Wisselvallige weer lokt mensen naar dorpen, winkels en musea 'Als je buien hebt, loopt het hele dag lekker door' Strenderpop: Voor elke band geldt 25 minutes of fame! TEXELSE 10 COURANT Achter de schermen VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2010 ren meelopen met bijvoorbeeld een puzzeltocht.' De teller stond woensdag in Oudeschild tegen de 40.000 bezoekers. De Oudheidka mer in Den Burg mag zich in een meer dan normale belangstelling verheugen. Bezoekers van Cultuurhistorisch Museum Texel aanschouwen in de smederij de demonstratie van Henk Boon. (Foto's Gerard Timmerman) naamsbekendheid toeneemt', ver telt Joscha Schoots van landgoed De Bonte Belevenis. 'We krijgen veel mond-tot-mond reclame. Zelfs in Duitsland wordt over de Bonte Belevenis gesproken. Veel bezoe kers komen minimaal één keer per jaar. Mensen die gericht komen, anderen fietsen langs, zien dat er wat te doen is en stappen af. Ze zijn enthousiast over de locatie, de rust en de ruimte. Het buitenterrein biedt veel toegevoegde waarde. We zijn druk bezig met de inrich ting, met een groenten- en kruidentuin. In Den Burg had den we binnen alleen de ambachten. Dan waren mensen er een paar uur en gingen weer verder. Nu blijven ze vaak een hele middag. Zodra ze binnen zijn, ont spannen ze zich en gaan bijvoor beeld lekker in de tuin zitten aan een kop koffie met appeltaart, ter wijl de kinderen elders spelen, broodbakken of zeep maken. We proberen de prijskwaliteit verhou ding zo gunstig mogelijk te hou den. Dit was voor ons een hele stap en het is nog steeds span nend om het allemaal rond te brei en. Het gaat steeds meer de goede kant op, het verhaal wordt hele maal zoals wij willen. Het is veel werk en we doen veel aan onder houd om het mooi, netjes en goed te houden. Bij Schipbreuk en Juttersmuse- um Flora stond de teller woensdag op 26.000. 'Dat is 1.500 meer dan vorig jaar. Het aantal groepen is blijven steken op 200. Vorig jaar daalde dat, doordat vooral bedrij ven het lieten afweten. We merken dat we behoorlijk afhankelijk zijn van het weer. Als het strandweer is valt het stil, maar de laatste dagen zitten we vol. Het is hier gezellig druk. De reacties van de bezoekers zijn positief, we brengen iets wat de mensen willen zien en horen. Dat stimuleert om door te gaan.' Ecomare is bezig aan een inhaal race. 'Het voorjaar was minder, en die achterstand loop je niet zomaar in. Maar de laatste weken was het hier heel druk en zitten we boven de bezoekersaantallen die we had den begroot', vertelt woordvoerder Henriëtte de Waal van het museum waarvan de zeehondenbassins en het buitenterrein momenteel een grote verbouwing en modernise ring ondergaan. De vuurtoren trekt ongeveer dezelfde aantallen bezoe kers als vorig jaar. Druk in de musea en de dorpen, maar echt strandweer is het al een tijdje niet geweest. Toch klaagt René Jager van strandpaviljoen Paal 9 niet. 'Het strand is wat min der, maar het restaurant draait goed. Als het wat koeler is, hebben mensen meer honger dan wan neer het warm is en nemen ze sneller een gang extra. In euro's zal het allemaal niet zoveel sche len bij vorig jaar. Ik ben dus niet ontevreden.' Volop drukte in de winkel van ondernemer Kees de Waal aan de Binnenburg. Hij spreekt van een prima seizoen. 'Gisteren (dinsdag) was het hier helemaal bomvol. Het is ook lekker dat de Duitse vakan tie nog even duurt. Je zult zien dat de drukte van de zomer nu mooi doorloopt naar de herfst.' Hij krijgt ook van andere ondernemers in het centrum van Den Burg tevre den signalen. In de destilleerderij van landgoed De Bonte Belevenis laat Joscha Schoots zijn gasten kennismaken met het bereidingsproces. Kees de Waal doet in zijn winkel aan de Binnenburg goede zaken. Geen strandweer, maar door het wisselvallige weer zijn musea en andere attracties volop in trek. Er heerst gezellige drukte en na een rustig voorjaar zitten de bezoekeraantallen in de lift. De Texelse Courant ging een rondje over het eiland. Het Maritiem en Juttermuseum loopt weliswaar iets achter op de prognose, maar het is drukker dan vorig jaar. Het weer is daar voor een deel debet aan. Gilles van Mil: 'Op een dag als gisteren (dinsdag, toen het vrijwel de hele dag regen de) heb je rond de 700 bezoekers. Op zulke dagen zijn we echt een slechtweer voorziening.' Wat niet wil zeggen dat iedereen naar bin nen gaat. Voor de onderzeeboot staat een groot deel van de dag een file. Veel belangstelling is er ook voor terugkerende activiteiten, zoals touwslaan, visroken en net ten boeten. 'Wat we vaker zien is dat niet alleen kinderen meedoen, maar dat steeds vaker ook oude- 'Het loopt lekker', zegt Klaas Eel- man van Cultuurhistorisch Muse um Texel in De Waal, dat ongeveer op hetzelfde niveau zit als vorig jaar. 'Als je buien hebt, loopt het de hele dag door. Maar als het de hele dag door regent, dan blijven men sen binnen. Maar in juli, toen het weer mooi was, bleven de mensen ook komen.' Veel aandacht gaat uit naar de activiteiten, de thematen toonstelling over de akkerbouw en ook de permanente tentoonstelling trekt bekijks. De vrijwilligers heb ben alles weer mooi opgepoetst. De gidsen doen erg hun best en vertellen de bezoekers hoe het er in de landbouw aan toe ging en gaat. Want daar hebben veel men sen geen idee meer van. Die weten gerst niet van tarwe te onderschei den. Als ze de film bekijken, hoor je ze zeggen: Het was toen wel wer ken geblazen.' 