Gesprek over Texelse Reede 'Zeehond op bureau bij schrijven boek' 'Maak van BB-kelder een monument' TIME OUT TEXELSE 5 COURANT Texel, eiland der herinnering zangavonden jongeren centrum TIWi Boerenschuur mag voor fietsenopslag Draaiboek voor nazorg Manon List toch niet naar Ermelo 'Behoud het park' zet verzet huisjes door tot Kroon VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2010 Stichting Woontij en de gemeen te gaan in september om tafel om over de nieuwbouw van de Texelse Reede te praten. Beiden hebben de intentie eruit te komen. Woontij, dat het nieuwe woonge bouw voor mensen met een ver standelijke handicap wil realiseren, hoopt van de gemeente een grond prijs te horen, zodat een haalbaar heidsonderzoek naar de nieuw bouw kan worden uitgevoerd. In een brief die in juli aan de gemeente werd verstuurd, liet Woontij blijken dat er sinds oktober 2009 meerdere verzoeken om een grondprijs zijn gedaan, maar dat dit nog niet tot resultaat heeft geleid. De gemeente wil eerst meer gegevens over de exploitatie, maar Woontij zegt die pas te kunnen gegeven als het haalbaarheidson derzoek is verricht. De wonings tichting heeft eveneens aange drongen op stedenbouwkundige voorwaarden en een kadastrale tekening van het beoogde perceel in Den Burg West. Zowel directeur Jan van Andel van Woontij als een woordvoerder van de gemeente zegt de zaak te willen afwikkelen. Volgens de gemeente lijke woordvoerder is de grondprijs op zich het probleem niet, maar speelt ook mee dat meerdere par tijen bij het proces zijn betrokken waardoor het tijd in beslag neemt. Behalve Woontij zijn dat De Waer- den en Noorderhaven, de gebrui kers van de huidige Texelse Reede aan de Haffelderweg. Bij de grondprijs gaat het om de vraag of de gemeente een com merciële prijs of een sociale prijs moet rekenen. Woontij heeft, op basis van prestatie-afspraken tus sen gemeente en woningstichting, aangedrongen op een sociale prijs. Wethouders Hennie Huisman en Frans Visman hebben inmiddels een kijkje genomen aan de Haffel derweg en kwamen tot de conclu sie dat het gebouw niet meer van de huidige tijd is. Ouders van bewoners trokken recent aan de bel over de woonomstandigheden, omdat zij zich zorgen maakten dat er niks gebeurde. Een kleine zeehondenknuffel, ooit gekocht toen ze als kind Ecomare bezocht, stond maan denlang op het bureau van Victo ria Farkas uit Amsterdam. Het dier stond er als een soort hulp bij het schrijven van een kinder boek waarin Ecomare, zeehon den en Texel een rol spelen. Farkas had de knuffel woensdag meegenomen naar het eiland bij de presentatie van haar nieuwe boek. Dat begon op het strand bij paal 9, waar behalve de gekoesterde knuf fel ook een echte zeehond (Lena) aanwezig was. Farkas mocht het dier, dat vijf weken geleden in de opvang van Ecomare terecht was gekomen, uitzetten. Dat deed ze samen met Lieuwe de Wolf (12) en Moor de Waal (9), wat een symbolische betekenis had. Beide kinderen waren er in april ook bij toen Farkas meevoer op de Phoca, het schip van LNV, om het uitzetten van zeehonden bij te wonen. Die gebeurtenis is beschre ven in het laatste hoofdstuk van haar boek Op zoek naar de zee- hondendief. Farkas: 'Dat was kort voor het ver strijken van de deadline, maar gelukkig kreeg ik nog wat uitstel van mijn uitgever, want dat uitzet ten moest wel mee in het boek.' Het boek gaat over twee kinderen die vakantie vieren op Texel en op zoek gaan naar een zeehond die bij Ecomare is verdwenen, nadat zij hem een paar dagen daarvoor op het strand hebben gevonden. De kinderboekenschrijfster liep in augustus onder begeleiding van d ierverzorger Salko de Wolf al een paar dagen mee achter de scher men van het centrum voor wadden en Noordzee. De Wolf, die als per sonage in het verhaal is opgeno men, zei woensdag onder de indruk te zijn van de beschrijvingen. 'Het is allemaal tot in detail goed opge schreven en het is een leuk verhaal om te lezen.' Laat de BB-kelder onder het oude raadhuis intact als monu ment voor de Koude Oorlog en de raadstoren als architecto nisch monument uit de jaren zestig. Dit voorstel van Koos van der Burgh uit 2003, lijkt weer actueel nu sloop van het gemeentehuis op de Groene- plaats aanstaande is. Het gemeentehuis op de Groene- plaats mag door velen dan niet als het toppunt van architectonische schoonheid worden gezien, het is (zonder de later toegevoegde der de etage) wel een voorbeeld van betonnen utilitietsbouw uit de jaren zestig. Ontwerper Wieger Bruin, al sinds de jaren dertig actief betrok ken bij de ruimtelijke indeling van het eiland, was een gekend archi tect en stedebouwkundige, wiens uitbreidingsplannen en