TEXEL Pijnlijke ingrepen om te bezuinigen Skimme nieuwste mythe van Texel 'Communicatie in de zorg moet beter' 'Waarom geen gesprek?' Eilandschutters jaar na start al naar hoogtepunt TEXELSE 12 COURANT Zes bezwaren tegen terras Hollebol Inloopochtend in ziekenhuis Zwarte markt in manege Akenburg Bomen rond Eagles Ranch De week van Rob Vos Eilandschutters derde in nationale titelstrijd Luchtvaartmuseum Weblog Archiefstuk HET EILAND ROND IN 13 MYSTERIEUZE REDDINGEN VRIJDAG 29 OKTOBER 2010 Cover van het boek De Mythe van Texel. Skimme van Texel. Wie nog nooit van de mythe gehoord heeft, is na het lezen van het boek De Mythe van Texel volledig op de hoogte over de mythe van acht Texelse sloeproeiers die in de nacht van 31 oktober op 1 november 1610 op mysterieuze wijze verdwenen tussen Texel en Vlieland. De Skimme worden vrijdagavond 5 november feeste lijk herdacht tijdens de Skim- menacht in het Eierlandsche Huis. De Mythe van Texel zijn dertien gebeurtenissen beschreven door Texelse schrijvers, zoals Tessa de Loo, Imme Dros, Jan Heemskerk, Theun de Winter, Diet Verschoor. Basis van het boek is de 'mythe' over de acht Texelse sloeproeiers die 400 jaar geleden redding wil den halen voor een schip in nood. De overige bemanning van het schip, De Vriendschap, werd gered, maar de acht keerden nooit terug. Hoewel? In de afgelopen 400 jaar zijn er verscheidene mysterieuze reddingen geweest op Texel waar acht geesten of schimmen bij betrokken waren: men is ze de 'Skimme van Texel' gaan noemen. Een nieuwe mythe dus, maar wel eentje die knap is geschreven en eeuwenoud zou kunnen zijn. Deze en andere Texelse mythen, zoals die over de Strooppot, de Sommeltjes, Heintje Vaar keren terug in andere verhalen. Zoals die van Tessa de Loo, Het meisje dat verdronken was geweest, over een meisje uit een gezin met zeven jongens, dat over mysterieuze gaven blijkt te beschikken. De ver halen spelen zich af op verschil lende locaties en tijdstippen, tegen de achtergrond van historische gebeurtenissen, Texelse dorpen, opmerkelijke tradities en de natuur. In het boek is een mythekaart opgenomen en over de locaties en de gebeurtenissen wordt actuele informatie gegeven. Het boek is samengesteld door Rob Maaswinkel en Frans Hopman en vormgegeven door Edwin Boe ring, met foto's van Ruth de Ruwe en illustraties van Jolet Leenhouts. Het is een fraai lees- en kijkboek, vol informatie en Texelse weetjes. Door middel van de mythe hebben de Texelaars hun eiland, de gezel ligheid en hun gebruiken op ver rassende wijze neergezet. De com binatie van verhalen, cultuur-historie, foto's en info maakt het boek interessant voor een breed publiek. Tijdens de eerste Skimmenacht in het Eierlandsche Huis verschijnen notaris Kikkert uit 1864, jutter Kromme Sieme en andere perso nages uit het boek ten tonele en vertellen er hun verhalen. De schrij vers zijn er en de muziek is van overleden grootheden uit de jaren zeventig. Ook wordt het eerste exemplaar van De Mythe van Texel uitgereikt. Vanaf 6 november is het boek verkrijgbaar en kost €19,95. De communicatie tussen zorg vrager en -verlener en de samen werking tussen zorg- en andere instanties laat te wensen over. Dat betoogde Brigitte Hollands, directeur van de SWOT tijdens het forum Langer Zelfstandig Wonen van de ANBO. Daarin kwam, behalve huisvesting, ook het thema zorg aan de orde. Het publiek toonde zich tevreden over de zorg die op Texel beschik baar is, maar duidelijk werd ook dat die niet altijd wordt benut of verleend. Als voor beeld noemde Hollands aanvragen voor de WMO (Wet Maatschappe lijke Ondersteuning). 'Die verlopen via papier. Zo werd bijvoorbeeld een verzoek voor een traplift afge wezen omdat de aanvragers naar een seniorenwoning moesten uitkij ken. 