Huisvestingsbeleid wethouder Eric Hercules ligt op koers 'Zoveel mogelijk drempels wegnemen' Veel gegeven, maar ook ontvangen Live muziek, heerlijk uitgebreid buffet en meer spektakel in Hotel De Pelikaan 'Toen het nodig was, stond iedereen voor ons klaar' TEXELSE 9 COURANT «1 s—A De Pelikaan Texel \'^A Zingen en swingen met Live on Tour Bijzondere wijnen q&svrf VRIJDAG 29 OKTOBER 2010 Wethouder Eric Hercules: 'Als de motor van het eiland niet draait, komt er ook niemand wonen.' (Foto Gemeente Texel) Betaalbaar wonen in een vitale omgeving, beschikbaar stellen van CPO (Collectief Particulier Ondernemerschap) bouwkavels, afschaffen van vestigingseisen en zo lang mogelijk zelfstandig wonen. Punten uit het raadspro- gramma waarmee de coalitie dit voorjaar aan de slag ging. Wat is nu de stand van zaken op het gebied van huisvesting? We vroegen het verantwoordelijk wethouder Eric Hercules. We zitten aan tafel bij de bestuur der die als politicus tijdens de ver kiezingscampagne de vorige coali tie verweet geen nieuwe plannen te hebben gemaakt voor woning bouw. Dus is de vraag gerecht vaardigd: wat zijn uw plannen? Hercules: 'Woningbouw is als een mammoettanker. Bijsturen duurt enorm lang. Maar je moet wel blij ven sturen en plannen maken. Ik heb niet de illusie dat als ik nu een plan bedenk, dat er morgen kan worden gebouwd. Dat zijn moeilij ke, tijdrovende processen. Dus er staat nog geen enkel huis dat door mijn toedoen als wethouder is gebouwd. Maar de richting is voor mij duidelijk. Niet zozeer naar de aantallen kijken, maar vooral naar wat voor soort huizen je nodig hebt. In de campagne is veel geroepen over jongerenhuisves ting. Dat ze zich niet kunnen inschrijven, dat de woningen prijzig zijn en dat er voor hen te weinig woningen zijn. We willen de jonge ren hier houden en ze naar het eiland trekken. Maar seniorenhuis vesting is minstens zo belangrijk. Wonen gaat over alle categorieën. Jongeren, maar ook senioren die zich hier willen vestigen moeten we geen strobreed in de weg leggen. Je vraagt me naar mijn plannen, dit is mijn doelstelling: zo veel moge lijke drempels wegnemen.' Niets menselijks is deze wethou der vreemd. 'Het is prettig om snel resultaat te zien. Daarom, en dat is mijn eerste punt, hebben we bij de vorming van dit college goed gekeken naar de verdeling van de portefeuilles. Grondex ploitatie en Huisvesting zat bij verschillende wethouders. Dat maakt het moeilijk om plannen te maken. Beide zitten nu in mijn portefeuille en daardoor kan ik een stuk slagvaardiger optreden. Bijvoorbeeld op het gebied van sociale woningbouw. Maar alleen daarmee ben je er nog niet, kom ik op mijn tweede punt. Als je als gemeente bouwgrond te duur aanbiedt, kan er evengoed niet worden gebouwd. Dat speelde in 't Zouteland, waar we Woontij geen goedkope grond konden aanbieden omdat het Sociale Woningbouwfonds om de korting te financieren, niet van de grond kwam. Dat is opgelost door het bieden van een eenmalige kor ting. Als college hebben we nu besloten grond voor sociale woningbouw structureel tegen een vaste korting aan te bieden. Het geld moet uiteindelijk komen uit de grondexploitatie. Door genoegen te nemen met een min der hoge winst of door andere grond duurder te verkopen. Door dat we op Texel tijdig en vrijwillig onze ambitie om huizen te bou wen naar beneden hebben bijge steld, zitten we nu niet, zoals elders in de Noordkop het geval, met lappen aangekochte grond die we moeten afwaarderen.' 'Mijn derde punt hangt samen met mijn portefeuille economie: we pakken het rapport Ruimte voor Economie weer op. Het is een beleidstuk voor de middellange termijn, wat natuurlijk geen grijs plan mag worden. Het is een uitda ging om in samenspraak met ondernemers en maatschappelijke organisaties te kijken welke moge lijkheden de Texelse economie biedt en hoe we de werkgelegen heid kunnen versterken en mensen naar het eiland halen.' De wethouder komt op zijn vierde punt: de huisvestingsvergunning. 