bouwad- viezen door het hele land zijn terug te vinden. Na de oorlog legde hij zich daarnaast toe op wederop bouw, waarvoor hij ook door de gemeente Texel werd gevraagd. Hij had zitting in verschillende com missies en besturen, was rijkelijk onderscheiden en docent en bui tengewoon hoogleraar bouwkunde en stedebouw. Gedurende de oor log was hij een leidinggevende figuur in het kunstenaarsverzet. Zijn ontwerpen kenmerken zich door het onuitgesproken karakter, waarin religie of ideologie nage noeg geen rol spelen. Als architect en als planoloog was Bruin een belangrijke figuur in de recente geschiedenis van het eiland. Naast het gemeentehuis, winkels en bejaardenwoningen, was hij betrok ken bij de ontwikkeling van uitbrei dingsplannen voor De Koog en Den Burg, de wederopbouw en het recreatieplan De Krim. Ondanks de indrukwekkende lijst van werken van Wieger Bruin, die door het hele land zijn te vinden, neemt het aantal gebouwen van zijn hand sterk af. Veel van zijn ontwerpen hebben de kritieke leef tijd van vijftig jaar bereikt en vallen ten prooi aan de saneringsgolf. Een voorbeeld daarvan zijn de (ver waarloosde) portiekflats en galerij flats in Nieuw Den Helder, die kort geleden moesten wijken voor de nieuwe wijk Duinpark. In een brief aan het gemeentebe stuur pleit Van der Burgh voor het instand houden en tot monument verheffen van de raadstoren, waar in nu onder meer de raadszaal in gevestigd. Het dan vrijstaande De reizen naar Texel die Christoph Driessen in zijn jeugd naar Texel maakte, hebben een onuitwisbare indruk achtergela ten. 25 jaar later keert hij terug om op zoek te gaan naar het eiland uit zijn jeugd. Veel is hetzelfde gebleven, veel ook niet. Maar wel de bediening in strandpaviljoen Paal 9. 'lm Pavilion "Paal 9" am Hoornderslag bedien- te jahrelang ein besonders gut aus- sehender junger Mann, der so geschickt das Tablett mit "koffie en appelgebak" balancierte und sich so grazil zwischen den dicht gedrangten Tischen bewegte, dass er nicht nur die Madchen in seinen Bann zog. Ich habe nachgesehen: Er ist heute immer noch dort, ein Mann von Mitte 40 mit Ansatz zur Vorderglatze. Der Strandpavillon ist sein Leben geworden. 1st er glück- lich am Meer oder bereut er es, nie fortgegangen zu sein? Das frage ich mich, als er vor mir steht, und bestelle dann doch nur wie jeder andere eine warme Chocomel, wie der Kakao hier heil3t', schrijft Dries sen. Strand, duinen en meeuwen zijn hetzelfde gebleven, wat veran derd is, is De Koog. En de robben- tochten, die waren er 25 geleden nog niet, bij gebrek aan zeehon den. Het wat melacholische relaas van Driessen, waarin Texel er goed vanaf komt, is te lezen via www. spiegel.de. Ook de reacties die het bij lezers oproept, zijn de moeite waard. Waar afgelopen weekend op de haven nog het podium stond van het HavenVIStijn, is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de nieuwbouw van Veronica en de Texelse Markt. De komende tijd zal hier druk gewerkt worden aan de aanleg van gas, licht en water. (Foto Bert Koning) Farkas, die naast kinderboeken schrijfster journalist is, sprak ter voorbereiding verder met zeehon denonderzoekster Sophie Bras- seurvan IMARES en directeur Just van den Broek van Ecomare. In het boek neemt ze bewust geen stand punten in over de opvang van zeehonden. 'Dat mogen de kinde ren zelf bepalen.' Farkas koos de zeehond als onder werp, nadat ze de meningen van een klas van de Antoniusschool in Nieuw-Vennep had gepolst. 'Ik heb de kinderen gezegd dat ik het even niet meer wist, waarna zij op brief jes dieren hebben geschreven en daar kwam de zeehond het vaakst op voor.' Op zoek naar de zeehondendief is het tweede boek in een serie met de naam Dierenpolitie. Het eerste boek ging over de dierenbescher ming en mishandeling van dieren. Voor een derde boek in de reeks wil Farkas ook weer een klas in om ideeën van kinderen te horen. Na het uitzetten van de zeehond was ze te gast bij Ecomare waar ze onder veel belangstellingen haar boeken signeerde. De kleine zee hondenknuffel die maandenlang op het bureau lag, was daar weder om bij aanwezig. gebouw zou gebruikt kunnen wor den als publieksruimte of als loket voor bijvoorbeeld de Burgerlijke Stand. Ook de bakstenen toren aan de andere kant van het gebouw, op de hoek van de Parkstraat, zou kunnen blijven staan en deel uit maken van het monument. De betonnen kelder onder het gebouw, indertijd gebouwd als bomvrije schuilkelder zou, net als de bunkers op Loodsmansduin en de Schans, in oude staat moeten worden hersteld en de status van oorlogsmonument moeten krijgen. Het dak ervan kan dienen als medefundament voor traditionele woningbouw. Van der Burgh stelt voor twee clusters woningen te bouwen, vergelijkbaar met die op de hoek van de Molenstraat en de Keesomlaan. Eén van de clusters zou georiënteerd kunnen worden op het park, de tweede op de Groeneplaats. 