Johan Remkes steunt .7 1 TEXELSE 5 COURANT ontwikkeling havens Tesseischadepark Doelpuntrijke remise G-team Jeugdteam golfclub kampioen AMC Bigband in De Kiekendief Protestactie voor landschapsbeheer Overwinning voor Mareis senioren Lamsoorkaas in finale 'Smaak' Doopsgezinden naar ringdienst Raadstoren Abe Keijser wint maandbeker golf Wat ik zeggen wou vreesvak iMiiii kV' Wat ik zeggen wou DINSDAG 5 OKTOBER 2010 Commissaris van de Koningin Johan Remkes heeft vrijdag zijn handtekening gezet onder een intentieovereenkomst voor de ontwikkeling van de haven in Den Helder. De verklaring werd ook getekend door vijf gemeenten uit de Noordkop, waaronder Texel. Bestuurders van Wieringen, Zijpe, Texel, Anna Paulowna en Den Hel der lieten zich bij de ondertekening in de Marineclub in Den Helder tevreden uit over deze stap waarin de partijen uitspreken gezamenlijk op te trekken. Ze zijn allemaal betrokken bij het onderzoek naar de mogelijkheden van de ontwikkeling van de haven en de lobby naar Den Haag om de mogelijkheden voor de regio over het voetlicht te brengen. De ontwikkeling draagt volgens de betrokkenen bij aan duurzame eco nomische ontwikkeling van de regio. Volgens wethouder Visser van Den Helder geeft het de mogelijkheid om de ambities van het Rijk en de Europese Unie op het gebied van olie- en gaswinning en het opwek ken van duurzame energie te ver wezenlijken. De Texelse betrokken heid omvat de verplaatsing van de veerhaven in noordoostelijke rich ting en de ontwikkeling van de NlOZ-haven ter facilitering van duurzame projecten in de Noord zee. De gemeente Texel is de trek ker van dit project, waarvan de doelstelling is dit vóór 2013 te reali seren. De verplaatsing van de veer haven biedt grote voordelen voor de infrastructuur in Den Helder, ver hoogt de doorstroming van het ver keer vanaf de boot en verbetert de ontsluiting van het eiland. De hand tekening van Remkes is volgens Visser ook van grote waarde omdat de provincie een rol van co-finan- cier is toegedicht. 'De handtekening van de provincie is een belangrijke stap naar het Rijk.' Remkes: 'We hebben elkaar hard nodig.' Uit een marktanalyse door bureau Buck Consultants International blijkt dat Den Helder als offshorehaven zich zou moeten toeleggen op het verlengen van de levensduur van platforms in de Noordzee, winning van ondiepe gasvelden, ontmante ling van uitgeproduceerde plat forms, biomassa en windenergie. Het zijn trends die door Europa, het Rijk, de provincie, regiogemeenten en het bedrijfsleven als een belang rijke toekomstige markt worden gezien. Uit het onderzoek blijkt ook dat de offshore de haven van Den Helder ziet als een potentiële speler in deze markt. Theater De Kiekendief op vakantie park De Krim vormt zaterdag 13 november het podium voor de AMC Bigband, bestaand uit twintig personeelsleden van het Acade misch Medisch Centrum in Amster dam. Zij hebben een uitgebreid repertoire van jazz, latin en ever greens. De groep staat onder lei ding van de bekende trompettist Diederik Ruijsch. Shireen Pietjou zorgt voor een vocale bijdrage. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Landschap Noord-Holland houdt maandagmorgen 11 oktober een protestactie voor het provincie huis in Haarlem. Doel is het terugdringen van de bezuinigin gen op natuurbeheer. De provincie wil volgend jaar de vergoeding voor het beheer op 85 natuurgebieden met 40 procent korten. Landschap Noord-Holland is al maanden met de provincie in gesprek om tot een acceptabele oplossing voor het financierings vraagstuk te komen. Maar hoewel lang niet alle Statenleden het eens zijn met de hoogte van de bezuini gingen of de wijze waarop die nu tot stand is gekomen, toont GS nog geen bereidheid de beslissing te herzien. Daarom houdt Landschap Noord-Holland Meen protestbijeen komst tijdens de