'We draaien nu twee jaar aan de Rommelpot en merken dat onze Zo zat ik dus ook thuis voor de computer met de gitaar op schoot, luidruchtig mee te spe len. Met natuurlijk wel als gevolg dat de rest van de familie mee kon 'genieten'. Eén keer Nobo dy's Wife van Anouk horen is leuk, twee keer gaat ook nog, maar daarna begint het op terreur te lijken. Dus ik sluit niet uit dat ik mijn 'huiswerk' voor toekomstige projecten in het tuinhuisje zal doen. Zaterdag weten we of het allemaal loopt zoals we willen. We hopen, net als die andere der tien bands die optreden op Stren- derpop en al dan niet langdurige hebben gerepeteerd, op een weergaloos optreden dat het hele terrein aan de Oranjestraat in vuur en vlam zet. En voor wie wat min der onder de indruk is: elk optre den duurt maar 25 minuten, daar na speelt er weer een andere band. Gerard Timmerman oefenen. Tegenwoordig werkt dat zo makkelijk niet meer. Zo'n beet je elk bandlid heeft een gezin, een drukke agenda of gaat met vakantie en zie dan maar eens vijf muzikanten op dezelfde avond bij elkaar te krijgen. Dat is tot dusver twee keer gelukt, de twee andere keren was het team voor de helft aanwezig of bijna volledig. Om covers van gerenommeerde bands toch goed na te spelen, zijn er tegenwoordig ook andere manieren: Youtube! Dat werkt zo: tik het betreffende nummer in op internet, zet de volumeknop van de huiscomputer open, draai het filmpje af en speel mee. Natuurlijk wel even zorgen dat elk bandlid dezelfde versie thuis naspeelt, want van bekende nummers zijn veel varianten in omloop en dat kan op het Strender podium tot chaotische taferelen leiden. 1994: Strenderpop Zin om op te treden op Strender pop? Het SMS'je van Monique Bruin kwam een maand of twee geleden binnen. De tijden zijn veranderd. Vroeger besprak je dat soort zaken in het café, tegen woordig gebeurt dit via de digi tale snelweg. Monique, met wie ik in het verleden in bandjes heb gespeeld, zingt en vroeg mij of ik gitarist wilde zijn in een band die als 'project' voor Strenderpop zou worden geformeerd. Over Strenderpop hoef ik niets uit te leggen. Het festival dat voor de negentiende keer wordt gehou den, is zo'n traditie waar liefheb bers van muziek en gezelligheid graag een biertje drinken, keuve len en luisteren. Al een hele poos kom ik daar als verslaggever en toehoorder, zaterdag dus op het podium voor 25 minutes of fame! Want ik heb het SMS'je van Moni que met 'ja' beantwoord. Natuur lijk eerst wel even geïnformeerd wie ze nog meer voor dat 'pro ject' had gevraagd. Tussen muzi kanten willen wel eens 'haantjes' en 'ego' zitten, vaak getalenteer de jongens, maar niet altijd met evenveel inzet en even makkelijk om mee samen te werken. Ik ben meer van het tegenovergestelde: niet overmatig getalenteerd, iemand die het vooral van bloed, zweet en tranen moet hebben. Dit keer heb ik over de samen werking geen klagen. Monique is een beste meid, kan zingen als de beste en ze heeft gitarist Manuel Frontana, bassist Rikus Klooster huis en drummer Ben Bakker weten te strikken. Manuel ken ik nog maar kort, tovert blues en andere licks uit zijn gitaar en met hem klikt het prima. Rikus en Ben zijn gelouterde muzikanten die al lang meedraaien, veel kwaliteit in huis hebben en uit het juiste hout zijn gesneden. Goed beschouwd is het een voorrecht om in dit gezelschap te mogen spelen. Ben ken ik al vanaf de kleuter school. Hij woonde op Alexander hoeve, ik wat verderop bij het gemaal in de Prins. Volgens mij droomden we in de klas van meester Van Wolferen al van een carrière in de popmuziek. Ben als drummer, ik als gitarist. Met voor beelden als The Who, The Kinks, The Beatles, The Stones, Bob Dylan en noem maar op. Ik herinner me repetities op zon dagmiddag in de voormalige koeienstal van Alexanderhoeve. Dermate luidruchtig dat moeder Bakker af en toe haar hoofd om de hoek stak of het allemaal niet wat zachter kon. En wellicht ook wat zuiverder, want vergeleken met die paar akkoorden die ik destijds uit de gitaar wist te per sen, speelde een punkgitarist vir tuoos. Waar ik mijn interesse ver legde naar het voetbalveld, was er met de muzikale loopbaan van Ben geen houden aan. Op fees ten, in cafés en bij andere optre dens zag ik hem in de jaren erna in allerlei bands voorbijkomen en menigmaal beklom hij tijdens een festival meerdere malen het podi um. Zoals bij Strenderpop. Maar het werk op het akkerbouwbedrijf moest ook doorgaan, laatst week vertelde Ben dat hij eens het oogstwerk meerdere keren op één dag moest onderbreken om een setje te spelen op Strender pop. Het is leuk dat we na al die jaren weer samen op het podium staan. Maar vóór het zover is, moest er wel worden gerepeteerd. Want op zo'n festival wil je niet afgaan als een gieter. Voorheen sprak je af met je muziekvrienden en ging je

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10