(jroen 'wartsj~exels in het harL, Leerling OSG moet even stukje omlopen Verhuizing Aldi weer op agenda van raad TEXEL r-'J Overlast grauwe ganzen gaat onverminderd door enxfc© KunstHuys Texel Geen getuigen Deel archief blijft achter Opgepakt voor slopen camera Zonne-Boiler De gemeente Texel verhuist tel.319357 www.texelseautopagina.ri TI.XLil SI. - '(OLIUM vakantiekrant De nieuwe OSG aan de Haffelderweg in Den Burg is bijna klaar voor gebruik. Personeel heeft deze week zijn intrek genomen, vanaf volgende week krijgen circa 940 leerlingen er les. Het voorste deel is nieuw en loopt naadloos over in het schoolgebouw dat er sinds de jaren zeventig staat. Het nieuwe gebouw werd ontworpen door architect Hannek Höweler van AGS Architekten. Meer over het nieuwe schoolgebouw elders in deze krant. (Foto Jeroen van Hattum) HOE KOMT DIE GROTE SPLINTER TOCH IN UW TONG, MEVROUW? IK HEB NET'N GLAASJE "WRAKHOUT GEDRONKEN OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12501 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Bewoners van vier verschillen de dorpen tre den binnenkort op tijdens het Verteltheater festival Artex. van De ANBO heeft dankzij de Rabo bank sinds deze week de beschikking over twintig moderne en identieke computers. Rianne Hopman, vakantiekracht op Wezenspyk, vindt alle kazen lekker, maar heel oude koeien- kaas het meest. De nieuwe OSG is vooralsnog niet te betreden via de Haffelderweg. De herinrichting van een stuk grond tussen het schoolterrein en de parkeerplaats Haffelderweg is nog niet klaar, waardoor de direc te toegang tot de hoofdingang is gestremd. De schoolleiding heeft leerlingen en ouders verzocht via de Emmalaan naar school te komen. Er zijn een Er hebben zich bij de politie geen getuigen gemeld van het ongeval afgelopen vrijdag op de Randweg ter hoogte van de Zilvermeeuw. Een vrouw uit Alkmaar viel en over leed later in het ziekenhuis. Ver moed wordt dat ze viel, nadat ze door een vermoedelijk Duitse man en zijn twee zoontjes was inge haald en mogelijk werd aangetikt. De politie tast daarover in het duis ter, waardoor begin deze week een getuigenoproep volgde. paar verharde doorgangen in de bosschages langs de Emmalaan, waarlangs het mogelijk is bij school te komen. De schoolleiding heeft mensen die met de auto komen dringend verzocht deze de komende weken op het parkeerterrein bij de oude LTS te parkeren. Volgens rector Henk de Vries is het even niet anders, omdat het gron- daannemer KWS door omstandig heden niet lukt op tijd alle werk zaamheden klaar te hebben. Hij verwacht dat het meevalt, omdat de meeste leerlingen met de fiets komen. Voor de school is een nieu we fietsenstalling aangelegd die ook via de Emmalaan bereikbaar is. Op de website www.dehogeberg.nl staat een kaartje met daarop de ver keerssituatie. Het nieuwe schoolgebouw wordt volgende week in gebruik genomen. Volgens De Vries is het met het roos teren van de lessen gelukt alle 940 leerlingen binnen het gebouw te houden. De OSG had aanvankelijk uitwijken naar de oude LTS als optie achter de hand gehouden, al had dat niet de voorkeur van de school. De Hogeberg kent nog enkele jaren een piek in het aantal leerlingen. De realisatie van de nieuwe school startte begin 2009 nadat de leerlin gen eruit waren. De raad stelde in oktober 2005 €10,3 beschikbaar voor de OSG, waarvan een half mil joen voor het versneld afschrijven Er zijn veel teveel overzomeren- de grauwe ganzen op het eiland, die veel schade veroorzaken aan landbouw en natuur. Dat valt te concluderen uit een veldbezoek woensdag in natuur- en land bouwgebieden. De dieren trek ken zich weinig tot niets aan van afweermiddelen, die boeren vooral neerzetten om ganzen als schadelijk wild te mogen schie ten en om in aanmerking te komen voor schadevergoeding. Twee jaar geleden, in de zomer van 2008, werden duizenden ganzen gevangen en gedood. Behalve tot veel commotie, leidde het er ook toe dat de populatie van 8.500 behoorlijk werd teruggedrongen. Maar ondanks dat nadien duizen den eieren zijn geprikt, is de gan- zenstand weer flink toegenomen. Eind juni van dit jaar werden 5.500 ganzen geteld (met de aantekening dat niet alle dieren zijn geteld), waarvan 2.300 jonge dieren (43 procent). Die zijn dus ontsnapt aan de actie waarbij in natuurgebieden dit voorjaar 8000 eieren zijn geprikt. Als deze lijn zich doorzet, zal de populatie snel verder groeien. De jonge ganzen zijn namelijk in drie jaar vruchtbaar. De 5.500 ganzen zijn er ruim vijf keer meer dan het aantal van 1000 (250 broedparen en 500 jongen) dat volgens het Faunabeheerplan op Texel mag voorkomen. Nieuwe vangacties stuitten op juri dische problemen en bovendien zit de schrik over de golf van nega tieve publiciteit van twee jaar gele den er bij de bestuurders nog flink in. En terwijl de schade in land bouw en natuur steeds grotere van de oude LTS en een half miljoen voor sloop van de Burgemeester De Koninghal. Na enig gepuzzel tussen de gemeente en de school over indexering en gebruik van eigen budgetten bleef een