Poging tot doodslag niet bewezen Uitstel herinrichting straten Cocksdorp Messentrekker hoeft van OM niet meer te zitten 'Opletten dat druk niet te hoog wordt' TEXELSE Nachtelijk duister in De Koog 5 COURANT Raad van State beslist over status woning Nierstichting Prijsvraag RAB Bespreking begroting Diabetes Man gewond bij botsing Ergernis en teveel drank brachten een 24-jarige inwoner van De Koog er op 3 januari toe verhaal te halen bij een groep mannen die midden in de nacht bij zijn huis luidruchtig op een taxi stond te wachten. Uit voorzorg stak hij - voor hij de deur uit stapte - een dertig centimeter lang keukenmes bij zich. Dinsdag stond hij voor de rechtbank in Alkmaar terecht wegens poging tot doodslag. De gebeurtenissen volgden elkaar snel op aan de Nikadel in De Koog in de nacht van 3 januari. Volgens de officier van justitie kwam de 24-jari- ge Koger niet naar buiten om de zaak vreedzaam op te lossen, maar was hij direct agressief. Hij belde vrijwel meteen twee collega's die in de buurt woonden om te zeggen 'dat het vechten zou worden'. Toen de twee arriveerden, leek de zaak toch te worden gesust. Tot de ver dachte ineens uithaalde en één van de herriemakers in het gezicht raak te. Zijn pech, aldus de officier van justitie, was dat hij een kickboxer annex vechtinstructeur voor zich had: fit, getraind, geoefend. Die overmande de man vrijwel direct en werkte hem tegen de grond. En toen was daar ineens het mes, waarmee de Koger volgens justitie 'stekende bewegingen' naar zijn opponent had gemaakt. Die schatte de zaak snel in en zette het op een rennen. De ver dachte zette de achtervolging in. Zonder mes, want dat bleef na zijn val achter op straat, maar hij bleef doodsbedreigingen roepen: kill you!' Volgens de officier van justitie zocht de man met zijn agressieve houding bewust naar het conflict, dat er uiteindelijk ook kwam. Daarbij rekende zij het hem zwaar aan dat hij in eerste instantie al met een mes naar buiten was gelopen. Ook de rechtbank wilde daar meer van weten, maar veel duidelijkheid kwam er niet. De man had het wapen 'ach ter de hand' willen hebben, 'voor het geval het mis ging'. De politie had hij niet gebeld, 'omdat die het toch niet serieus neemt'. En uiteindelijk had hij het mes 'alleen laten zien' en er 'niet mee gestoken'. Zijn verklaring botste met die van de vechtsportinstructeur, die bij zijn aangifte zei dat hij in zijn buik zou zijn gestoken als hij niet op tijd naar achteren was gesprongen. Maar de vele getuigen die zijn gehoord had den op dit punt geen eensluidend verhaal. Sommigen hadden het mes niet gezien, anderen wel. Sommigen zagen snelle, stekende bewegingen, anderen zeiden langzame, dreigende bewegingen te hebben gezien. De officier van justitie zag zich om die reden genoodzaakt vrijspraak te vragen voor de poging tot doodslag, die volgens haar niet is te bewijzen. Wél bewezen vond ze de poging zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen en die van de doodsbedreiging. Beide zaken rekende ze de man flink aan, ook al omdat hij vorig jaar een voorwaardelijke taakstraf opgelegd had gekregen wegens verboden wapenbezit. Dit gebeurde nadat hij was betrapt met een vuurwapen en zes patronen op zak. Hij was nog in zijn proeftijd toen hij op 3 januari over de schreef ging. Bovendien was er nog een geval van mishande ling op straat in De Koog augustus vorig jaar, toen hij een eilandgenoot klappen zou hebben gegeven. Maar er waren verzachtende omstandig heden. Zo heeft de 24-jarige Koger meegewerkt aan het reclasserings- onderzoek en geven de rapportages aan dat het goed met hem gaat. Hij heeft zijn leven op de rit, drugs- en drankgebruik in de hand, woont samen en heeft een baan. Sinds het incident op 3 januari is er geen con tact meer geweest met politie en justitie. De officier van justitie stelde dan ook 'meneer nog een kans te willen geven' en vorderde een cel straf van 189 dagen, waarvan 100 voorwaardelijk. Het onvoorwaarde lijke deel is gelijk