Beheerplan verzoent scholvisserij en wetenschap ladder Ti® TE*. ELETOUELS m TEXELSE 9 COURANT Door gecontroleerd vissen kan de schol groeien We moeten af van het schoksgewijze scholadvies Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 BiOBCOOp 8l G>G>t(=c3fë" X w°< Schattingen Beheerplan Netten 6 @UITIadderTexel -ft» - I MUSIC CLUB 2010 KINDERTHEATER DINÉR CABARET 1 26-09-2010 Musical We will Rock You IH 11-11-2010 Musical Soldaat van Oranje GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXELNL DINSDAG 17 AUGUSTUS 2010 Platvis is een belangrijke bron van inkomsten voor de Texelse visserij. Daaronder valt ook de oranjegestippelde schol. Lange tijd ging het niet goed met deze ruitvormige vis in de Noordzee. Mede door overbevissing slonk het aantal zorgwekkend. Maar dat is allemaal verleden tijd. Het gaat nu juist uitermate goed met de schol. Die conclusie delen onderzoeksinstelling IMARES en de Texelse vloot. De vis groeit en bloeit, maar is ook bron van dis cussie. Op bepaalde punten ver schillen de twee partijen nog van mening. 'Wij vinden ook dat het goed gaat met het scholbestand, maar dat zeggen we al heel lang. Dat IMA RES nu die conclusie trekt, veroor zaakt bij ons weinig beroering. Wat de afgelopen tijd echt is verbeterd, is de communicatie tussen weten schappers en vissers. Een aantal jaren geleden zijn we als het ware op het bastion gaan beuken. We zijn om tafel gaan zitten en hebben toen voor het eerst een goede, inhoudelijke discussie met IMARES gevoerd.' Aan het woord is Ben Daalder, voormalig voorzitter van de Federatie van Visserijverenigingen, nu VisNed. Daalder maakte zich jarenlang sterk voor de visserij op nationaal en internationaal gebied. Kortgeleden deed hij een stap terug en is vandaag de dag alleen nog lokaal actief. 'Nu maken weten schappers veel meer gebruik van de informatie die de visserij te bie den heeft. Er wordt serieuzer geke ken en geluisterd naar onze kant van het verhaal en de cijfers die wij leveren. Wij noemen dat onder- zoekssamenwerking.' 'We werken zeker veel samen met Het kan bijvoorbeeld zijn dat de schol een stuk opschuift uit de kust. Dat maakt een goede schatting soms lastig. Ook is het zo dat we tijdens die onderzoeksvaarten niet alleen kijken naar tong en schol, maar ook naar andere soorten. Dit maakt het onderzoek naar de spe cifieke soorten oppervlakkiger. Dat betekent dat het geschatte bestand van een bepaalde vis veel hoger uitkomt dan eerst werd gedacht. 'Dit was het afgelopen jaar voor schol het geval. Maar bestan den kunnen ook lager uitvallen. De hoeveelheid tong is bijvoorbeeld weer veel lager dan we hadden ingeschat', verklaart Poos. 'Maar, ondanks de onnauwkeurigheid en kritische visserij, is het meten van vis erg belangrijk. Je kunt in ieder baar zijn. Hieruit kun je afleiden dat de hoeveelheid vis wel degelijk de trend volgt die ICES (zie volgende alinea voor uitleg) voorspelt: de vis sers vangen meer door hun effec tievere methodes, maar dat bete kent niet dat er daadwerkelijk meer vis in de zee zit.' Ben Daalder denkt daar anders over. 'Wij hebben in goed overleg de wetenschappers ervan kunnen overtuigen dat de onderzoeksvloot lange tijd op de verkeerde manier heeft gemeten. Zij visten inderdaad twintig, dertig jaar op precies dezelf de manier, met dezelfde netten, maar zo kom je niet tot representa tieve cijfers betreffende de schol stand. Het is goed om op een con stante manier te vissen, maar IMARES ging met slecht functione- geval stellen of het bestand toe-, of afneemt en dit is de enige manier waarop we in de gaten kunnen hou den of de visstanden niet in de richting van een gevaarlijk minimum gaan.' Platvisvisser Maarten Drijver van de TX32 snapt dit goed. Ook hij vindt het belangrijk dat er onder zoek gedaan wordt naar de hoe veelheid schol in de Noordzee. 