'Waarom geen gesprek?', vroeg gespreksleider Tessa van Daalen aan wethouder Hennie Huis man van Welzijn, die ook in het forum zat. Huisman introduceerde het project Kanteling van de over heid. 'Daarmee gaan we van papier weer naar het gesprek. De WMO- consulent komt straks bij de men sen thuis om de problemen en de oplossing te bespreken.' Volgens Hollands zijn, behalve een geschikte woning, ook de beschik baarheid van zorg, van voorzienin- gen en behulpzame buren in de directe omgeving van groot belang om zelfstandig te kunnen blijven wonen. Zelfstandig wonen is overi gens niet hetzelfde als op jezelf wonen. Ze noemde het voorbeeld van een bejaarde die de verhuizing van de eigen woning naar De Gol- lards als een 'bevrijding' had erva ren. 'Hij is niet meer afhankelijk van anderen en heeft zich nog nooit zo zelfstandig gevoeld.' Jan van Andel van Woontij had een advies aan ouderen: 'Neem de regie over je eigen leven. Blijf niet zitten met problemen, maar neem initia tief. Er is veel maatwerk mogelijk, zoals een traplift. Maar dan moet je niet afwachten.' Hulp en advies bij aanvragen, etc. kan worden gevon den bij de dorpssteunpunten, bij de woonconsu- lent van Woontij, bij Pharos, bij SWOT en bij de gemeente, de andere instanties. De stap naar de hulpverlener is niet voor iedereen eenvoudig. Iemand uit het publiek verwoordde het tref fend. 'Wij zijn van een generatie die gewend is alles zelf te regelen en hebben veel moeite om te vragen.' Ter muzikale omlijsting trad het Noord-Hollands Ouderen Orkest op tijdens de ANBO-manifestatie. Sluiting van zwembad Molenk oog, afstoting van sportzalen in Den Burg en stoppen met de strandbewaking. Het is een kleine greep uit een serie bezuinigingsmogelijkheden die het college op papier heeft gezet om vanaf 2012 verder te kunnen bezuinigen. Burgemeester en wethouders willen vanaf dan bijna vier ton structureel besparen op de gemeentelijke subsidies en het ziet er naar uit dat daarbij niet aan pijnlijke keuzes valt te ontko men. Nieuw is een voorstel om in Den Burg vanaf 2012 de Beatrixzaal en de Burgemeester De Koninghal af te stoten als sportaccommodaties en alle sportactiviteiten in sporthal Ons Genoegen te concentreren. Dat bespaart de gemeente beheerskosten. Opgemerkt wordt dat Ons Genoegen een slechte onderhoudstoestand kent en dat daarom nagedacht moet worden over verbouw of nieuwbouw. Daarbij kan dan meteen rekening worden gehouden met een grotere capaciteit die waarschijnlijk nodig zal zijn als de Beatrixzaal en De Koninghal niet meer als sporthal len in gebruik zijn. Het college overweegt het beheer van sportvelden aan sportvereni gingen uit te besteden, minder geld beschikbaar te stellen voor het landschap en ook de bijdrage aan de peuterspeelzalen komt ter discussie. Hetzelfde geldt voor de financiële bijdragen aan de strand bewaking en de dorpswachten. Het college overweegt ook minder geld uit te trekken voor het oprui men van de restanten van de mei- erblissen. Minder onderhoud aan het openbaar groen is eveneens aan de orde. De musea, de bibliotheek en Artex zijn in beeld voor taakstellende bezuinigingen van tien procent op de subsidie, het voortzetten van Tusse de Banke is geen zekerheid, fusie tussen de Stichting Welzijn Ouderen Texel en Pharos wordt aangeroerd en er wordt aan gedacht in het schooljaar 2012- 2013 te stoppen met schoolzwem men in de bovenbouw van de basisschool. Zwemmen in de onderbouw staat niet ter discus sie. Hoe het allemaal gaat uitpakken, is vooralsnog koffiedik kijken. Een deel van de bezuinigingsmogelijk heden is in het verleden vaker genoemd, maar uiteindelijk niet uitgevoerd Het college wil eerst Tegen het terras bij de Hollebol aan de Parkstraat in Den Burg zijn zes bezwaren ingediend, zo blijkt uit navraag bij de gemeen te. Door een spraakverwarring in het interview met de burgemees ter ontstond twijfel over het aan tal. Inmiddels heeft een gesprek plaatsgevonden tussen Kees Dros en burgemeester Giskes, waarin Dros onder meer zijn ongenoegen heeft geuit over de wijze waarop de gemeente met hem heeft gecommuniceerd. 