Archiefstukken Rabobank rijp voor het museum Leonie van Schaik tweede in Barchem Modale scores klaverjassers Juryleden tevreden over dressuurruiters Eschweiler snel in Duitsland TEXELSE 7 COURANT Succes Betsema's in Spaarnewoude Puppycursus ook voor baas Mini-judo bij Shima Menwedstrijd Vlinderwinkel Eilandcompetitie Boerenkoolrit Wad en Duin De vierde wedstrijd in de Rabo- topcompetitie voor mountainbi- kers, die zondag in Spaarnwou- de werd verreden, is een groot succes geworden voor de fami lie Betsema uit Oudeschild. Denise won, haar moeder Simo- ne eindigde op de tweede plaats. Hoewel ze geen tijd had gehad het traject naast indoor skicentrum Snow Planet te verkennen en daar om in het begin nogal behoedzaam reed, was Denise Betsema een klasse apart. Al na één ronde had ze een voorsprong van enkele minuten op de nummer twee en dat verschil groeide daarna gestaag. Het publiek had al snel door dat de renner op de tweede plaats haar moeder was en moe digde beide vrouwen luidkeels aan. Het bleef een kwestie van goed opletten, want het parcours, waarin in tegenstelling tot voorgaande jaren een pittig heuveltje was opge nomen, was door de vele regen erg nat, modderig en glad geworden. Voor veel dames was dat reden van deelname af te zien. Uiteinde lijk ging Denise Betsema zegevie rend over de finish, waarna het wachten op haar moeder was, die er inderdaad in slaagde de andere deelnemers voor te blijven en zodoende de tweede plaats voor zich opeiste. Denise Betsema maakt door haar zege toch weer kans de Rabotop- competitie voor de derde achter eenvolgende keer te winnen. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. De eerste wedstrijd moest ze door ziekte aan zich voorbij laten gaan, waarna ze in de tweede nog niet geheel fit op de tweede plaats ein digde. Dat haar vorm groeiende was, bewees Betsema vorige week al met een tweede plaats in Hoorn. De volgende race wordt zondag 14 november in 't Twiske gehouden. Leonie van Schaik en haar paar Texel Consensus in actie tijdens de cross. (Foto www.evenementenfoto.com) Leonie van Schaik is zondag in een samengestelde wedstrijd in Barchem met haar paard Texel Consensus op de tweede plaats geëindigd in de klasse B. De samengestelde wedstrijdsport bestaat uit een dressuurproef, een springparcours en een cross en is geschikt voor ruiters met goed getrainde, allroundpaar- den. Na de dressuurproef stond Van Schaik al tweede met 198 punten. Op het springparcours wist de Texelse haar paard daarna foutloos rond te sturen. Het slotonderdeel, de cross, vormde voor alle deelne- De jury toonde zich erg tevreden over de verrichtingen van de leden van De Waddenruiters en De Kleppertjes, die zondag in manege Akenburg de eerste indoorwedstrijd van dit seizoen verreden. Veel ruiters verdienden winstpunten, prijzen en promo tie. De dag ging van start met de L- pony's. Bo Krause (L1) bleek met haar pony Shayen goed in vorm en behaalde twee winstpunten (192 en 187) en een eerste prijs. Tweede werd Esmée Zoer (L2). Zij behaalde met haar pony Ster ook tweemaal een winstpunt (192 en 189). De dames wisselden elkaar mooi af, na de tweede proef werd Zoer eer ste en Krause tweede. Een winst punt was er voor Jane Zijlstra (L1, 180), die met haar nieuwe pony Blitz debuteerde. Bij de B-paarden was er tweemaal winst voor Enit Scholtens met haar paard Harvest Moon. Scholtens behaalde maar liefst vier winstpun ten (197 en 203) en mag nu promo veren naar de klasse L1. Marit Tegenwoordig heeft Rabobank Noord-Holland Noord een balanstotaal van ongeveer €1,7 miljard, maar in 1949 was dat nog 5,5 miljoen gulden. Het bedrag staat vermeld in een oud jaarverslag dat deze week opdook bij de overdracht van het historisch archief aan Cultuur historisch Museum Texel en de Historische Vereniging. Deze en andere vergeelde jaarver slagen lagen opgeslagen in de catacomben van de Rabobank aan de Groeneplaats in Den Burg. Samen met een collectie andere gebruiksvoorwerpen, foto's en andere spullen uit een grijs verle den van de bank. Het was nog de tijd van het contante geld, zo blijkt onder meer uit schalen met in de bodem gaten van verschillende grootte waarmee muntgeld werd gesorteerd. En een spaarkist die vroeger op de basisscholen werd gebruikt. 