'Het is absurd dat als je tussen de 20 en 30 bent, je bent afgestu deerd en je wilt je hier als oud open zetten, ook voor senioren en dat we, deze ooit zwaarbevochten grens, loslaten. Maar de tijden zijn veranderd. En wat is er mis mee als mensen van de overkant, jong of oud, hier komen wonen? ledereen levert een bijdrage aan de econo mie. Ouderen hebben zorg nodig, jongeren moeten hier wonen om die zorg te kunnen leveren. Ik ben niet bang dat we overspoeld wor den door allerlei mensen. Als je kijkt naar de ontwikkeling van de bevolking, dan zie je dat we men sen nodig hebben. Dan kun je je grenzen niet sluiten. Hier ligt voor Texel een kans. Wat wij vóór heb ben ten opzichte van Den Helder, dat wel werk biedt, is dat we een Texelaar weer vestigen, dat je hier niet kunt wonen omdat je niet vol doet aan de criteria voor huisves ting. In de vorige raad is discussie geweest over het afschaffen van die eisen, maar het is er niet van gekomen. We zijn momenteel aan het onder zoeken wat de mogelijkheden en de consequenties zijn. Dit willen we samen met de andere Wadden eilanden bespreken. Ook willen we de landelijke ontwikkelingen over huisvestingswet afwachten. Maar een idee is bijvoorbeeld een proef project waarbij de huisvestingsei- sen in de verordening voor een periode worden verruimd of zelfs losgelaten. Maar hier zijn we nog niet helemaal uit. Ik besef dat we daarmee de deur prettige woonomgeving bieden. Ook voor mensen die niet econo misch gebonden zijn aan het eiland, zoals mensen uit de offshore. Ook hier willen we een drempel wegne men. Een proefperiode geeft in elk geval de mogelijkheid om te kijken welke effecten het heeft. Het laten vallen van de eisen voor huisves ting heeft nóg een voordeel. De gemeente besteedt jaarlijks 450 uur om hierop te handhaven, uren die je eigenlijk besteedt om te zeg gen tegen jongeren: Je mag hier niet wonen. Bovendien gaan de meeste uren in een paar gevallen zitten.' De raad moet zich in december nog uitspreken over de proef, die dan op 1 januari 2011 in gaat. Punt nummer vijf: Bouwkavels voor Collectief Particulier Ondernemer schap. 'In Oosterend loopt dit pro ces, dat wordt ondersteund door bureau Regie dat mensen die zelf een huis willen bouwen begeleidt. Maar in Oudeschild is het proces vastgelopen. Ik probeer contact te leggen met een ander CPO-advies- bureau, met onder andere oud gedeputeerde Hans Schippers, om te proberen het in Oudeschild weer op de rails te krijgen. De focus ligt op sociale woningbouw, huur of koop. Zo willen we met name star ters aan een goedkope woning helpen, bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van goedkope grond en/of participatie van Woon tij. Het is niet de bedoeling dat er een nieuwe villawijk verrijst.' 'Punt nummer zes is het project Koger Hoop, waarover we tegen Woontij hebben gezegd: ga daar mee verder. Dat is opgepakt. Van uit De Koog is vraag naar senioren woningen, we hebben Woontij, dat vrij is te ontwikkelen, gevraagd daarmee rekening te houden. En ten slotte nummer zeven: vóór het eind van dit jaar gaan we met Woontij om tafel om de prestatieaf spraken te bespreken en te kijken of deze moeten worden bijge steld.' Zeven concrete acties dus, een optelsom die ook de wethouder verrast. 'Nogmaals: het is me er vooral om te doen om drempels weg te nemen en mogelijkheden te faciliteren. Zelf huizen bouwen, daar moet je als gemeente niet aan beginnen. En er moet wel vraag zijn. Dat hangt samen met de eco nomie. Als de motor van het eiland niet draait, komt er ook niemand wonen. De provincie onderkent dat ook. Het gaat niet om aantallen, maar om kwaliteit.' Gerard Timmerman 'Wat een rijkdom om in dit dorp te wonen. We hebben veel gege ven, maar toen het nodig was, stond iedereen voor ons klaar. Wat zijn we hier gelukkig.' Ferry en Annie Zwanenburg uit Den Hoorn kunnen het wel van de daken schreeuwen. Zaterdag vieren zij dat ze zestig jaar met elkaar getrouwd zijn. Ferry (87) is wijd en zijd bekend, altijd enthousiast, sociaal betrok ken, praat met iedereen, kent iedereen, kan niet stilzitten