HiMmb mje Timmer El Kwaliteit voor een Artemidze overleden, museum blijft Rechter: nieuw besluit over Modern Home TEXELSE S COURANT "enter, bollen per 6 2,9 De Echte Bakker Enthousiasme over Jackwing Pien Ankerman brengt Comeback stichting BROODNODIG OP TEXEL Wandelmarathon over twee dagen Informatiesysteem voor Waddenhaven f* Hogerstraat 4 Den Burg Weverstraat 90 Den Burg www.bakkertimmer.nl Dorpsstraat 90 De Koog In memoriam DINSDAG 3 AUGUSTUS 2010 030060 XfóöOOOdO Naar eerst nu bekend is gewor den, is op dinsdag 22 juni in zijn woonplaats Manglisi Evgeni Artemidze overleden, in 1945 een van de hoofdrolspelers van de Georgische opstand. Artemidze maakte deel uit van het 822ste Georgische Infanterie Batal jon dat in april 1945 op Texel in opstand kwam. In 2003 beschreef hij zijn ervaringen in de oorlog in het boek Van Manglisi tot Enge land, waarvan tot op heden geen vertaling is verschenen. Zijn woning in Manglisi richtte hij met behulp van authentieke voorwerpen en archiefmateriaal in als museum. Daarbij koesterde hij steeds de hoop dat een Nederlandse instan tie, een militair-historisch archief of een documentatiecentrum er belangstelling voor zou hebben. Het bericht van zijn overlijden, dat ons bereikte via Remco Reiding, correspondent in Moskou, werd desgevraagd bevestigd door zijn dochter Goelia uit Tbilisi. Artemidze was (in ieder geval ten tijde van de oorlog) een fanatiek aanhanger van de communistische partij en was als zodanig - toen het bataljon nog in Zandvoort gelegerd was - een van de eersten die con tacten zochten met het Nederlands verzet. Van beroep onderwijzer, wierp hij zich op als politiek com missaris en hij trachtte de ontevre denen in het bataljon te verenigen en tot opstand te bewegen. Samen met Sergo Goedzabidze, Jakima Dzandzjawa, Mammia Patskorija, Waram Ebralidze en Hauptmann Sjalwa Loladze was hij een van de sleutelfiguren van het Georgische verzet. Hij was ook degene die op het eiland contact legde met Jaap Keijzer van de Binnenlandse Strijd krachten. Artemidze (geboren op 4 augustus 1920) werd in 2009 geïnterviewd door Arnold van Bruggen voor de documentaire De Russenoorlog. In die film toont hij vol trots zijn graf steen met nog niet ingevulde sterf datum. Hij werd op 26 juni 2010 begraven in Manglisi, bijna 90 jaar oud. Voor zover bekend was Arte midze een van de laatste twee overlevenden van de Opstand. Waarschijnlijk is nu Grisja Bain- durashvili als enige nog in leven. Het museum in Manglisi blijft voor lopig bestaan. Het huis wordt bewoond door Artemidzes tweede vrouw, een Russische. Aangezien zij geen vreemde talen spreekt, is het alleen te bezoeken na afspraak met dochter Goelia Artemidze. Het college van burgemeester en wethouders moet opnieuw een beslissing nemen over een bouwvergunning van woningin- richtingbedrijf Modern Home. Dat heeft de Alkmaarse bestuurs rechter bepaald. De familie Eelman van Modern Home ging in beroep tegen de wei gering van de vergunning door b en w. De Alkmaarse rechter ver klaarde het beroep gegrond. De gemeente weigerde Eelman een vergunning te verlenen omdat de 22 parkeerplekken zoals ze op de Waddenhaven Texel is deze maand gestart met een proef met een meld- en informatie systeem ten behoeve van de recreatievaart. De WR109 heeft vorige week op de Waddenzee naar volle tevreden heid de Texelse Jackwing getest. De Baukje Elisabeth van Jan Simon de Haan uit Oudeschild is de eer ste Nederlandse garnalenkotter die dit brandstofbesparende zweeftuig uittest. Het zweeftuig, naar een bouwtekening staan ingetekend, niet bruikbaar zouden zijn. Volgens de gemeente zijn de vakken te klein en kunnen daardoor de por tieren niet open. Ook is er volgens het college niet genoeg ruimte