'Voorzichtig zijn met nieuwe investeringen' TEXELSE 5 COURANT Afplaggen Alloo gaat verder Onderzoek naar Kompasschool Kersten wint Golfjournaalbeker Drukte bij open dag jeu de boules Dakloos voor straatkinderen Zegers en Huisman winnen ploegen Tocht Marsdiep opnieuw afgelast SeSKijHBsi 1 Anne Frankstraat blijft bouwstraat Kompasschool D66 wil plastic vaker ophalen h DINSDAG 7 SEPTEMBER 2010 Een verrassende boodschap was het niet, maar diverse raadsle den drongen er donderdag in de vergadering van de commissie Middelen bij het college op aan voorzichtig te zijn met nieuwe investeringen. Aan de orde was het investerings plan 2011 -2014, waarin het college de raad vroeg €448.300,- beschik baar te stellen voor uiteenlopende gemeentelijke zaken. Marjan Mer- kelbach (CDA) had het lijstje kri tisch bestudeerd en betoogde dat flink wat investeringen niet nodig zijn of ten minste kunnen worden uitgesteld. Voorbeelden die ze noemde, betroffen vooral hard- en softwarepakketten voor de auto matisering. Ook vroeg ze of de vervanging van de ladderwagen van de brandweerauto wel priori teit moet hebben. Merkelbach kreeg steun van haar meeste collega's. Alleen Texels Belang ging op voorhand akkoord met het wensenlijstje van het col lege, terwijl Gerbrand Poster (Texel 2010) zijn kruit droog wilde houden tot november, wanneer de raad zich over de meerjarenbegroting van de gemeente buigt en definitief knopen worden doorgehakt. Wethouder Frans Visman (D66) probeerde de commissieleden gerust te stellen en beloofde hen dat het college 'zeer kritisch' zal zijn met het uitgeven van geld. Hij erkende dat bezuinigen op de ambtelijke organisatie noodzakelijk is en zei dat het waarschijnlijk niet nodig zal zijn alle geplande inves teringen ook daadwerkelijk uit te voeren. 'We kijken goed naar nut en noodzaak. Maar we vragen de raad de marges aan te geven, om de slagvaardigheid van het college te vergroten. Anders moeten we straks voor elke investering opnieuw naar de raad.' De commissie liet zich niet zomaar overtuigen, zodat er in de komende raadsvergadering nog een flinke discussie over het investeringsplan mag worden verwacht. Of de brandweer de ladderwagen mag vervangen, werd niet duidelijk. Vol gens commandant Dick Jongeneel verkeren diverse onderdelen in slechte staat en wordt het steeds moeilijker ze te vervangen. Samen met het korps in Den Helder één ladderwagen of hoogwerker delen, is wat Jongeneel betreft geen werkbaar alternatief. Staatsbosbeheer geeft deze herfst een vervolg aan de plag- werkzaamheden in het Alloo aan de Ruijslaan. Verdeeld over meerdere vlakken wordt in totaal anderhalve hectare afge- plagd om de natuurwaarde te verhogen. De werkzaamheden sluiten aan op de natuurontwikkeling waarmee in 1998 is begonnen. Toen werd de afvoer van regenwater verbeterd, waardoor er meer plaats kwam voor het kalkrijke water uit de dui nen. De sloten werden ondieper gemaakt en van dammen voor zien, zodat het grondwater lang zamer wegstroomde. Dit resul teerde onder meer in uitbreiding van het aantal gevlekte orchissen. Ook is de nieuwe situatie gunstig voor de weidevogels die hier hun broedplaats vinden. Onderdeel van de huidige werk zaamheden is het bouwen van een tuinwal op de plaats van de huidige afrasteringen langs weg en ruiterpad. Ook wordt de al bestaande tuinwal opgeknapt. Planten van de oude natte natte heideterreinen, die hier voor de ontginning in 1882 waren, zoals struikhei, dophei en teer guichel heil, reageren goed op het steken van zoden. Met het vervangen van de erf- scheiding door een tuinwal speelt Staatsbosbeheer in op de cultuur historie, terwijl een tuinwal langs een smal ruiterpad voor de ruiters ook prettiger is. Het plagwerk begint woensdag 8 september en wordt uitgevoerd door Jo Vermaire Zn. uit