Seniorenorkest speelt 'lekkere, oude muziek' h r 'Stukken moeten wel een uitdaging zijn' Stripverhaal met verrassende wending mm k Inktzwarte bladzijde in Franse historie texb.agbsda.nl TEXELSE 2 COURANT ~<0& Nieuwe gezichten op Fanfarefestival FNV Vrouwenbond Hollands feestje in café De Kuip TESÜ Toekomst Bijbeltiendaagse onzeker Film VRIJDAG 29 OKTOBER 2010 Eens in de twee weken, in de 'grijze week', repeteert het Seniorenorkest op donderdagochtend in het KTF-gebouwtje. (Foto Joop Rommets) Om de vergrijzing het hoofd te bieden en de drempel voor jon geren te verlagen, leggen de Texelse fanfarekorpsen zich steeds meer toe op het spelen van popmuziek. Begrijpelijk, misschien, maar veel oudere muzikanten vinden het jammer dat de traditionele fanfaremu ziek daardoor terrein verliest. Lo van der Wulp en Piet Bakker bedachten de oplossing: het Seniorenorkest, waarmee ze 'lekkere, oude muziek' spelen. Ze willen geen bedreiging voor de bestaande orkesten zijn, benadrukt Van der Wulp direct. 'Als je niet oppast, stappen steeds meer leden over en nek je de fanfarekorpsen. Dat is niet de bedoeling. Om dat te voorkomen, hebben we ingesteld dat je lid moet zijn van een fanfare. Zo niet, dan kun je niet bij ons spe len.' Om dezelfde reden hebben ze niet de intentie een eigen vereni ging met een zelfstandig bestuur op te richten. 'We willen geen tram melant en maken gewoon deel uit van de bestaande korpsen.' De toekomst van het Koninklijk Texels Fanfarecorps, Excelsior en 'Vroeger had je veel meer concur- rentiegevoelens. Korpsen wilden per se de beste zijn. Nu gaat het er vooral om dat je op een plezierige manier muziek met elkaar maakt', aldus de routinier, die zelf lid is van KTF. Het idee om een orkest voor oude- DEK is zorgwekkend, vindt Van der Wulp. 'Verenigingen krijgen een waterhoofd. Met een hoop oude leden en een steeds smallere basis.' Voordeel is wel dat ze gedwongen zijn meer samen te werken, bijvoorbeeld door elkaar bij grote krapte leden te lenen. Dit gebeurt naar volle tevredenheid. ren op te richten, deed de 74-jarige Van der Wulp op in de Hoeksche Waard, waar hij een tijd lang woon de en werkte en waar hij soms inviel bij een dergelijk gezelschap. In Piet Bakker (75) van Excelsior vond hij al snel een medestander. Inmiddels, bijna twee jaar na de eerste repetitie, telt het orkest zo'n 35 muzikanten - waarvan Wim 'Hoekie' van Heerwaarde, Frans Zegel en Joop Noom met hun 77 jaar de oudsten zijn - afkomstig van alle drie de Texelse muziekver enigingen. Samen bespelen ze alle gangbare fanfare-instrumenten: trompet, bugel, saxofoon, hoorn, trombone, tuba, bariton, bas en slagwerk. Dirigent is Johan Ran. Het repertoire wordt in onderling overleg vastgesteld, waarbij gretig wordt gezocht tussen de stukken die in sommige gevallen al jaren in de kasten van KTF, DEK en Excel sior liggen. 'We spelen vooral oude muziek. Amerikaanse marsen, van onder anderen de beroemde Philip Sousa. Maar ook Cole Porter. Van moderne fanfaremuziek houden de meesten niet en popmuziek heeft ook niet onze voorkeur.' In het algemeen geldt dat de muzikanten het zichzelf niet te gemakkelijk wil len maken: 'We gaan niet op de slappe toer. Daar zijn we routiniers voor. Het moet wel een uitdaging zijn.' Dat betekent ook weer niet dat ze heel erg ambitieus zijn. 