(jroen ^wartsj'exeh in het harL, RWWt 'De Noordzee zit tjokvol met schol' m Indringend verhaal zonder frutsels emasGo enxfc© Garage Dros Onenigheid in winkel Oliebestrijding bij berging wrak Kampvuur Mishandeld op camping - H O Vloerverwarming www.texelseautopagina.nl TEXELSEitaURANT Super deBoer 2 x immm OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12498 DINSDAG 17 AUGUSTUS 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 De Vrije Rijders tonen hun liefde voor de natuur op bijzondere wijze. Ze gin gen op pad met boswachter Aris Ellen. Ankertillen, gebaken vis, muziek, wadfo to's en zelfs een protest tijdens het HavenVistijn afgelopen zater dag. Het was een veelbesproken moment van de autocross die zondag in Eierland werd gehouden: achterblijver Hans Zijm (nummer 1) reed in de finale van de stockcars Martijn de Veij (nummer 97) uit het veld, terwijl deze op kop lag. Dat leidde tot boosheid bij De Veij en ook andere coureurs waren niet te spreken over de actie. Volgens de gebruiken in het veld mogen coureurs die een baan achter liggen koplopers niet hinde ren. Het bestuur van de organiserende MAB-club, evenmin blij met het voorval, bespreekt donderdag hoe er tegen wordt opgetreden. Siem de Porto (de nummer 33 op de foto) stond al stil tegen de muur voordat Zijm en De Veij er tegenaan botsten en had verder niks met het incident te maken. Het MAB-bestuur onderzoekt ook een beschuldiging dat de broers Peter en Arjen (respectievelijk eerste en tweede) aan teamracing zouden hebben gedaan door Pablo Brandenburg, die als derde over de streep kwam, na de herstart op afstand te houden. Bran denburg was na afloop ook boos en onbrak zelfs op de wagen waarmee de winnaars van de Formule 1 werden rondgereden. Videobeelden moeten uitsluitsel geven. Volgens Ed van der Ploeg, voorzitter van de MAB, staat de uitslag in de stockcarfinale daar door nog niet definitief vast. De autocross kende over het algemeen een goed verloop, met als dissonant een ongeluk van Daniël Bonne in de voorronden van de stockcarraces. Hij botste hard tegen de muur lang de baan en liep een hersenschudding op. Hij werd voor nader onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Stockcarrijder Pascal Spigt geraakte later ook nog in het ziekenhuis met een scheurtje in zijn schouderblad. De cross, de tweede van het seizoen, werd bezocht door circa 2300 mensen. Elders in de krant een uitgebreid verslag. (Foto Jeroen van Hattum)ce Geen decor, geen medespelers en weinig licht- en geluidseffec ten. Roos Le Roux doet het hele maal alleen. De actrice vertelt op indringende wijze het verhaal van Maria Tesselschade, een vermaarde Amsterdamse dich teres uit de zeventiende eeuw. De voorstelling van Le Roux is onderdeel van de Theateretappe, een nieuw evenement dat nog wel wat meer bezoekers mag oogsten. Maria Tesselschade lokte maandag ochtend maar weinig mensen naar de bontgekleurde huifkar. Misschien was het onvoorspelbare weer de boosdoener, maar feit is dat er op locatie Molwerk slechts drie bezoe kers in het minitheater plaatsna men. Niet dat de actrice zich daar door van haar stuk liet brengen. Met emotie en overtuiging kruipt Roos La Roux in de huid van muze en dichteres Tesselschade. Het is niet makkelijk om zonder attributen of medespelers het publiek te blijven boeien. La Roux kan dat. Door op een gepast moment even te pauze ren en zo de spanning op te bou wen, weet ze haar toeschouwers aan zich te binden. Maar, de bezoe kersaantallen vallen nog een beetje tegen, volgens de kunstenmaker. 