Breezand. Burgemeester en wethouders onderzoeken op welke manier de gemeente de Kompasschool in Den Burg kan helpen om drie groepen te behouden. De school voor speciaal basison derwijs komt daarvoor geld tekort en heeft een beroep op de gemeen te gedaan om bij te springen. Wet houder Frans Visman (onderwijs) liet tijdens de raadscommissie Welzijn weten dat aan een college voorstel wordt gewerkt om de school tegemoet te kunnen komen. Hij lichtte alvast een tipje van de sluiter op: een niet gebruikt budget van €6.000,- voor godsdienston derwijs op de basisscholen kan in aanmerking komen voor de Kom passchool. De school heeft €20.000,- aangevraagd bij de gemeente. Visman wilde zich nog niet al te specifiek over geld uitla ten, omdat er nog gesprekken wor den gevoerd. 'De school is eigenlijk te klein voor drie groepen, maar die proberen we wel te behouden in verband met de kwaliteit.' De Kom passchool telt 32 leerlingen. De school valt sinds 2008 onder de Stichting Samenwerkingsschool voor Speciaal Onderwijs en Voort gezet Speciaal Onderwijs in Den Helder, maar de gemeente is nog wel bij de school betrokken. De Kompasschool is ook in gesprek met het nieuwe bestuur en een stichting Weer Samen Naar School om een oplossing te vinden. Antoine Kersten heeft zondag voor de tweede achtereenvol gende keer de Golfjournaalbe ker gewonnen. De Golfjournaalbeker is een lande lijke wedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede komst aan de stichting Villa Joep, die zich inzet naar een bijzondere vorm van kin derkanker. 39 leden van de Texelse golfclub streden zondag om de eer ste plaats, die met de geweldige score van 41 punten werd behaald door Kersten. Wilfried Mooij ein digde met 38 punten als tweede, derde werd Klaas Oenema (35). De longest drives werden geslagen door Kersten, die een drive had van maar liefst 280 meter, en Maeike van der Schaaf (210 m). De neary's kwamen op naam van Gerda Bloem en Jos van der Werf. De open dag van jeu de boules- club Den Burg werd zo goed ontvangen, dat één bezoeker spontaan lid van de vereniging werd. Diverse andere bezoekers gaven aan na overleg ook lid te willen worden. Zij kunnen de kennisma king de komende weken voortzet ten tijdens de open spelmiddagen. Mede door het fraaie zomerweer was de open dag van de jeu de boulesclub bijzonder geslaagd. De bezoekers werden aan ervaren spelers gekoppeld om een partijtje tegen een andere 'doublette' te spelen. Op die manier werd in de praktijk kennis gemaakt met spel regels en techniek. Nog tot eind september bestaat de mogelijk heid op donderdag tussen 14.00 en 16.30 uur kennis te maken met het spel, dat gespeeld wordt op de banen achter zwembad Molenk oog aan de Slingerweg. VonK, het jongereninitiatief van de Texelse kerken, wil op zater dag 13 november op een bijzon dere en levensechte wijze geld inzamelen voor straatkinderen in Colombia. Dan wordt een 'Sponsor Sleep-in' gehouden, waarbij jongeren van de OSG-leeftijd een nacht in de kerk slapen. Bedoeling is een nacht lang het leven van een straatkind te ervaren. 'Dus zonder mobieltje of chips met enkel een slaapzak en een kartonnen doos.' De actie volgt op de zogeheten VonK-markt die afgelopen vrijdag in De Burght in Den Burg werd gehouden. Die avond stond in het teken van Colombiaanse straatkin deren. Agka Klaver van de hulpor ganisatie Amigos Colombianos was te gast in de kerk om te vertel len over de hulp die aan straatkin deren in de Colombiaanse stad Medellin wordt gegeven. De organisatie legt contact met ze, vangt ze op (als ze hun wapens inleveren en stoppen met drugsge bruik of het snuiven van lijm) en probeert ze daarna zelfstandig terug in de maatschappij te krijgen. Volgens Klaver lukt dat niet altijd, maar er zijn ook kinderen die goed terecht komen en