Zes scholen over op Texelenergie Coalitie zucht onder voetbal Zwaar transport bij OSG Groen licht aanleg 'Mijn opa beloofd het Rondje te lopen' Woestijnstof door pindateelt Molenbiotoop in bestemmingsplan Koning V Verhuizingen Tcvnicc COURANT Texeï Energie Veendam holland VRIJDAG 9 JULI 2010 Schooltij heeft een duurzaam energiepact gesloten. 'Wij ver vullen een brede, maatschap pelijke rol op Texel en voelen ons betrokken bij het eiland. We zien het dan ook als een logi sche stap om nu over te gaan op groene energie', zegt Nel Kant, algemeen directeur van Schooltij. De Jac.P.Thijsseschool was al rookvrij, maar vanaf nu mag het gebouw ook het label duurzaam dragen. 'We zorgen er al geruime tijd voor dat er geen onnodige lich ten branden en dat ongebruikte lokalen niet worden verwarmd. En nu zetten we een nieuwe stap rich ting duurzaamheid door voor Texe lenergie te kiezen', aldus Kant. Het bedrijf is blij met de nieuwe klant. Samen met de andere vijf scholen wordt er in totaal zo'n 100.000 kWh stroom en 50.000 kuub gas afgenomen. 'Het gaat om de toe komst van de kinderen op Texel en wij zien energie als een belangrijk iets daarin', zegt Kant. De keus viel op Texelenergie omdat die ook in de lokale economie investeert. 'Als wij iets moeten bouwen, huren we daar mensen van het eiland voor in, zo profiteert de lokale bevolking van ons als bedrijf', zegt directeur van Texelenergie Bren dan de Graaf. Renee Kooger Vreugde en eendracht waren alom in Nederland aanwezig nadat het Nederlands elftal dins dag de finale van het WK voetbal had bereikt. Binnen de coalitie van PvdA, Texel 2010, WD en D66 ging het er woensdag ech ter minder feestelijk aan toen het voetbal in de raadsveradering ter sprake kwam. De partijen stonden even recht tegenover elkaar op het moment dat het verschuiven van de raads vergadering van dinsdagavond naar woensdagavond aan de orde was gekomen. Gerbrand Poster (Texel 2010( had gedreigd dat zeven raadsleden zouden zijn opgestapt als er tijdens de wed strijd Nederland-Uruguay toch ver gaderd had moeten worden. Dat werd door de rest van de raad niet gepruimd. Coalitiegenoot Nils Lely (PvdA) wil de er graag meer over horen van Poster en coalitiegnoot Cees Hoo- gerheide (D66) ontkende dat zijn fractie zou zijn opgestapt. 'We lopen niet weg voor onze verant woordelijkheid.' Joop Groeskamp (Texels Belang) was blij met die verklaring. Hij had het naar eigen zeggen van Texel 2010 wel verwacht dat ze voetbal boven een raadsvergadering ver kozen, maar het viel hem zwaar tegen dat er bij de WD ook zo over was gedacht. Fractievoorzitter Marjan de Groot hield zich op de vlakte. Volgens haar deed het niet meer ter zake wie er zou zijn opge stapt. 'Het is beter dit te laten rus ten.' Burgemeester Francine Giskes merkte op dat er dagenlang druk is gezocht naar een alternatief om de vergadering te verzetten. Dat lukte uiteindelijk dankzij de raadsleden Marian Merkelbach en Astrid van de Wetering. Zij konden eigenlijk niet op woensdagavond, maar ver anderden hun plannen om de rest tegemoet te komen. Giskes weerlegde opmerkingen van Poster dat de gemeente onder druk van het opstappen van raads leden zou zijn gezwicht. Ze bena drukte dat conform afspraak een raadsvergadering alleen wordt ver plaatst naar een andere datum als alle raadsleden dan ook kunnen. De vergadering van dinsdagavond stond al lang op de agenda voor dat Nederland in Zuid-Afrika de halve finales bereikte. Het noodgebouw dat jarenlang tussen de Emmalaan en de OSG in Den Burg heeft gestaan, is gisteren verwijderd. Het gebouw, waar bio logie, natuurkunde en scheikunde werd gegeven (binas) is niet meer nodig als de nieuwe school open gaat. De units zijn overgenomen door Erwin