'Kinderen hadden elk een eigen spaarpot met een gleuf waarin ze elke week een muntje stopten. Aan het eind van het jaar werd de spaarkist naar de bank gebracht en werd het geld op de spaarrekening gestort', vertelt ves tigingsmanager Hans van Heer- mers een ware beproeving. Niet alleen hadden de organisatoren een zwaar parcours samengesteld, het duurde ook nog eens een minuut langer dan normaal om het te ronden. Texel Consensus liep in een goed basistempo, maar stopte bij twee hindernissen, waardoor de combinatie geen winstpunten ver overde. Wél was hun prestatie vol doende voor de tweede plaats. Texel Consensus kwam goed door de keuring, maar had door de zware inspanning iets langer nodig om weer op adem te komen. De Waddenruiters waren goed ver tegenwoordigd in Barchem. Gerard Koorn debuteerde met het paard Linde en haalde twee keer de tweede prijs. Zij veroverde boven dien drie winstpunten (197 en 194). Beide derde prijzen waren voor Jacqueline Uriot met Uppie. Uriot behaalde twee winstpunten (188 en 188). In deze klasse was er een winstpunt voor Frida Tuitman (180). In de klasse M1/ M2-paarden gooi de Priscilla Noorlander (M2) hoge ogen met Wiaronette. Noorlander werd tweemaal eerste en behaalde vier winstpunten (199 en 199). Mandy Bosma (M1) behaalde met haar paard Ultra Large Texel de laatste twee winstpunten (187 en 183) toe aan haar puntentotaal en mag nu promoveren naar de hoge re M2-klasse. Bij de B-pony's waren de eerste prijzen voor Louise Schagen met Ryvanna. Ze reed haar pony naar twee winstpunten (188 en 188). Manon List reed twee nette proe ven met pony Puck. Ook List kan twee winstpunten (181 en 187) aan haar puntentotaal toevoegen. waarden. Tot de collectie behoort ook een leren tas waarin bankbil jetten werden bewaard en een ver klikker, waarmee valse bankbiljet- Roeper (B-klasse) en Dennis Kui per en Jorieke Meijer (beiden L- klasse) verschenen ook aan de start. Roeper en Kuiper werden wegens teveel weigeringen in de cross van verdere deelname uitge sloten. Meijer reed een nette dres suurproef (183), maar liep met haar paard Whoopy in het springpar cours tegen 8 strafpunten aan. In de cross bleek Whoopy weer in vorm en kwam ze uitstekend rond. Meijer reed de zware cross met maar één weigering uit en eindigde op de negende plaats. Ook Whoopy herstelde prima van de zware inspanning en werd bij de veteri naire keuring goedgekeurd. In de klasse L1-paarden verdeel den Bea Dekker en Marieke Popma de eerste prijzen. Dekker debu teerde met het paard Quality's Uni ted en behaalde twee winstpunten (184 en 184). Ook Popma reed naar twee winstpunten (182 en 186) met het paard Zavayah. Celi ne Uriot behaalde met haar paard Uppie eveneens twee winstpunten in deze klasse, maar viel net buiten de prijzen. Als laatst kwamen de Z-paarden aan bod. De eerste proef was van Gea de Ridder. Met haar paard Nando was zij oppermachtig. De Ridder behaalde een winstpunt (211).Tweede werd llona van der Vis met Rozenburg's Part 2. Zij behaalde twee winstpunten (208 en 208). In de tweede proef werd Eva van der Linde met Zeestar Texel eerste. Van der Linde behaal de een winstpunt (210). llona van der Vis sloot na haar tweede proef aan op de tweede plaats. Tessa van Daalen (Z2, 204 en 205) en Hannita de Wit (Z1, 206 en 207) behaalden beiden twee winstpun ten. ten werden opgespoord. Bijzonder item is ook de safeloketdoos, waarin kostbaarheden werden bewaard en een grote doos, zo te Fenny en Rob Caspers leken deze week bij Klaverjasclub Den Burg op weg naar een hoge sco re, maar na een dubbele opening van meer dan 2000 punten gooi de de derde partij roet in het eten. Beide routiniers hadden er hun handen aan vol om de barrière van 1100 punten te slechten, waarna een redelijk sterke slotpartij toch nog een score 7024 opleverde. Vreemd genoeg leverde de eerste plaats van de avond geen winst op in het