vergadering van de commissie Water, Agrarische Zaken, Milieu, Economie en Natuur. De bijeenkomst duurt van 8.30 tot 10.00 uur. Meet informatie is te vin den op www.landschapnoordhol- land.nl/natuurdedupe.php. De G-voetballers van Texel'94 hebben in een doelpuntrijke wedstrijd een gelijkspel geboekt tegen Zouaven. In Grootebroek werd het 3-3. Het was lang geleden dat het G- team tegen Zouaven voetbalde. De laatste keer speelde het nog onder de vlag van SV De Koog. Niet meer dan één speler van de tegenstan der was destijds ook al van de partij. Texel'94 moest in de wed strijd tegen de hoog geklasseerde tegenstander nogal wat vaste krachten missen. Keeper Peter Breuer, Robin Beekman, Jan Frans Haveman, Simon Kramer en Ricar- do Blom waren er om uiteenlo pende redenen niet bij. Op doel stond dit keer Mark Stolwijk. De Texelaars hadden het moeilijk en stonden al snel onder druk. Maar met kunst- en vliegwerk en prima werk van Stolwijk lukte het hen aanvankelijk het doel schoon te houden. Texel'94 kwam zelfs op voorsprong toen Kevin Weldam de bal na een fraaie solo langs de keeper schoot. Maar lang konden de gasten niet van hun voorsprong genieten, want een moment van onachtzaamheid bij verdediger Jos Bakker betekende 1-1. Uit een voorzet van Mitchell Kampstar had Paul Bakker zijn ploeg weer op voorsprong kunnen zetten, maar de treffer viel aan de andere kant. Keeper Stolwijk kreeg de bal niet goed weg, waarna de spits raak schoot. Vlak na rust scoorde Zouaven dankzij een schitterende actie van een jonge aanvaller 3-1. Dat leek de voorbode van een zware twee de helft, maar Twan Weijers bracht zijn ploeg terug in de wedstrijd. Na een overtreding op Jeffrey Sten- dert schoot hij de bal uit een vrije trap vanaf vijftien meter hard in de linkerkruising. Even daarna werd het door een curieuze treffer zelfs 3-3. Stendert waagde vanaf de zij lijn een schot, raakte de schouder van teamgenoot Weldam, waarna de bal in het doel vloog. Stendert scoorde vlak voor het einde nogmaals, maar deed dit rechtstreeks uit een intrap (G-voet- ballers mogen bij een uitbal kiezen of ze de bal gooiend of schietend in het spel brengen). De scheids rechter bleek niet goed op de hoogte van de regels en keurde de treffer aanvankelijk goed, maar zag hier na advies van beide coaches toch vanaf. In de slotminuut leek Kees van der Vis zijn ploeg alsnog de overwinning te bezorgen, maar zijn schot ging net naast. Zaterdag speelt Texel'94 thuis tegen WSV'30 uit Wormer. De wed strijd begint om 11.30 uur. Het jeugdteam van golfclub De Texelse is zondag kampioen geworden en speelt zondag 17 oktober in Amsterdam een wed strijd om promotie naar de derde klasse. Dit seizoen speelde het team tegen vier andere uit Noord- Holland. Volgens traditie werden de kersverse kampioenen, Kevin van Zuilekom, Mike van der Haas, Laurens Groothuis, Annabel Groot huis en captain Thomas Wasse naar ter plaatse door jeugdleden van andere teams in de sloot gegooid. De Texelse jeugdgolfers spelen onder leiding van beroeps speler Jan van Wijk. Dag Frans, Koos, Frits en andere spreekbuizen van 'het gemeentehuis moet blijven'. Dat grote gat waar jul lie zo bang voor zijn, kan prachtig worden ingericht met bomen, hees ters en ander gewas dat in grote potten en bakken staat. Zaai een paar grasvelden in waar men kan rondlummelen. Er zijn zoveel moge lijkheden om het terrein met echt groen tot een park te maken. Kwe kers genoeg die zo hun voorraad willen showen. Vergeet niet er ban ken en speeltoestellen neer te zetten en voor goede verlichting te zorgen. Als de koepel van de raadszaal in zijn geheel naar beneden wordt gehaald, kan die in het tijdelijke park een centrale plaats krijgen en dienen als theeschenkerij of wat anders. Dan wordt het gevreesde gat een groen gat waar het goed toeven is. Toch jammer