'Zeshonderd kruiwagens voor mobiel m Calluna vaker open, maar stopt trimmen op zaterdag TEXELSE 9 COURANT SVO wacht nog op eerste zege Vlaardingen Zaalvoetballers verliezen Achter de schermen 24 uur „er P7d<k per wee www.texelsecourant.nl DINSDAG 5 OKTOBER 2010 In het park, in en op het raad huis, online of op de ijsbaan. Aan locaties voor een 'mobiel maïs doolhof' geen gebrek zondag bij de voorinschrijving van de der tigste Wampex in het park achter het oude gemeentehuis. Een mooi, duurzaam doolhof met plastic maïs op het dak van het oude raadhuis. Dat ziet de groep van Audrey Kouwenhoven wel zit ten. En dan vergelijkbaar met de in- en uit de grond klappende tul penbollen van de Vliegende Fakir in de Efteling. Als het mooi weer is, mag het maïs wuiven op het dak en bij slecht weer blijft het binnen. De rest van het gebouw kan wel parkeerplaats worden. 'Dan blijft het raadhuis ook behouden.' De opdracht van KWAPSMA, orga nisator van de Wampex, om een 'mobiel maïsdoolhof' te bedenken zorgde voor de nodige creativiteit en even bijzondere presentaties. De groep van Ricardo de Graaf zag het echte Doolhof als dé geschikte plek, al zou Swier Oosterhuis (één van de organisatoren van de Wam pex en wonend nabij het Doolhof) dan niet dwars moeten liggen. Een naam voor het loket hadden ze al: de Swierezwaai. Bezoekers kon den parkeren bij het nabijgelegen 'Pan-o-rama.' René Jager bekeek het van een heel andere kant en opperde het maïsdoolhof op inter net te zetten. Online zouden er geen trekkers nodig zijn en de gemeente zou er ook niet bij kun nen. Dat het afgelopen jaar een paar illegale maïsdoolhoven de kop op staken, was de deelnemers niet ontgaan. Eén groep opperde uit te wijken naar Landgoed Beerestein. Frits Langeveld was in hun ogen geknipt als parkeerbeheerder en van het begrip 'vergunning' was hij ook nog nooit onder de indruk geweest. Mick van der Steeg en teamgenoten opperden tussen het nieuwe gemeentehuis en de OSG een doolhof aan te leggen. Dan zou het zicht op het nieuwe raad huis beperkt worden en als leerling zou je het wel uit je hoofd laten om vroeger naar huis te gaan. 'Zoals tijdens een voetbalwedstrijd tus sen Nederland en Denemarken.' De creativiteit zat ook in de bouw werken die de deelnemers binnen twee uur in elkaar zetten. Wagens vol maïs, maquettes en hekwerken met maïs eraan trokken voorbij. De broers Wally, Toon en Cees van Beek hadden het woord 'mobiel' letterlijk genomen. Zij arriveerden met een kruiwagen vol wuivende maïs en zeiden met zeshonderd van dergelijke kruiwagens een prachtig mobiel doolhof te kunnen maken. Opmerkelijk was ook Cor Zijm, hij deed solo een presentatie en verkondigde nog op zoek te zijn naar teamgenoten. Het creatiefste plan kwam bij het team van Jabik Kooistra, Jan-Wil lem Vlaming, Martine Dogger en Ellen Douma ('Wijzen uit 't Oosten) vandaan. Op het dak van het PHH- gebouw moest maar een maïs doolhof komen. Er waren al eens plannen geweest voor een groene dakbedekking (sedum), maar dat was natuurlijk veel te laag voor een doolhof. Op het gedeelte van de brandweer moest maïs komen waar popcorn van gemaakt kan worden. Juryleden Arie Lap, Arnold Langeveld en Erwin van der Linde beloonden dat plan met de hoog ste waardering. Tweede werd Qua- tro Fantastico. De 'Wijzen uit 't Oosten' kwamen ook sterk uit de bus bij het beden ken van namen voor de gloppen die naar het park leiden. Zij bedach ten de 'makelaarsglop' en '.txl- glop' die na de sloop van het raadhuis samen de 'megaglop' zouden worden. Een derde toe gang werd het 'park-eer-glop' en de vierde met een kwinkslag het 'Geurtz-Wilders-glop' in verband met bijzondere obsessie voor kleurtjes (de paaltjes van Pieternel in de Warmoesstraat). De