(jroen ^wartsj'exeh in het harL, Windmolen heeft moeite met wind Voetpad bij herstelde kerkmuur Lage rente doet TESO pijn exelse Schapenfokdag Rampenoefening op Waddenzee Vrouw gewond Nachtbus rijdt langer door Garage Westend O Vloerverwarming www.texelseautopagina.nl I I.XI I SI '(X)l.R\N I Super deBoer OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12504 DINSDAG 7 SEPTEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Parkpopje was een succes en krijgt als het aan organisator Pie ternel Geurtz ligt een vervolg. Voor de ramen van het oude raadhuis aan de Groeneplaats zijn zaterdag vijftien kunst werken geplaatst. De gemeente heeft de kleine windmolen die in juli op de haven van Oudeschild is geplaatst, laten weghalen. Het apparaat functioneerde onvoldoende, waardoor te weinig wind werd gevangen. De tunnelbuis was continu op de paal aan het draaien, waardoor het volgens de gemeente leek 'alsof hij voortdurend op zoek was naar de juiste windrichting'. De kleine molen ving daardoor weinig wind, waardoor hij te weinig stroom ople verde. Volgens de gemeente is het idee opgevat een grotere windvaan aan de kleine molen te bevestigen, zodat hij zich alsnog beter op de wind richt. 'Hoewel ervaringen met dit type molen elders wel tot goede resultaten leidden, zijn de omstan digheden in Oudeschild blijkbaar zo dat de molen toch aangepast moet worden.' De gemeente laat ook meteen de mast vervangen door een dikker exemplaar. Mede door het gedraai stond de molen in augustus flink te zwaaien toen het windkracht acht was. 'Volgens berekeningen moet dat geen enkel probleem zijn en is de constructie tot ruim boven windkracht twaalf sterk genoeg, maar het zwaaien gaf toch een onveilig gevoel. En een windmolen moet elektriciteit opleveren, niet een gevoel van onveiligheid.' De tunnelbuis van circa twee meter hoog staat op een mast van circa twaalf meter hoog. Er zit een voet van 4,5 ton in de grond waarmee het geheel is verankerd. De gemeente verwacht dat de kleine molen in oktober terug kan worden geplaatst. De molen is de eerste van 25 stuks die de gemeente, verspreid over het eiland, wil plaatsen. Met het exemplaar in Oudeschild wordt eerst getest of het lukt een opbrengst van 1500 kilowattuur per jaar te behalen. De Waal heeft alsnog een voet pad langs de gerestaureerde kerkmuur van het kerkje gekre gen. STIFTexel heeft €18.220,- in de aanleg ervan gestoken. De realisatie van het pad was een paar jaar lang een moeizaam onderwerp tussen de gemeente en de dorpscommissie van De Waal. De gemeente stelde er geen geld voor beschikbaar en de dorpscom missie stelde geen eigen geld in een openbare voorziening te willen steken, waardoor er een financiële impasse was. De zaak kwam in februari uitvoerig aan de orde tijdens een bezoek van burgemeester en wethouders aan het dorp, waarna vanuit het college het advies volgde bij het toeristisch investeringsfonds een aanvraag in te dienen. Ook De Lieuw, bezig met de realisatie van een wandelroute in en om De Waal, zei tijdens die dorpsavond mee te willen denken over het gewenste pad. Met de investering van STIFTexel is het er alsnog van gekomen. Vol gens het fonds past het pad prima binnen de doelstellingen dat het toeristisch product door een inves tering verbetert. Bestuursleden Harry de Graaf en Jaap Hoogen- doorn namen vrijdag een kijkje bij het nieuwe pad. Ook bestuursle den Corry Heijne en Kees Bakker van De Lieuw en de dorpscommis sie kwamen langs. De agrarische natuurvereniging heeft het pad als beginpunt gekozen voor de nieuwe wandelroute, waar nog aan wordt gewerkt. In het pad zijn de contou ren opgenomen van café Bellevue dat vroeger in De Waal heeft gestaan. Waalders brachten geld bijeen waarmee drie fraaie bankjes op het nieuwe pad zijn geplaatst. Langs het pad worden graszoden gelegd om de omgeving verder te ver fraaien. Volgens Willem Hemelraad van de dorpscommissie komt er binnenkort ook een waterpomp op het nieuwe pad waar voorbijgan gers gebruik van kunnen maken. Die pomp wordt vervaardigd in Italië. 5 - Bv simiw SWBW»? 'Sm Het resultaat van TESO over de afgelopen twee jaar is welis waar prachtig, de historisch lage rente op de kapitaalmarkt is een domper. 