Vrouwen crossen over Texel Zo Texels moet toerist uniek verblijf bieden 'Texel proeftuin nieuwe ontwikkelingen' 5 COURANT TEXELSE Waddengoud test Zo Texels üuü [Eli Oud-Texelaars genomineerd voor architectuurprijs 'Boomgaard zure appelen' SV De Koog De eerste Texelse Ladies Ride is een groot succes geworden. Zo'n 50 vrouwen pakten de mountainbike voor een gevari eerde tocht van zo'n 50 kilome ter over het eiland. Velen van hen stapten voor het eerst op en waren razend enthousiast. 'Ik had nooit verwacht dat ik het zo leuk zou vinden.' Met prachtig weer vertrokken de fietssters vanaf het startpunt voor het nieuwe gemeentehuis richting de onverharde paadjes op de Hoge Berg. In een lang lint werd koers gezet naar de oude vuilnisbelt nabij 't Horntje. De ervaren MTB'ers volgden daar een pittige lus, terwijl het parcours voor de aankomende talenten wat eenvoudiger was. Daarna kwam de groep weer bij elkaar. De eerste klimmetjes zorgden voor bedenkelijke gezichten en de eer ste afdalingen voor zorgelijke blik ken. Veel vrouwen overwonnen echter hun angst en na een eerste twijfelende afdaling verliep het ver volgtraject een stuk soepeler. 'Ik had nooit gedacht dat ik het zou durven. De eerste keer was eng, maar ik crosste net zomaar naar beneden. Zonder te remmen!' ver telde Ineke van Beek (54). Zij was een van de nieuwelingen die de Ladies Ride aangrepen om kennis te maken met de MTB- sport. De leeftijd van de groep varieerde van 16 tot 63 jaar. De organisatie was in handen van Wielersport Texel i.o., die meer Texelse vrouwen op de sportfiets wil krijgen. 'Onze insteek was een laagdrempelig evenement. Veel vrouwen schrijven zich niet zomaar in voor een toertocht. Die zijn bang dat daar hard wordt gereden en dat ze niet kunnen meekomen. Deze tocht was voor hen net het zetje dat ze nodig hadden. Hier gaat het vooral om plezier in de sport', aldus Henri van Maldegem, die de groep samen met John en Simone Betsema, John Daalder en Kees Vermuë begeleidde. Dat vrouwen inderdaad meerdere dingen tegelijk kunnen, bleek uit het feit dat tijdens het fietsen geanimeerde gesprekken werden gevoerd en dat er ondanks de fysieke inspanningen nauwelijks stiltes vielen. Na een tussenstop in Den Hoorn fietste de groep via het bos en camping Kogerstrand over het onverharde pad in de Slufter en volgde een tweede pauze. Het der de traject liep door de landerijen via De Waal terug naar Den Burg. Na een 'ererondje' door het cen trum bereikte de hele groep, op een enkeling na die voortijdig afhaakte, de finish aan de Haffel- derweg. De reacties waren zo enthousiast dat de organisatie ter plekke besloot om een vervolg te geven aan de Ladies Ride. De komende weken wordt iedere zondagmor gen onder begeleiding gefietst vanaf het nieuwe gemeentehuis (start 9.00 uur). Nieuwelingen kun nen aanpikken en krijgen tips en aanwijzingen. 'We pakken dit in elk geval de komende weken op en misschien ontstaan er wel nieuwe groepjes uit met vrouwen die samen willen fietsen', aldus Van Maldegem. Deelname is gratis. Voor vrouwen die zelf geen mountainbike heb ben, kan een huurfiets worden geregeld. Meer informatie: info@betsfietsen.nl. Louise van der Sluis 'De schaal van Texel maakt dat het groot genoeg is om het effect van een nieuwe aanpak te testen en om voldoende mensen, kennis en ondernemerskracht te hebben om zaken voor elkaar te krijgen', zei wethouder Edo Kooiman vrijdag bij de symbolische afsluiting van