'Er is nooit gesteld of ook maar gesuggereerd dat een Texelaar eerder recht heeft op een antwoord dan de gemeen teraad. Dat vinden we ook niet. Wel was er een afspraak over het nog met diverse partijen om tafel gaan voordat in de loop van 2011 con crete plannen op tafel komen. Tegen die tijd moet er ook meer duidelijkheid zijn over de hoeveel geld dat de gemeente uit het Gemeentefonds krijgt, wat even eens van invloed is op de hoogte van de bezuinigingen. Dit jaar snijdt de gemeente grotendeels in eigen vlees om vanaf 2011 struc tureel €1,2 miljoen te besparen. De Nederlandse Vereniging van Posttraumatische Dystrofie Patiënten verzorgt dinsdag 23 november een inloopochtend voor patiënten, partners en belangstellenden. De bijeen komst vindt plaats in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Aanmelden is niet nodig. Posttraumatische dystrofie is een, tot op heden, onbegrepen aandoe ning. Na letsel aan een ledemaat, zoals een polsbreuk of enkelbles sure, of na een operatie kan deze aandoening ontstaan. De ernst ervan staat los van de ernst van het letsel. Wanneer Posttraumati- Liefhebbers van gezelligheid, die ook nog op een koopje vlassen, komen aan hun trekken tijdens de jaarlijkse zwarte markt, die zondag 21 november in Akenburg wordt gehouden. Zoals altijd zal de manege vol staan met standhou ders, die hun tweedehands spulle tjes van de hand proberen te doen. Leden van rijverenigingen Wad- denruiters en Kleppertjes verkopen verse oliebollen om de kas te spek ken. De manege is van 10.00 tot 15.00 uur geopend voor publiek. sche Dystrofie wordt vastgesteld, krijgt de patiënt van de arts te horen wat het is en welke behan deling hij of zij adviseert. De diag nose roept meestal veel vragen op bij een patiënt. Sommige vragen kunnen het beste beantwoord wor den door iemand met dezelfde aandoening. Om die reden organiseert de Nederlandse Vereniging van Post traumatische Dystrofie Patiënten (opnieuw) een inloopochtend. Ver tegenwoordigers van de afdeling Noord-Holland van de vereniging zijn aanwezig om vanuit eigen ervaring informatie over de ziekte te geven. De entree bedraagt €1,-; kinderen betalen €0,50. Standhouders kunnen zich opge ven via de website www.manegea- kenburg.nl of tel. 06-26886431. Standplaatsen zijn 3 bij 4 meter en kosten €6,-. Een voorkeursplek kan alleen worden opgegeven via de website en kost 7,50 per plaats. B en w verlenen vergunning voor de aanleg van een groensingel rond de nieuwe locatie van de Eagles Ranch aan de Burger- dijk. Het planten van bomen rond dit agrarische bouwblok is onderdeel van het inpassingsplan. Op deze wijze worden gebouwen en bedrij vigheid aan het zicht onttrokken. Een aanlegvergunning wordt in het algemeen afgegeven als 'de land schappelijke, natuurlijke en cultuur historische waarden van de gron den en de waarden en functies van oudheidkundige betekenis, niet of slechts in geringe mate worden aangetast'. Omdat in dit geval ruimschoots aan die voorwaarden wordt voldaan, ziet het college geen probleem. Luchtvaartmuseum - Texel '40-'45 heeft dit jaar zo'n duizend bezoe kers meer getrokken dan vorig jaar. Omdat het zaterdag de laatste dag van het jaar is dat het museum aan de Postweg is geopend, hebben de vrijwilligers een aardigheidje in petto. Bezoekers kunnen met het entree kaartje tegen gereduceerde