klassement. Zij bleven vijf de. Gerard en Theo Witte speelden ook in deze (vierde) ronde weer sterk en eindigden als tweede. Hun opening was ondermaats, maar het verlies werd in de volgende partijen ruimschoots weggepoetst. Zij kwamen tot 6792 punten en knaagden weer wat van hun ach terstand op de koplopers af. Ze staan nog steeds tweede. Meijert Boon en Piet Kikkert ein digden op de derde plaats en namen afstand van de onderste regionen. Zij behaalden 6733 pun- Sverre Eschweiler heeft zich bij internationale zwemwedstrijden die zaterdag en zondag in Aken in Duitsland werden gehouden knap geweerd. De 17-jarige Texelaar was nog niet snel genoeg voor het erepodium, maar verbeterde wel op alle vier de afstanden waarop hij uitkwam zijn persoonlijk record. Eschweiler kwam uit voor E.ON- NZA (E.ON is de sponsor, NZA het Nationaal Zweminstituut Amster dam), waar hij sinds augustus traint. De 50 meter rugslag legde hij af in 0.26.08 minuten. Met deze tijd plaatste hij zich als reserve zien nog niet uitgepakt, het eerste apparaat voor telebankieren. Tegenwoordig is er wel eens kritiek op banken, maar vroeger stonden ze in hoog aanzien. Dat blijkt uit een grote en fraaie oorkonde die de gemeente kort na de Tweede Wereldoorlog schonk aan het toen malige bestuur, uit waardering voor de inspanningen tijdens de naoor logse geldzuivering en waarbij elke Nederlander tien gulden ontving ('tientje van Lieftinck'). Ook de voorzittershamer zit bij de spullen. Op oude foto's poseren bankbe- stuurders van weleer, zoals voorzit ters C.H. Roeper en H. de Lugt. Tevens foto's van (zaal)voetbalelftallen van de Rabo bank, personeelsreisjes, de mobie le pinautomaat en andere bankza ken en -medewerkers. De overdracht van de spullen hangt samen met het aanstaande vertrek van Hans van Heerwaarden, die een selectie heeft gemaakt van de spullen die van historische waarde zijn. Hij begon 43 jaar geleden bij de bank, heeft als een van de wei nigen binnen de bank nog gewerkt met veel van de spullen, heeft er nog affiniteit mee, kan vertellen waar ze voor dienden en wie en wat er op de foto's staat. ten en stegen van de vijftiende naar de dertiende plaats. Frans Stark en Bas Tromp kwamen met 6721 punten niet verder dan de vierde plaats, maar behielden de leiding in het klassement. Jelle Wiersma en Sjaak Sipsma deden in de staart van de ranglijst goede zaken door met 6695 punten de vijfde plaats te pakken. Ze deden de rode lantaarn over aan de con currentie en staan nu veertiende. Het gemiddelde was met 6283 punten aan de lage kant. Ook het aantal marsen was met 22 niet om over naar huis te schrijven. In het algemeen klassement heb ben Stark en Tromp de leiding, vóór Gerard en Theo Witte. Lieuwe van der Veen en Co Koomen behielden hun derde positie, maar moesten met lede ogen toezien hoe de top twee een gaatje sloeg. Vandaag (vrijdag 29 oktober) wordt in het clubgebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg de eer ste ronde van het Texels kampi oenschap gespeeld. Deelname is nog steeds mogelijk. Aanvang 20.00 uur. voor de finale en werd hij negende in het eindklassement. Voor de 100 meter rugslag had hij 0.56.48 nodig. Ook op deze afstand plaats te hij zich als reserve voor de finale en werd hij negende in het klasse ment. Op de 200 meter rugslag haalde hij bijna vier seconden van zijn persoonlijke toptijd af. De klok stopte op 2.04.52, goed voor de elfde plek in het klassement. Tot slot zwom Eschweiler dit keer ook de 100 meter vrije slag. Met een mooie tijd, 0.51.87, werd hij 28ste in het klassement. 'De vele trainingsarbeid begint zijn vruchten af te werpen', constateerde hij zelf. Bij hondensportvereniging DOS gaat zondag 31 oktober een puppycursus van start. Deze is bedoeld voor zowel de hond als de baas en bestaat uit tien les sen van een uur. Aan het einde wordt een certificaat uitgereikt. Het eerste levensjaar van een pup is erg belangrijk. In die fase wordt de basis gelegd voor de rest van zijn leven. Een jonge hond heeft een open houding en een grote wil om te leren. Daarom is de puppy- tijd bij uitstek geschikt voor het aanleren van basiscommando's. Het aanleren van goede gewoon tes is net zo eenvoudig als het aanleren van slechte gewoontes. In beide gevallen is het afleren van die gewoontes ook erg moeilijk. De lesstof bestaat uit diverse onderdelen, waaronder socialisa tie, het voorkomen van ongewenst gedrag, zindelijkheid, basiscom mando's ('zit', 'af' en 'hier'), mee lopen zonder aan de lijn te trekken en alleen leren zijn. 