'Het is alleen jammer dat de resultaten altijd een paar jaar achter lopen op de uitgegeven visquota van de Europese landbouwministers. Bestandsopnames kunnen alleen richting het verleden gecorrigeerd worden. Daarom blijven actuele schattingen altijd onzeker en kan dat negatief, maar ook positief uit vallen voor vissers.' rend tuig en verouderde aannames de zee op. Als je vist met slechte spullen en op de verkeerde plek, dan kom je inderdaad tot de con clusie dat er weinig vis is. Wij heb ben de wetenschappers ervan overtuigd dat ze tot betere resulta ten komen als ze tuig gebruiken dat overeenkomt met hun oude spullen, maar wel bestand is tegen jarenlang gebruik. Ook is de onderzoeksvloot op onze aanwijzingen op andere plekken gaan vissen, omdat de schol de laatste jaren enorm gemi greerd is en daar hielden de weten schappers vóór onze samenwer king geen rekening mee. Eerder was er inderdaad veel scepsis onder vissers ten opzichte van cij fers van IMARES, maar doordat we elkaar nu meer helpen is er ook vissers. Er vaart op dit moment al een vissersschip mee met onze onderzoeksvaarten. Zo kunnen we van eikaars kennis profiteren', aldus dr. Jan Jaap Poos die onderzoek doet op het gebied van visserij en verbonden is aan IMARES. Poos bracht medio juli dit jaar naar buiten dat de schol zich goed ontwikkelt. 'Als wij het bestand van schol bere kenen, kijken we waar het aantal zich bevindt ten opzichte van het voorzorgsniveau van 230 duizend ton. Het voorzorgsniveau is de mini male hoeveelheid volwassen vis die nodig is om voldoende jonge vis te krijgen, daarbij rekening houdend met de onzekerheid in de bestands schatting. De situatie wordt zorge lijk als de visstand afneemt en in de richting van het biologisch mini mum van 160 duizend ton gaat.' Op dit moment is dat echter aller minst het geval. Poos denkt dat er ongeveer 400 duizend ton schol in de Noordzee zit. Veel meer dan eerder gedacht. 'Dit komt omdat onze metingen niet erg nauwkeurig zijn. Een foutenmarge van dertig procent is niet ongewoon. Dit bete kent dat het geschatte aantal vissen daar ook dertig procent boven of onder kan liggen. Wij hebben geen ongelimiteerd onderzoeksbudget. Een schip laten uitvaren is een dure onderneming. Bovendien spelen er allerlei factoren mee die het nauw keurig tellen van vis bemoeilijken. De conclusies wat betreft de vis stand zijn gebaseerd op monsters van commerciële vangsten en eigen onderzoek op zee. Geduren de een aantal weken per jaar varen schepen uit die op afgesproken plekken steekproeven nemen. Er wordt gekeken naar gewicht, groot te, geslachtsrijpheid en leeftijd van de vis. De leeftijd kan alleen achter haald worden door van de zoge naamde 'gehoorsteentjes' in de kop van een vis de jaarringen te tellen, net als bij een boom. Poos: 'Het is heel belangrijk dat onze steekproe ven zo constant mogelijk zijn. Daar om vissen we elk jaar met dezelfde soort netten, op dezelfde plekken met dezelfde schepen op dezelfde meer begrip.' De Europese Raad van landbouw ministers beslist hoeveel vis er waar mag worden gevangen. De Raad is onafhankelijk van de Europese Commissie. Zij baseert het visserij beleid voor een groot deel op advies van International Council for the Exploration of the Sea (ICES) en Scientific, Technical and Economic Committee for Fisheries (STECF). Op verzoek van de EC adviseren zij aan de Europese Raad. ICES en STECF doen onderzoek naar de staat van maritieme ecosystemen. Oftewel, het wel en wee van de zee en haar bewoners. ICES is een snelheid. Alleen zo kun je een nauw keurige steekproef doen.' Dit leidt nog wel eens tot onbegrip bij vis sers. De hoeveelheid vis die in de steek proeven wordt gevangen, lijkt veel vissers absurd laag. Dat is begrijpe lijk, volgens Poos. 