en komt overal, terwijl Annie (85), afgezien van wekelijkse uitstapjes naar de soos, het dorpssteunpunt en de vrouwenclub, vooral een teruggetrokken leven leidt, graag puzzelt en leest en daar volkomen tevreden mee is. Twee verschillen de karakters, maar ook een koppel dat al zestig jaar lief en leed deelt en vooral gelukkig is. Ze leerden elkaar kennen in 1944. Ferry: 'Ik kwam uit Velzen, had in de oorlog van alles meegemaakt, omzwervingen gemaakt en kon nergens meer terecht. Ik heb heel wat engeltjes op mijn schouder gehad. In 1944 werd ik als onder duiker naar Texel gestuurd. Ik had nog nooit van het eiland gehoord, wist niet dat er mensen woonden en wilde er eigenlijk zo snel moge lijk weer vandaan. Ik had hier niets te doen, dus kon ik net zo goed een groepje meiden helpen dat daar elke dag aan het aardappels schillen was.' Eén van de dames was Annie Troost: 'Ik zat er met Neel Drijver en Jo Slegtenhorst. We moesten van de Duiters, maar die zagen wel dat ik een hekel aan hen had. Schillen kun je het niet noemen, we sneden ze tot dobbel stenen.' Het klikte tussen de twee. Ferry: 'Op een gegeven moment kon ik geen kant meer op en ben bij haar familie (in het huisje bij het advertorial Een spectaculaire feestavond met live muziek en een uitgebreid buffet: Hotel De Pelikaan Texel is zaterdag 6 november 'the place to be'. Na smul len van heerlijke lokale gerechten, is het zingen en swingen geblazen met de live sensatie van dit moment 'Live on Tour'. Het uitgebreide buffet uit de wereld van Slow Food bevat duurzame producten en invloeden uit zowel de Franse als de wereldkeuken. U vindt gerechten als kabeljauw met groene kruiden, kip in salie, lamsstoof in het groen, dragonijs en crème brülée met pistache. Chefkok Joris Ellen is samen met Annette van Ruitenberg al volop bezig met de voor bereidingen van het buffet. De hoofd kleur van het buffet is groen, maar natuurlijk zijn er ook lekkere gerechten met een andere kleur of lokale produc ten. U kunt kiezen uit de heerlijkste verse vis- en vleesgerechten en uiter aard veel (Vergetengroenten. Er zijn enthousiaste koks en producenten aan wezig om u meer te vertellen over de gerechten. Na het buffet is een mode show waarbij duurzame zelfgemaakte kleding wordt geshowd door modellen tussen de 7 en 84 jaar. Tijdens de show is er live muziek. Hierna barst het feest pas écht los met Live on Tour. Dit is een band, maar eigenlijk ook weer geen band. De vijf ervaren muzikanten, waar onder een pianist, een drummer en een zanger, spelen samen mét het publiek in plaats van voor. U kunt zelf verzoeknummers indienen, want er i f ld Hij D wat wilt u horen: U2, James Brown, Doe Maar? Alles is mogelijk. Het concept is inmiddels uitgegroeid tot een fenomeen in Nederland en bin nenkort spelen ze zelfs in Londen. Door de interactie met het publiek zal u niet stil kunnen blijven staan. En misschien komt u zelf ook nog in de spotlights te staan! U mag name lijk het podium op en samen met de band spelen, zingen en dansen. Dus, blijft u kijken naar uw vrienden of collega's of durft u zelf de uitdaging aan? Gedurende het weekend worden bij zondere wijnen geschonken Van Le Clos des Suds, een kleine wijngaard gelegen in het zuiden van Frankrijk op de hellingen van de Minervois. Aurée Tautil en haar man produceren wijn van traditionele oude druiven- rassen. De druiven worden nog met de hand geplukt. Het zijn kwaliteits wijnen gemaakt met respect voor de De kosten voor het Slow Food buffet bedragen €24,50. Het buffet begint om 19.00 uur. Aansluitend kunt u genieten van de spectaculaire feest avond met de fantastische band Live on Tour. U dient zich van tevoren, uiterlijk vóór 3 november, aan te melden voor het buffet. Dit is mogelijk bij De Pelikaan: 0222-317202. Het loopt storm, dus wees op tijd! U vindt De Pelikaan op Pelikaanweg 18 in De Koog. Licht van Troost) op zolder beland en kregen we vaste verkering, dat was op 25 juni 1944.' Na de oorlog raakte Ferry bij Bak- ker's Ijzerhandel aan het werk. 