Schapenfokdag ondanks landelijke malaise groot succes Topdag voor Loek van Vliet en Jaap en Gerco Eelman TEXELSE 6 COURANT Uitslagen De fokkerij mag landelijk dan moeilijke tijden beleven, de gisteren op de Groeneplaats gehouden Schapenfok dag was volgens alle betrokkenen een groot succes. Met slechts iets minder inzendingen dan vorig jaar, onverminderd veel belangstelling van fokkers uit bin nen- en buitenland, een enorme schare 'gewone' toe schouwers en heerlijk nazomerweer, dat iedereen in een prima stemming bracht. DINSDAG 7 SEPTEMBER 2010 Loek van Vliet leverde de beste eenjarige ram en ontving als beloning uit handen van wethouder Frans Visman de Bronzen Texelaar. (Foto Rob van Heerwaarden) De belangstelling was zó groot, dat het bij de keuringen moeilijk was een plaatsje rond de ring te bemachtigen. (Joop Rommets) De tien beste ramlammeren: de toekomst van de Texelse schapenfokkerij. (Foto Rob van Heerwaarden) Rubriek 1. Oudere rammen: 1A. fokker K. Tjepkema, eigenaar J. Eelman; 1B. f T.Santema, eigenaar C.A. Commandeur; 1C. fokker H. Zoetelief, eigenaar D. Kik kert; 1D. fokker/eigenaar J.W. Bakker; 1E. fokker/eigenaar J. Eelman; 1F. fokker J. Eelman, eigenaar fa. Veeger Lindehoeve. Rubriek 2. Tweejarige rammen: 1A. fokker C. Kikkert, eigenaarJ. Eelman; 1B. fokker/ eigenaar J.C. Hin; 1C. fokker K. Tjepkema, eigenaarfabakker e4n K. Tjepkema; 1D. fokker/eigenaar C.A. Commandeur; 1E. fokker/eigenaar D. Kikkert; 1F. fokker H. Zoetelief, eigenaar H. Zoetelief en T. van Deijne; 1G. fokker/eigenaar fa. Veeger Lindehoeve. Rubriek 3. Eenjarige rammen: 1A. fokker/ eigenaar C. Kikkert; f B. fokker/eigenaar C.A. Commandeur; 1C. fokker/eigenaar K. Tjepkema; 1D. fokker/eigenaar J.C. Hin; f E. fokker/eigenaar fa. Veeger Lindehoe ve; fF. fokker/eigenaar J. Eelman. Rubriek 4. Eenjarige rammen: 1A. fokker/ eigenaar C. Kikkert; 1B. fokker Jakko Bregman, eigenaar H. Zoetelief en K. Tjep kema; 1C. fokker R. Mantje. eigenaar firma Bakker; f D. fokker/eigenaar D. Kikkert; 1 E. fokker/eigenaar H.J.C. Barhorst; fF. fok ker/eigenaar J.W. Bakker. Rubriek 5. Eenjarige rammen: 1A fokker W.S.M. rodenburg, eigenaar P.G. Kooi man; 1B. fokker fa. Zwagerman, eigenaar ktjempeka en H. Zoetelief; fC. fokker T. Santema, eigenaar fa. Veeger Lindehoeve; f D. fokker/eigenaar fa. Veeger Lindehoe ve; 1E. fokker D. Reijne, eigenaar K. Tjep kema en H. Zoetelief; fF. fokker/eigenaar D. Kikkert; 1G. fokker K. Tjepkema, eige naar H.J.C. Barhorst. Rubriek 6. Eenjarige rammen: 1A. fokker/ eigenaar L.A.M. van Vliet; fB. fokker L.A.M. van Vliet, eigenaar K. Tjepkema en E. de Haan; f C. fokker W.S.M. Rodenburg, eigenaar RG. Kooiman; fD. G. Nuijens, eigenaar K. Tjepkema; 1E. fokker J. Eel man, eigenaar K. Tjepkema en H. Zoete lief; fF. fokker/eigenaar L.A.M. van Vliet; 1G. fokker/eigenaar D. Kikkert; 1H. fok ker/eigenaar J. Eelman. Rubriek 7. Eenjarige rammen: 1A. fokker/ eigenaar D. Kikkert; 1B. fokker H. Zoete lief, eigenaar K. Tjepkema; 1C. fokker/ eigenaar K. Tjepkema; 1D. fokker C. Kik kert, eigenaar fa. Veeger Lindehoeve; 1 E. fokker/eigenaar H.J.C. Barhorst. Rubriek 8. Tweetal ramlammeren: 1A. L.A.M. van Vliet; 1B. C.A. Commandeur; 1C. N.B.M. van Heerwaarden; fD. fa. Vee ger Lindehoeve; 1E. fa. Veeger Lindehoe ve. Rubriek 9. Tweetal ramlammeren: 1A. C. Kikkert; fB. C.A. Commandeur; 1C. C. Kikkert; 1D. H. Zoetelief; 1E. C.A. Com mandeur; f F. fa. Veeger Lindehoeve. Rubriek f0. Tweetal ramlammeren: 1A. K. Tjepkema; fB. J. Eelman; 