'De vissers heb ben snellere schepen, de netten worden constant verbeterd en ze gaan natuurlijk veel vaker de zee op. Zij vangen dus veel meer vis dan de onderzoeksschepen. Toch zul je zien dat de ontwikkelingen in de vangst van jaar op jaar vergelijk- onafhankelijke onderzoeksnetwerk van meer dan 1600 wetenschap pers uit de Europese landen en een paar niet Europese, zoals de VS. Ook IMARES levert onderzoekers aan ICES. STECF is een commissie ingesteld door de EC zelf. Dit insti tuut heeft vooral een controlerende taak ten aanzien van de conlusies van ICES. Naast deze twee commissies mogen ook andere belanghebben den hun zegje doen. Onder andere vissers en milieupartijen zijn ver enigd in een zogenaamde Regional Adviser Comissy (RAC). Voor de Noordzee is de 'North Sea RAC' opgericht. De Europese Commissie timmert aan de weg wat betreft het duur zaam vangen van vis. Voor ver scheidene soorten is nu een beheer plan ingesteld, dat de soort meer ruimte moet geven om te groeien, zowel in jaren als in aantal. 'Lange tijd werden de toegewezen vangst quota niet alleen afhankelijk van het biologisch advies van ICES en STECF, maar ook van het politieke spel. De uiteindelijke quota waren daarom vaak hoger dan de advie zen.' Historisch dieptepunt is het jaar 1995, toen ICES adviseerde om niet meer dan 87 duizend ton schol te vangen en het uiteindelijke quo tum uitkwam op 115 duizend ton. Nu is dat anders. 'We zitten in een overgangsfase,' zegt Poos. De beheerplannen zijn opgesteld door de EC, maar wel in overleg met ICES en STECF. Voordat een beheerplan voor tong en schol werd ingevoerd, werd jaarlijks ongeveer zestig procent van de scholpopulatie opgevist. Nu is dat anders. Onderdeel van het nieuwe plan was het terugdrin gen van de visserijdruk met tien procent per jaar. Nu wordt minder dan dertig procent van de totale hoeveelheid schol opgevist. Voor vissers betekent dit dat ze dit jaar 64 duizend ton verkoopbare schol mogen opvissen. Bij de vangst op zee wordt echter ongeveer 120 duizend ton gevangen. Van die 120 duizend ton schol gaat echter veer tig tot vijftig procent overboord, omdat die vissen nog te klein zijn om verkocht te worden. Deze wor den ook wel discards genoemd. Volgens Jan Jaap Poos is het merendeel van die jonge vis dood. Trek de te jonge vis van de 120 duizend ton gevangen vis af en je komt op de hoeveelheid verkoop bare schol. De oorzaak dat er zoveel te kleine schol wordt gevangen, is dat de visserij zich voor een belangrijk deel richt op tong. 'De netten waar de schollen in terecht komen, zijn eigenlijk bedoeld voor tong. Dit is een duurdere vissoort. Schol is een mooie bron van inkomsten, maar tong levert veel meer op. De ruimte tussen de gaten in de netten is daarom precies groot genoeg om te kleine tong door te laten, namelijk tachtig millimeter. De schol heeft van nature een bredere bouw en is al te groot voor de gaten als hij nog niet groot genoeg is om te verko pen. Daarom worden dus ook die te kleine schollen opgevist,' vertelt de wetenschapper. Doordat de visserij minder intensief is geworden, krij gen jonge scholletjes meer tijd om te groeien, zodat er in de toekomst minder jonge schol overboord gegooid hoeft te worden. Volgens vissers is de discussie wat betreft de bijvangst van te jonge schol volkomen achterhaald. 'De bijvangst was twintig jaar geleden een probleem, toen de Nederlandse vloot nog uit driehonderd kotters bestond en er met zwaarder tuig werd gevist. Nu zijn er nog amper tachtig vissersboten over en zijn de zware schepen met 3000 pk afge schaft. Aan bijvangst ontkom je niet, wij vinden het heel normaal dat er ook kleintjes worden opgevist. Bovendien doen we al ons uiterste best om de jonge vis zo snel moge lijk weer de zee in te krijgen. We gebruiken veel water in de sorteer- bakken, maar het is onmogelijk om te vissen zonder bijvangst', zegt Maarten Drijver. 'Stel, we gaan de zee op met netten die gaten hebben van negentig of zelfs honderd millimeter tussen ruimte. Dan vangen we straks hele maal geen tong meer, die glipt gewoon tussen die gaten door!', aldus Ben Daalder. 