een baan vinden of een studie oppakken. De VonK-markt werd tot teleurstel ling van de organisatie matig bezocht. Er was van tevoren aan dacht voor de bijeenkomst gevraagd door op verschillende plekken in Den Burg opgerolde kartonnen dozen neer te leggen. Belangstellenden voor de 'Sponsor Sleep-in' kunnen zich aanmelden bij dominee Fred van Helden via heldennederlanden@hetnet.nl of vonk.spirit@gmail.com. Willem Zegers en Gerard Huis man hebben zondag de ploeg- wedstrijden van de Oude Trekker en Motoren Vereniging gewon nen. Zegers won de categorie heen- en weergaande ploegen, Huisman in de klasse rondgaande ploegen. Het aantal deelnemers was met tien aan de lage kant. Volgens OMTV-voorzitter Pieter Jan Kamp stra kon niet iedereen meer, nadat het evenement eerder was afgelast in verband met de weersomstan digheden. De deelnemers moesten op land van Jos Witte tegenover Tubantia over een lengte van honderd meter een stuk land ploegen. Daarbij was het belangrijk dat de voren mooi recht en op juiste diepte werden aangelegd, de begin- en de eind- voor er mooi bij lagen en het omge ploegde land er verzorgd bij kwam te liggen. De jaarlijkse wedstrijd kende in Thijs Haarsma en Arjan Huisman twee nieuwe gezichten. De 16-jari- ge Haarsma kreeg lovende woor den van juryleden Piet Jongejan en Kees Huisman. Zij zeiden in hem een goede ploeger voor de toe komst te zien. De zwemtocht van TX'71 over het Marsdiep is opnieuw afge last. Een zeilrace in Den Helder gooide roet in het eten. De Verkeerscentrale in Den Helder gaf de zwemmers geen toestem ming, omdat beide evenementen anders door elkaar zouden lopen. Bij de zwemclub zijn ze teleurge steld, omdat de omstandigheden dit weekend wel goed waren. Aan vankelijk zouden vorige week der tig zwemmers (merendeel Texe laars en een paar overkanters) de tocht maken, maar toen waren het weer en de zee te onstuimig. De tocht wordt dit jaar niet meer gehouden. Als alternatief zwom een aantal zwemmers zondag nog wel van de haven van Oudeschild naar de Kaap bij Oosterend. De Phileas Fogg bracht zaterdagmiddag een historische achtersteven de haven van Oudeschild binnen. De houten steven, van 300 tot 400 kilo en voorzien van diverse merktekens, werd woensdag op een reis naar de Razende Bol aangetroffen door hulpstrandvonder Hans Eelman. Aan boord bevond zich ook oud-burgemeester Joke Geldorp, die ter gele genheid van haar afscheid van Eelman een 'vijfrittenkaart' naar de Razende Bol kreeg aangeboden. De steven, waarvan eerst werd veron dersteld dat hij afkomstig was van een bomschuit, een Schevenings vissersschip, blijkt bij nader onderzoek toch van een anders scheepstype afkomstig. (Foto Bert Koning) «SS5S -»» I r 1 1 'V Bij de dijk van Oudeschild is gisteren een lijk geborgen. Het lichaam, dat in staat van ontbinding was, werd op zee gezien door een zeiljacht dat alarm sloeg. De Francine Kroesen uit Oudeschild zorgde ervoor dat het lichaam bij de dijk kwam, waarna de KNRM en de politie erover waakten totdat het Korps Landelijke Politiediensten erbij was. Dat doet nader onderzoek naar het lichaam. (Foto Jeroen van Hattum) Voor haar zestigste verjaardag had Marian 't Hart, de oudste bewoon ster van het Maartenhuis in De Koog, één grote wens: ze wilde een keer een tandemsprong maken. Die wens kwam woensdag in vervul ling: samen met Dirk Stolp sprong 't Hart uit een vliegtuig om in vrije val op Texel af te koersen. Ze vond het geweldig om mee te maken. Het springen was mede georganiseerd door haar broer Lex die vroe ger als para actief was bij het Paracentrum. (Foto Paracentrum Texel) In de haven van Oudeschild resteert sinds vrijdag alleen nog de voet van de kleine windmolen die er eind juli werd geplaatst. De molen is weggehaald om versterkt te worden, hij keert naar verwachting