om te manoeuvreren. Het bedrijf aan de Abbewaal in Den Burg heeft vergevorderde uitbreidingsplan nen. Bouwaanvraag fase 1 is inge diend en de vergunning werd aan vankelijk ook verleend. Na een bezwaarschrift van de buurman over onder meer de parkeermoge- lijkheden, werd die beslissing her roepen en de vergunning alsnog Potentiële bezoekers vinden op de website www.waddenhavens. nl alle relevantie informatie om de overtocht over de Waddenzee veilig en met oog voor het natuur behoud te kunnen maken. Ook idee van Jack Betsema van de TX38, werd vervaardigd bij de sme derij van Visser in Oudeschild. 'Deze gaat niet meer van boord', was de enthousiaste reactie van de bemanning, vrijdagmiddag na terugkeer in de Oudeschilder haven. geweigerd. De gemeente moet nu opnieuw een beslissing op bezwaar nemen. Volgens de advocaat van Eelman heeft Modern Home drin gend extra bedrijfsruimte nodig omdat het de volumineuze goede ren in het huidige pand niet meer kwijt kan. Het weigeren van de vergunning vertraagt de nieuw bouw en kost het bedrijf veel geld. Het bedrijf deed in maart van dit jaar al een verzoek om voorlopige voorziening bij de Alkmaarse bestuursrechter. Die wees het ver zoek af vanwege een gebrek aan spoedeisend belang. kunnen zij zich via internet aan melden en een plaats reserveren. Het project vloeit voort uit het Convenant Vaarrecreatie Wad denzee tussen overheden en organisaties die bestuurlijk of als gebruikers bij de Waddenzee zijn betrokken, en dat als doel heeft de vaarrecreatie op de Wadden zee in goede banen te leiden. Een belangrijke doelstelling is het voorkomen van verstoring door het bewust maken van de recre ant. Het Meld- en Informatiesy steem is met financiële steun van de provincie uitgewerkt door Waddenhaven Texel in samen werking met Rijkswaterstaat. Het is de bedoeling dat alle passan tenhavens van de Waddenzee zich bij het systeem aansluiten. De Sportwandelschool uit Hoorn houdt op 4 en 5 september voor het tweede achtereenvolgende jaar een Wandelmarathon op Texel. Deelnemers kunnen één of twee dagen kiezen uit de afstanden 10,5, 21 en 42 kilome ter. Nieuw dit jaar is een wan delronde om het eiland (60 km). De routes voeren door natuurge bieden en dorpen. De eerste dag wordt gestart bij de veerhaven, de tweede dag bij Stayokay, waar een groot aantal deelnemers overnacht. In Klif 12 in Den Hoorn brengt Pien Ankerman vrijdag haar voorstelling Comeback. Comeback is het tweede program ma van Ankerman, die door som migen een combinatie van Lucille Ball, Bette Davis en Montserrat Caballé wordt genoemd. Zij zingt, danst, springt en improviseert en wordt daarbij aan de vleugel bege leid door Bam Commijs. Ankerman is al jaren de spil en spits van de Girls Comedy Nights, speelt veel vuldig bij de Comedy Explosion en presenteert de Libelle Zomerweek. Humor, klasse, stijl, élégance en hier en daar een glaasje port maken haar tot een diva. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €15,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel. 319633 of info@klif12.nl. Er is in ieder geval één deelnemer die de eerste dag 60 en de tweede dag 42 kilometer loopt. De prijzen voor deelname variëren van €5,- voor de kwartmarathon op zater dag tot €15,50 voor de hele mara thon op zondag. Leden van wandelverenigingen genieten kor ting. Een volledig overzicht van prijzen en tijden is te vinden op www.wandelmarathontexel.nl. Inschrijven kan via www.inschrij- ven.nl. Vorig jaar deden 600 wan delaars mee aan de marathon, waarvan 570 van de overkant. Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.com De bemanning van de WR109 maakt de Jackwing klaar voor gebruik. (Foto Bert Koning)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8