'Bovendien is het zo dat ondanks het inkrimpen van de vloot en onze pogingen zoveel mogelijk jonge vis direct weer over boord te gooien, het van gen van discards door de weten schap en milieupartijen als een heel groot probleem wordt aangemerkt. Een probleem dat de visserij abso luut niet onderschrijft.' Vissers en wetenschappers zijn het er wel over eens dat een beheer plan voor schol gewenst is. 'Door gecontroleerd te vissen, waarbij de quota per jaar niet meer dan vijftien procent mogen verschillen, kan de schol groeien en zullen de vissers daar ook van profiteren', volgens Poos. De vissers zijn om een ande re reden blij met het plan. Volgens Drijver is de scholvangst lange tijd onderhevig geweest aan enorme verschillen in aanbod. 'Soms was er heel veel vis, als het quotum gunstig uitviel. Maar als we ineens dertig procent minder mochten vissen zie je dat natuurlijk ook terug in de viskramen. Langzaam aan is de schol uit de Noordzee van de markt verdrongen door de constante aanvoer van goedkope tilapia en pangasius uit Azië. Dit vinden wij een zeer droevige ont wikkeling. Deze vissoorten worden niet voor niets voor een appel en een ei verkocht. Ze worden gekweekt in enorme aantallen, met ziektes tot gevolg. De tilapia en pangasius worden platgespoten met antibiotica om ze in leven te houden en toch te kunnen verko pen. De mensen kopen ze wel, ze zijn goedkoop en hebben een zachte smaak. Maar de consument eet rommel. Goedkope, zieke kweekvis, in plaats van onze oer gezonde schol. Ze liggen voor dezelfde prijs in de viskramen. Op dit moment wordt de kostelijke, verse schol doorgedraaid voor kat tenvoer, dat is toch te gek voor woorden. Ik zeg, weg met de kweektroep! Schol is niet zozeer duur om te vangen, als wel om te verwerken. In Azië fileren ze voor pakweg twee euro per uur, nou, daar doen ze het hier niet voor'. Daalder voegt daar aan toe: 'Op dit moment heeft de scholvisserij helemaal geen behoefte aan enor me quota, er is simpelweg geen vraag naar. Marktechnisch gezien is het voor ons een goed beheer plan. We moeten af van het schoks gewijze scholadvies.' Renee Kooger UIT 18, 21 en 25 aug. -19.00 uur - Diner Cabaret 4-gangendiner inclusief de show €47,00 (evt. kindermenu €23,75). Donderdag 19 aug. - van 17.00 tot 18.00 uur Kindertheater "La la la lang leve de opera!" Entree incl. consumptie: €6,00 p.p. Vrijdag 20 augustus - 20.30 uur - Cabaret Jochen Otten - "Belastend Materiaal" Even schrijnend als geestig, hilarische scènes.' Entree €14,00, try-out (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Dinsdag 24 aug. - van 17.00 tot 20.00 uur Kindertheater Feestrestaurant 3 uur lang theater met uitgebreid kinderbuffet €17,50 p.p. 0222 - 319633 info@klif12.nl www.klif12.nl reserveer online! Prijs €85,- p.p. inclusief tickettweede rang, touringcarvervoer I ij en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. Prijs 1e rang: €90,- p.p. 2e rang: €80,- p.p. inclusief ticket, soldaat touring-carvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31 (0)222-315555 www.texeltours.nl Voor de film een hapje eten en daarna naar de film? Dat kan in ons gezellige eetcafé voor maar €28,- p.p. Programma do 19 t/m wo 25 augustus: 0222 312027 STEP UP 3D - Een nieuwe fenomenale dansfilm in 3D! 'I Dagelijks 18.45 THE LAST AIRBENDER 3D Het eerste deel van de spannende trilogie rond de nieuwe Avatar. Dagelijks 19.00 21.45 INCEPTION Een film van Christopher Nolan L Vr t/m wo 21.30 TOY STORY 3 3D NL O© Woody, Buzz en Co. komen terug in een gloed nieuw 3 dimensionaal verhaal! Do,za 13.45. Vr,zo 11.15 16.15 Wo 16.15 Uitgeslapen types kunnen deze vakantie, lekker goedkoop naar de film tijdens de "Vroege Vogel Voorstellingen". Vanaf 5,- p.p. naar de film ongeacht leeftijd! SHREK VOOR EEUWIG O©® EN ALTIJD 3D Do,za 11.15 16.15. Vr,zo,wo 13.45 [iM CATS AND DOGS 3D Nederlands gesproken en in 3D! Do,za 13.30. Vr,zo 11.00 16.00 Wo 16.00 SAMMY'S AVONTUREN 3D Q0© Nederlands gesproken en in 3D! Do.za 11.00 16.00. Vr.zo.wo 13.30 MYSTERY MOVIE Een verrassings-voorpremière voor €5,- p.p. Do 21.30 j yJjvJY ytUKT r jj FijHjvi Vogelzang TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9