, waaronder libel- lelarven, diverse soorten visjes, wantsen en slakken, hartelijk dank. Ik las in de krant van 2 juli dat medewerkers van het hoogheem raadschap een cursus volgden om kennis op te doen om aan de Flo ra- en Faunawet te kunnen vol doen. Blijkbaar toch niet zo heel goed opgelet. In ieder geval is het niet echt geloofwaardig als je de kaalslag weer ziet. Naar mijn idee zijn de beleidsmakers/opdrachtge vers niet echt capabel en wordt gewoon volgens de al tijden gele den gemaakte planning gewerkt. Misschien moet volgende keer iemand die deskundig is eerst eens zelf kijken hoe de toestand is. En anders zou het nog beter zijn om in de herfst, zeg oktober, dit werk te doen, want dan is de voortplanting in ieder geval verzekerd. Ik heb de kraanmachinist erover aangesproken. Hij had de cursus niet gevolgd en deed gewoon wat hem was opgedragen. Ik neem hem dan ook niets kwalijk, want hem treft geen blaam. Vorig jaar stonden er nog ongeveer twintig zwanebloemen, dit jaar nog maar vijf. Tot vandaag. Bij deze wil ik de machinist nog zeggen dat ik blij ben dat hij er in ieder geval één heeft laten staan, toen ik hem er op wees. We maken ons (terecht) druk om zeehondjes en olievlekken voor de kust, maar ook deze slootjes leven en zijn onderdeel van en belangrijk voor ons leven hoewel men dit niet schijnt te beseffen. Hele ecosyste men hangen met dit soort kleine onderdelen aan elkaar en hebben hun functie om het totale leven op aarde mogelijk te maken. Ook deze (waterplanten zoals het verfoeide riet halen C02 uit de lucht en filte ren het water schoon en zijn dus wel degelijk van belang voor de mens. Als we doorgaan met de kaalslag in de natuur, krijgen we vroeg of laat de rekening gepre senteerd. Het in stand houden van de natuur begint in je eigen straat je, niet in de derde wereld of 'ergens anders'. Kaalslag brengt uiteindelijk steeds meer kans op tekorten en ziekten en die op hun beurt de dood. Frans van der Reyken, Den Burg.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5