Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, Crisis legt TESO geen windeieren btfiou3öi_ K> CuIM 'Ooievaar begonnen aan tweede ronde' 7 Timmer Tl.xr.l.si. 'coi.ium 9 Automobilist tegen tuunwal www.texelseautopagina.nl Woelmuis Gemeente Texel ^UUOOfïHUYS De Echte DdKKer Augustus was uitzonderlijk nat Schatduiken in Molenkoog Wielerverenigingen sturen aan op fusie Ingrijpen Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12503 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2010 De KNRM heeft woensdag avond een groep redders I van de Texelse I Reddingsbriga- I de van het water gehaald. Kees Klaassen en collega artiest Peter Jan Rens hebben plannen voor een groots Texels Sinter klaasfeest. 'Telkens weer een uitdaging om aan te gaan', zegt rec tor Henk de Vries over de nieuwe OSG De Hogeberg. 'Door het festi val beland je in een soort flow', zegt Joram van der Spek van hotel Tatenhove over Texel Culi nair. van de omzet steeg beperkt met 0,7 procent, waardoor het resultaat uit gewone bedrijfsvoering toe is genomen. Door langjarige contrac ten voor de inkoop van brandstof af te sluiten, worden schommelin gen in de kostprijs vermeden en de inkoopkosten beperkt. Koersher- stel van de perpetuele obligaties, dat in 2008-2009 de winst met €2,383 miljoen drukte, veroorzaak te nu een winstverhoging van €1,683 miljoen. .speedheat.nl www Een 24-jarige automobilist uit Den Hoorn is donderdagochtend vroeg gewond naar het ziekenhuis over gebracht, nadat hij de macht over het stuur van zijn auto had verlo ren. Dat gebeurde rond 0.45 uur, toen hij over de Westerweg in de richting van Den Burg reed. Vlak na de kruising met de Hemmerkooi raakte hij van de weg en botste hij met de rechterkant van zijn auto tegen een tuunwal. Hij werd vervol gens de weg weer opgeslingerd en kwam daar tot stilstand. Omdat hij last van zijn nek en rug had, werd het verstandig geacht hem naar het ziekenhuis te brengen. (Advertentie) Cjrocn TjmrL-Jixels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): .txl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Palingvisser Jan Hottentot haalde woensdag voor de laatste keer dit jaar zijn fuiken uit de Rogsloot. Voor het eerst zo vroeg in het seizoen, doordat minister Verburg van LNV van septem ber tot en met november een verbod heeft inge steld voor het vissen op paling. Het is één van de maatregelen van het Nederlandse aalbeheerplan ter verbetering van de palingstand. Gedachte is dat de paling in het najaar naar de paaigebieden trekt en dat je ze dan niet moet vangen. Een strop voor de visser uit De Cocksdorp, van wie een gevleugelde uitspraak luidt: 'In de zomer verdien ik de pacht en andere kosten terug, de winst pak ik in de herfst.' Hij protesteert fel tegen het verbod. Hij grijpt nu namelijk naast de paling die hij eerder dit jaar zelf als jonge aal heeft uitgezet. Glasaal is duur, een kostenpost die hij nu niet kan terugverdienen. Tweede argu ment tegen het verbod is zijn overtuiging dat een deel van de paling in Eierland via het gemaal toch de weg naar buiten wel weet te vinden. En de derde reden is dat de maatregel volgens hem met name is bedoeld voor vissers in het IJssel- meer, die de paling van elkaar opvissen. Hotten tot vist op de paling die hij zelf heeft uitgezet. Het steekt hem dat palingkwekers in gesloten water elders in het land, wél mogen blijven vis sen. Hottentots paling staat als lokale delicates se op de kaart van Topido. Het gedrag van vakantiegangers om vaker voor een binnenlandse bestemming te kiezen, heeft TESO in boekjaar 2009-2010 geen windeieren gelegd. De bootdienst zag de omzet met 3,4 procent stijgen tot €19.035.000. De winst verdrievoudigde zelfs tot €4,38 miljoen, maar dat ver schil werd grotendeels veroor zaakt door koersherstel van per petuele obligaties waarin TESO had belegd. Toename van het binnenlands toe risme was voor Texel en voor TESO een welkom neveneffect van het krimpen van de Nederlandse eco nomie in het afgelopen boekjaar. Qua weer was 2009-2010 een jaar van uitersten. Op een prachtig voorjaar en een mooie zomer volg de een sneeuw- en vorstrijke win ter. Dit had nadrukkelijk effect op het vervoersvolume. De periode van 1 april tot 1 oktober kenmerkte zich door een relatief grote stijging van het vervoersvolume, waarna zich in de maanden november tot en met februari een forse daling voordeed. Het personenvervoer nam toe met 3,74 procent (vorig jaar 0,86 procent), het aantal voer tuigen dat naar Texel werd overge zet nam toe met 3,53 procent (2008-2009: 2,09 procent). Dit is in lijn met de vervoersprognose voor de lange termijn. Terugkijkend blijkt dat het volume aan overgezette voertuigen in tien jaar tijd met 25 tot 30 procent is gegroeid. De groei in het afgelopen boekjaar kwam grotendeels voor rekening van niet- Texelse voertuigen en manifesteer de zich vooral op traditionele ver- voerspieken in juli en augustus, op de dagen dat toch al met twee schepen wordt gevaren. Gevolg hiervan was dat het aantal auto's dat moest wachten toenam van 46.352 tot 77.075. Het aantal afvaarten nam toe van 13.258 tot 13.378, de bezettingsgraad van de voertuigdekken groeide van 33.45 tot 33.95 procent, gemiddeld 103 auto's (pae's) per afvaart. 