bouwbudget van bijna €8,7 miljoen over wat vol gens de OSG niet meer toereikend was. De raad stelde daarop in het voor jaar van 2007 €1,3 miljoen extra beschikbaar, waarna er meer vier kante meters konden komen en de oudbouw volledig vernieuwd werd, zodat de interieurs van de nieuw- en oudbouw nu naadloos in elkaar overlopen Hoeveel het werk uitein delijk heeft gekost, moet nog wor den nagerekend. vormen aanneemt, mochten er vorig jaar en deze zomer geen gan zen worden gevangen. Hoop is gevestigd op het onder zoek dat Alterra twee jaar geleden startte in opdracht van het Fauna fonds. Dit moet onder meer duide lijkheid geven in de gevolgen van de jacht, prik- en vangacties op de ganzenpopulatie, de schade en het gedrag van ganzen. Het onderzoek over drie jaar wordt volgend jaar afgerond, maar bedoeling is om aan het eind van dit jaar met een (tussen)rapportage te komen. Voor het onderzoek zijn ganzen geringd, bijvoorbeeld om te kijken in hoe verre populaties heen en weer pen delen tussen Texel en het vaste land. Dit lijkt mee te vallen. Op basis van de uitkomst van deze rapportage worden mogelijk effec tieve maatregelen genomen om de ganzenpopulatie in te dammen. Het onderzoek en vooral het onder de aandacht brengen van de uit komst kan bijdragen om weerstand tegen toekomstige vangacties om te zetten in begrip. Aldi mag mogelijk toch verhui zen naar de Spinbaan. Coalitie partijen PvdA, Texel 2010, WD en D66 zijn bereid mee te wer ken aan de verplaatsing. De par tijen dienen hiervoor tijdens de raadscommissie Grondgebied maandag 30 augustus een motie in. Met de motie geeft de coalitie uit voer aan het coalitieprogramma, waarin het voornemen tot verplaat sing is opgenomen. Met als argu menten dat door vergunningparke- ren bewoners van de Thijsselaan en omgeving hun auto's niet meer kwijt kunnen, dat rondrijdende auto's tijdens piekdagen en vracht auto's voor ongemak en overlast zorgen. 'Wij willen onze toeristen die hun dagelijkse boodschappen doen niet op dergelijke wijze ont vangen, mede omdat dit ook de animo voor een rondje Den Burg niet zal doen toenemen', schrijft de coalitie. Ook de interne situatie bij Aldi, het gebrek aan ontwikkelings mogelijkheden aan de Wilhelmina- laan en de toenemende onveilig heid, vinden de partijen ongewenst. Verhuizing naar de Spinbaan maakt uitbreiding van de parkeercapaci- teit mogelijk en moet bijdragen aan meer evenwicht tussen de belan gen van bewoners, bezoekers en toeristen. De partijen nemen Een deel van het gemeentelijk archief blijft, na de verhuizing van de gemeentelijke organisa tie naar het nieuwe raadhuis aan de Emmalaan, tijdelijk achter op de Groeneplaats. Het klimaatsysteem van de nieuwe archiefbewaarplaats in het nieuwe raadhuis voldoet nog niet aan de normen. Het historisch archief, bouwarchief en het genealogisch archief worden daardoor nog niet meegenomen. Bedoeling is dat dit begin november alsnog naar de Emmalaan gaat. Volgens de gemeente moeten mensen die een archiefstuk willen inzien tijdelijk rekening houden met vertraging. Het duurt één werkdag voordat dat mogelijk is. Het is mogelijk om op www.texel.nl onder het kopje 'contact met de gemeen te' een archiefbezoek in te plan nen. Het inzien van stukken heeft plaats in het nieuwe raadhuis van 10.30 tot 12.30 uur. (Advertentie) Gemeente Texe Vanaf 31 augustus zijn onze nieu we adres- en contactgegevens: Emmalaan 15 1791 AT Den Burg Telefoonnummer 14 0222 E-mail gemeente@texel.nl Website www.texel.nl Het postadres blijft ongewijzigd: Postbus 200 1790AE Den Burg genoegen met de toezegging van Bob Bakker dat hij de huidige win kel niet aan een andere supermarkt zal verhuren 'en daarmee bijdraagt aan de structurele oplossing van het verkeers- en parkeerpro bleem'. Bakker Beheer BV, dat de huidige winkel aan de Aldi verhuurt, kocht in 2007 grond aan de Spinbaan om de verplaatsing mogelijk te maken. De verplaatsing werd in augustus 2009 besproken door de vorige raad, nadat D66 en Texel 2010 een motie hadden ingediend. In sep tember besloot een meerderheid, onder aanvoering van het CDA en na protest van TVO, het plan af te wijzen. De raadscommissie wordt gehouden in het nieuwe gemeen tehuis. Meer op pagina 5. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 32- jarige Duitser aangehouden. De man had op het toilet van een horecagelegenheid aan de Dorps straat in De Koog een camera van de muur getrokken en vernield. De beveiliging vatte de man in de kraag en droeg hem over aan de politie. De eigenaar van de horeca gelegenheid zag later af van aan gifte, nadat de groep waar de Duit ser deel van uitmaakte, had gezegd de schade te willen betalen. De politie liet de man daarna vrij, waarna hij naar De Koog werd teruggebracht. DE WIT INSTAU.ATIETECHH1EKI AUTöW«li:tlM (Advertentie) Cjrocn 'ZwarLr Jïxeh in hel hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Nieuwe spelers, een andere trai ner, promotie. Hoe staan de voetbalclubs ervoor en wat mogen ze ver wachten? <eUö-ll

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1