1C. fa. Bakker; fD. K. Tjepkema. Rubriek 11. Tweetal ramlammeren: 1A. fa. Bakker; 1B. K. Tjepkema; 1C. K. Tjep kema; 1D. P.G. Kooiman; 1E. H.J.C. Bar horst; 1 F. fa. Bakker. Rubriek 12. Tweetal ramlammeren: 1A. C. Kikkert; 1B. fa. Bakker; 1C. fa. Bakker; 1D. J. Eelman; 1E. H.J.C. Barhorst; 1F. H.J.C. Barhorst. Rubriek 13. Drietal ramlammeren: 1A. C.A. Commandeur; 1B. C.A. Commandeur; 1C. H. Zoetelief; 1D. H. Zoetelief; 1E. J.W. Bakker; 1F. J.W. Bakker. Rubriek 14. Drietal ramlammeren: 1A. C. Kikkert; 1B. K. Tjepkema; 1C. C. Kikkert; 1D. D. Kikkert; 1E. K. Tjepkema; 1F. D. Kik kert. Rubriek 15. Drietal ramlammeren: 1A. J. Kolk; 1B. J. Kolk; 1C. D. Kikkert; 1D. J. Eelman; 1E. K. Tjepkema; 1F. J. Eelman. Rubriek 16. Drietal ramlammeren: 1A. fa. Veeger Lindehoeve; 1B. J.C. Hin; IC. J.C. Hin; 1D. fa. Veeger Lindehoeve; 1E. fa. Veeger Lindehoeve. Rubriek 17. Drietal ramlammeren: 1A. J.C. Hin; 1B. P.G. Kooiman; 1C. fa. Bakker; 1D. P.G. Kooiman; 1E. R. Bakker. Rubriek 18. Eenjarige ooi met ramlam: 1A. H. Zoetelief; 1B. D. Kikkert; 1C. D. Kikkert; ID. K. Tjepkema. Rubriek 19. Eenjarige ooi met twee lam meren: 1A. D. Kikkert; 1B. D. Kikkert; 1C. D. Kikkert. Rubriek 20. Ooi en twee ooilammeren: 1B. K. Tjepkema; 1C. P.G. Kooiman; 1D. fa. Bakker. Rubriek 21. Schaap met ooi- en ramlam: 1A. J. Eelman; 1B. P.G. Kooiman; 1C. J. Eelman; 1D. J. Kolk; 1E. J.C. Hin. Rubriek 22. Schaap met ooi- en ramlam: 1A. P.G. Kooiman; 1C. D. Kikkert; 1D. P.G. Kooiman. Rubriek 23. Schaap met ooi- en ramlam: 1A. K. Tjepkema; 1B. K. Tjepkema; 1C. P.G. Kooiman; 1D. P.G. Kooiman. Rubriek 24. Schaap met twee ramlamme ren: 1A. J. Eelman; 1B. D. Kikkert; 1C. D. Kikkert; 1D. J. Eelman. Rubriek 25. Schaap met twee ramlamme ren: 1A. C.A. Commandeur; 1B. J. Eelman; 1C. N.B.M. van Heerwaarden; 1D. D. Kikkert; IE. N.B.M. van Heerwaarden; 1F. K. Tjep kema. Rubriek 26. Schaap met twee ramlamme ren: 1 A. J.C. Hin; 1B. J. Kolk; 1C. K. Tjep kema; 1D. J. Eelman; 1E. P.G. Kooiman. Rubriek 27. Schaap met drie lammeren: 1A. K. Tjepkema; 1B. D. Kikkert. Rubriek 28. Tweetallen ramlammeren: 1A. C.A. Commandeur; 1B. N.B.M. van Heer waarden. Rubriek 29. Drietallen ooilammeren: 1A. N.B.M. van Heerwaarden; 1B. J.W. Bak ker. Rubriek 30. Viertal ooilammeren: 1A. H. Zoetelief; 1B. D. Kikkert; 1C. J.C. Hin; 1D. J. Kolk. Rubriek 31. Viertal ooilammeren: 1A. C. Kikkert; 1B. K. Tjepkema; 1C. P.G. Kooi man; 1D. J. Kolk. Rubriek 32. Drietallen eenjarige ooien: 1A. N.B.M. van Heerwaarden; 1B. N.B.M. van Heerwaarden. Rubriek 33. Viertallen eenjarige ooien: 1A. C. Kikkert, 1B. J.C. Hin, 1C. J.C. Hin. Rubriek 34. Drietal oudere fokooien: 1A. L.A.M. van Vliet. Rubriek 35. Viertallen fokooien: 1A. J. Eel man, 1B. K. Tjepkema, 1C. J.C. Hin. Rubriek 36. Afstammelingengroep: 1A. C. Kikkert, 1B. C.A. Commandeur,1C. K. Tjepkema, 1D. P.G. Kooiman. Kampioen oudere rammen: eigenaar J. Eelman, fokker K. Tjepkema; reserve-kam pioen: eigenaar J. Eelman, fokker C. Kik kert. Kampioen eenjarige rammen: fokker/eige naar L. van Vliet; reserve-kampioen fok ker/eigenaar C. Kikkert. Kampioenshok twee ramlammeren: L. van Vliet; reserve-kampioen C. Kikkert. Kampioenshok drietal ramlammeren: C. Kikkert; reserve-kampioen: C.A. Comman deur. Kampioen anderhaifjarige ooi met lam(meren): D. Kikkert; reserve-kampioen: H. Zoetelief. Kampioen schaap met lammeren: J. Eel man; reserve-kampioen: K. Tjepkema. Kampioensgroep ooilammeren: C. Kikkert; reserve-kampioen: K. Tjepkema. Kampioensgroep eenjarige ooien: C. Kik kert; reserve-kampioen: N. van Heerwaar den. Kampioensgroep oudere ooien: L. van Vliet; reserve-kampioen: J. Eelman. Kampioen oudere ooi: L. van Vliet; reser ve-kampioen: J. Eelman. Kampioen eenjarige ooi: C. Kikkert; reser ve-kampioen: N. van Heerwaarden. Kampioen afstammelingengroep: C. Kik kert; reserve-kampioen: C.A. Comman deur. Beste slachtlam: K. Tjepkema. Hoogste productieve ooi: J. Eelman. al, maar er werd nooit zo moeilijk over gedaan. Nu wordt alles elek tronisch geregistreerd. Een dier dat naar de keuring gaat, wordt afge meld op je bedrijf en mag dus pas over zestig dagen naar het buiten land. Dan zit je ver na de dektijd. Zulke regels temperen de verkoop flink. Aan de andere kant zie je ook dat dieren die gisteren zijn ver kocht op het laatste moment zijn teruggetrokken voor de keuring.' Veeger heeft enige hoop dat de regels worden aangepast, maar beseft dat hij en zijn collega's een lange adem moeten hebben. 'We willen graag dat er een uitzonde ring voor keuringen wordt gemaakt. Want de gezondheidsrisico's zijn nihil. Beesten die hier komen, staan allemaal onder toezicht van veeart sen. Maar het is een kwestie van veel lobbyen, tijd en gedoe voordat je een ambtenaar dat duidelijk hebt gemaakt. Zo'n man heeft helemaal geen interesse in onze belangen, die ziet alleen de gevaren.' Gevolg van de regelgeving is dat het aantal inzendingen bij veel soortgelijke evenementen elders in vergelijking met vorig jaar met vele tientallen procenten is afgenomen, terwijl ook de belangstelling van potentiële kopers steeds minder wordt. 'Bij andere keuringen zie je soms niet meer dan tien mensen rond de ring. Moet je dan zien hoe druk het hier is. De bankjes voor aan zijn 's ochtends al vroeg bezet. Die mensen willen alles zien.' De nog steeds uitstekende inte resse blijkt op nog meer fronten. De catalogi zijn al anderhalf uur na het begin niet meer te verkrijgen. Een gunstig teken vormen ook de overkantse fokkers die afgelopen weekend al het eiland overspoel den om de bedrijven te bezoeken en hun slag te slaan voordat de dieren door een gunstig predicaat nog meer waard worden. 'Je had gisteren op ons bedrijf moeten kij ken, ongelooflijk wat een drukte', vertelt Henk Tjepkema, vader van topfokker Koos Tjepkema. 'Vorig jaar waren er al 500 mensen. Nu heb ik niet eens meer geteld, maar het waren er nóg meer.' Pieter-Jan Groot uit Midden-Beem- ster, als keurmeester in het hele land actief, zit al voor de vijftiende keer op Texel in de jury. Hij is even eens enthousiast over de Texelse schapenfokdag. 'Zaterdag keur ik in Beilen. Daar komen veel meer fokkers, maar met veel minder die ren. De meesten hier hebben met twintig, dertig of nog meer inzen dingen.' Ook de kwaliteit stemt hem tevreden. De schapen worden langer en krijgen een bredere rug. 'Het is de laatste jaren ongelofelijk hard gegaan. Ook elders gaat het de goede kant op, maar op Texel blijven ze toch voorloper.' Het is hem opgevallen dat 'de vrucht- baarheidsdieren en exterieurdieren steeds dichter bij elkaar komen'. Of wel: de ooien van het Texelse ras worden niet alleen vruchtbaar der, maar ook mooier. De bekende namen gooiden opnieuw hoge ogen. Veel prijzen werden gewonnen door Cees Kik kert en Koos Tjepkema, die al jaren in de top meedraaien. Succesvol was daarnaast veearts en fokker Loek van Vliet, die de kampioen leverde bij de eenjarige rammen en daarmee de Bronzen Texelaar won, een door de gemeente beschik baar gestelde prijs. Daarnaast won Van Vliet bij de