700 keer arriveerde de boot te laat (vj 503), de gemiddelde vertraging bedroeg in deze gevallen 158 seconden (vj 149). In 121 gevallen was de ver traging het gevolg van spoedei send vervoer (vj 77). De kostprijs aan onze vereniging en een solide basis zal vormen voor de fietssport op Texel', aldus Niels Kossen van WvT. Tijdens de verschillende bij eenkomsten worden de plannen en de visie gepresenteerd en toege licht. De bijeenkomst van WvT begint maandag in Stayokay begint om 20.00 uur. De Vrije Rijders komen vrijdag om 20.30 uur samen bij Henri van Maldegem, Schilde rend 55. Op deze bijeenkomst zijn ook mountainbikers en wielrenners welkom die niet bij een vereniging zijn aangesloten. Het is niet bekend wanneer de toerclub de fusie bespreekt. Augustus was een uitzonderlijk natte maand. Jan van Tunen registreerde afgelopen maand bij zijn huis op Zuid-Haffel 212 millimeter neerslag. Dat was 64 millimeter meer dan in 1992, tot nog toe de natste augustus sinds hij in 1985 met het noteren van de neerslag begon. De natste maand in deze (bijna) 26 jaar was oktober 2000, toen er 218 millimeter water naar beneden kwam. Het regende vorige maand op 15 dagen, tussen 26 en 30 augustus in totaal maar liefst 104 millimeter. Vorig jaar viel er in heel augustus slechts 14 millimeter. Het landelijk gemiddelde in de afgelopen 26 jaar was in augustus 58,2 millimeter. De natste augustus in de vorige eeuw was in 1912, toen het 220,5 millimeter regende. In zwembad Molenkoog in Den Burg kan zondag 5 september van 14.00 tot 15.00 worden meege daan aan schatduiken en stuivertje duiken. Beide activiteiten vinden zowel in het diepe als het ondiepe bad plaats, zodat ze geschikt zijn voor kinderen mét en zonder diplo ma. Een geldig entreebewijs is vol doende om mee te kunnen doen. Wielervereniging Texel (WvT), Toerclub Taxi 312000 en De Vrije Rijders hebben vergevorderde plannen tot een fusie. WvT houdt hiervoor maandag 6 september een buitengewone algemene ledenvergadering, vanavond (vrijdag) komen de Vrije Rijders bijeen. Betrokken clubs hebben na rijp beraad de intentie uitgesproken om de krachten te bundelen en samen als één grote, frisse en sterke vereniging verder te gaan'. Afgelopen maanden hebben de besturen van de verenigingen meerdere gesprekken gevoerd om een fusie aan te gaan. 'Wij zijn ervan overtuigd dat de fusie een nieuwe impuls zal geven Dus, grauwe ganzen misdragen zich niet alleen bij Lia Duinker maar ook in de duinen, tot afgrij zen van de mannen van Staats bosbeheer. Het is verschrikkelijk. Ze houden de vegetatie kort. Ze schijten de boel onder. Ze brok kelen de ecologische oever af, wat dat ook moge zijn. Ze maken het water met hun mest troebel. Het verhaal is helder. Schadelijk pluimvee, weg er mee, ingrijpen! Maar Staatsbosbeheer heeft in de duinen zelf ook Schotse hooglan ders losgelaten, van die zwabbers op poten met horens als kapstok ken. En wat doen die? Ze houden de vegetatie kort. Ze schijten de boel onder. Ze maken het water met hun mest troebel. Naar ver luidt brokkelen ze de ecologische oever ook nog af. Zo'n rund vreet, schijt, vertroebelt en vertrapt zelfs nog meer dan een gans. Ingrijpen dus. Van die beesten moesten de eieren ook maar eens geprikt wor den. Woelmuis kachel gestaan om te drogen, maar toen Michiel geboren was, was het papiertoch nog nat.' Aan het gebruik van de ooievaar is af te meten dat er de laatste jaren minder kinderen op het eiland worden geboren. Boob: 'We hebben jaren gehad dat de ooi evaar van de ene naar de andere tuin ging en het voor ons soms ook een verrassing was waar hij was gebleven. Maar nu staat hij toch regelmatig stil.' De polyester vogel is neergestreken in de tuin van Michiel en Angeliqua Stark, sinds 25 augustus de ouders van zoon Jelle. Vijfentwintig jaar geleden stond de ooievaar ook al bij de familie Stark maar toen voor de geboorte van Michiel. 'Het dier is aan zijn tweede ronde begonnen', aldus Boon. De ooievaar was aan vankelijk alleen voor Frans Stark bedoeld, maar hij beviel zo goed dat hij 'in dienst' bleef en telkens in een andere tuin belandde. Boon schat dat hij jaarlijks bij zo'n vijfentwintig Texelaars heeft gestaan. In twee boeken zijn een tijdlang de geboor tekaartjes bijgehouden. Boon en De Graaf maakten de ooievaar met een frame van betonijzer en kippengaas waar papier-maché omheen ging. Frans Stark, Michiel Stark en Jelle Stark bij de ooievaar die 25 jaar geleden voor het eerst bij Frans in de tuin stond voor de geboorte van Michiel. Het dier is, na vele omzwervingen over het eiland, terug op honk omdat nu Michiel vader is geworden. (Foto Jeroen van Hattum) Hij stond de afgelopen jaren bij honderden Texelaars in de tuin: een ooievaar die vijfentwintig jaar geleden door Bart Boon en Ernst jan de Graaf werd gemaakt. Afge lopen week keerde het dier terug op honk. Later werd dat vervangen door poly ester. 'Toen we hem maakten, had den we veel te veel papier-maché gebruikt, dus hij bleef nat', vertelt Boon lachend. 'Hij heeft nog voor de

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1