aan de tijd die hij tussen 3 januari en 2 april in voorar rest doorbracht. Hierdoor hoeft hij niet meer te zitten. Aan het voor waardelijke deel is een proeftijd van twee jaar gekoppeld, met als bijzon dere voorwaarde dat hij onder toe zicht van de reclassering blijft. In verband met de misstanden gedu rende zijn proeftijd wil de officier van justitie nog wel dat de voorwaarde lijke werkstraf van 120 uur dienstver lening wegens het verboden wapen bezit van vorig jaar wordt omgezet in een onvoorwaardelijke straf Verder moet hij wat justitie betreft ruim €550,- schadevergoeding betalen aan de man die in augustus vorig jaar slachtoffer werd van mishande ling Advocaat Teunisse vond het allemaal veel te ver gaan. Volgens hem is poging tot doodslag niet aan getoond en geldt dat ook voor een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Van bedreiging met de dood was volgens hem geen sprake, omdat er in de achtervolging geen sprake meer was van een mes. Bij de vechtpartij in augustus had hij volgens de advocaat geen actieve rol gespeeld. Hij was een vriend te hulp gekomen die in een opstootje was beland. Daarbij waren over en weer klappen gevallen. Teunisse vond het bovendien vreemd dat de Koger wel werd vervolgd en de vriend - die als eerste in de ruzie verzeild raakte en kennelijk een actievere rol had - niet voor het straf- hekje hoefde te verschijnen. Hij pleit te voor vrijspraak op alle punten. Wat betreft de tenuitvoerlegging van de voorwaardelijke werkstraf vroeg hij de rechtbank - als die toch tot een schuldigverklaring komt - de straf te matigen. Hetzelfde bepleitte hij ten aanzien van de gevorderde schadevergoeding. De rechtbank doet dinsdag 9 november uitspraak. 'We moeten erop letten dat de druk op zittend personeel niet te hoog wordt als vacatures niet meer worden opgevuld.' Dat zegt Marjan Nicolay, voorzitter van de ondernemingsraad van de gemeente, in een reactie op de bezuinigingsplannen die het col lege heeft gepresenteerd. De plannen, waarbij fors op de gemeentelijke bedrijfsvoering wordt gespaard, kunnen rekenen op begrip van het personeel, maar baren ook zorgen. Het college heeft onder meer voorgesteld om vrijkomende vacatures niet meer automatisch in te vullen. Bekeken wordt of werkzaamheden ook onder zittend personeel kunnen worden verdeeld. Volgens Nicolay is dat een punt om als onderne mingsraad een vinger aan de pols te houden. Ze is blij dat het college bereid is de voorgestelde selectie ve personeelsstop te koppelen aan het hoge ambitieniveau van de gemeente. Burgemeester en wet houders hebben de politieke par tijen gevraagd daarover na te den ken en te bekijken hoe de ambities kunnen worden verlaagd door bij voorbeeld taken uit te besteden. Volgens Nicolay houdt de onder nemingsraad ook de bezuinigingen op het opleidingsbudget voor amb tenaren in de gaten. 'Er komen weer nieuwe taken op ons af. We moeten opleidingen kunnen volgen om een goede dienstverlening te blijven bieden.' De medewerkers van de gemeente maken zich vol gens Nicolay ook zorgen over de naderende lastenverhogingen voor de bevolking. 'Wij zien natuurlijk ook graag zo min mogelijk verho gingen.' De voorzitter van de ondernemingsraad is tevreden over het proces dat aan de bezuinigin gen vooraf is gegaan. 'Het college is er transparant over geweest.' Van zaterdag op zondag aan staande wordt de Nacht van de Nacht gehouden, een landelijke actie van de stichting Natuur en Milieu als pleidooi voor behoud en herstel van de nachtelijke duisternis. De gemeente Texel ondersteunt dit streven en heeft 'nachtelijke duisternis' zelfs als een van de kernwaarden van het eiland benoemd. Op het parkeerterrein aan de Nikadel in De Koog zal daarom een bij zondere manifestatie worden gehouden, in samenwerking met de dorpscommissie. De openbare verlichting van De Koog wordt voor een deel uitge schakeld en de grote lichtmasten worden met behulp van een nieu we techniek gedimd. Op de inwo ners wordt het beroep gedaan ervoor