oudere ooien en de rubrieken kampioenshok met twee ramlammeren en kampioensgroep ouderen ooien. Een topdag was het voor Jaap en Gerco Eelman, die bij de oudere rammen zowel de kampioen als de Kees Kikkert won meerdere prijzen, wat reserve-kampioen in huis hebben. Beide dieren - gefokt door Koos Tjepkema respectievelijk Kees Kik kert - kwamen eerder ook als beste uit de bus op de Landbouwdag in Den Hoorn. Ook de reserve-kampi oen bij de oudere ooien en de productiefste ooi van de schapen fokdag werden ingezonden door de Eelmannen. Het is geen eenma lig succes, als het aan Gerco ligt. De 22-jarige bedrijfsopvolger en zijn vader hebben een ambitieus programma opgezet. 'We fokken al een paar jaar alleen met rammen van 89 punten en hoger en kopen rammen die zich al bewezen heb ben. De beste jonge rammen heb ben we nog niet. Maar bij de Land- onder die voor de beste eenjarige ooi. (Foto Rob van Heen/vaarden) bouwdag hadden we wel al het beste hok met lammeren.' Tekenend voor de malaise in de fokkerij is dat Eelman junior ondanks alle waardering voorzich tig blijft. Hij wil zijn vader graag opvolgen, maar durft dat vooral omdat die een bloeiend gemengd bedrijf heeft opgebouwd. 'Met schapen en koeien, daar zit wel toekomst in. Met alleen schapen wordt het moeilijk. We hebben ze al generaties lang in de familie, zodat ik er niet zomaar mee zou stoppen. Je verdient er wel wat mee, maar het is vooral liefhebbe rij.' Joop Rommets Druk overleg bij twee keurmeesters van Holland. 'De deelname is goed, wij zijn in ieder geval tevreden', meldde Car lo Veeger al halverwege de och tend namens de organisatie. Telde het evenement vorig jaar 210 inzendingen, dit keer waren het er slechts vijf minder. Waarbij moet worden aangetekend dat een inzending zowel een individuele ram als een ooi met drie lammeren kon zijn. 'Wil je weten hoeveel die ren er precies waren, dan moeten we ze afzonderlijk gaan tellen. Waarschijnlijk zijn het er iets min der dan vorig jaar, maar niet veel.' Verschil volgens Veeger was wel dat het aantal rammen iets was gestegen, terwijl er minder ooien waren. 'Fokkers worden er financi eel niet beter van om ooien in te zenden. Rammen zijn voor de han del. Ooien in principe niet, want die heb je zelf nodig, voor de fokkerij op je bedrijf. Je neemt ze mee voor de eer, maar het kost wel een hoop tijd. Ik begrijp het wel, als fokkers om die reden meer rammen en minder ooien meenemen. Maar het zou jammer zijn als het een trend wordt, want je wilt toch dat er op het Texels Schapenstamboek in Noord- (Foto Joop Rommets) zo'n dag een zo breed mogelijk aanbod is.' Wat dat betreft, heeft hij niets te vrezen van Gerco Eel man, samen met Jaap Eelman ver antwoordelijk voor de inzending van 38 dieren. Vader en zoon uit het Lageveld hebben bewust flink wat ooien meegenomen. 'We wil len op alle vlakken reclame maken.' Overigens stimuleert de organisa tie de fokkers mee te doen door hen geen inleggeld meer te vragen. Om de kosten van het organise rende Texelse Schapenstamboek in Noord-Holland te dekken, zijn sponsors gezocht en gevonden. 'Daarmee is een belangrijke drem pel weggenomen', vermoedt Vee ger. Landelijk stellen de fokveedagen steeds minder voor. Een belangrij ke bedreiging vormen de aange haalde regels. Zo mogen dieren die naar het buitenland worden ver kocht voor ze op transport gaan 60 dagen lang niet van het bedrijf zijn geweest. Veeger: 'Die regel bestond

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 6