'We hebben in het begin afgesproken dat we geen concerten geven. Want anders ben je toch steeds weer met dezelfde stukken bezig, om ze er goed in te krijgen. Nu kunnen we spelen wat we willen.' Een uitzondering wordt gemaakt voor het jaarlijkse Fanfarefestival, dat zaterdag 6 november in de Burgemeester wordt gehouden. Het Seniorenorkest opent het eve nement om 19.30 uur. Wie het leuk vindt eens sfeer te komen proeven, is welkom op de repetities. Deze vinden eens in de twee weken op donderdag van 10.00 tot 12.00 uur plaats in het KTF-gebouwtje (bij de Burgemees ter de Koninghal). Van der Wulp, glimlachend: 'We oefenen in de week dat de grijze container wordt opgehaald. De grijze week, dus. Dat past wel bij ons.' De Burgemeester de Koninghal in Den Burg biedt zaterdag 6 november onderdak aan het jaar lijkse Fanfarefestival. Volgens traditie geven de drie Texelse fan fareorkesten een voorproefje van de stukken die ze tijdens hun winterconcert ten gehore zullen brengen. Het spits wordt om 19.30 uur afge beten door het Seniorenorkest, dat zich voor het eerst presenteert en onder leiding staat van Johan Ran. Een nieuw gezicht is ook dat van Wendy Prins, sinds een paar maan den dirigent van het Koninklijk Texels Fanfarecorps. De andere korpsen zijn die van Excelsior, geleid door Betty Bakker, en DEK, met dirigent Michiel Drijver. De orkesten treden afzonderlijk op, maar het festival wordt afgesloten met een 'grand finale', waarin alle muzikanten samen een serie Hol landse hits van onder anderen Mar co Borsato en Jan Smit spelen. De toegang is gratis, maar aan de uitgang wordt gecollecteerd voor een bijdrage in de kosten. Het festi val wordt gehouden onder auspici ën van het Contactorgaan voor Zang en Muziek. De leden van de FNV Vrouwen bond gaan dinsdag 2 november naar de raadsvergadering in het nieuwe gemeentehuis. Ze worden om 19.45 uur verwacht en zijn dan Gast van de Raad. Op de agenda staat onder meer de begroting, als voorproefje voor de begrotingsver gadering van een week later. Na afloop is er tijd voor een hapje en een drankje, om het gebouw te bezichtigen en met de raadsleden te praten. Omdat de klok dit weekeinde een uur terug gaat, bouwt café De Kuip in De Koog zaterdag 30 oktober een feestje met als motto end of summer. DJ Pol draait Hollandse hits uit de jaren '70, '80 en '90. De dresscode is beach of pyjama. 'Om de sfeer te verhogen', aldus de organisatie. Het festijn begint om 22.30 uur, de toegang is gratis. Jochem van der Hoek uit Den Burg heeft de striptekenwedstrijd van de bibliotheek gewonnen. Hij kreeg de hoofdprijs omdat de jury vond dat hij een 'verrassende wending' in zijn strip had aangebracht. Ook Jochems broer Daniël viel in de prijzen, evenals Mirre Zegel. In totaal deden ruim twintig kinderen mee. Behalve de striptekenwedstrijd was er in de Kinderboekenweek ook een workshop met drie kun stenaars. Onder leiding van Natha lie van den Berg, Door Dogger en Cecile de Boer maakten zo'n 150 kinderen hun eigen kunstwerk. Veel van deze werkjes liggen nog in de bibliotheek en wachten tot hun eigenaar ze komt ophalen. De medewerkers van de bibliotheek vragen de kinderen dit vóór 4 november te doen. Daarna gaat het gebouw in verband met een grootschalige herindeling dicht tot 22 november. Cinema Texel beleeft deze week de première van Haar naam was Sarah, een aangrijpende film over de Jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog in Frankrijk en geba seerd op de gelijknamige roman, die in Nederland al bijna twee jaar in de top tien van meest verkochte boeken staat. Het verhaal begint wanneer de 10- jarige Sarah in de nacht van 16 juli 1942 samen met haar ouders wordt opgepakt. Ze worden naar het wielerstadion Vélodrome d'Hiver in Parijs gebracht, waar duizenden joden worden verza meld voor deportatie. Niemand heeft gezien dat Sarah haar kleine broertje Michel in een kast opsloot, net voordat de politie het apparte- ment binnendrong. Zestig jaar later krijgt Julia Jarmond, een Amerikaanse journaliste in Parijs, de opdracht een artikel te schrij ven over deze razzia, een inkt zwarte bladzijde in de Franse geschiedenis. Ze