van der Linde uit De Cocksdorp. De noodbouw van de mavo aan de andere kant van het vernieuwde schoolgebouw wordt verplaatst naar Stayokay. De gemeente zet de units daar in opslag. De inrichting van de vernieuwde OSG aan de Haffelderweg is van start gegaan. Gisteren stond een verhuiswagen bij de ingang van de school om tafels en ander meubi lair af te leveren. (Foto Jeroen's van Hattum) Onderzoekers van het Duitse instituut MARUM in Bremen tonen samen met marien geo loog Jan-Berend Stuut van het NIOZ in een artikel in het tijd schrift Nature aan, dat de hoe veelheid stof in de atmosfeer in de 19de en 20ste eeuw duidelijk hoger werden door grootschalige menselijke activiteiten: de opkomst van de koloniale land bouw in West-Afrika. Jaarlijks wordt ongeveer een miljard ton woestijnstof uit de Sahara en de naburige Sahel weggeblazen. Het waait met de aflandige, oostelijke passaatwinden naar de Atlantische Oceaan, waar het bezinkt op de zeebodem. Om de geologische geschiedenis van het transport van woestijnstof te meten, werden sedimentkernen uit de oceaanbodem onderzocht. De monsters werden ongeveer dertig kilometer uit de Mauretanische kust genomen op een diepte van 300- 350 meter. De onderzoekers kop pelden de gegevens uit de sedi mentkernen aan gegevens over neerslagvariaties in Lake Bosumtwi in Ghana In de gecombineerde dataset lopen de hoeveelheden woestijnstof en neerslag aanvanke lijk keurig in antifase vanaf het begin van de sedimentkern rond 1200 v. Chr. tot aan het begin van de 19de eeuw (hoe droger, hoe meer stof); een logische en natuurlijke relatie. Maar vanaf ongeveer 200 jaar gele den is deze antifase vrij plotseling weg. Vanaf dat tijdstip moet er dus een ander proces zijn gaan meespe len. De toename in woestijnstof onder vochtiger omstandigheden valt pre cies samen met de opkomst van de op export gerichte koloniale land bouw in West Afrika in de 19de eeuw. De kolonisten introduceerden op grote schaal nieuwe gewassen als pinda's en maïs. Om deze gewas sen te kunnen telen, moest eerst de natuurlijke vegetatie worden verwij derd, wat in korte tijd de bodem uit putte. De sterke toename van het landbouwareaal ging bovendien ten koste van bosgebieden en savan nes. Hierdoor werd de bodem kaler en ging de grond steeds sneller ver stuiven. De sterkste toename in de stofconcentraties valt precies samen met de introductie van de pindacul tuur in Senegal, Nigeria en Gambia. In de publicatie in Nature laten de auteurs zien dat de mens grote invloed kan hebben op bodemerosie en dat die invloed in de Sahel al ongeveer 200 jaar geleden begon. n|A| llAfO 71 lltlAKinn De molen van Het Noorden en de 111 LI VV O ^1 LI I V KZI 11 I LI Kemphaan in polder Waalenburg kunnen rekenen op meer Aukje Nijholt met haar opa Dirk van Tatenhove. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier kan beginnen met de aanleg van een nieuwe rioolwaterzuivering aan de Pont- weg. De raad heeft alsnog inge stemd met een benodigde wijzi ging van het bestemmingsplan. De meeste politieke partijen waren na een bezoek aan Everstekoog niet meer bevreesd voor gezond heidsklachten als gevolg van hor moon- en medicijnresten in gezui verd water dat wordt nagezuiverd in een helofytenfilter. De raadsle den hadden ter plekke te horen gekregen dat dergelijke problemen alleen spelen als er ziekenhuizen in de buurt zijn. 