'Ik heb twintig jaar langs de weg geze ten en zo een heleboel mensen leren kennen.' Annie: 'We krijgen nu felicitatiekaarten van mensen waarvan ik geen idee heb wie het zijn, maar Ferry weet het precies.' Ferry: 'Laatst waren we op bezoek in De Gollards en raakte ik met een vrouw aan de praat. Haar buur vrouw vroeg: Wie is die man: Toen ze vertelde wie ik was, herinnerde de vrouw nog dat ze een kachel van me had gekocht.' Ook Ferry wist het nog en noemde haar feil loos merk en type. Na twintig jaar werd hij door de vader van Bob Bakker naar de winkel in Den Burg gehaald en groeide hij uit tot het gezicht van het bedrijf. 'Ik werd Ferry Bakker.' In het laatste oorlogsjaar was Ferry bij ZDH in Den Hoorn gaan voet ballen. 'In 1946 kwam ik als secre taris in het bestuur. Vanaf die tijd heb ik het zestig jaar druk gehad. Ik werd voorzitter van ZDH, op een gegeven moment leefde ik voor de sport.' Ook zette hij zich in voor de kerk. 'Ik heb 22 jaar in de kerken raad gezeten.' Daar hield het niet bij op. Voorzitter van de feestcom missie, de dorpscommissie en hij was betrokken bij de oprichting van het dorpshuis. 'Ik heb in de Sport raad gezeten, was scheidsrechter en rapporteerde voor de Bond.' Ook was de Hoornder lange tijd correspondent van de Texelse Courant. 'Ik schreef stukjes over het toneel, de fanfare en natuurlijk vooral over sport. Het woord doorgaan keerde altijd terug. De gedrevenheid van de stukjes schrijver bleek eens toen hij op zijn motorfiets naar Den Burg reed. 'Onderweg ging ik onderuit en kop- peltjeduik de sloot in. Daar heb ik meteen een stukje over ingeleverd. Want denk je, vier cent per regel. Dat stukje bracht vijftig cent op.' Nog altijd is Ferry druk in de weer, alweer tientallen jaren is hij het gezicht van de Hoornder rommel- tjesmarkt. 'Ik doe het voor de res tauratie van de kerk. Maar ik ben niet meer zo druk als vroeger.' Ferry en Annie Zwanenburg vieren zaterdag dat ze zestig jaar getrouwd zijn. Annie: 'Nou Ferry, je gaat elke dag wel even kijken of er weer nieuws is gebracht.' Ferry: 'Het is mijn hobby. Het is ook zó leuk en op die markten ziet het zwart van het volk. Uit het hele land worden spullen gebracht, zelfs uit Duitsland. Veer tien dagen geleden nog uit Zand- voort. Die werden weer gekocht door een vrouw uit Groningen. Kun je nagaan: van Zandvoort, via Texel naar Groningen. Een poosje gele den ging het niet zo goed met me en was ik een tijdje afwezig. Er gingen allerlei verhalen over me rond en één vrouw trok het zich erg aan. Gelukkig ben ik weer hele maal opgeknapt en voel me weer oersterk. Toen ik weer op de markt verscheen, kwam ze op me af en gaf me een dikke zoen.' Leven met een echtgenoot die altijd onderweg is, in de weer en maar zelden thuis, hoe is dat? Ferry: 'Annie had geen keus, ze had een man die zoveel dingen tegelijk wilde doen.' Annie: 'Ik heb er geen moeite mee alleen thuis te zijn. Ik ben een echte huishen. Ik denk dat ik dat van mijn moeder heb. Ik vind het heerlijk om lekker thuis te puzzelen of te lezen en liet Ferry lekker zijn gang gaan.' Zijn inzet voor het dorps- en ver enigingsleven leverde Ferry veel waardering op. En eremetaal. Een opsomming: een zilveren Ridder orde, gouden Bondsspeld van de KNVB, het ere-voorzitterschap van ZDH met bijbehorende gouden speld en de Dubbele Von Sion. Maar het meest enthou siast vertellen ze over de periode dat het fysiek wat moeilijker ging, het traplopen niet meer ging en niet te ontkomen leek aan verhuizing naar een aangepaste woning in Den Burg. Annie: 'Maar wat moeten wij in Den Burg? We horen hier.' Ferry: 'Wat toen gebeurde is fantas tisch.' Vol trots tonen ze de moderne slaap- en badka mer op de benedenverdieping. 'We hebben er zelf niets aan hoeven te doen. Het is allemaal voor ons geregeld. De vergunning, de bouw, de inrichting, het schilderwerk en noem maar op. ledereen hielp, zelfs de ramen werden gelapt, nog steeds trouwens. Wat fijn dat we in zo'n dorp wonen. We gaan hier nooit meer weg.' Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9