'We hebben zeker ruimte voor meer mensen dan er nu komen', zegt de Le Roux na afloop, terwijl ze tegen de huifkar leunt. De wagen lijkt klein, maar binnen is plek voor der tig man. Le Roux is ook verhalen- vertelster. Ze speelde onder andere bij De Paardenkathedraal (nu De Utrechtse Spelen), Theaterduo Stuk en Theatergroep Mach. Ook ver tolkte ze een aantal rollen voor film en televisie. Haar leven veranderde ingrijpend toen ze, enkele jaren geleden, een verhalenverteller ont moette. Ze besloot haar eigen ver- halenrepertoire uit te breiden en inmiddels vertelt ze zelf veelvuldig, op allerlei evenementen. Ze heeft een voorliefde voor sprookjes en traditionele verhalen die al eeuwen lang van mond tot mond gaan. Liefhebbers voor Maria Tesselscha de moeten snel zijn; de voorstelling loopt nog tot en met donderdag. De Theateretappe zelf is al sinds half juni te zien. Renee Kooger Een 32-jarige man uit Oude- schild heeft een proces-verbaal gekregen na enigheid met een 33-jarige winkelier in De Koog. Volgens de politie zou hij de win kelier in zijn zaak aan de Badweg een klap in het gezicht hebben gegeven. De verdachte stelt dat hij het slachtoffer alleen maar heeft vastgepakt. De winkelier had een pijnlijk gezicht. De twee kennen elkaar en hebben volgens de politie een privé-geschil. Rijkswaterstaat is zo'n dertig kilometer ten westen van Cam perduin bezig met de berging van een deel van een oud scheeps wrak. Doel is het veiliger maken van een belangrijke scheepvaart route op de Noordzee. Oliebe- strijdingsvaartuig Area ruimt klei ne hoeveelheden olie die bij de berging vrijkomen zoveel moge lijk direct op. Het betreft het wrak van de Vinca Gorthon die op 29 februari 1988 is gezonken als gevolg van schuiven de lading tijdens een noordwester storm. Het schip kwam terecht op een oliepijpleiding. Het wrak (het schip woog 19.000 ton en was 166 meter lang en 23 meter breed) is te groot om in zijn geheel te bergen. Daarom zijn in de afgelopen weken 30 zaag- en hijskettingen onder het schip geplaatst. Vanaf twee werkei- landen worden deze kettingen omhooggetrokken, waarmee het wrak in zes delen wordt gezaagd. Na het zagen worden de wrakdelen opgetakeld en afgevoerd naar een verwerker. Het eerste deel is van het wrak gezaagd. Dit deel wordt op een ponton getakeld en naar Vlissingen afgevoerd om tot schroot te worden verwerkt. De volgende delen zullen in de komende weken gelicht worden. Het wrak ligt op een plek waar vier scheepvaartroutes bij elkaar komen, ongeveer dertig kilometer uit de kust van Camperduin. Door een Het gaat weer goed met de schol in de Noordzee. Het bestand is bijna net zo groot als in de jaren 80. Het onderzoeksresultaat dat IMARES onlangs naar buiten bracht, veroorzaakte bij de vis sers weinig beroering. Want zij zagen dat al lang. De echte voor uitgang is volgens hen de verbe terde communicatie tussen wetenschappers en vissers. Dr. Jan Jaap Poos van IMARES schat dat er ongeveer 400 duizend ton schol in de Noordzee zit. Veel meer dan eerder gedacht. 'Dit komt omdat onze metingen niet erg nauw keurig zijn. Een foutenmarge van dertig procent is niet ongewoon.' Ondanks de onnauwkeurigheid van het meten en een kritische visserij, is het meten van vis volgens hem erg belangrijk. 'Je kunt in ieder geval stellen of het bestand toe-, of afneemt.' Platvisvisser Maarten Drij ver van de TX32 snapt dit goed. 