Publiek geniet van grasmaaierraces jeugd Wassenaar en Groothuis kampioen Mi In een woud van maïs speuren naar uitgang v t TEXELSE 7 COURANT O v"xldW- Schraag wint uitwisseling Joren Bakker wint opnieuw Bootvissers vangen lipvis Lohse wint benauwde zomercross Wielrenners houden kampioenschap DINSDAG 3 AUGUSTUS 2010 l/-ti inrJrirtlfrvK TK/mvioc* XA/orpomoK \;on /-l i o VA/oooanoor i ii+öir-i/-4öli!L' i ÏV< Veel bekijks voor de grasmaaierraces op de Landbouwdag. Nieuw onderdeel op de Land- bouwdag waren donderdag de trekkertrekwedstrijden voor kin deren, waarbij zitgrasmaaiers de taak overnamen van de enorme tractoren die doorgaans voor dit soort wedstrijden worden gebruikt. Net als bij de 'echte' wedstrijden hadden de deelnemers zich opti maal geprepareerd en was flink wat afgesleuteld aan de maaiers, om ze in staat te stellen zo ver mogelijk te komen. De toeschou wers, die massaal toestroomden, genoten ervan. Winnaar werd Erwin Veeger, die tot een afstand van 72 meter kwam. Jens Barhorst legde met 60 meter beslag op de tweede plaats, Yoeri Mets werd met 54,5 kilo derde. De prijswinnaars kregen een beker, voor alle deelnemers was er een medaille en een zak snoep. Uitslagen keuringen: Jongvee (tot ca. 10 maanden) - kampi oen: Ria 190 (v: Reflection), eigenaar Rob Boogaard (Oosterend), voorgebracht door Tiny Anne Boogaard; reservekampioen: TB Siepie 2 (v: Savard), eigenaar firma Boogaard (Oosterend), voorgebracht door (Foto Boshuis Fotografie) Ids Boogaard. Ouder jongvee (tot ca. 18 maanden) - kampioen: Bea 147 (v: Hole in One), eige naar Hans Kikkert (Den Hoorn), voorge bracht door Larissa Klaassen; reservekampioen: Winkie 973 (v: Shottle) eigenaar firma Witte Wezenspyk (Den Burg), voorgebracht door Laura Sluiter. Beste begeleider: Larissa Klaassen. Fjorden - Rubriek 1veulens - Guuske, geboren 29-03-201, eigenaar tam. Boeder uit Haringhuizen, 35 punten, A-premie. Rubriek 2, 1-jarige merries - Fayah, gebo ren 27-03-2009, eigenaar tam. Boeder uit Haringhuizen, 34 punten, B-premie. Rubriek 4, 2-jarige merries - Esmee, gebo ren 27-7-2008, eigenaar Jessica de Ridder uit Den Hoorn, 33 punten, B-premie. Rubriek 5, 3-jarige merries - Dewi geboren 18-03-2007, eigenaar Fam. Boeder Haring huizen, 38 punten 1ste premie. Rubriek 6, 4-7-jarige merries, Zafir, geboren 16-05- 2003, eigenaar C. Barnard uit Oosterend, 33 punten 2de premie. Rubriek 10, model merrie - Falona, geboren 30-05-1995, eigenaar Patricia van der Slikke uit Oude- schild, 37 punten 1ste premie. Rubriek, 12 stermerries - Rodalein, geboren 22-04- 1996, eigenaar fam. Boeder uit Haringhui zen, 1ste premie. Schapen - Rubriek 1, oudere rammen: 1A J. Eelman, 1B J. Eelman, 1C D. Kikkert. Rubriek 2, 21/2-jarige rammen: 1A J. Eel man, 1B K. Tjepkema A. Bakker, 1C H. Zoetelief. Rubriek 3, 11/2-jarige rammen: 1A K. Tjepkema, 1B D. Kikkert, 1C L. van Vliet. Rubriek 4, 11/2-jarige rammen: 1A C. Kikkert, 1B K. Tjepkema, 1C P. Kooiman. Rubriek 5, 11/2-jarige rammen: 1A L. van Vliet, 1B C. Kikkert, 1C P. Kooiman. Kampioen en reservekampioen oudere rammen beide eigendom van Jaap Eel man. Kampioen 11/2-jarig eigendom van L. van Vliet, reservekampioen van K. Tjep kema. Rubriek 6, schaap met twee ooilammeren: 1A K. Tjepkema, 1B P. Kooiman. Rubriek 7, schaap met ooi en ramlam: 1A K. Tjep kema, 1B D. Kikkert, 1C H. Zoetelief. Rubriek 8, schaap met twee ramlamme- ren: 1A J. Eelman, 1B J. Eelman, 1C P. Kooiman. Rubriek 9, schaap met 3 lam meren: 1A J. Eelman, 1B K. Tjepkema. Rubriek 10, één-jarige ooi met lam: 1A D. Kikkert. Rubriek 11, drietal ramlammeren: 1A C. Kikkert, 1B L. van Vliet, 1C J. Eel man. Rubriek 12, drietal ramlammeren: 1A L. van Vliet, 1B C. Kikkert, 1C K. Tjep kema. Rubriek 13, drietal ooilammeren: 1A K. Tjepkema, 1B L. van Vliet, 1C P. Kooi man. Rubriek 14, drietal 11/2-jarige ooien: 1A C. Kikkert. Rubriek 15, drietal oudere ooien: 1A K. Tjepkema. De vijf beste ramlammeren waren: 46401 van H. Zoetelief, 18691 van K. Tjepkema, 28515 van J. Eelman en 31721 en 31718 van L. van Vliet. 