'En die hebben we hier niet', aldus Willem Vlas (Texels Belang). Rikus Kieft (GroenLinks) vond het erg jammer dat wethouder Edo Kooiman (grondgebied) een kans had laten lopen om bij het hoog heemraadschap op te komen voor de belangen van buurman Erik Bakker. Die maakt zich zorgen dat de aanwezigheid van hormoon- en medicijnresten in het water invloed op zijn veestapel heeft. Volgens Kieft had Kooiman zich niet moeten neerleggen bij een juridisch advies dat de gemeente nat was gegaan bij de bestuurs rechter als het nieuwe bestem mingsplan was tegengehouden totdat de belangen van Bakker waren geregeld. Hij vond dat het k Samen zouden ze het Rondje Texel lopen als zij 16 jaar zou zijn, maar het kwam er niet van. Toen Aukje Nijholt 13 jaar oud was, overleed haar opa Dirk van Tatenhove uit Oosterend. Zater dag 7 augustus loopt de 25-jari- ge Nijholt uit Groningen alsnog de 60 kilometer lange wandel tocht om het eiland. Het was nu of nooit voor Nijholt, een dochter van oud-Texelse Nies- ke van Tatenhove, om het Rondje te lopen. 'Ik had mijn opa op zijn sterfbed beloofd het rondje alsnog een keer te lopen, maar het kwam er niet van. Toen ik zag dat de tocht dit jaar voor het laatst wordt gehouden, heb ik me meteen inge schreven.' De studente psychologie aan de universiteit van Groningen combi neert het lopen met een inzameling voor KWF Kankerbestrijding. Haar opa stierf als gevolg van leukemie. In 1985 stierf een neef van hem aan kanker. 'Mijn opa is toen met zijn broer gaan trainen voor het Rondje om de moeilijke tijd door te komen. Ze hebben het Rondje daarna nog vele malen gelopen, ook met mijn ouders.' Nijholt heeft naar eigen zeggen altijd een sterke band met haar opa gehad. 'Mijn broer Wiebe en ik gin gen vaak naar Texel om bij opa en oma te logeren. Met mijn opa ging ik dan naar het strand, vissen bij de IJzeren Kaap, we fietsten over het college verder had moeten kijken dan alleen naar ruimtelijke zaken. 'Er had tegen het hoogheemraad schap gezegd moeten worden dat die wijziging van het bestemmings plan er wel was gekomen, maar dat er eerst even naar de belangen van Bakker gekeken had moeten worden. Die kans is gemist.' Kieft baseerde zich op een boer aan de overkant die twintig jaar had moeten strijden om instanties te overtuigen van een fout die hij meteen al had vermoed. Kieft wilde Bakker een dergelijke gang van zaken besparen. Volgens hem was het voor Hollands Noorderkwartier ook veel makkelijker geweest dan voor Bakker om onderzoek naar de mogelijke risico's te doen. Kooi man liet weten dat hij het jammer vond dat Kieft als enige niet bij het bezoek aan de Everstekoog was geweest. Hij was verhinderd in ver band met zijn werk. bescherming in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied. De politieke partijen hebben er tij dens de raadsvergadering mee ingestemd dat daarvoor het begrip molenbiotoop in de Nota van Uit gangspunten wordt opgenomen. Deze nota ligt ten grondslag aan het nieuwe plan. De aanwezigheid van een molenbi otoop moet de twee molens vrijwa ren van bebouwing in directe omgeving, zodat ze onbelemmerd wind kunnen vangen. Texels Belang had nog enige twijfels en vroeg zich af of er geen ondernemers door de biotopen zouden worden belemmerd, maar stemde toch voor. D66 merkte op dat in steden molens, die zijn ingebouwd door andere panden, vaak vervallen doordat ze geen wind meer van gen. eiland of zongen liedjes als hij op zijn orgel speelde.' Ze is inmiddels druk aan het trai nen. 'Meerdere familieleden willen een stukje meelopen en een tante probeert het hele stuk te lopen.' Haar oma Coby van Tatenhove zorgt onderweg voor eten en drin ken. Tot die tijd is Nijholt bezig met het benaderen van bedrijven op het eiland om haar te sponsoren. Enkele bedrijven hebben inmiddels toegezegd mee te doen. De 25-jarige (bereikbaar op aukje_ nijholt@hotmail.com) is ervan over tuigd dat het haar gaat lukken om het Rondje te lopen. 'Mijn opa zei altijd "wanneer je iets heel graag wil, lukt het je ook".' Aukje Nijholt.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8