gaat op zoek in archieven en via het dossier van Sarah ontdekt ze een goed verbor gen geheim van haar eigen schoonfamilie. Ook in première gaat deze week The Social Network, een komisch drama van regisseur David Fincher over het ontstaan van het online vriendennetwerk Facebook. Wat in 2003 op een studentenkamer begon, groeide al snel uit tot een wereldwijd sociaal netwerk en een revolutie in communicatie. Nog geen zes jaar en 500 miljoen vrien den later was bedenker Mark Zuc- kerberg de jongste miljardair in de geschiedenis. Met het succes kwamen zowel persoonlijk als juri disch de complicaties. In de serie Filmart draait woens dag en donderdag Alamar, een Mexicaans familiedrama over de 5-jarige Natan en zijn vader en grootvader, die een paar weken vissend doorbrengen bij het koraalrif Banco Chinchorro. Voor dat hij naar zijn moeder in Rome vertrekt, maakt Natan niet alleen kennis met het leven op zee, maar ook met zijn familieachtergrond. Een deel van de andere films is geprolongeerd, waaronder de romantische komedie Life as we know it, waarin Katherine Heigl en Josh Duhamel als twee alleen staande volwassenen de zorg krij gen over een weeskindje. Ook nog een weekje te zien is de spannen de familiefilm Briefgeheim, geba seerd op de gelijknamige jeugdro man van Jan Terlouw, die in 1973 werd uitgegeven. Het verhaal gaat over de 11-jarige Eva, die genoeg heeft van de spanningen thuis. Ze wil haar ouders laten merken hoe ze zich voelt en besluit weg te lopen. Ze verstopt zich op de zol der van haar beste vrienden Jac- Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 29 oktober: 14.00 uur. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt vandaag en mor gen een markt gehouden, georgani seerd door ouderenorganisatie ANBO. Vandaag van 14.00 tot 22.00 uur. 15.00 uur. Bij Jan en Paula Brouwer, in de garage van het voormalige poli tiebureau aan de Keesomlaan in Den Burg, kunnen van 15.00 tot 17.00 uur gezelschapsspelen worden gespeeld. 18.00 uur. In Rotisserie 't Kerckeplein in Oosterend begint om 18.00 uur een 'specialiteitenmenu' van vijf gan gen. Imker Jaap Knol vertelt over de bijen van Texel. Cinema Texel vertoont om 11.30 Ernst, Bobbie en het geheim van de Monta Rossa; 11.45 en 14.15 Ver schrikkelijke Ikke 3D (NL); 13.45 Foeksia de miniheks; 16.15 Legende van Ga'Hoole3D; 16.45 Briefgeheim; 18.45 Red; 19.15 Haar naam was Sarah; 21.15 Eat, pray, love; 21.45 The Social Network. Zaterdag 30 oktober: 11.00 uur. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg is van 11.00 tot 17.00 uur de tweede en laatste dag van de markt 'Lang zelfstandig wonen', georganiseerd door de ANBO. 18.00 uur. In het kader van 'de Nacht van de Nacht' verzorgt Ecomare diverse excursies. Aanvang 18.00 en 19.00 uur. Voor informatie: tel. 317741 ofwww.ecomare.nl. 20.00 uur. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan begint om 20.00 uur een competitiewed strijd van Model Racing Texel 20.00 uur. In restaurant Bosch en Zee in De Koog begint om 20.00 uur een 501-dartstoernooi. Deelname is gratis. 20.00 uur. Sterrenwacht De Jager is bij helder weer geopend van 20.00 tot 21.30 uur. Voor deelname rond 18.00 uur bellen naar 06-53340063. 22.30 uur. In café De Kuip in De Koog begint om 22.30 uur een Hol lands feestje, mmv DJ Pol. Entree gratis. Cinema Texel vertoont om 11.30 Ernst, Bobbie en het geheim van de Monta Rossa; 11.45 en 14.15 Ver schrikkelijke Ikke 3D (NL); 13.45 Foeksia de miniheks; 16.15 Legende van Ga'Hoole3D; 16.45 Briefgeheim; 18.45 Life as we know it; 19.15 Haar naam was Sarah; 21.15 Eat, pray, love; 21.45 The Social Network. Zondag 31 oktober: 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4a, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 10.15 uur. In manege Akenburg nabij Den Burg begint om 10.15 uur een menwedstrijd om de Jaap de Graaf- bokaal. 