OP SAFARI DOOR NOORD-HOLLAND TEXELSE 12 COURANT FEEST OP NOORD HOLLANDSE IJSBANEN WIN EEN SCHAATSCLINIC OUIZ BIODIVERSITEIT Kijk ook op www.noord-holland.nl DINSDAG 09 NOVEMBER 2010 Provincie Noord-Holland NOVEMBER 2010 Hoe gevarieerd is de Noord-Hollandse natuurDaar kwamen vijftien jonge journalisten achter die 'op safari'gingen in de provincie. Aan het hoofd van de provincie staat een algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden hiervan zijn gekozen door de inwoners van Noord-Holland. Een van de Statenleden is Onno van Ulzen van Groen Links. MIJN PROVINCIE Colofon De pagina 'Mijn provincie NH' is een uitgave van de provincie Noord-Holland en ver schijnt acht keer perjaar in een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan-huisbladen. Redactie: Provincie Noord-Holland, Annoesjka Brohm, sector communicatie, Post bus 3007,200i DA Haarlem, tel. 023 5143832, e-mail: mijnprovincie@noord-holland.nl. Van uitgestrekte stranden tot betoverende bossen en alles daartussenin. In Noord-Holland is het allemaal te vinden. En in de steden is natuur te ontdekken: natuurlijk in parken en achtertuinen, maar ook tussen spouwmuren van oude gebouwen en langs slootkanten. Jaar van de Biodiversiteit Dit jaar is het internationaal Jaar van de Biodiver siteit, waarin het behoud van verschillende soorten planten en dieren centraal staat. In het kader daarvan maakte gedeputeerde Bart Heller samen met vijftien jonge journalisten kort geleden een safari door hartje Amsterdam en natuurgebied Jisperveld. Ouboudou Een stadsecologe en een boswachter lieten onder meer zien dat Amsterdam vol staat met iepen en hoe de grutto leeft in Jisperveld. Die grutto werd door een van de jonge journalisten herkend uit haar thuisland Somalië, waar hij door het leven gaat als Ouboudou. In Afrika overwintert de grutto, en in het voorjaar trekt hij naar de Noord- Hollandse velden om daar te broeden. Boeren, natuurbeschermers en de provincie zetten zich gezamenlijk in om de grutto in een rustige en beschermde omgeving te laten leven. Beschermen Diversiteit in het planten- en dierenrijk is heel belangrijk. Dat zorgt voor een evenwichtige natuur die tegen een stootje kan. De verschillende planten en dieren hebben ieder hun plaats in de voedselketen en hebben ook een rol bij bestuiving van gewassen en de verspreiding van zaden. Deze 'ecosystemen' zorgen ervoor dat de mensen een goedleven hebben. Ook daarom is het van belang dat wij de natuur helpen beschermen en ontwikkelen. Natuur in Noord-Holland De provincie Noord-Holland wil graag dat iedereen kan genieten van de natuur en dat er voldoende natuur is om Noord-Holland gezond te houden. Daarom zorgt de provincie voor voldoende natuurgebieden waar planten en dieren rustig kunnen leven. Ook maakt de provincie regels die de bedreigde platen en dieren beschermen. Schoolkranten De journalisten hebben tijdens de safari heel wat Gedeputeerde Bart Heller te midden van jonge journalisten. informatie kunnen vergaren. In verschillende schoolkranten zal komende tijd aandacht zijn voor biodiversiteit in de provincie, zodat jongeren straks precies weten hoe het ervoor staat met de natuur in Noord-Holland. Hoe lang bent u al Statenlid? In de zomer van 2007 ben ik begonnen als duo-Statenlid van CroenLinks. Ik ben 55 jaar oud, getrouwd en heb twee inmiddels volwassen kinderen. Mijn woonplaats is Egmond aan den Hoef, waar ooit het Graafschap Holland uit is ontstaan. Naast Statenlid werk ik als directeur in het basisonderwijs in Amsterdam sinds afgelopen augustus. Ik ben als duo-Statenlid begonnen met de portefeuille wegen, verkeer en vervoer en daarnaast had ik te maken met de rekeningencommissie. Dat laatste heeft met onder andere het geld van de provincie te maken. Ik kreeg meteen met het heikele punt van de IJslandse gelden te maken. In november 2009 ben ik Statenlid geworden. Het verschil met de vorige functie is dat ik nu ook de Statenvergaderingen bijwoon en daar met een bepaalde regelmaat spreek. Bovendien kreeg ik de portefeuille sociale infrastructuur erbij, wat onder meer met jeugd en monumentale gebouwen te maken heeft. Als Statenlid zit ik in drie commissies, heb Statenvergaderingen en probeer zoveel mogelijk werkbezoeken te doen, die direct met mijn portefeuilles te maken hebben. Die twintig uur per week die voor de functie staan, worden makkelijk gehaald. Best dus wel druk naast een mooie baan. Waarom bent u Statenlid geworden? Ik ben in aanraking gekomen met de Staten van Noord-Holland als actievoerder in 2998. Samen met anderen was ik een fel tegen stander van een tweede vliegveld voor de kust. Gelukkig is dat plan heel diep de kelders ingegaan. Ik was destijds zeer onder de indruk van de Staten en het gebouw. Dat ik momenteel Statenlid mag zijn, vind ik heel bijzonder. Ik doe het dan ook met veel plezier. Hoe ziet uw contact met de Noord-Hollanders er uit? Via mijn werk in het bedrijfsleven en onderwijs kwam en kom ik dagelijks in