Cjroen 2,'wartsjexels in het harL, Afvalcontainers gaan ondergronds 'Vakantie waarover wordt nagepraat' Bluesliefhebbers overspoelen Den Burg 9 azQalM Toeristenbelasting ongemoeid laten' Lichaam geïdentificeerd www.texelseautopagina.nl TEXELSE^COURANT Super deBoer De zaterdag gehouden open dag van het NIOZ, IMARES en SOVON (Vogelonderzoek Nederland) was niet alleen bij vol wassenen in trek. Om jonge bezoekers enthousiast te maken voor wetenschappelijk onderzoek had de organisa tie er alles aan gedaan het ook jonge bezoekers naar de zin te maken. Zo was een prijsvraag voor hen uitgeschreven, waarvan de antwoorden tijdens een wandeling door het gebouw konden worden achterhaald. Ze konden vogels tel len en op diverse plaatsen zelf met een microscoop aan de slag. Eén van de grootste attracties vormde een proefje waarbij kinderen het DNA van een aardbei isoleerden. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12514 DINSDAG 12 OKTOBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Jan Hoogerhei- de en Peter Brui- jooge eindigden op het bridge- kampioenschap als derde en waren de beste Texelaars. Ruim honderd zestig G-judo- ka's van 18 ver enigingen uit het land troffen elkaar zaterdag in sporthal Ons Genoegen. Het Masterplan Water leidde tot meer opslag van zoet water, een doelmatiger afstroom en hogere natuur waarden. De gemeente heeft plannen om tientallen ondergrondse afval containers in de dorpen te plaat sen. Dat blijkt uit het nieuwe Afvalstoffenplan 2010 - 2010 dat vanavond door de politieke par tijen wordt besproken. Texel kent al een paar ondergrond se containers in De Volmolen, maar dat aantal zou flink moeten toene men. Vooralsnog wordt gesproken over 78 stuks. Volgens het Afval stoffenplan moet dat het straat beeld ten goede komen, omdat alleen nog kleine inworpzuilen in het zicht blijven. De containers hoeven minder vaak te worden geleegd omdat ze een grotere opslagcapaciteit hebben. Bij met name seniorencomplexen moeten ondergrondse containers de veiligheid verbeteren. Voor ouderen is het vaak lastig afval te lozen in de huidige betonnen cocons waarin rolcontainers zijn geplaatst. De grotere opslag moet ertoe leiden dat minder los afval naast de containers wordt gezet, wat afname van zwerfvuil moet bewerkstelligen. Nadeel zijn de aanschafkosten (er hangt een kos tenplaatje aan van een half miljoen euro) en dat mensen wat verder van huis moeten lopen om het afval kwijt te raken. Op termijn wil de gemeente ook glasbakken en 250 minicontainers in beugels in de dorpen door ondergrondse containers vervan gen. Het gehele Afvalstoffenplan is meer dan zeventig pagina's dik en bevat tal van maatregelen om de afvalstromen op het eiland te struc turen. Afval wordt niet meer als eindproduct gezien, maar als grondstof voor energieopwekking. De afvalstoffenheffing en reini gingsrechten stijgen naar verwach ting niet meer dan trendmatig. De vereniging van Klein Logies- verstrekkers (KLV) is fel gekant tegen verhoging van de toeris tenbelasting. De verhuurders beroepen zich op afspraken om de heffing de eerstkomende jaren ongemoeid te laten. 'Dit om de jaarlijkse discussie te voorkomen en het laat informeren www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 Het lichaam dat begin september bij de dijk van Oudeschild aan spoelde, was van een 38-jarige bewoner van het eiland. Dat heeft het Korps Landelijke Politiedien sten vastgesteld op basis van onderzoek en contact met de fami lie. Zij herkenden de man, met wie ze sinds augustus geen contact meer hadden gehad, aan zijn kle dingstukken. De gebitsgegevens gaven ook duidelijkheid. De KLPD sluit een misdrijf uit. (Advertentie) Cjrocn 'Zwarts jixeh in hel harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Zo'n 50 vrou wen stapten tij dens Ladies Ride op de mountainbike voor een tocht van 50 kilometer over het eiland. (Foto Joop Rommets) MET MOBIELTJE ALS Kleine logiesverstrekkers en de VW willen gasten vanaf volgend jaar unieke Texelse ervaringen laten beleven. Ze hebben daar voor Zo Texels in het leven geroe pen, een beweging die de gast een verblijf moet bezorgen waar thuis nog lang over wordt nage praat. De plannen werden gisteravond ontvouwd tijdens een ledenverga dering van de vereniging van kleine logiesverstrekkers (KLV). Kern van het plan is volgens Jacco Dros van Het Hollands Hooggebergte, bege leider van Zo Texels, dat logiesver strekkers de tijd nemen om interes ses van hun gasten te horen. Op basis daarvan regelen ze bijzondere OPEN DAG NIOZ: BUIKSPREKENDE ZILVERMEEUW MAAGINHOUD. ontmoetingen met Texelaars om in te spelen op de interesses van hun gasten. 