'Het is alleen jammer dat de resultaten altijd een paar jaar achter lopen op de uitgegeven visquota van de Euro pese landbouwministers. Bestands opnames kunnen alleen richting het verleden gecorrigeerd worden. Daar om blijven actuele schattingen altijd onzeker en kan dat negatief, maar ook positief uitvallen voor vissers.' Ben Daalder: 'Wij hebben de weten schappers ervan kunnen overtuigen dat de onderzoeksvloot lange tijd op de verkeerde manier heeft gemeten en dat ze tot betere resultaten komen als ze tuig gebruiken dat overeen komt met hun oude spullen, maar wel bestand is tegen jarenlang gebruik. Voordat een beheerplan voor tong en schol werd ingevoerd, werd jaar lijks ongeveer zestig procent van de scholpopulatie opgevist. Nu is dat anders. Onderdeel van het nieuwe beheerplan voor de visserij, was het terugdringen van de visserijdruk met tien procent per jaar. Nu wordt min der dan dertig procent van de totale hoeveelheid schol opgevist. Vissers en wetenschappers zijn het er over eens dat een beheerplan voor schol gewenst is. 'Door gecon troleerd te vissen, waarbij de quota per jaar niet meer dan vijftien pro cent mogen verschillen, kan de schol groeien en zullen de vissers daar ook van profiteren', volgens Poos, die aangeeft dat de Noordzee weer tjokvol zit met schol. Meer over de schol in de Noordzee op pagina 9. SPEED LI c AT Slechts 1mm dik! www.speedheat.nl HfcAls J Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 Een illegaal kampvuurtje nabij paal 28 heeft zaterdagavond geleid tot de inzet van brandweer en politie. Die werden gealarmeerd voor een duinbrand, waarna de brandweer meteen met twee wagens op pad ging. De politie was snel aanwezig met een helikopter die al voor een brandmelding in de duinen bij Schoorl in de lucht was. Met een grote lichtstraal werd in de duinen gezocht. Er werd niemand in de kraag gevat. De brandweer doofde het kampvuur. toename van scheepsbewegingen op de Noordzee, ontwikkelingen in de offshore en de komst van wind molenparken op zee, komt het scheepvaartverkeer dichter bij elkaar. Het wrak blokkeert een deel van de vaarroute, waardoor in de toekomst sprake is van een onveili ge situatie. Het is volgens Rijkswa terstaat niet langer verantwoord het wrak te laten liggen. Ondanks alle voorzorgmaatregelen is onvermijdelijk dat er bij een der gelijke operatie olie vrijkomt. Het schip is bij het zinken over de kop gegaan, in stukken gebroken en op een oliepijpleiding terechtgekomen. Deze pijpleiding is destijds omge legd; de leiding waar het wrak op ligt is niet meer in gebruik. Tijdens de voorbereidende werkzaamhe den is onderzocht waar zich olie in het schip bevindt en deze is zoveel mogelijk verwijderd. Drie jongens uit Utrecht (18 jaar oud) zijn zaterdagnacht op cam ping Kogerstrand mishandeld en bedreigd door twee mannen uit Baarn (19 jaar oud). Een van de jongens werd bij de keel gegrepen, de andere twee werden geschopt en geslagen. Een van de twee mannen dreigde ook met een mes en sneed de tent van de jongens kapot. Volgens de poli tie gebeurde dat om niets. De twee mannen werden later in de nacht op de Ruijslaan aangehou den na een speuractie. Beveiligers van de camping vonden de man nen en brachten de politie daarvan op de hoogte. Een gesprek verliep in eerste instantie moeizaam, omdat de twee dronken waren. De verdachten werden in verzekering gesteld en de volgende dag sprak de politie opnieuw met ze. Er wordt proces-verbaal tegen de twee opgemaakt. RENAULT (Advertentie) Cjrocn TwartsJixeU ia het harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'Als de bands lekker spelen, dan komt het sfeertje vanzelf wel.' Komende zaterdag is het weer Strender- pop. 'Hier heerst een ontspanning die je in de stad zou wensen', wordt gezegd over camping De Hoek van de familie Saai. Fa. ZIJM EN BLONK

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1