11.00 uur. Aan de Rozendijk (nabij de Fonteinsnol) in de Dennen begint om 11.00 uur een crossloop over diverse afstanden. Inschrijven bij hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. 20.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een (jazzrock)concert van The Ploctones. Entree €15,-. Een diner vooraf is mogelijk, reserveren in dat geval gewenst. Cinema Texel vertoont om 11.30 Ernst, Bobbie en het geheim van de Monta Rossa; 11.45 en 14.15 Ver schrikkelijke Ikke 3D (NL); 13.45 Foeksia de miniheks; 16.15 Legende van Ga'Hoole3D; 16.45 Briefgeheim; 18.45 Red; 19.15 Haar naam was Sarah; 21.15 Eat, pray, love; 21.45 The Social Network. Maandag 1 november: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 19.00 uur. In het kader van de Bijbel- tiendaagse begint om 19.00 uur een voorleesdienst in het Zeemanskerkje in Oudeschild. 20:00 uur. André de Ruijter van de Jozefschool geeft in de bibliotheek in Den Burg een lezing over onderwijs in Kenia. Aanvang 20.00 uur, entree €5,-. Dinsdag 2 november: 19.00 uur. In het kader van de Bijbel- tiendaagse begint om 19.00 uur een voorleesdienst in de Vermaning in Oosterend. 19.15 uur. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint voor mensen met kanker, familie en vrien den om 19.15 uur Café Doodge woon. 19.45 uur. Leden van de FNV Vrou wenbond bezoeken gezamenlijk de vergadering van de gemeenteraad. Verzamelen om 19.45 uur in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bij Stayokay in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van LTO Noord over de overlast van ganzen. 20.00 uur. In de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjasdrive (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Cinema Texel vertoont om 20.00 The Social Network; 20.30 Life as we know it. Trf-7y In verband met de te verwachten drukte zet TESO in en rond het weekend extra boten in. Vandaag (vrijdag) wordt van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Automobilisten moeten maandag op Texel tussen 11.00 en 12.00 uur rekening houden met een wachttijd van een uur. Voor meer informatie: www.teso.nl. Hoewel de medewerkers over wegend enthousiast zijn, ziet het er naar uit dat de Texelse kerken dit jaar voor het laatst meedoen aan de landelijke Bijbeltiendaag se. 'Als het aantal luisteraars niet groeit, lijkt het niet verant woord om volgend jaar door te gaan', laat de Raad van Kerken op Texel bij monde van secreta ris Wim Tinholt weten. De Raad van Kerken op Texel doet dit jaar op vijf van de tien dagen kie en Thomas. Maar wanneer ze een geheime brief vindt en wordt betrapt in de tuin van buurman Brandsema, het hoofd van een criminele organisatie, neemt haar plan een onverwachte wending. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. mee aan de Bijbeltiendaagse, die vandaag begint. Van maandag 1 tot en met vrijdag 5 november wordt elke avond een uurtje voorgelezen uit de Bijbel. Dat gebeurt op wisselende loca ties: maandag in de Zeemanskerk in Oudeschild, dinsdag in de Ver maning in Oosterend, woensdag in de RK-kerk in De Cocksdorp, don derdag in het Hoornder kerkje en vrijdag in De Poort, de voormalige gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg. De bijeenkomsten beginnen om 19.00 uur en duren een uurtje. De voorlezer is steeds iemand anders. Zij kiezen zelf een aanspre kend Bijbelgedeelte en de meest geschikte vertaling. Het lezen wordt afgewisseld met passende muziek. Het landelijke thema is Toekomst, ledereen is welkom. De toegang is gratis; er wordt geen collecte gehouden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2