Mas- terplan Water voor Texel. Kooiman: 'Aan de andere kant is het eiland klein genoeg om precies te weten wie je moet hebben, om snel afspraken te maken en zaken te kunnen realiseren. Als eiland is Texel een afgesloten geheel. Goed zichtbaar een bestuurlijke eenheid. Maar ook een eigen cultuur. Van oudsher zijn Texelaars gewend om hun problemen zelf op te lossen. Inventiviteit, roeien met de riemen die je hebt, maar ook het uitvinden van heel handige riemen. Dat hoort bij Texel. Maar Texel is ook weer zó dicht bij de overkant, dat makkelijk kennis kan worden binnen gehaald en eigen instituten kunnen worden ontwikkeld. Als je deze punten op een rij zet, is het niet zo vreemd om Texel als proeftuin voor nieuwe ontwikkelingen te gebruiken.' Kooiman noemde de resultaten van het masterplan goed voor het imago van het eiland. 'Goed voor de publiciteit, goed voor het toe risme en dus voor de economie.' Hoe verder, nu het masterplan ten einde is gekomen? Over toekom stig waterbeheer werd onder de noemer 'Schetsschuit' afgelopen winter een conferentie gehouden op paal 17. Uitgangspunten zijn volgens Kooi man het masterplan, het Ambitie manifest over duurzame ontwikke ling op de Wadden en het beleid van het hoogheemraadschap, pro vincie, Rijk en Europa. Kooiman: 'Maar bovenal gaan we wat mij betreft verder op een manier die past bij de specifieke kwaliteiten van Texel.' Meer over het masterplan op pagi na 11 Een wandelroute in Friesland. De familie Dros kon kiezen uit de gewone wandeling of voor vijf euro per persoon een bij zondere wandeling beleven. Wat er bijzonder was, wilde de beheerder van de wandelroute niet zeggen, dat zou onderweg wel blijken. 'We waren benieuwd en kozen voor de bijzondere route', vertelt Jacco Dros, 'Tot onze verbazing kwam op een gegeven moment een vrouw op ons af met de vraag of wij de familie Dros waren. We werden bij haar thuis uitgenodigd voor koffie met appelgebak. Ter wijl wij in de keuken zaten, ver telde zij verhalen over het gebied waar we op uitkeken. Dat was een prachtige ervaring waar we nu oververtellen tegen anderen.' Iets soortgelijks staat hem voor ogen op Texel met het project Zo Texels dat de KLV en de VVV heb ben opgezet. Dat moet voor gas ten leiden tot bijzondere ontmoe tingen met Texelaars in een Texels decor. Logiesverstrekkers zijn de spil in het verhaal. Bedoeling is dat zij, als ze meedoen, met een kop koffie en wat lekkers de tijd nemen hun gasten te leren ken nen en zo inschatten hoe zij hen iets authentieks op het eiland kunnen laten meemaken. Dros: 'Vorig jaar werd een krant uitgebracht waarin diverse plaat sen in Noord-Holland aangaven waarin zij zich onderscheiden van de rest. Als je dan ziet dat Zand- voort, Bergen en de Kop van Noord-Holland elk het strand en de rust als iets unieks van zich zelf noemen, dan moet je toch gaan nadenken over de vraag waarin je dan echt authentiek bent. Wat is echt van jezelf en waarin onderscheid je je echt van de rest? Zo zijn we uitgekomen bij het antwoord dat de Texelaar zelf het meest authentiek is.' Zigila, een landelijk gerenom meerd bureau in het bedenken van namen, werd erbij gehaald om het project een naam te geven. Dat werd Zo Texels. Dros: 'Dat kost wat, maar dan heb je ook wat. Een dergelijk project moet meteen met een goede naam van start gaan. Zo Texels klinkt misschien heel eenvoudig, maar dat is vaak het moeilijkst om te bedenken.' Zigila is bekend als bedenker van namen als de Senseo, Ziggo en Liander. De KLV en de VVV willen in janu ari 2011 van start gaan met Zo Texels. Het streven is volgens Dros om 2015 75 leden te heb ben. 