Veel belangstelling voor HavenVIStijn Duizenden vissen vinden gretig aftrek Krijnen krachtig bij ankertillen TEXELSE 8 COURANT «tonu .RockV iROL' De sumwing van Jaap van der Vis hing uitgestald boven de kade. Circa drieduizend vissen werden gerookt. Elders werden nog eens vierduizend vissen gebakken en uitgedeeld. 'Kost het je nou nog geen moei te', roept presentator Bonne Klein Woolthuis als Elles de Haan al twee minuten lang onverstoorbaar een anker voor zich uithoudt. Het antwoord is 'nee'. Maarliefst drie minuten en één seconde weet De Haan een acht kilo zwaar anker voor zich uit te tillen tijdens de ankertilwedstrijd die zaterdag bij het HavenVIStijn op de haven van Oudeschild werd gehouden. Pas op het laatst lijkt het tillen haar enige moeite te kosten. De Haan weet onbetwist haar titel van een jaar geleden te verlengen. Oud- Texelse Jolanda Beuving doet meteen na haar een poging de tijd te overtreffen, maar blijft steken op tweeënhalve minuut. De wedstrijd is tegen het eind van de middag één van de publieks trekkers op het festijn dat aan het begin van de middags start en tot 24.00 uur duurt. Overdag staat vis centraal. Liefst vierduizend vissen (voornamelijk schol en schar) wor den gebakken en zo'n drieduizend vissen gerookt (tong en poon). Het vindt gretig aftrek bij de bezoe kers. De vis wordt gedoneerd door kottervissers. Hoeveel mensen er langskomen, is volgens Ingrid Hennink, één van de organisatoren, lastig te zeggen, maar het zijn er veel. 'We hadden overdag iets minder piekmomen ten en er waren meer mensen dan de vorige keer met de fiets geko men. 's Avonds was het drukker dan vorig jaar.' De familie De Haan komt succes vol uit de strijd bij het ankertillen. Jan-Simon de Haan wordt eerste bij de vissermannen met een anker van 13 kilo. Rick Koning wordt tweede, Willem Anton Schagen derde. De 69-jarige Fup Krijnen krijgt de handen op elkaar door het mannenanker meer dan een minuut voor zich uit te houden. Een deel van de kottervissers, die ook op de deelnemerslijst staan, laat het tot teleurstelling van de organisatie afweten. 'Dat zullen wel tennisarmen, rugblessures of zachte tanden zijn', roept Klein Woolthuis. Hij roept een paar keer ontbrekende deelnemers naar voren, maar die laten zich niet zien. Bij de dames pakt Beuving de tweede plaats, gevolgd door Mar- got Koghee uit Wassenaar die tot verrassing van de toeschouwers meer dan twee minuten het dames anker voor zich uit weet te hou den. 'Rustig blijven ademhalen', roept Klein Woolthuis. Ook de andere deelnemers worden veel vuldig toegesproken. In de cate gorie recreanten gaat de eerste plaats naar Shady Smit. Charly van Beurden wordt tweede en Ruud Versluis, de winnaar van 2009, derde. Elders op de haven worden bezoe kers intussen geïnformeerd over de sumwing, de jackwing en puls visserij. Langs de wand van de CIV-loods staan wadfoto's van Pieter de Vries opgesteld en bij de winkels op de kade zijn kraampjes met foto's van Texelse kottervis sers. Bezoekers kunnen raden wie hun zonen zijn. Dit onderdeel, gemaakt door Marjan Boersen en Ineke Vonk, doet het goed bij met name de Texelse bezoekers. In de avond staat het festijn, geor ganiseerd door Robin Bakker, Thijs Vonk, Jan-Simon de Haan, Koos Boersen en Ingrid Hennink, in het teken van muziek. De band Wad Zou't maakt furore door met blazers het podium te beklimmen. Hennink liet gisteren weten dat nog bekeken wordt hoeveel geld is opgehaald met de vrijwillige donaties die bezoekers voor de vis konden geven. Het geld wordt overgemaakt aan een goed doel. Hennink kijkt met een tevreden gevoel terug. 'Het was geslaagd.' Met belangstelling worden uitgestalde soorten vis bekeken. Protest was er ook tijdens het festijn in de vorm van een spandoek op één van de schepen. (Foto Bert Koning) Bezoekers laten zich de gebakken vis goed smaken. Paula Gieles was één van de deelneemsters tijdens de ankertilwedstrijd. De 69-jarige Fup Krijnen deed zich gelden tijdens het ankertillen door een 13 kilo zwaar anker meer dan een minuut voor zich uit te houden. (Foto's Jeroen van Hattum) De wadfoto's van Pieter de Vries, geplaatst tegen de wand van de CIV-loods, werden goed bekeken. Sm Htm

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8