Continuïteit bij vrijwilligers ringsteken 3 'Geen onvertogen woord gevallen' Vrije Rijders met SBB op natuurexcursie Texelse viertallen naar Hippiade in Ermelo Sport TEXELSE 7 COURANT m Eelman en Postma winnen strokeplay ■I m Laatste strandloop Opten wint Bos en Duin zomercross Texel'71 zwemt Marsdiep over MOLENBOS Cement te DINSDAG 17 AUGUSTUS 2010 c Marieke van Liere-Bakker met Jesper en (links) Linda Koolhof. Daarachter zitten nichtje Sanne jansen en dochter Anniek en Zoon Bryan. De eeuwenoude traditie van het ringsteken wordt levend gehou den door ondermeer de Menver eniging Wad en Duin. Met als ringsteekcommissie Linda Kool hof, Cees Bakker, Map van der Zwaag en Henk Smit. Vijfentwintig jaar geleden benoem de de Stichting Folklore een com missie voor het ringsteken. Deze bestond uit Piet Hin, Gerrit Coe- vert, Wies Hendriks, Henk van der Belt, Wim Slaman en (later) Joop Inpijn. Ook Betty de Leeuw heeft zich jaren voor het ringsteken inge zet. In 1960 trad het voltallige bestuur van de menvereniging af en trad een geheel nieuw bestuur aan. Dit werd de Vereniging Vrienden van het Paard. In 1980 begon het te rommelen en ontstond een scheu ring die niet viel tegen te houden. Dit resulteerde in de afscheiding van De Blijde Rijders. Twee men verenigingen was wat teveel, waar door in 1985 door de Folklorestich- ting een ringsteekcommissie werd gevormd. Hierin hadden een afge vaardigde van de Folklore zitting, een afvaardiging van beide men verenigingen en een neutraal per soon. Met twintig tot dertig aan spanningen per wedstrijd bloeide de club, die door het versoepelen van de kledingregels en het toe- van de samenleving staan van pony's ook rekening hield met de toekomst. Hoewel het ringsteken al rond 1900 werd gedaan, bestaat de commis sie als onderdeel van menvereni ging Tussen Wad en Duin dit jaar 25 jaar. Van der Zwaag (63) viert het jubileum mee, met evenveel jaren als vrijwilliger. Opmerkelijk zwaardere werk is voor anderen. Er treedt verjonging op bij de groep, die meehelpen nadat we ze vra gen.' Zo is zij ook zelf gevraagd. 'Door Marieke van Liere ben ik met de mensport begonnen en met haar deed ik mee aan het ringste ken. Dat was altijd super, we waren na afloop schor van het juichen. Mij werd gevraagd of ik iets voor de groep wilde doen en zo is het gekomen. Ik vind dat je best iets voor iemand die zichzelf geen paardenliefhebber noemt. 'We hadden thuis geen paard, maar ik ben als clubliefhebber bij de groep gegaan. De club was zo leuk, er was en is niet veel verloop. We hebben jarenlang dezelfde vrijwilli gers. Sommigen nog van het begin, zoals Sieme Plaatsman. Er is con tinuïteit en dat is geweldig. Mensen zetten veel opzij om hieraan mee te kunnen helpen.' Doordat vrijwilligers zich jaren ach tereen inzetten, zijn er enkele men sen op leeftijd. Linda Koolhof: 'De ouderen worden ontzien. Het voor een club mag betekenen', zegt ze. Inmiddels is ze al jaren betrokken bij de groep, waarvan twee jaar als voorzitter. Het voortbestaan van het ringste ken op het eiland staat of valt met de aanwas van jongeren en regel geving van de gemeente. 'Bij de mensport gaat het heel vriend schappelijk. De ouderen doen er alles aan om jongeren te laten rij den. Bij problemen kan iedereen gebeld worden', zegt Koolhof. De commissie zelf heeft dit jaar een aanmoedigingsprijs uitgereikt en zoekt actief contact met mensen r< Ed Eelman heeft zondag op de golfbaan de clubkampioen schappen strokeplay senioren gewonnen. Het kampioenschap werd over twee dagen gespeeld. Eelman behaalde een bruto score van 178 slagen over 36 holes. Hij werd zon dag nog bijna ingehaald door Piet Schuijl, die met 181 slagen tweede werd. Hans Montag eindigde met 185 slagen op de derde plaats. Jan Winnubst werd eerste na verreke ning van handicap Bij de dames eindigde Els Postma (185 slagen) op de eerste plaats. Daarmee bleef ze Janneke Kamp stra (192) royaal voor. Hélène van Wijhe eindigde met 203 slagen op een mooie derde plaats. Na verre kening van handicap moesten Van Wijhe en Boorsma de eerste plaats delen. De longest drives werden geslagen door Joke Geldorp, Janneke Kampstra, Jan Kager en Hans de Beer, de neary's door Elly Boor sma, Lot van Schelt, Piet Schuijl en Hans de Beer. Map van der Zwaag staat met de fiets voor de tafel. Achter de tafel (zittend) Jan Schaap, staand speaker, Gerard Kriek en Vlagger Jan van Tunnen. die het koetsiersbewijs gehaald hebben. Op de eisen van de gemeente heeft Van der Zwaag geen invloed. 