toegang nabij de Hollebol kreeg van andere groepen onder meer de naam 'Heinoglop' en 'Altijd-nat- glop' als verwijzing naar mannen die na het verlaten van de kroeg hun behoefte moeten doen. Ook een opvallende naam: de 'snack- crack-glop', als een soort van eer betoon aan enkele vaste gebrui kers van het park. Met de belangstelling van jongere genera ties voor de Wampex zit het overi gens goed. Ongeveer de helft van de presentaties werd gedaan door Texelaars van in de twintig. Wat zullen ze staan te kijken bij de VVV. Daar wordt de nodige energie besteed aan het op de kaart zetten van Texel, maar Vlaardingen deed het de afgelo pen week even gratis en voor niks. Een paar partijen in die Zuidhollandse gemeente hebben moeite met een reisje van de gemeenteraad naar Texel, roeren de trom en hup het 'snoepreisje' is landelijk nieuws en ook Texel staat in de spotlights. Het probleem van dergelijke uit stapjes is dat ze vaak zijn bedoeld om te werken aan de persoonlijke verhoudingen tussen politici, maar die raken vaak als eersten verstoord zodra het woord 'snoepreis' valt en de discussies over de kosten losbarsten. Doel mislukt, terwijl elke bestuurder weet dat goede onderlinge ver houdingen zich terugverdienen, als politieke kwesties echt lastig worden en tot verdeeldheid lei den. Bestuurders komen er meestal wel uit, zolang de per soonlijke verhoudingen goed zijn. Nou, het smeden van dergelijke verhoudingen kan op Texel inder daad voor beduidend minder dan de €32.000,- die Vlaardingen heeft becijferd. En ook zonder maar in de buurt te komen van discussies over snoepreisjes. Om wat voorzetten te geven (Vlaar dingen, lees even mee): agrari sche natuurvereniging De Lieuw kan altijd hulp gebruiken bij het zetten van tuunwallen. Gratis en voor niks een mooie Texelse acti viteit waarbij je een paar uur lang samen de handen uit de mouwen steekt. Of samen een stuk Texels strand schoonmaken: ook een activiteit waar je je als politicus maatschappelijk echt geen buil aan zult vallen, die geen cent hoeft te kosten en waarbij je eveneens met elkaar iets tot stand te brengt. Een foto voor de plaat selijke krant en je wordt als raads lid als held bejegend. Aan het eind van zo'n inspan nende dag ga je naar een Texels groepsverblijf waar zelf het eten moet worden klaargemaakt. De oppositiepartijen halen het eten (want zij letten immers het meest kritisch op de centen) en de coa litiepartijen bereiden de maaltijd of je husselt iedereen door elkaar. Is wellicht nog beter. De winst pak je twee jaar later als de poli tieke discussies verhit raken. Je denkt even terug aan dat week endje Texel en de eerste kou is uit de lucht. Hoe kun je nou ruzie hebben met iemand met wie je samen in dat knusse Texelse groepsverblijf de aardappels schilde of een tuunwal bouwde? 's Avonds met z'n allen rond het kampvuur met een fles Jutter erbij, 's ochtends een strandwan deling langs de beukende golven en warme chocolademelk in een gezellige strandtent, eventueel aangevuld met een workshop. Dat moeten toch enige Texelse ingrediënten zijn voor een funda ment onder de persoonlijke ver houdingen. En dan mogen de omstandigheden soms bar zijn. Samen iets doorstaan is ook vaak goed voor de cohesie. Wat zal het kosten: een paar duizend euro hooguit. En de beleving moet vele malen sterker zijn dan een avond je aan de bar van een luxe hotel hangen. Eigenlijk bedenk ik hier helemaal niks nieuws, maar dat is gekra keel over 'snoepreisjes' van poli tici óók niet. Dat is van alle jaren. Maar toch, ergens een klein beet je anders tegenaan kijken en opeens kom je een stuk verder. Welk bestuursorgaan volgt om op Texel voor niet al te veel geld en gevrijwaard van discussies een fundament voor