'Maar het mag klein begin nen en de kans hebben te groei en.' Zo Texels is in principe bedoeld voor logiesverstrekkers met een beperkt aantal verblijven. 'Anders wordt het lastig uit te voeren. Dit gaat niet werken op De Stichting Waddengoud gaat bedrijven die willen meedoen aan Zo Texels certificeren. Een logiesverstrekker miet een cursus gastheerschap bij het nati onaal park hebben gevolgd en bereid zijn mee te doen aan nieuw op te zetten kenniskringen. Jacco Dros: 'We willen twee of drie keer per jaar in kleine groepjes bij elkaar komen om ervaringen uit te wisselen. Dan kun je van elkaar horen hoe het gaat en ervaringen uitwisselen.' Volgens hem moet een gastheer het ook interessant vinden om mee te doen. 'Als je hier niks mee hebt, moet het zeker niet doen.' Het aanvragen van een certificaat kost €100,- per jaar en er wordt bijvoorbeeld De Krim met een paar honderd wisselingen van gasten tegelijk. Dan kun je niet met iedereen rustig een bakkie koffie doen.' Zo Texels mikt op een publiek dat benieuwd is naar nieuwe ervarin gen en zich bewust is van zijn omgeving. 'Het zal meer kosten, maar een gast is bereid dat te betalen als hij een unieke ervaring kan meemaken.' Volgens Dros is Zo Texels onder meer geschikt voor de 'randen van het seizoen'. Van de logies verstrekker wordt verwacht dat hij als een soort 'Zwitsers zak mes' opereert. 'Hij zal over een breed netwerk moeten beschik ken. Daar kunnen de kenniskrin gen bij helpen. Het zal een uitda ging zijn telkens wat bijzonders te bedenken.' €150,- per logiesverstrekkers voor deelname gerekend. 'We willen zo min mogelijk optuigen, maar je zult wel iemand moeten hebben voor regelwerk, zoals het plannen van de bijeenkomsten van de ken niskringen.' Een gerenommeerd PR-bureau is ingehuurd om in kaart te brengen hoe Zo Texels aan de overkant het beste aan de man kan worden gebracht. Dat wordt betaald uit de €76.000,- van het toeristisch investeringsfonds. Er komt een eigen website van Zo Texels (www. zotexels.nl) waar gasten hun erva ringen kunnen beschrijven en de VVV besteedt er aandacht aan op haar site. In januari 2011 wordt Zo Texels geïntroduceerd op de Vakantie beurs in Utrecht. Dros: 'Dat gebeurt ook op een bijzondere wijze, zodat het meteen blijft han gen.' i'TV DINSDAG 12 OKTOBER 2010 Deelnemers aan de Ladies Ride rijden over de oude vuilnisbelt nabij 't Horntje. (Foto Olivier Schilling, Texel Images) De afsluiting van Masterplan Water voor Texel vrijdag bij de Rommel- weel bij Den Hoorn. (Foto Joop Rommets) Dicky Greenwood Band Wouter Kiers slaagden er vrijagavond op Texel Blues ondanks een energiek optreden niet in De Hollebol te doen vollopen. (Foto Joop Rommets) De bekende pianist Gene Taylor versterkte vrijdagavond met Texel Blues de gelederen van The Juke Joints. (Foto Joop Rommets) CitizenM, Amsterdam City, Concrete Architectural Associates (Foto Ewout Huibers) De OSG heeft in de nieuwbouw weer een plek ingericht voor gevon den voorwerpen. De oogst is niet mis: er staat inmiddels een kle dingrek vol en ook de kast is aardig gevuld. Een deel van de kleding was achtergebleven op de oude locaties aan de Volmolen, het MAVO- gebouw en de Emmalaan. Waardevolle spullen worden naar de con ciërge gebracht. Kleding die niet voor de