'Het wordt ons steeds moeilijker gemaakt het ringsteken voort te zetten. Ik regel altijd de vergunnin gen en ieder jaar komt er iets bij. Sinds twee jaar zijn we verplicht verkeersregelaars in te zetten. We betrekken deze uit eigen kring en daarvoor is via de manege een heel koppel opgeleid door Politie agent Jan van der Meer. Zo moet je steeds meer. Ik ben benieuwd wat er volgend jaar bij komt.' Ook financieel wordt het jaarlijks moeilijker. Gelukkig is er een hecht bestuur dat tegen een stootje kan en waar verjonging in is gekomen. 'Het loopt hartstikke goed en er is nog geen onvertogen woord geval len', zegt Van der Zwaag. Ook oud gediende Hin heeft het altijd naar zijn zin gehad. 'Die clubgeest is zo belangrijk. Het was een pracht om met het ringsteken bezig te zijn.' In het kader van het 25-jarig bestaan van de Commissie Ring steken nemen aan de wedstrijd van woensdag oud-steeksters deel. Deze wedstrijd, de finale van het Texels kampioenschap, begint om 19.00 uur op de Groeneplaats. Publiek heeft gratis toegang. Imme Bakker Manon List met haar pony Puck en het L-dressuurviertal van De Kleppertjes zijn in Hoofddorp regiokampioen in hun klasse geworden. Ook het Z-viertal van de Waddenruiters en Priscilla Noorlander gooiden hoge ogen. Het L-dressuurviertal van de Klep pertjes bestaat uit Laura Westerla- ken, Esmée Zoer, Lianne Weten kamp en Kim van der Werve en zette onder leiding van instructrice Maartje Jongejan een zeer nette proef neer. Met 337 punten (maar liefst 67,3 procent) verdienden zij een plaats op de Nederlandse kampioenschappen in Ermelo op 4 en 5 september. Ook individueel behaalden de ama zones geen onverdienstelijke resul taten. Lianne Wetenkamp kwam met haar pony uit in de dressuur- klasse L1 en behaalde in de eerste proef een derde plaats met 2 winst punten (196) met Jeroentje. Ook haar tweede proef was goed voor een winstpunt (185). Kim van der Werve kwam met Spirit ook uit in deze klasse. Zij werd vierde en behaalde twee winstpunten (195) in de eerste proef. Ook haar twee de proef was goed voor een winst punt (181). Laura Westerlaken behaalde twee winstpunten (183 en 184). Marit Koorn verdiende met haar pony Lisa een winstpunt (181) in haar eerste proef en werd zesde in de tweede (189). Esmée Zoer en haar pony Ster werden vierde in de klasse L-springen. Geen van hen wist een individuele startplaats te bemachtigen voor de Hippiade. Manon List zette met haar pony Puck een zeer goede prestatie neer en werd kampioen bij het springen in de klasse B categorie B. Daar mee mag ze in Ermelo strijden om de titel Nederlands kampioen. In haar eerste dressuurproef behaal de ze bovendien de eerste plaats (185) en ook haar tweede proef was goed voor een winstpunt (181 Voor dressuur plaatste zij zich ech ter niet voor het NK. Desirée Boon kwam met Shadrut- ka uit in de klasse M1-dressuur en eindigde met haar eerste proef op de eerste plaats (191 Daarmee behaalde ze ook een winstpunt. Met haar tweede proef verdiende zij een vijfde plaats en een winst punt (1831/2). Hiermee eindigde zij op de vijfde plaats en als tweede reserve voor de Hippiade. Het Z-viertal van de Waddenruiters reed onder leiding van Bea Dekker naar de tweede plaats. Daarmee mag ook dit viertal, bestaande uit Marloes van der Vis, Hannita de Wit, llona van der Vis, Rianne Broekman en Gea de Ridder uitko men op de Hippiade. Priscilla Noorlander, die met Wiaronette van Kees Kikkert individueel aan de start verscheen, eindigde in de klasse M1 op de derde en vierde plaats. Met 199 en 1961/2 punten zal ook zij op de Hippiade aan de start verschijnen. Atletiekvereniging Texel houdt woensdag 18 augustus bij paal 28 de laatste Krim-strandloop van dit seizoen. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur, de start vindt plaats om 19.30 uur. Voor de deelnemers aan het Texel-klassement zijn er naast deze loop nog twee gelegenheden om zich te klasseren, de ZDH- cross van vrijdag en de Bos en Duin-cross van zondag. Om in aanmerking te komen voor het klassement moet aan elk van deze wedstrijden minimaal twee maal zijn meegedaan. Naar aanleiding van eerdere conflicten en onbegrip vond zondag een ontmoeting plaats tussen de wielrenners van de Vrije Rijders en Aris Ellen van Staatsbosbeheer. In een gesprek dat Ellen en de Rij ders enkele weken geleden had den, bleken over en weer nogal wat misverstanden te bestaan. Zo ontstond het idee om de moun- tainbikers de gelegenheid te geven de natuur eens van de andere kant te bekijken. Zeker omdat al te vaak gedacht wordt dat mountainbikers niet van de natuur houden, terwijl de meesten de sport juist bedrijven omdat ze graag tijd in de vrije natuur doorbrengen. Zondagmorgen had zich een flinke groep wielrijders verzameld bij het vaste opstappunt aan de Haffel- derweg, waarvandaan vertrokken werd naar de Mokbaai. Daar wer den de fietsers opgewacht door boswachter Ellen, die de groep allerlei wetenswaardigheden over het gebied wist te vertellen. Na een uur (op wielrijderschoenen) te heb ben rondgelopen, gingen beide partijen met een plezierig gevoel weer uit elkaar. Zelfs als er in het vervolg gereden wordt waar dit niet mag, zullen we wielrijders er nu meer begrip voor hebben als een boswachter uit zijn slof schiet. (Foto Rob Jongejan) De zeer snelle Wim Opten uit Zuidlaren deed afgelopen zon dag bij de Bos en Duin Zomer cross een aanval op het par- coursrecord, maar kwam zes seconden tekort om de tijd van Lutz Lohse te verbeteren. Opten liep de 8.300 meter in de scherpe tijd van 29.32 minuten. Coen Schoonheden, die tweede werd, had daar 32.49 voor nodig. Gauke van Lingen werd derde plaats (35.15). Vermeldenswaard is de goede tijd (37.12) van René de Ruyter uit Den Hoorn. Na zijn goe de halve marathon op Vlieland maakt hij in elke wedstrijd verder progressie. De Texelse toppers Martijn van Haren en Hessel Arensman deden hun uiterste best op de 4.150 meter, maar moesten de 14-jarige Tim Kerkmann uit Bielefeld voor laten gaan. Deze eindigde in 15.46 minuten. Van Haren deed er 13 seconden langer over, De oud- Texelse Bea de Boer uit Hilversum zag haar wens om onder 26 minu ten te eindigen in vervulling gaan. Henriëtte den Ouden uit De Koog, deelnemer aan de lopers-begin nerscursus, liep in haar eerste wedstrijd meteen al 8.300 meter en finishte in de alleszins redelijke tijd van 52.56. Bij de jeugd over 1.035 meter was de 12-jarige Sander van Veen uit Utrecht de snelste jongen (3.58). De 9-jarige Aron Zeeman leverde een prima prestatie door in een tijd van 4.19 als tweede over de streep te gaan. Derde werd de 12-jarige Danny Hoogerheide uit Den Burg (4.27). Bij de meisjes werd flink strijd geleverd. De 9-jarige talentvolle Milou de Ruyter uit Den Hoorn wist de eind sprint te winnen in 4.57, net voor Lillian Visser (10) uit Oudeschild en Meerke Kegeleers uit België. Er verschenen 48 deelnemers aan de start. De volledige uitslag en veel foto's zijn te vinden via www. avtexel.nl. Leden van zwem- en poloclub Texel'71 maken zondag 29 augustus zwemmend een over steek van Den Helder naar Texel. Het is een vervolg op de tocht die vorig jaar, na 25 jaar, met succes weer werd gemaakt. Leden zijn al aan het trainen voor de oversteek. In juli werd daarvoor al van Texel naar Vlieland gezwommen en komende zondag staat een oefen tocht van Ceres naar Dijkmanshui zen op het programma. De zwem mers gaan om 14.30 uur te water bij Ceres. 'Wie het haalt tot Dijkmanshuizen mag meedoen aan de oversteek en anders niet', aldus Peter Haker. Op 29 augustus gaan de zwemmers om 16.30 uur, bij het laatste restje van de ebstroom, in Den Helder te water. Naar verwachting arriveren de eerste zwemmers een uur later op de Hors. Er mogen maximaal dertig zwemmers meedoen. Zij worden onderweg door diverse volgboten begeleid. stichting ROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 S* E-maii stichtingbroodnodig@texel.com yr -k HOTEL OR www.molenbos.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7