te zorgen dat het die nacht buiten zo donker mogelijk is. Zaterdagavond om half tien wordt een deel van de verlichting op het parkeerterrein gedoofd en een half uur later dimmen de grote lichtmasten op basis van een tijd klok. Daarna is er op het terrein (of bij slecht weer in het dorps huis) een 'verlichtende borrel'. Texel streeft ernaar vooral het buitengebied zo donker mogelijk te houden. In het belang van energiebesparing, maar ook omdat is gebleken dat het voor allerlei organismen goed is. In veel delen van het land brandt 's nachts overdadig veel licht, dat in de atmosfeer wordt verstrooid, zodat je nauwelijks nog sterren kunt zien. Op Texel is het nog behoorlijk donker, maar ook daar zijn diverse plekken waar de ver lichting teruggedrongen zou kun nen worden. De gemeente is daar al mee bezig. Zo is de verlichting op en bij de rotondes Akenbuurt en Ruigendijk onlangs aangepast. Een aantal gewone lichtmasten is gedoofd en op de rotondes zelf zijn led-lampen geplaatst, die werken op zonnecellen. Er ligt ook een ambitieus plan om het veerhaventerrein (de grootste 'lichtvervuiler' van Texel) van min dere en andere verlichting te voorzien, maar dat is ook afhan kelijk van Rijkswaterstaat, dat er nog niet over heeft beslist. De herinrichting van de Molen straat en de Kikkertstraat in De Cocksdorp staat op de nomina tie doorgeschoven te worden naar 2012. De gemeente kan er volgend jaar nog geen geld voor beschikbaar stellen. Dat blijkt uit de gemeentelijke begroting voor de komende jaren. De kosten zijn geraamd op €1.450.000,- waarvan de gemeen te de helft voor zijn rekening neemt. Die investering is op het gemeen telijk investeringsplan voor 2012 terecht gekomen. De andere helft moet van externe partijen komen. Over de herinrichting van de Molenstraat en de Kikkertstraat wordt al geruime tijd gesproken. Aanvankelijk bestond zelfs de gedachte de straten al vóór het Polderfeest in juni op orde te heb ben, maar dat kwam er niet van. Begin 2009 hield een werkgroep van de dorpscommissie een enquête in het dorp om te horen welke ideeën er leefden. Dat leerde onder meer dat de Kikkerstraat aantrekkelijker voor voetgangers moet worden en dat de gele paal tjes die er al meer dan twintig jaar staan, mogen verdwijnen. In de Kikkerstraat zijn inmiddels de riole ringswerkzaamheden begonnen die aanvankelijk met de herinrich ting zouden worden gecombineerd. Zoals het er nu naar uitziet, wordt na afloop het oude plaveisel terug gelegd. Het college wil in Den Burg ook een aantal werkzaamheden uitstellen. Investeringen in herin richting van de Gasthuisstraat, de Waalderstraat en de kruising van de Pontweg en de Keesomlaan zijn doorgeschoven naar 2012. WOENSDAG 27 OKTOBER 2010 Hulpstrandvonder Maarten Jan Boon en zijn zoon Wouter deden zater dagmiddag een opmerkelijke vondst bij paal 15, waar ze een forse balk uit de branding haalden. Gezien de bijzondere vorm besloot Boon zijn collega Hans Eelman te raadplegen. De wrakkenkenner constateerde dat het een zogenoemde kielbalk met loggaten betreft, afkomstig van een circa 300 jaar oud VOC-schip. Opmerkelijk genoeg was de balk klokgaaf en bijna zonder aangroei van pokken. (Foto Marcel Winter, Texelphoto) Geflankeerd door RAB-medewerkers André van den Berg, Menno Koorn en Marja Witte-de Ligt poseren de prijswinnaars voor de foto graaf. Alleen Skeg van der Vis ontbrak. Hij moest voetballen. Ondanks telkens terugkerende geruchten is het bewijs dat er vossen op Texel zijn nog steeds niet geleverd. Dat sommige vossen de over steek zouden willen wagen, kan niet worden uitgesloten. Maar dan zullen ze toch wat meer bij de wekker moeten zijn. 