Frans, dat je niet meer bij de gemeentelijke voorlichting werkt, want dan had je de wenselijk heid van het slopen van het raadhuis kunnen uitdragen naar pers en publiek. Zeg Koos, waar was jij toen de discussie over het inrichten van de Groeneplaats plaatsvond? En Frits, voor jouw Karseboom zie ik ook een oplossing. Sloop dat verloe derde gebouw en stel de ruimte beschikbaar aan bijvoorbeeld De Lindeboom die er zijn terras mee kan vergroten en leuk inrichten. Dan zou ik wel graag willen dat het hele centrum van Den Burg vrij is van fietsers en gemotoriseerd verkeer op twee of meer wielen. Zie je het al voor je, een gezellig centrum voor mensen van alle leeftijden, zoals shoppende toeristen, ouders met hun kroost indien nodig in wandel- of kinderwagens? Waar gebruikers van rollators niet opzij hoeven te springen en waar scootmobielers met gepaste snelheid van het dorps centrum kunnen genieten? Omdat Tesselschade een tijdgenote was van de man die zijn naam heeft gegeven aan het wereldbekende Vondelpark, noemen we dit park het Tesselschadepark. Maria de Graaf, De Koog. De senioren van basketbalver eniging De Mareis hebben zon dag in Amsterdam een flitsende overwinning behaald op De Schrobbelaars. De wedstrijd eindigde in 78-17. De Mareis drukte al direct een stempel op de wedstrijd doordat Jorik Heijenk en Manuel Dros de centers goed aanspeelden en Pie- ter Dogger en Nico Kikkert het net goed konden vinden. Dit resulteer de in een voorsprong van 23-5 in het eerste kwart. In het tweede kwart werden de punten gemaakt door Manuel Dros en Merijn Vel- kamp, die door hun snelheid niet te stoppen waren, terwijl Erik Heijenk en Ruud Verstraten het verdedi gend erg goed deden. Iedere aan val van De Schrobbelaars werd gekraakt en het derde kwart ein digde in een voorsprong van 14-2 voor De Mareis. Het laatste kwart was een kwestie van uitspelen en Wesley Bosma en Pieter Dogger konden elkaar goed vinden. Punten: Nico Kikkert (29), Pieter Dogger (27), Manuel Dros (8), Merijn Velkamp (6), Wesley Bosma (4), Eric Heijenk (2), Jorik Heijenk (2). Anton Witte van kaasboerderij Wezenspyk mag op 20 november zijn lamsoorkaas presenteren op de finale van Smaak van Neder land. De lamsoorkaas, 'Orekees', die vorig jaar al de eerste prijs won op de Noordhollandse kaaskeuring, schitterde donderdag in kasteel Woerden op de regionale voorronde van de Smaak van Nederland. Daar werden de ingezonden producten beoordeeld door een jury bestaan de uit Ine Stultjens, Samuel Levie en Dick Veerman. Naast een smaak test kregen alle producenten drie minuten tijd om hun product te pre senteren. De jury lette niet alleen op smaak, maar ook aantrekkelijkheid voor oog en neus, authenticiteit, originaliteit en commerciële moge lijkheden. De finale van Smaak van Nederland wordt op 20 november gehouden in Den Bosch. Burgemeester Francine Giskes bij de ondertekening van de intentie verklaring door bestuurders van vijf regiogemeenten en commissaris van de Koningin Johan Remkes. (Foto Gerard Timmerman) Het 'huisje van bezinning' in De Dennen is dit weekend met extra riet op het dak klaargemaakt voor de winter. Het huisje staat op een afge legen, min of meer verborgen plek en biedt de toevallige passant de mogelijkheid tot rust te komen. (Foto Olivier Schilling) Naar aanleiding van dit toch wel wat bijzondere verkeersbord, schrijft ons Daphna Lavy uit Den Burg: 'Hou je wel van wat spanning? Kom dan naar de Slingerweg in Den Burg. Daar is namelijk naast het nieuwe gemeentehuis een vreesvak ingericht. Stap in het vak en je grootste angsten worden waarheid. Bij mij werkte het bijvoorbeeld heel goed: mijn angst dat spelling steeds meer wordt gezien als een nutteloze hobby van een paar taaipuriteinen speelde meteen op.' Tussen de vijf- en de zeshonderd mensen bezochten zaterdagavond het