'Het doet pijn', zegt president-commissaris Kees Dros. De spaarpot voor de aanschaf van de opvolger van de Schul- pengat is al wel tot de helft gevuld, door het lage rendement zal het banktegoed op termijn echter minder aandikken dan gehoopt en sluit Dros niet uit dat een mogelijk tekort richting 2015 moet worden gecompenseerd met een tariefsstijging. TESO, met op de balans ruim €15 miljoen aan liquide middelen, mikte op een gemiddeld vermo gensrendement van vier procen. De één tot twee procent die momenteel wordt uitgekeerd, steekt daar magertjes bij af. Dit boekjaar plukte de bootdienst nog de vruchten van vermogen dat voor langere tijd tegen een aantrekkelijke rente was vastge zet, maar die deposito's lopen het komende jaar gedeeltelijk af. Om er zoveel als mogelijk uit te sle pen, voert TESO gesprekken met banken, maar gegeven de histo risch lage renteniveaus in de markt en door het risicomijdende beleid zoals dat is vastgelegd in het beleggingsstatuut, houdt directeur Cees de Waal voorlopig rekening met een laag rende ment. Achter de schermen zijn de voor bereidingen voor de aanschaf van een nieuwe dubbeldekker gaan de. De dubbeldekkers waarin TESO tot dusver investeerde, waren steeds groter dan de voor gangers: op de Molengat gingen 190 voertuigen mee, op de Schul- pengat 240 en op de Dokter Wagemaker passen 320 voertui gen. Of het nieuwe vlaggenschip van TESO dat over een jaar of vijf in de vaart moet komen, groter wordt dan de Dokter Wagemaker, is nog niet bekend. 'Dat ligt op basis van de vervoersprognose wel voor de hand, echter de omvang van de veerhavens zal mede bepalend gaan zijn voor de mate waarin een vergroting van de capaciteit verder mogelijk is', aldus TESO-directeur Cees de Waal. Er wordt geïnventariseerd, gesproken met specialisten, er worden beurzen bezocht, de ont wikkelingen in de scheepsbouw worden gevolgd en TESO houdt een oogje op de staalmarkt, om te kijken of het verstandig is om alvast bepaalde onderdelen in te kopen. Slechts 1mm dik! SPGGD LI c AT www.speedheat.nl H fcATs J Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 J Een schip, met meer dan 150 opvarenden, komt in moeilijk heden op de Waddenzee en moet worden geëvacueerd. Dat is het scenario van een grootscheepse rampenoefe ning die zaterdag 11 septem ber plaatsvindt. Aan de oefening doen zo'n hon derd hulpverleners mee, van geneeskundige hulpverlening, KNRM, Kustwacht, brandweer, Rijkswaterstaat en KLPD. De oefening is vooral bedoeld om de samenwerking tussen de verschil lende disciplines te testen. Ook de samenwerking tussen de meldkamers is volgens directeur Jos Stierhout van de Veiligheids regio 'een uitdaging'. De zogenaamde slachtoffers van het incident worden daadwerke lijk aan de ziekenhuizen overge dragen, iets dat bij dergelijke oefeningen zelden gebeurt. Hier mee test de Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) het transport van gewonden. Ondanks de urgentie en chaos bij een incident moeten registratie en vervoer ordelijk verlopen, om geen slacht offers kwijt te raken. Het Gemini Ziekenhuis, het West- friesgasthuis en het Medisch Centrum Alkmaar beproeven bij aankomst van de gewonden hun eigen crisisorganisatie. Penningmeester Jaap Hoogendoorn van STIFTexel bekijkt samen met Kees Bakker en Corry Heijne van De Lieuw de plannen voor een Sommeltjespad in en om De Waal. Secretaris Harry de Graaf van STIFTexel praat op de achtergrond met de dorpscommissie. (Foto Jeroen van Hattum) Een 68-jarige vrouw uit Loon op Zand is vrijdagmiddag gewond geraakt bij een ongeval op de krui sing van de Bernhardlaan en de Emmalaan in Den Burg. Ze kwam in botsing met een microkar (invali- denwagen) van een inwoner van Den Burg en liep een wond op aan haar been. De nachtbus (borrelbus), die weke lijks vanuit De Koog een rondje over het eiland rijdt, blijft ook in september het nachtelijk vervoer van het uitgaanspubliek verzorgen. De bus van Texeltours, die rijdt in opdracht van de gemeente, ver trekt in de nacht van zaterdag op zondag om 3.45 uur vanaf de Nika- del in De Koog en rijdt via Den Burg, De Waal en Oosterend naar Oudeschild. Een ritje kost €3,-. Voor meer informatie: www.borrel- bus.nl. (Advertentie) (jroen TjmrLrJexels In het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Marian 't Hart van het Maar tenhuis had voor haar 60ste verjaardag één wens: een tan demsprong maken. ZDH heeft zon dag bij het debuut in de vijfde klasse een overtuigen de zege op De Koog geboekt. De gisteren op de Groeneplaats gehouden Schapenfokdag was een topdag voor vader Jaap en zoon Gerco Eelman van het Lageveld. Bij de oudere rammen leverden ze zowel de kampioen als de reserve-kam pioen. Beide dieren kwamen eerder ook als beste uit de bus op de Landbouwdag in Den Hoorn. Ook de reserve-kampioen bij de oudere ooien en de productiefste ooi van de schapenfokdag werden ingezon den door de Eelmannen. Meer over dit drukbezochte evenement op pagina 6. (Foto Rob van Heen/vaarden) WEGWEZEN; HIER HEB IK OOK NIKS AAN. DAKLOZENWONING IN DEN BURG

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1