'Gezien het tijdstip, 22.30 uur, leek het alsof deze vos de boot had gemist', meldt Koos Haarsma de redactie, nadat hij dinsdagavond een vos over het opstel terrein van TESO in Den Helder had zien rondstruinen. Medewerkers van de ambulance en de politie ontfermen zich op de Beatrixlaan over de 75-jarige fietser die ernstig gewond raakte na een botsing met een auto. (Foto Texelphoto.nl) Verbaasde blikken bij de vrijwilligers die afgelopen week bij de Maar tenskerk in Oosterend de palen van het toegangshek van het kerkhof vervingen. Op zo'n 80 centimeter diepte troffen ze onder één van de palen een nog gave schelp van een 'historische' oester aan. Deze oestersoort, die allang uit de Waddenzee is verdwenen, was voor de Texelse vissers tussen circa 1700 en 1850 van grote betekenis. De laatste Texelaar die nog daadwerkelijk op deze schelpdieren viste, was rond 1925 waarschijnlijk Jan Brouwer (van de blazer TX1) uit Oost. Saillant detail is dat de oesterschelp werd gevonden aan de Oesterstraat. Op de foto links de 'historische' oester en rechts de alles overwoekerende Japanse oester die tegenwoordig in de Wad denzee wordt aangetroffen. (Foto Bert Koning) B en w gaan naar de Raad van State om te proberen hun gelijk te krijgen in een geschil over de sta tus van de woning Grensweg 18 van de familie J.J. van den Berg. Dit dertig jaar oude huis is een tweede dienstwoning, die eigen lijk bij het aangrenzende recrea tieterrein hoort. Maar sinds Van den Berg in 2003 met pensioen ging en het bedrijf aan zijn neef overdeed, is het huis in gebruik als gewone woning. De rechtsopvolger runt het bedrijf vanuit de eerste dienstwoning en heeft de tweede niet nodig. Van den Berg wilde daarom een gewone woonbestemming voor het huis. B en w weigerden dat, omdat het strij dig is met het bestemmingsplan en het beleid. Van den Berg ging daar tegen in beroep bij de Alkmaarse rechter. Die was het eens met de afwegingen van het college en noemde het beleid in deze redelijk, maar vond wel dat het college had moeten onderzoeken of er bijzon dere omstandigheden zijn om van dat beleid af te wijken. Om die reden werd Van den Berg in het gelijk gesteld. Het college meent echter dat er in dit geval helemaal geen sprake van bijzondere omstandighe den is en dat de rechter zich heeft gebaseerd op aannames die moge lijk niet reëel zijn. B en w gaan daar om in beroep, wat betekent dat de Raad van State het finale oordeel moet vellen. De onlangs gehouden collecte voor de Nierstichting heeft op Texel €5379,93 opgebracht. De opbrengst is bestemd voor onder zoek, preventie en patiëntenzorg. De familie Barhorst uit Heiloo heeft een nieuwe keuken ter waarde van €10.000,- gewonnen. Dat was de hoofdprijs van de prijsvraag die de firma RAB had uitgeschreven voor de onlangs gehouden open dag. Notaris Jan Dogger trok uit alle inge vulde formulieren die van Maartje Duin als winnaar van de tweede prijs: een DeWalt-bouwradio. De derde prijs, een gezichtsbehande ling bij Kapsalon Corinne, werd gewonnen door Nely Witte. De kleur- wedstrijd werd een prooi voor Skeg van der Vis. Jochem Visser en Manon Visser wonnen de tweed en derde prijs. Zij kregen allemaal een cadeaubon van Intertoys. De gemeenteraad vergadert dinsdag 2 november en dinsdag 9 november over de gemeentelijke begroting en de bezuinigingen. Komende dinsdag is er, na afloop van een reguliere raadsvergadering, eerst een opinië rende raadsvergadering over de plannen. Dinsdagavond 9 november is de begrotingsraad waarin de poli tieke partijen besluiten over de bezuinigingen en de lokale lasten voor 2011 nemen. Vrijwilligers gaan in de week van maandag 1 tot en met zaterdag 6 november de deuren langs om te col lecteren voor de Diabetesbestrijding. Een 75-jarige man uit Den Burg is dinsdagochtend ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Beatrixlaan. De man, die op de fiets reed, werd aangereden toen hij vanuit de Noordwester de Beatrixlaan opreed en verzuimde voorrang te verlenen. Hij werd geraakt door een 81-jarige automobilist (ook uit Den Burg) die op de Beatrixlaan reed en hem niet meer kon ontwijken. De zwaarge wonde man werd met de ambu lance naar de veerhaven op 't Horntje gebracht, waarna hij met de traumahelikopter naar het VU in Amsterdam werd gevlogen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5