contact met mensen die leven en werken in Noord- Holland. Ook valt mij op dat ik via bijvoorbeeld mail makkelijk te vinden ben voor menig inwoner van onze prachtige provincie. Wat ik prettig vind aan Noord-Hollanders in het algemeen is de direct heid: zaken bij de naam noemen. Geen doekjes eromheen winden, maar recht op het doel af. Ik hou zelf ook niet van dubbele bodems. Wat is uw favoriete plek in Noord-Holland? Een favoriete plek in Noord-Holland heb ik niet echt. Wel staat Bloemendaal bij mij hoog aangeschreven, evenals mijn woon plaats Egmond. Kennemerland en West Friesland scoren bij mij hoog, maar ik vind onze provincie in totaal de mooiste van Nederland. Wat gaat u binnenkort doen voor Noord-Holland? Ondanks die nare bezuinigingen vechten we ervoor om de gevolgen voor het openbaar vervoer mee te laten vallen. Vooral het hoogwaardig openbaar vervoer in het Gooi heeft mijn maximale aandacht. Tijdens de derde editie van het Noord-Hollands Schaatsweekend op zaterdag 20 en zondag 21 november is er veel te doen en te beleven op de schaatsbanen van Alkmaar, Amsterdam, Haarlem en Hoorn, zoals clinics en demonstraties. Speciaal voor kinderen is een actief programma en op alle ijsbanen is een optreden te zien van Monique Smit. Op zaterdagavond strijden de professionele marathonschaatsers in Hoorn om de KPN Marathoncup. Alle Noord-Hollandse deelnemers strijden in alle categorieën om de felbegeerde titel 'beste Noord-Hollander'. Op zaterdagavond is een primeur in Haarlem: NH Master Cup, een marathonwedstrijd voor 40-plussers (de grootste wedstrijdcategorie van Nederland). Kijk voor de activiteiten op www.nhschaatsweekend.nl Noord-Holland is een echte schaatsprovincie, met maar liefst vier 400-meterijsbanen. Het Noord- Hollands Schaatsweekend is een evenement waar de provincie Noord-Holland initiator en hoofd sponsor van is. Alle activiteiten worden aan geboden door de vier ijsbanen in samenwerking met de KNSB, Sportservice Noord-Holland, verenigingen, schaatsscholen en overige partners. Maak samen met een introducé kans op een exclusieve schaatsclinic op de ijsbaan van Alkmaar of Amsterdam tijdens het Noord- Hollands Schaatsweekend (20 en 21 november 2010). De clinic wordt gegeven door oud-langebaan- schaatsters Yvonne van Gennip (Amsterdam, zaterdag 20 november) en Barbara de Loor (Alkmaar, zondag 2r november). Zij geven de clinic aan gevorderde schaatsers. Kans maken op een plaats in de clinic? Beantwoord daarvoor de volgende vraag: In welke stad werd Yvonne van Gennip gehuldigd na het behalen van haar Olympische medailles in 1988? Mail het antwoord vóór 15 november naar NHsponsoractieianoord-holland.nl onder vermelding van 'prijsvraag'. Alleen de winnaars krijgen bericht. Geef ook aan op welke ijsbaan (Alkmaar of Amsterdam) u de schaatsclinic zou willen winnen. V-9 ia-S '0-I7 'o-f :g-z luaddojH uapjoo/wjue op oiip ajjE-t :zmbsïjajisiaAipoiq uapaoo/wjuE opooo Wat bent u: een natuurkenner of stadsleek? Hier kunt u uw kennis testen over Noord-Hollandse planten en dieren. De juiste antwoorden staan onderin het blauwe vlak, rechts op deze pagina. 1 De natuur van de provincie Noord-Holland is uniek vanwege: A De grote variatie aan landschappen op zo'n klein oppervlak. B Het vele groen, vlak buiten de steden met bijbehorende recreatiemogelijkheden. C De zeer lange kustlijn met unieke duingebieden. 2 In het Jisperveld werken boeren met de provincie samen aan natuurbeheer voor het in stand houden van: A Bodemleven (insecten, wormen, etc.) B Weidevogels C Ganzen 3 Welke slang komt er voor in de omgeving van Amsterdam? A Anaconda B Adder C Ringslang 4 Het natuurbeheer in het Jisperveld draagt bij aan de invulling van de Ecologische hoofdstructuur. Maar waarvoor dient de Ecologische hoofdstructuur? A Het tegengaan van de achteruitgang van het aantal planten- en diersoorten B Het versterken van de inheemse natuur C Het verbinden van natuurgebieden 5 Om natuurgebieden aan elkaar te koppelen, komen er steeds meer ecoducten. Hierdoor kunnen dieren en planten zich verspreiden over verschillende gebieden, wat zorgt voor een goede biodiversiteit (veel verschillende planten en dieren) in die gebieden. Waarom is biodiversiteit zo belangrijk? A Om de effecten van de wereldwijde bevolkingsgroei tegen te gaan. B De natuur is een bron van voedsel, genees middelen en hout, zuiver water, en recreatie mogelijkheden. C Door de opwarming van de aarde gaan veel dierensoorten een nieuwe leefomgeving zoeken. Met het natuurnetwerk kunnen zij zich goed verplaatsen. 6 In Amsterdam staan wel 75.000 iepen. De stad is daarmee de iepenstad van Europa. Waarom is deze boom zo geschikt voor de grote stad? A De iep heeft een bast waar insecten goed kunnen leven, dat trekt weer vogels aan. B Deze boom kan fijnstof heel goed opnemen en filteren C De iep is een sterke boomsoort die er goed tegen kan om als 'levend fietsenrek' gebruikt te worden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12