's Avonds speelden de medewerkers van de Landbouwdag een ludieke tienkamp. Deze werd gewonnen door de gezamen lijke fietsenmakers, de vrijwilligers werden tweede, de jonge agrariërs derde. Jeugdgolfer Thomas Wassenaar heeft deze week zijn vierde clubkampioenschap behaald. In een spannende strijd met Lau rens Groothuis wist hij op de zestiende hole het kampioen schap matchplay veilig te stel len. Matchplay is een individuele afval race: wie zijn tegenstander ver slaat, gaat door naar de volgende ronde. Wassenaar moest het in de finale opnemen tegen Laurens Groothuis. Beide jeugdige spelers maakten er een fantastische strijd van, die Wassenaar uiteindelijk in zijn voordeel wist te beslissen. Hij mag zich nu jeugd-, strokeplay-, foursome- en matchplaykampioen noemen. Bij de dames had Annabel Groot huis in de finale een sterke tegen stander in de ervaren Carla Kager. Ook hier bleef het spannend tot de zeventiende hole. Kager nam op de laatste holes veel risico, in een pogen de bal in twee slagen op de green te krijgen. Dit lukte net niet, waardoor Groothuis het kampioen schap naar zich toe wist te trek ken. In totaal 44 spelers deden don derdag op de banen achter zwembad Molenkoog mee aan de eerste uitwisseling tussen jeu de boulesclub Den Burg en Magnus Boules uit Schagen. Bij de ontvangst op 't Horntje viel er nog een stevige regenbui, maar de rest van de dag was het weer ideaal. Er werd in doublettes gespeeld, waarbij een speler van Schagen was gekoppeld aan een speler van Den Burg. Zo werden in wisselende combinaties drie partijen gespeeld. Per partij waren maximaal 33 punten te behalen. Aan het eind van de dag bleken Gerard Schraag (84 punten), Tiny Kok (77) en Piet Idzenga (76) het best te hebben gepresteerd. Dieuwertje Weitz en Cees Terp stra kregen een prijs voor het minste aantal punten (20). Volgend jaar brengt de club uit Den Burg een tegenbezoek aan Schagen. De crossloop van ZDH is bij de jeugd tot 14 jaar opnieuw gewon nen door Joren Bakker uit Den Burg. Voor de derde keer op rij was hij de snelste over 4 kilome ter. De talentvolle atleet finishte in 15.42 minuten, 1.15 minuten sneller dan de eerste keer. Bij de mannen ging de zege naar Rob ter Burg uit Julianadorp. Hij kwam binnen in 13.59 en was daarmee eveneens fors sneller dan de eerste keer, toen hij een tijd van 14.51 liet noteren. Bij de vrouwen won Debora Diawach uit het Duitse Engelskirchen in 17.05. De derde crossloop trok maar liefst 116 deelnemers. Zij hadden ideaal loopweer, met heel weinig wind en een vriendelijk zonnetje. Dat resul teerde in snelle tijden. Milco Kats slaagde er op de 8 kilometer net in onder de 30 minuten te blijven: 29.57. Jan Zijm liet zien nog lang niet versleten te zijn en finishte in 30.37. Hij was daarmee de snelste veteraan. Natasja van der Vis won bij de vrouwen-veteranen in 34.17. Vrouwen onder de 40 jaar deden niet mee. De miniloop, over 1 kilo meter, werd een prooi voor Jelle van der Duim uit de Prins Hendrik polder: 3.26. Vrijdag wordt de vierde Hoornder crossloop gehouden. De start, op het voetbalveld van ZDH, is om 19.30 uur. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur. Sportvisser Nico Tessel wist tij dens de bootviswedstrijd van zaterdag een zeldzame lipvis van dertig centimeter lengte aan de haak te slaan. Niet alleen daardoor eindigde hij op de eer ste plaats. Tessel ving elf vissen met een gezamenlijke lengte van 172 cm. Tweede werd Rein Kuijper, die als invaller meedeed en vijf vissen ving (65 cm). Dirk Maarsen (vier vissen, 51 cm) eindigde als derde. Er deden veertien vissers mee. Er werd buitengaats, ter hoogte van de voormalige asfaltmolen redelijk gevangen. In totaal werden dertig vissen boven water gehaald, met een totale lengte van 465 cm. De volgende bootviswedstrijd wordt gehouden op zaterdag 21 augustus, van 14.00 tot 17.00 uur. De bootjes vertrekken om 13.30 uur uit de haven. Voor meer infor matie: Map van der Zwaag, tel. 06-23680101. -REBUS- De regen van de dag ervoor had het parcours goed gedaan. Met een temperatuur net boven de 20 graden was het niet te warm. Toch was het benauwd om te lopen, met als gevolg dat menig atleet veel zweetdruppels liet. Lutz Lohse leek geen proble men te hebben met het benauw de weer en snelde zondag tij dens de zomercross bij Bos en Duin met groot gemak naar de overwinning op de 8 km. Lohse eindigde in 30.41 minuten. Milco Kats, vorige week nog win naar, moest genoegen nemen met de tweede plaats (32.00). Bij de vrouwen werd Ingrid van Lubek eerste (35.34), gevolgd door Suzanne van der Weide uit Den Helder (36.44). Derde werd Natascha van der Vis (37.13). Op de vier kilometer werd flink strijd geleverd. Tim Kerkmann uit Duitsland moest alles uit de kast halen om Dean Salwegter uit Dor drecht vier seconden voor te blij ven. Uiteindelijk finishte Kerkmann in een tijd van 15.30 minuten. De Belgische Ann Rooms eindigde als eerste dame (18.33). De jeugd tot en met 12 jaar, die 1035 meter liep, liet zich van zijn beste kant zien. Sander van Veen uit Utrecht eindigde als eerste (3.59), op de voet gevolgd door Sil van Heerwaarden (4.01) en Rik Bij- post (4.06). Bij de meisjes ging de overwinning naar Inga Behnen uit Duitsland (4.14). In de aan de zomerlopen verbon den competitie ligt Jelle van der Duim voor op Sil van Heerwaar den. Bij de meisjes staat Marijke van der Duim op één, met een rui me voorsprong op haar jongere zusje Berber. Daniël Groszpietsch en Anna van der Duim bezetten de eerste plaats bij de jeugd op de vier kilometer. Veel andere Texelse hardlopers hebben nog niet aan het vereiste aantal wedstrijden vol daan. Om mee te tellen in de com petitie moeten ze aan elk van de drie wedstrijden (ZDH, De Krim en Bos en Duin) minsten twee keer hebben meegedaan. Een volledig overzicht van de competitie, en alle uitslagen van de cross, zijn te vin den op www.avtexel.nl. Woensdag wordt de vijfde strand- loop bij paal 28 gehouden. Inschrij ven kan vanaf 19.00 uur bij het paviljoen. De leden van Wielervereniging Texel strijden zaterdag 21 augus tus om het clubkampioenschap. De wedstrijd wordt gehouden op de wielerbaan in Den Burg, begint om 14.00 uur en bestaat uit diverse onderdelen. De proloog is een korte tijdrit over één ronde. Daarna volgt een handi caprace, die de doorgaans nogal vrij eentonige puntenkoers ver vangt. In de handicaprace wordt gestart in de omgekeerde volgorde van de uitslag van de proloog. De langzaamste renner start met een voorsprong van één minuut op de snelste renner. De anderen vertrek ken met gelijkmatige tussenpau zes, afhankelijk van het aantal deelnemers. De strijd duurt tien ronden, de renner die als eerste de finish passeert, is de winnaar. Ren ners die elkaar onderweg inhalen, mogen samenwerken. Het sloton- derdeel is volgens traditie een afvalwedstrijd. Bij iedere door komst valt de langzaamste renner af. 'O jee, dit loopt dood.' Xander (8) en broer Michel (6) van Boven keren 180 graden om en lopen de tegenover gestelde kant op. 'Dan hier maar linksaf.' De twee broers maken met hun moeder Isabella en oma Schutte een rondje door het maïsdoolhof. Zondag is de laatste dag dat het labyrint open is, en dat vinden ze toch wel heel jammer. Toen het maïsdoolhof nog op De Krim was, gingen we daar meer dere keren per jaar naar toe', ver telt hun moeder. Vandaag nemen ze voor het eerste een kijkje in het maïsveld achter Hotel Texel. Nu het nog kan, want vanaf zondag is het uit met de pret. Ze krijgen bij de entree elk een vlaggetje. 