tweede FQ Dance Event in Question Plaza in Den Burg. Het dancefeest, georganiseerd door Remko van de Belt, Ingmar Zutphen, Duncan Whyte, Florian Julius en Lennart Witte, verliep goed en gezel lig. DJ's verzorgden de muziek en Stiehl zorgde voor een lichtshow. Er was een verlengd podium aangelegd, zodat overal ruimte was om te dansen. (Foto Jeroen van Hattum) Kaas van Wezenspyk zit in de finale van de Smaak van Nederland. Ruim vijftig doopsgezinden gaan zondag 10 oktober naar de ringdienst in Alkmaar. Er is dan geen dienst in de Vermaning aan de Kogerstraat. Eens in de twee jaar wordt er in één van de tien doopsgezinde gemeenten van de ring Noord-Hol land Noord een speciale dienst gehouden voor leden en belang stellenden van de andere gemeen ten. Mensen die met de bus willen meerijden, kunnen uiterlijk om 7.30 uur opstappen op de hoek van de Kogerstraat en De Zes. Voor alle duidelijkheid. In een vori ge ingezonden brief werd beweerd dat ik voor behoud van het gehele oude raadhuis zou pleiten. Niets is minder waar. Wel heb ik al bij brief van 1 juli 2003 aan b en w bepleit om het gedeelte met de raadszaal (de 'raadstoren') met trappenhuis te behouden, samen met het recht hoekig bakstenen gedeelte aan de Parkzijde (het 'bastion') - terug te brengen tot de eerste verdieping met dakterras -, en de gehele atoombomvrije schuilkelder, als monumenten uit de Wederopbouw periode en de Koude Oorlog. De heer drs. Erik Locht schreef in een vorige Texelse Courant een uitge breid artikel over die atoombom- vrije schuilkelder en heeft het monumentale karakter ervan voor treffelijk aangetoond. Bij mijn laatste acties heb ik met herkenbaar accent op de 'raadsto ren', tevens gepleit voor het behoud van het door de bevolking aange boden tapijt in de raadszaal en de verlichtingsornamenten, in het bij zonder die in het trappenhuis. Als het goed is, komt mijn (destijds overigens niet beantwoorde) brief van 1 juli 2003 aan b en w aan de orde in de komende gemeente raad. De raadsleden en fractie voorzitters zijn al individueel geïn formeerd. Die brief bevat nog steeds actuele voorstellen, niet alleen voor het oude raadhuis, maar ook voor de gehele kern, inclusief Wezentuin. Tenslotte, is er uit de recente geschiedenis een frappanter histo risch en architectonisch monument op Texel denkbaar dan een monu mentaal bouwwerk, de 'raadsto ren', uit het einde van de Wederop bouwperiode boven op een atoombomvrije schuilkelder uit de Koude Oorlog, ontworpen door een voorman van het kunstenaars verzet in de Tweede Wereldoor log? Ik doe er verder het zwijgen toe. Mijn taak zit erop. Behalve als mij een serieuze nadere toelichting wordt gevraagd. Het woord (en vooral daden) is nu aan anderen, zonder superieure wegwerpgeba ren, maar voorzien van een gede gen cultureel-historisch verant woordelijkheidsbesef. Voor wie mij telefonisch, op grond van een grotesk zelf aangemeten autoriteit, ter verantwoording menen te kunnen roepen, zeg ik, voicemail wordt niet beluisterd. Koos van der Burgh, Den Hoorn. Abe Keijser heeft zaterdag de maandbeker van de golfclub gewonnen. Ivor van Onzen won in de tweede categorie. Terwijl veel banen in Noord-Hol land in verband met de overvloe dige regenval gesloten waren, kon op de duinbaan bij De Cocksdorp worden doorgespeeld. Dat de baan er goed bijligt, bleek ook uit de behaalde scores. Keijser werd eer ste met 67 slagen netto, gevolgd door Rein Zandee en Mike van der Haas, die beiden 73 slagen nodig hadden. Van Onzen eindigde voor Hélène van Wijhe en Piet Bolier. De derde categorie was een prooi voor nieuwkomer Leo Saai, die Paul van Spiegel en Tonny van Koppen voor bleef. De longest drives werden geslagen door Marijke de Beer en Mike van der Haas, de neary's voor De Beer en Leo Saai.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5