prijs (€2,75 in plaats van €4,75) koffie met appelgebak bestellen in het vliegveldrestaurant. Rob Vos is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is gast heer van de manifestatie Vrouwen van een Eiland, die zaterdag 6 november in hotel De Pelikaan nabij De Koog wordt gehouden. Door een technisch probleem heeft Ger Praamstra, betrokken bij de organisatie van de ANBO-manifes- tatie Lang zelfstandig wonen, geen bijdragen kunnen schrijven. niet informeren van de media om het beantwoorden van de gestelde vragen mogelijk te maken. Dit ver zoek was afkomstig van de gemeente. De bij het gesprek aan wezige ambtenaar deed het ver zoek. Alle aanwezigen hebben hier vrijwillig mee ingestemd en zonder voorwaarden vooraf anders dan het tijdig beantwoorden van de gestelde vragen. De afspraak is eenzijdig geschonden. Dat is niet netjes (onzorgvuldig) en schept geen vertrouwen." 'Naar wij altijd hebben begrepen is de gemeenteraad in het verleden akkoord gegaan met een vijstelling voor een expositieruimte bestemd voor cultuur met een beetje hore ca, zonder buitenterras en niet zoals nu wordt geëxploiteerd zelf standige horeca met een beetje cultuur en aanzienlijk terras dat open mag tot 2.00 uur 's nachts. We nemen aan dat de gemeente raad zich niet met dit kluitje in het riet laat sturen.' Een jaar na de oprichting lever den zes leden van handboogver eniging De Eilandschutters een prestatie die ze waarschijnlijk nooit meer verbeteren zullen. Bij de Nederlandse kampioenschap pen van 1975 - nu 35 jaar gele den - veroverden ze de derde plaats in de klasse B. 'Lange tijd hebben De Eilandschut ters uitzicht gehad op de nationale titel', meldde de Texelse Courant dinsdag 16 september op de voor pagina. 'De ploeg had op de helft van de wedstrijd nog de lei ding van het uit dertig ploegen bestaande deelnemersveld. De voorsprong van 23 punten ging echter in het laatste deel van het titelgevecht verloren.' Met 2305 punten moesten de Texelse boog schutters uiteindelijk alleen hun concurrenten van Rozenjagers uit Eerde en Soranus uit Bouskoul voor laten gaan. Bij de prijsuitreiking mocht aan voerder en koningschutter Henk uit handen van de burgemeester Witte namens De Eilandschutters van Stein - waar de wedstrijd plaatsvond - een trofee in ont vangst nemen. Voor de anderen - Gerard Witte, Kees van Heerwaar den, Theo Dijt, Hennie van Heerwaarden en benjamin Klaas Kikkert - was er een bronzen medaille. Voor Henk Witte werd het kampioenschap in dubbel opzicht een groot succes, want in de per soonlijke rangschikking eiste hij de eerste plaats voor zich op. Van alle 180 schutters schoot hij de meeste punten bij elkaar. 'Voor De Eilandschutters betekent dit kampioenschap een onstuitbare opmars naar de vaderlandse top', meldde de Texelse Courant. 'Vorig jaar stonden de Texelse handboog schutters nog op de 29ste plaats in het nationale klassement van de B-klasse. Bij de bondwedstrijden werd al duidelijk dat deze positie veel te laag was voor een dergelijke kwaliteitsploeg. De grote vorm werd ook gedemonstreerd bij de districtskampioenschappen in Amsterdam, waar de Eilandschut ters met een eerste plaats afvaar diging naar de nationale kampi oenschappen afdwong.' Een foto van het succesvolle zestal stond dinsdag 16 september 1975 op de voorpagina van de Texelse Courant. Het zestal van bllandschutters dot derde werd in de klasse B. Staand rechts Henk Witte d,e >«n n bijeen schoot. Staand in het midden zijn broer Gerard en rechts Kees van Heerwaarden. Zittend v-- meeste pun- Dijt, Hennie van Heerwaarden en Klaas Kikkert. i links naar rechts: Theo HFNK WITTE BESTE""d ">nslofta .-„gehooid doo, 7CCTAI UIII lirnu.rnr

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12