'Daar moet je mee zwaaien als je echt de weg kwijt bent. Dan komen we je redden', zegt de dame bij de ingang. De ingang is snel gevon den en enthousiast stappen de broers tussen de maïs door. Het is een groen woud van stengels, de maïs moet meer dan twee meter hoog zijn. 'Wat lopen jullie snel', zegt oma, die haar best doet om haar twee kleinkinderen bij te hou den. De ene keer links, de andere rechts. 'Nu is Michel aan de beurt om te kiezen', grijpt moeder in. Verderop volgt een viersprong. We gaan rechtdoor, maar of dat de goeie richting is, wordt betwijfeld. Via een omtrekkende beweging lij ken we bij dezelfde viersprong uit te komen. Of toch ergens anders? Dat zal Xander niet meer gebeuren. Hij krast een pijl op de grond. 'Dat is duidelijk, hier zijn we geweest', zegt oma. Stemmen maken duidelijk dat er meer mensen in het doolhof rond lopen. Maar zien doen we ze niet. Ook horen we af en toe een vlieg tuig. Het maïsveld grenst aan het vliegveld. Maar in het woud van stengels blijft het lastig oriënteren. Je zou er echt kunnen verdwalen. Dan komen we bij een houten brug. De broers klimmen enthousi ast omhoog. Het platform biedt een mooi uitzicht over het doolhof en de omgeving. We zien verderop andere akkers, de boerderij Nieuw Breda, kampeerders op de boeren- camping, Hotel Texel en het vlieg veld. Het doolhof ligt op het scheidsvlak van recreatie, lucht vaart en landbouw. Op de foto in de krant van vrijdag was het labyrint te zien vanuit de lucht. De vraag doemt op hoe zo'n doolhof vorm krijgt. Initiatiefnemer Paul van Heerwaarden blijkt het veld in vele tientallen vakken te hebben verdeeld, net zoals hij dat met het ontwerp heeft gedaan. Met dit papier in de hand heeft hij in het kiemstadium duizenden en nog eens duizenden plantjes verwij derd, waarna zich langzaam het doolhof vormde. Een klus die naar verluidt een week of zes heeft gevergd. Met als resultaat dat er in het labyrint van start tot finish één doorgaande route is, al schijnt een enkele enthousiasteling een twee de te hebben gevonden. De broers vervolgen na de brug hun tocht naar de uitgang. De jon gens zijn nog zoekende als ze hulp krijgen van bovenaf. 'Als ik jullie was zou ik linksaf slaan', zegt een stel wijzend vanaf de brug. Na de nodige afslagen doemt er een tweede brug op, die naar de uit gang leidt. Bovenop de brug staat een aantal mountainbikers, het groepje van Henri van Maldegem. Altijd op zoek naar bijzondere uit dagingen, hebben ze een rondje door het maïsdoolhof gefietst. Grondeigenaar Arnold Langeveld vertelt dat het maïsdoolhof van daag voor het laatst open is. 'Het is jammer, maar we laten het niet op een confrontatie met de gemeente aankomen. Volgend jaar willen we opnieuw een maïsdoolhof maken. Dan doen we het volgens het boekje, dus vragen we op tijd een vergunning aan.' Jammer dat het dicht gaat, vinden Xander, Michel en alle andere men sen die er plezier aan beleven. Regels mogen dan regels zijn, maar begrijpen doen de bezoekers het niet. Het is een originele en leuke attractie en tijdverdrijf, je doet er niemand kwaad mee, brengt de landbouw dichter bij de mensen en in oktober wordt de maïs geoogst, dus er wordt gewoon landbouw bedreven. Waarom mie- renn... over een paar recreanten tussen de maïs. Als je alles op een goudschaaltje gaat wegen, moet je dan boerengolf in een weiland ook verbieden? En zo weten ze er nog wel een paar... Gerard Timmerman Xander met zijn broertje Michel in het maïsdoolhof. (Foto Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7