zichzelf te leg gen? Jeroen van Hattum Trimzwemmers die zaterdag morgen hun baantjes trekken in zwemparadijs Calluna rea geren verontwaardigd op het besluit van de leiding van het bad om deze trimochtend af te schaffen. Deze beslissing, in combinatie met een verruiming van de openingstijden, is geno men om het bad vanaf 10.00 uur open te stellen voor gasten van Kustpark Texel. Het trimzwemmen op zaterdag morgen van 10.00 tot 12.00 uur is een lange traditie waar veel Texelaars gebruik van maken. Het bad is dan gesloten voor overige gebruikers, wat betekent dat bezoekers van het park vanaf 12.00 uur het bad in mogen. Vol gens parkmanager Dolinda Snel lenberg zijn hierover veel klach ten binnengekomen. 'Wel begrijpelijk. Gasten kunnen vrij dag vanaf 15.00 uur in hun huis je. Maar om 18.00 uur gaat het bad alweer dicht. Zaterdag kun nen ze er alleen 's middags in en maandag was het bad helemaal dicht. Ik heb hier sinds kort de leiding en daarover heb ik me echt verbaasd. Voortaan is Cal luna elke dag van 10.00 tot 20.00 uur geopend. Dat is dus een ver ruiming. De trimmers zijn zater dag evengoed welkom, maar ze zijn er dan niet meer als enige. Overigens verwacht ik niet dat het bad om 10.00 uur al vol ligt met gasten van het park. Ik snap de klachten van de trimzwem mers wel, maar we bieden ze wel een uitwijkmogelijkheid, namelijk op dinsdag- en woensdagmor gen van 8.30 tot 10.00 uur en op maandag- en donderdagavond van 20.30 tot 21.30 uur.' Lillian Koorn, die wekelijks op zaterdag zwemt, voelt zich over vallen door het besluit. 'Er bestaat veel belangstelling voor. Gevolg is dat het op de avonden door de week nóg drukker wordt. Maar niet iedereen heeft dan nog de fut. Daarom was dat uurtje op zaterdag zo lekker. Bij de overname van de gemeen te is bedongen dat het bad voor Texelaars beschikbaar bleef. Maar kennelijk is dat alweer ver geten.' Ze is een handtekenin genactie gestart om het trim zwemmen op zaterdag te behouden. De handtekeningen kunnen worden afgeleverd in Galerie 56 in de Weverstraat in Den Burg. Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant JERLANDS- Start bij de "s", volg de Wally, Toon en Cees van Beek tonen hun interpretatie van een mobiel maïsdoolhof: een kruiwagen met maïs. De broers zeiden nog zeshon derd kruiwagens te hebben en dat was wel voldoende om een doolhof te bouwen. (Foto's Jeroen van Hattum) Kinderen van groep 8 van de Thijsseschool in Den Burg waren vrijdag middag bezig met de laatste stukken tuinwal die afgelopen week langs het schoolplein zijn gezet. Dat deden ze samen met agrarische natuurvereniging De Lieuw en Henk 'de Baron' Witte. De tuinwallen zijn onderdeel van een plan om de natuur nadrukkelijker bij de school te betrekken. (Foto Jeroen van Hattum) Archiefkasten, bureaus, stoelen en andere goederen uit het oude raadhuis aan de Groeneplaats verwisselden zaterdag van eigenaar. Een paar honderd Texelaars bezochten daar de verkoop van goede ren die de gemeente niet heeft meegenomen naar het nieuwe onder komen aan de Emmalaan. (Foto Jeroen van Hattum) Pieter en Bram de Ridder presenteren tijdens de voorinschrijving van de Wampex in het park achter het oude raadhuis een mobiel maïs doolhof. Juryleden Arie Lap, Arnold Langeveld en Erwin van der Linde beoordelen de presentatie. Marianne Witte signeerde vrijdag in Het Open Boek in Den Burg haar vijfde kinderboek over Fee Fleur. Het boek bevat drie nieuwe verhalen en 'toverknutsels' die kinderen zelf kunnen maken. (Foto Jeroen van Hattum) Het zaalvoetbalteam van Texel'94, dat in de tweede klasse speelt, heeft vrijdag de eerste nederlaag van de competitie geleden. In Heerhugowaard bleek FC Mariene 3 na 1-1 bij rust uiteindelijk met 5-2 te