'Neem bijvoorbeeld een slager uit Hardinxveld-Giessendam die zich het schompes werkt en een paar dagen wil uitrusten', noemt Dros als voorbeeld. 'Stel dat zo'n man tij dens de kennismaking vertelt dat hij in zijn woonplaats lid is van een historische vereniging en geïnteres seerd is in de geschiedenis van kleine dorpjes. Als logiesverstrekker kun je zo'n man in contact brengen met een Texelaar die veel weet van de dorpen op het eiland en daar thuis voor de open haard graag over vertelt. Zo kun je die slager uit Hardinxveld-Giessendam iets laten beleven dat alleen op Texel mogelijk is en waarover hij thuis zal vertel len.' Zo Texels is voortgekomen uit de vraag wat werkelijk authentiek is aan Texel en vrijwel nergens anders bestaat. Het antwoord van de KLV en de VW op die vraag luidde: de Texelaar zelf. Dros: 'Daarmee kun je je echt onderscheiden ten opzichte van andere plaatsen waar bijvoor beeld rust, natuur of strand ook als uniek worden genoemd.' Doel van Zo Texels is dat kleine logiesver strekkers op termijn het aantal bezoekers zien toenemen. Het moet ook zijn weerslag krijgen in beoor delingen van hun accommodatie op internet. De plannen voor Zo Texels werden op initiatief van VW-directeur Wou ter de Waal bedacht door een groep Texelaars die door de KLV en de VW bij het project werden betrok ken. Dat waren Annette van Ruiten burg, Paul Buijsman, Cees de Waal, Simon Lap, Marga Harinck, Mare van logiesverstrekkers, die dan al weer druk zijn met de voorbereidin gen van het nieuwe seizoen. Er is nog geen jaar verstreken en nu al worden wij weer geconfronteerd met het voornemen om de toeris tenbelasting te verhogen.' KLV wil vasthouden aan de afspraken. 'Ook al zal dit een verminderde opbrengst betekenen voor het toeristisch investeringsfonds (StifTexel).' van Rijsselberghe, Johan van Vijfeij- ken en Joscha Schoots. Het toeris tisch investeringsfonds stelde €76.000,- beschikbaar om Zo Texels te ontwikkelen. Meer over het pro ject op pagina 5. Voor de 23ste keer werd Den Burg afgelopen weekend over spoeld door bezoekers van Texel Blues. Zij werden getrak teerd op een uitermate geslaagd festival. Wederom. 'Het klinkt bijna saai, maar er gebeurt eigenlijk nooit iets vervelends. De bands zijn goed en de bezoe kers zijn gezellig. Niet echt spannend voor de media dus', meent Jeroen Schoo, die het festijn samen met Geert Bos scha organiseerde. Vrijdag, op de eerste avond, was het direct al behoorlijk druk, al was dat niet overal het geval. Zo was de Twaalf Balcken al vanaf de eerste klanken van The Juke Joints en special guest Gene Taylor bom vol, maar was er in het nieuwe De Hollebol nog volop gelegenheid een plaatsje te zoeken voor Dicky Greenwood Band Wouter Kiers. Misschien moet het etablissement Gitarist Rob Oriemans speelde gespierde bluesrock in Question Plaza. nog wennen, al was het er zater dagmiddag bij het optreden van Ralph de Jong beuidend drukker. In De Steenenplaats was het op vrijdagavond zelfs uitgesproken rustig. 'Vreemd', vond een kenner, 'want die Arthur Ebeling is met afstand de beste gitarist die er op dit festival te bewonderen is.' Wel licht dat zijn pleidooi gehoor vond, want een dag later trok Ebeling beduidend meer belangstellen den, zoals het trouwens over de hele linie nog wat drukker in Den Burg was. Als vanouds heerste een gezellige drukte in Question Plaza, waar op vrijdag Rob Oriemans Half Past Midnight en op zaterdag The Blues, Rock 'n Soul Review de hoofdact vormden. Op beide dagen verzorgden de Texelaars van Skrep het voorprogramma. Andere bijdragen van het eiland kwamen van Sorgen Frei en @LAST, die de J'elleboog deden vollopen. Klapstuk vormde de Amerikaanse veteraan Michael Dotson, die op zondagavond in De Zwaan het festival afsloot. Hij leverde waar voor zijn geld, want tot genoegen van zijn vele toehoorders speelde hij - onderbroken door een korte pauze - van tien uur 's avonds tot ruim na één uur 's nachts.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1