'Gezien de gunstige effecten op zeer lange termijn zullen financiële bezwaren geen belemmering mogen vormen', stelt Van der Burgh, die hoopt met zijn oproep het tij te keren 'en ons een visieloze - een kapitale historische blunder' te besparen. The Singers of de Lord zijn gestart met nieuwe zangavonden. Elke donderdagavond wordt er vanaf 19.45 uur gerepeteerd in De Poort aan de Elemert in Den Burg. De avonden staan onder leiding van dirigent Nelleke Schreur-Visser. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen en meedoen. Meer infor matie: tel. 327982. Samen met Moor de Waal en Lieuwe de Wolf liet kinderboekenschrijf ster Victoria Farkas woensdagochtend bij paal 9 de grijze zeehond Lena los in de vrije natuur. Voor het boek van Farkas waren zij eerder dit jaar met de Phoca op pad geweest om zeehonden uit te zetten. (Foto Jeroen van Hattum) De ruim 22 lange pilot cutter Jolie Brise meerde afgelopen weekend aan in de haven van Oudeschild. Het schip, gebouwd in 1913 en al dertig jaar eigendom van Dauntsey's School uit Wiltshire, was onder weg naar Sail Amsterdam. Inclusief bemanning biedt de Jolie Brise plaats aan een tiental opvarenden, waaronder leerlingen tussen 11 en 18 jaar. (Foto Bert Koning) Een demonstratie linedance trok woensdagmiddag op de Groene plaats veel bekijks. De gemeente werkt mee aan gewijzigd gebruik van een boer derij aan de Vuurtorenweg voor opslag van fietsen. Het bezwaar dat de overbuurman hiertegen indiende, is ongegrond ver klaard. De boerderij heeft een agrarische bestemming, maar het bedrijf wordt niet meer als zodanig gebruikt. Om het gewijzigde gebruik mogelijk te maken en de woning uit te breiden, is de gemeente een projectprocedure gestart. De veehouder aan de overzijde van de weg is bang dat hij door de gebruikswijziging in de toekomst in zijn mogelijkheden wordt beperkt. B en w geven aan dat de afstand minimaal 50 meter moet zijn en dat aan die voorwaarde wordt voldaan. 'Deze projectpro cedure heeft geen invloed op de bedrijfsvoering.' Nazorg aan hulpverleners en burgers na een ongeval, brand of andere schokkende gebeur tenis is voortaan professioneel geregeld. Het college van b en w heeft hiervoor dinsdag het zogeheten handboek Nazorg vastgesteld. Deze gerestaureerde Chevrolet Impala van bouwjaar 1960 van Rob Kooiman was één van de klassiekers die te zien waren op de Dag van de oude automobielen, woensdag op de folklore. (Foto Gerard Timmerman) 'Het begint steeds 'gewoner' te worden dat hulpverleners na een traumatische gebeurtenis blijk geven van hun eigen emoties. Dat zijn normale reacties op abnor male gebeurtenissen', aldus de gemeente. Tot dusver bestond er voor de nazorg geen draaiboek dat door het gemeentebestuur was goedgekeurd. Dat dit nu wel is gebeurd, vloeit voort uit het nor- menboek van de Veiligheidsregio waarvan Texel deel uit maakt. Hierdoor is er volgens de gemeen te ruimte om nazorg voor eigen personeel en burgers beter en professioneel te regelen. Het handboek Nazorg biedt hand reikingen en voorziet in een regio nale standaard. Hoewel in de krant van dinsdag anders werd vermeld, zal Manon List toch niet starten op de Hip- piade in Ermelo. Op de Hippiade, het Nederlands kampioenschap, verschijnen alleen ruiters vanaf de klasse L2 aan de start. Voor List, die uitkomt in de klasse B, was dus geen startplaats beschikbaar. Zij moet zich voorlo pig tevreden stellen met de titel Noordhollands kampioen springen en reservekampioen dressuur. Het actiecomité Behoud het park zal tot de Raad van State door procederen om bouwplannen voor huisjes aan de Burgwal tegen te houden. Die boodschap kreeg wethouder Eric Hercules woensdag tijdens een gesprek met de activisten. Woordvoerder Marga Lakwijk omschrijft het als een 'positief en aardig gesprek, met respect voor eikaars ideeën'. Hercules zette de plannen uiteen en maakte duidelijk dat met name de archeologische kant van de zaak goed zal worden onderzocht. Het standpunt van b en w dat het park er levendiger op wordt, deelt het comité niet. Lakwijk: 'In die zin staan we tegenover elkaar.' Ze had de indruk dat de wethouder wel onder de indruk was van de inmid dels 2000 handtekeningen tegen de bouw die het comité heeft ver zameld, maar vooralsnog heeft dat niet tot een ander collegestand punt geleid. Om de druk op te voeren, wordt de actie voortge zet.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5