'Dit aanleren doen we bij DOS op een positieve en hondvriendelijke manier, waar door de pup zich op een prettige manier kan ontwikkelen', bena- VRIJDAG 29 OKTOBER 2010 Budovereniging Shima start na de herfstvakantie een nieuwe serie mini-judolessen. Deze zijn bedoeld voor jongens en meisjes van 4 tot 6 jaar. De lessen staan onder leiding van een enthousiaste, gediplomeerde leraar. Hij leert de kinderen valbre- ken en de beginselen van de judo worpen. Daarnaast leren de kinde ren hoe je samen veilig kunt stoeien en is er tijd voor een spelvorm. 'Kortom, op een speelse manier wordt er kennisgemaakt met deze actieve, respectvolle maar vooral leuke sport', meldt Shima. De eerste les is donderdag 4 november in de spiegelzaal van sporthal Ons Genoegen (de ingang is rechts van de hoofdingang) en duurt van 16.30 tot 17.15 uur. De eerste twee lessen zijn geheel vrij blijvend. Het dragen van een offici eel judopak is nog niet nodig, een lange (sport)broek en een T-shirt zijn geschikt om mee te beginnen. Vanwege de hygiëne is het dragen van sokken of slippers van de kleedkamer naar de judomat ver plicht. Aanmelden kan bij Hanneke Roe per, tel. 315291 of email shimatexel@gmail.com. Meer infor matie staat op de website www. shimatexel.nl. In manege Akenburg wordt zondag de tweede wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. Deze gaat om 10.15 uur van start, wan neer tien combinaties aantreden voor een dressuurproef. Na afloop doen ze een vaardigheidsproef, met de bekende kegeltjes. Een tweede groep van tien combinaties doet eveneens beide onderdelen, maar dan in omgekeerde volgorde. Deze menners beginnen om 13.00 uur. De prijsuitreiking staat rond 16.00 uur gepland. Publiek is wel kom, de toegang is gratis. Programma dinsdag 2 november: Veld A: 19.00 SVC-Klif 23 NIOZ1 19.45 NIOZ 1 -Randstad Klif 23 20.30 Vlinderwinkel-CVI Randstad 21.15 Kobeko-Super Viinderwinkel 22.00 Cocky's Kapsalon-Paal 28 Super Veld B: 19.00 NIOZ 2-PFB Bouwcenter RAB 19.45 Mantje-Bouwcenter RAB PFB 20.30 Wessels-Albert Heijn Mantje 21.15 Falcon-Rabobank Albert Heijn 22.00 Drogisterij Mets-IBS Falcon Veld C: 19.00 Timmer-De Rog Texelcampings 19.45 Texelcampings-Kobeko De Rog 20.30 De Kapper-Moormann Kobeko 21.15 Bar Sportief-De Waal De Kapper 22.00 Kapsalon Salique-Otto's De Waal Wedstrijdleiding: Texelcampings en Evelien (tel. 310096). Uitslagen 19 oktober: Vakantieburo Kobeko-De Kapper 3-0; CVI- Kobeko 2-1Vlinderwinkel-Randstad 3-0; Paal 28/De Krim-NIOZ 1 0-3; Texelse Autocentrale-Cocky's Kapsalon 1-3; PFB- Mantje 0-3; IBS/Oele/Schoo-Falcon 1-2; NIOZ 2-Dio Drogisterij Mets 0-3; Albert Heijn-Rabobank 0-3; Ecotiem-Wessels Ontwerpt! 0-3; Slagerij Moormann en De Boer-Otto's Tweewielershop 2-1Eetcafé De Rog-Texelcampings 1-2; Timmer's Bakkerij-Bar Sportief 3-0; Klif 23-Kapsalon Salique 3-0; Kees de Waal-De Krim 2-1 Leden van menvereniging Tussen Wad en Duin houden zondag 7 november hun jaarlijkse Boeren koolrit. Wie niet zelf wil of kan rij den, krijgt een rondje met de Jan Plezier aangeboden. Opgave is tot maandag 1 november mogelijk bij Peter Dros, tel. 310801. drukt de organisatie. De lessen worden gehouden op het terrein van ZDH aan de Witte- weg in Den Hoorn en duren steeds van 10.45 tot 11.45 uur. Meer informatie staat op de website www.dostexel.nl en is ook ver krijgbaar tijdens de trainingen of bij Martine Kramer, e-mail martine@dostexel.nl. Hans van Heerwaarden van de Rabobank overhandigt spullen uit het historisch archief van de Rabobank aan Wilma Eelman van Cultuurhistorisch Museum Texel. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7