sterk. Texel'94 was na de grote zege van vorige week, vol vertrouwen en met een volledige selectie afgereisd en in de beginfase ging de wedstrijd aardig gelijk op met een paar kleine kansen aan beide zijden. De thuis ploeg was als eerste doeltreffend, toen een vrije trap werd breedge- legd en hard in de bovenhoek ver dween. Maar nog voor rust kwam Texel'94 terug in de wedstrijd. Na een fout van Mariene op het mid denveld nam Pim de Lugt de bal over en bood Joey van der Vis een niet te missen kans. Na rust drong FC Mariene Texel'94 in de verdedi ging. Het team werd gevaarlijk met een aantal afstandsschoten, maar paal en lat stonden succes meer malen in de weg en het was Texel'94 dat ongeveer tien minuten voor tijd een voorsprong nam. Matthijs de Lugt ontfutselde de bal aan een verdediger en rondde doeltreffend af. Hierna draaide Mariene de duim schroeven nog maar eens flink aan, wat al snel de gelijkmaker oplever de. Niet veel later werd dit over wicht met een voorsprong beloond. Hierna was Texel'94 een beetje de weg kwijt en counterde Mariene naar 5-2. Vrijdag 8 oktober hoopt Texel'94 de punten op het eiland te kunnen houden. Tegenstander is dan Salao'85 1 uit Schagen. De aftrap in sporthal Ons Genoegen is om 19.25 uur. SVO wacht ook na vijf wedstrijden nog op de eerste overwinning. Zaterdag werd op eigen veld met 2-4 verloren van het ook niet al te hoog geplaatste Wherevogels. De Oosterenders beleefden een val se start, want al na vijf minuten kwa men ze op achterstand. Een niet al te gevaarlijk schot kon nog door keeper Pieter Duinker worden gekeerd, maar hij liet de bal uit zijn handen vallen, waarna de spits van Wherevogels geen enkele moeite had te scoren. SVO zat niet bij de pakken neer en liet bij vlagen ook wel acceptabel spel zien, maar miste steeds de zuiverheid om het Where vogels echt moeilijk te maken. Toch werd het na twintig minuten 1-1. De manier waarop dat gebeurde was fraai. Aan de linkerkant werd de diepgaande Dennis Daalder op maat aangespeeld, hij tikte de bal terug op de meegekomen Chris Ellen, die direct voorzette op Ed de Vries. De lange spits faalde niet en schoot de bal over de keeper heen in het doel. Wherevogels reageerde geschrok ken en SVO kreeg de kans om door te zetten, maar het spel was zo slor dig, dat de spitsen maar zelden in stelling konden worden gebracht. De enige kans was voor Ruud Hof. Hij schoot de bal met het linkerbeen recht op de keeper af. Wherevogels liet ook niet veel goeds zien, maar scoorde vijf minuten voor rust wél, toen een schot van richting werd veranderd, waardoor keeper Duinker kansloos was, en de bal in de linker bovenhoek belandde. Met twee verse krachten in de ploeg speelde Oosterend na rust een stuk beter. De gasten werden teruggedrongen en het wachten was op de gelijkmaker. Hof kreeg een prima kans, toen hij na een voorzet van de goed spelen de Gor Hakobjan vrij kon inkoppen. Hij raakte de bal echter niet goed, waardoor deze naast ging. Niet veel later schoot De Vries van vijf meter snoeihard op doel. De bal stuitte via de onderkant van de lat het veld weer in en was daarna een prooi voor de keeper. Uit een spaarzame tegenaanval wist Wherevogels wél het doel te vinden (1-3) en daarmee leek de wedstrijd gespeeld. Maar SVO vocht zich terug en kwam dankzij een door Dennis Daalder benutte strafschop een kwartier voor einde op 2-3, waarna alles weer mogelijk was. De Oosterenders speelden in de slotfase vol op de aanval, maar bleven slordig spelen, waardoor menig aanval strandde met balverlies. Een paar minuten voor het einde werd het 2-4 voor Wherevogels en was de strijd gestre den. Zaterdag speelt SVO in Edam tegen koploper EVC.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9