vakantie is opgehaald, wordt aan het goede doel geschonken. <FotoosG> De Amsterdamse Architectenbu reaus ANA, van oud-Texelse Jan- nie Vinke en echtgenoot Marcel van der Lubbe, en Concrete Architecten, van oud-Texelaar Erik-Jan Vermeulen en Rob Wagenaar, zijn genomineerd voor de AM Nai prijs 2010. Deze prijs is in 2002 in het leven geroepen door het Nederlands Architectuur Instituut en vastgoed ontwikkelaar AM en wordt om het jaar uitgekeerd aan een bijzonder ontwerp van een architect jonger dan 40 jaar. Met nog vier andere bureaus dingen ze mee naar de prijs AM Nai prijs 2010 van het Nederlands Architectuurinstituut. De jury waardeert vooral de pro jecten waarin de architect zelf op zoek gaat in de bestaande krapte. Ze beoordeelden de inzendingen op vernieuwingskracht, vakman schap, omgang met context, ruim telijke kwaliteit van zowel het inte rieur als het exterieur, referentie en positionering in de tijd, sociaal- en cultureel bewustzijn, reflectie en durf. De projecten zijn te vinden op www.Nai.nl/amnai. Voor de vijfde keer in zes wed strijden is SV De Koog tegen een nederlaag opgelopen. Tegen het hooggeklasseerde Nieuwe Niedorp speelde het team van trainer Mario van der Hert zon dag een prima (uit)wedstrijd, maar wederom ging de tegen stander met de punten aan de haal. In de eerste helft was De Koog met goed combinatiespel en een flinke portie werklust de baas op het veld. Al snel werden enkele goede kansen gecreëerd. Had het vizier op scherp gestaan, dan had den de Kogers binnen het half uur op een voorsprong van 0-3 kun nen staan. In de 35ste minuut werd de ploeg een penalty ont houden, toen Robin Schoo onre glementair werd gestuit en de scheidsrechter tot een vrije trap besloot. De boosdoener van Nieu we Niedorp mocht bovendien blij zijn dat hij geen rode kaart kreeg. Vlak daarna kwam de gastheren op voorsprong, toen een schot van richting werd veranderd, waar door de naar andere kant duiken de keeper Dobma op slag kans loos was. De Koog zat niet bij de pakken neer en werd vlak voor rust beloond voor die positieve houding. Doelpuntenmaker was Robin Schoo, die na een goede aanval over rechts beheerst de keeper passeerde. Na de thee probeerde Nieuwe Niedorp met agressief spel de bakens te verzetten, maar kwam De Koog na 65 minuten op voor sprong. Bij een door Ben Siebinga genomen corner stond John Dob ma geheel vrij om raak te schie ten. In het vervolg verzuimden de Kogers de genadeslag toe te die nen. Een dure fout, want geheel onverwacht lukte het Nieuwe Nie dorp binnen een paar minuten twee keer te scoren, waardoor De Koog weer op achterstand stond. Nóg gaven de gasten zich niet gewonnen, met gevolg dat Sie binga vlak voor tijd de gelijkmaker liet aantekenen. Tot afgrijzen van alles wat De Koog was, keurde de scheidsrechter het doelpunt op advies van zijn grensrechter af. En of dat allemaal nog niet erg genoeg was, maakte Nieuwe Niedorp in de slotfase nog twee doelpunten, waarvan één duidelijk in buiten spelpositie. De trainer van Nieuwe Niedorp strooide na afloop kwistig met complimenten voor de tegenstan der en vond dat zijn team alle geluk van de wereld had gehad. 'Mooie woorden, maar een zure appel opeten vind ik niet erg, maar deze zondag leek het wel of we ons door een hele boomgaard moesten bijten', constateerde zijn Koger collega. Zondag speelt De Koog op eigen veld tegen koploper Hollandia T.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5