in oktober terug. (Foto Jeroen van Hattum) Agka Klaver van hulporganisatie Amigos Colombianos gaf vrijdag een lezing in De Burght in Den Burg over de hulp aan straatkinderen in Colombia. De bijeenkomst was georganiseerd door VonK, een jonger eninitiatief van de Texelse kerken. (Foto Fred van Helden) Hoewel er al een tijdje geen woning meer is verrezen, blijft de Anne Frankstraat in Den Burg voorals nog bouwstraat. Dat antwoordde wethouder Edo Kooiman donder dag in een vergadering van de raadscommissie Middelen op een vraag van raadslid Gerbrand Pos ter. Het ontbreekt de gemeente aan geld om er nieuw plaveisel in te leggen. Het bericht dat de Kompasschool om een subsidie van €20.000,- moet bedelen bij de gemeenteraad vind ik schaamteloos, terwijl er zomaar €50.000,- is uitgetrokken vooreen nieuwe huisstijl. Een hard werkend docententeam houdt samen met ouders de school draai end. Ongelooflijk dat de gemeen teraad nog moet vergaderen of men wel €20.000,- wil toezeggen. Zijn er raadsleden die afwegen of bij geen subsidietoekenning de kinderen (8-13 jaar) dan maar elke dag naar Den Helder mogen rei zen? Weg vertrouwde omgeving, weg werkgelegenheid, weg sociale plicht. Maar wel weer een leeg gebouw in het dorp erbij. Is dit vitaal? Gemeenteraad, word wak ker. Ik schat dat alleen het spuiten van de nieuwe logo's op de vuilniswa gens meer heeft gekost... College, doe je sociale plicht - onderwijs voor iedereen - en maak er een hamerslag van. Voor Muziekschool Artex geldt het zelfde. Ondanks mijn a-muzikale kennis (ik speel vaak tweede viool) verbaas ik mij over de geringe belangstelling van de gemeente raad. Raadsleden, weet dat de leerlingen Artex een 8 geven voor de muziekschool en zelfs een 8,2 voor de individuele leraren. Ik denk dat ouders (en vele opa's en oma's) eenzelfde cijfer zullen geven. Hulde voor dit team, dat de basis is voor de toekomst van de kunst en cul tuur op Texel. Artex is de creatieve kweekvijver voor Texel. Niet alleen voorSommeltjespop, Strenderpop, Paalpop en voor vele Texelse bands, maar wat te denken van Broadway, Eenakterfestival, Klif hanger en talloze kunstexposities? De kweekvijver Artex moet nu wor den gegraven. Niet alleen in deel nemers, maar dus ook in organisa tie en vrijwilligers. Dit noemen wij een vitaal Texel... Willen we over tien jaar nog naar voorstellingen op Texel, dan moet men nu Artex waarderen. Ik nodig de gemeenteraad uit om een streetdance workshop te vol gen in een bijna zuurstofloze dans ruimte. Daarna spreken we elkaar weer over een verbouwingssubsi die. Ook de organisatie van talloze optredens van Artex (van Ronde om Texel tot 5 mei-viering) legt een druk op het management van de school, dat er noodgewongen behalve enthousiasme ook veel vrije uren in steekt. Kortom praat niet over de wens van vitale dorpen, maar investeer in vitale toekomst. Zonder Artex zou Den Burg dood zijn. Gemeen teraad, kom uit het 'folklore'-tijd- perk en investeer in de toekomst. Ik zie maar één voordeel van de huisstijlverandering: zijn eindelijk de Swifters (schapen) van de gemeentesite af. Bart Witte, Den Hoorn. D66 ziet graag dat de gemeente het plastic afval eens in de twee in plaats van eens in de vier weken gaat inzamelen. Dat zei Astrid van de Wetering donderdag in de rond vraag van de vergadering van de commissie Middelen. Het raadslid zei te hebben vernomen dat de hoeveelheid afval die via De Ham ster naar de huisvuilwerkingscen- trale in Alkmaar wordt gebracht met een derde is afgenomen, sinds het plastic gescheiden wordt opge haald, wat zou betekenen dat er geld genoeg overschiet om de extra ritten te betalen. Wethouder Edo Kooiman reageerde welwil lend en adviseerde haar een offici eel raadsvoorstel in te dienen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5