(jroen 'ZwartsJ'exeh in het harL, Kwapsma stopt met Wampex 11 Kosten schapenstamboek te hoog voor voorzitter Hotels zestig procent meer kwijt aan toeristenbelasting V Garage Westend Texelaars hoog op kieslijsten Zangdienst Water speelde een grote rol in de dertigste en laatste Wam- pex die vrijdag en zaterdag werd gehouden. Bij de sloot naast boerderij De Fan aan de Nesweg was één van de opvallendste opdrachten. Met een brandslang werden twee personen in een rubberboot tientallen meters over het water gespoten. Bij het team 'Komt voor de bakker' waren Geert en Wim Ridderinkhof het haasje. Zij kregen de volle laag van ploeggenoten Jeroen en Bas Bakker. De regenkle ding hielp niet veel meer, maar ze kwamen tot aan de kant. Piet Kooiman, Koos Tjepkema, Loek van Vliet en Peter-Jan Geus wonnen de uitputtingsslag. Alle 35 teams haalden de eindstreep. Meer over de Wampex elders in deze krant. De uitslagen staan op www.wampextexel.nl. ,^MT> V Vloerverwarming www.texelseautopagina.ri TEXELSE^COURANT Super deBoer Maak kennis met het werk van de provincie Kijk voor nieuws uit Noord-Holland in deze krant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12522 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 9 NOVEMBER 2010 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 KTF, Excelsior, DEK en het Seniorenorkest zetten zater dagavond hun beste beentje voor tijdens het muziekfestival. Vrijwilligebrand- weerlieden sta ken veel uren in het ombouwen van de voorma lige melkwagen tot bluswater voertuig. ZDH is zondag op eigen veld tegen Sint Boys uit Sint Maarten niet verder gekomen dan een gelijkspel (1-1). Als iets goed is, verander er dan niets aan. Een wijsheid die van toepas sing is op res taurant Tessels Kwartier. (Foto Jeroen van Hattum) In 2009 is weliswaar twee ton minder toeristenbelasting binnen gekomen, hotelgasten zijn na de hervorming van de inning gemid deld zestig procent meer gaan betalen. Dat blijkt uit cijfers van de Texelse Hotel Vereniging (THV). Ook de recreatieparken hebben meer afgedragen, maar groepsaccommodaties en bemiddelaars zijn minder gaan betalen. Hotelgasten zijn meer toeristenbe lasting gaan betalen doordat ze gemiddeld korter dan vijf nachten verblijven, de grens waarbij het maximale bedrag is bereikt. De Texelse Vereniging van Logiesver- strekkers (TVL) ziet mogelijkheden tot verbetering van de regeling en gaat deze op korte termijn bespre ken met wethouder Frans Visman (Financiën). De hotelvereniging signaleert bij de inning een aantal gemiste kansen. Onder meer doordat scholen zijn vrijgesteld. Hiertoe besloot de vori ge raad na een motie van de PvdA, om Texel extra gastvrij te maken voor scholieren, 'de toeristen van de toekomst'. THV: 'Je kunt je afvragen of deze vrijstelling zin heeft als scholen er zelf voor kiezen min of meer op hotelbasis te ver blijven in diverse accommodaties. Het ontbreekt de scholen niet aan budget en men kiest het eiland vanwege de toeristische facilitei ten.' Ook worden inkomsten gemist uit seizoenplaatsen op campings. 'De nieuwe regeling behoeft daar aanpassing.' Het niet meetellen van toeristische bedden in de sector logies met ontbijt en de bruine vloot drukt ook de inkomsten. De controle op de inning, die toch al te wensen over laat, is in deze secto ren extra lastig. Als oorzaak voor de tegenvallende inkomsten wordt ook genoemd de onwennigheid met de nieuwe wijze van berekenen en innen. Volgens de hoteliers is het van belang om alle slaapplaatsen mee te tellen, dus ook logies met ontbijt en de bruine vloot. Het is daarbij niet ondenkbaar dat de bovengrens van 47.000 bedden wordt gepas seerd. 'Als we dat vaststellen, dan moeten we dat accepteren, maar evengoed de bestaande beddenre serve aanhouden', vindt Rob Teis- man, voorzitter van de THV. Gedeputeerde Sascha Bagger man en Statenlid Nel Eelman zijn beiden hoog op de concept-kies lijsten geplaatst voor de provin ciale verkiezingen die op 2 maart 2011 worden gehouden. Eelman staat tweede op de advies- lijst die het CDA in Noord-Holland heeft opgesteld. Baggerman staat derde bij de PvdA. Beide partijen moeten hun kieslijsten nog defini tief vaststellen. Baggerman, oud-beleidsambte naar van de gemeente, is sinds 2002 politiek actief voor de provin cie. Zij was vijf jaar Statenlid en Carlo Veeger, voorzitter van de Texelse schapenfokkers, is uit het schapenstamboek gestapt. Dit betekent onder meer dat hij niet meer meedoet aan de Texelse schapenfokdag. Reden is dat hij er elke jaar duizenden euro's op toe moet leggen. De kosten die schapenfokkers moeten betalen, zijn in de loop der jaren flink opgelopen. Veeger: 'Het stamboek is duurder gewor den. Het aantal schapenfokkers neemt door ouderdom en andere redenen af, waardoor de kosten over minder hoofden moeten ver deeld. Daarnaast nemen de kos ten voor de gezondheidsprogram ma's toe. Dieren moeten onderzocht op scrapie, zwoegerziekte, rammen moeten vrij zijn van de blindfactor en noem maar op. Daarnaast vergt de administratie meer tijd en hogere kosten. Maar het rende ment blijft achter. Voor topfok kers, die hoge prijzen voor hun dieren krijgen, ligt het anders, maar als je zoals ik bij de subtop zit, dan wordt het moeilijk. Ik heb 300 schapen en moet jaarlijks werd in 2007 de jongste gedepu teerde in Nederland ooit. Ze woon de na haar installatie nog een tijd op het eiland, maar verhuisde daarna naar Haarlem. Eelman, die in Den Burg woont, zit sinds 2007 in Provinciale Staten. Ze is daar onder meer voorzitter van de Statencommissie Wegen, Verkeer en Vervoer. Tot 2006 was zij jarenlang wethouder en raadslid op Texel. BIJENKORF: (UIT)STEKENDE LOKATIE VOOR POLIKLINIEK, AU-AU; IK KWAM EIGENLIJK... De grootste verrassing bewaar den ze voor het laatst. Na afloop van de dertigste Wampex maak te organisator Kwapsma vanuit het niets bekend dat zojuist de laatste Wampex was gehouden. Ze stoppen ermee. Het is muisstil in manege Aken- burg, het eindpunt van de weeken- damfibische expeditie, wanneer ereburger Harry de Graaf het grote nieuws bekendmaakt. Vrijwel ieder een is overdonderd, want de gehe le Wampex was er geen enkel sig naal dat het de laatste zou zijn. De organisatoren hadden het stoppen bewust geheim gehouden, zodat iedereen eerst een Wampex als gebruikelijk zou beleven. Na de stilte volgde een luid, staand applaus voor André van der Vliet, ...VOOR EEN GRIEPPRIK, MAAR RAAK MET 20 BIJENSTEKEN NAAR HUIS. Mariska Koenders, Ronno Honingh en Eldin Honingh, vaste deelnemers aan de Wampex, bedanken André van der Vliet voor de jarenlange inspanning. (Foto Jeroen van Hattum) Marian van der Werff, Kees-Jaap Harting, Willem van de Kamer en Swier Oosterhuis. Ook Piet Keijzer, jarenlang een vaste kracht van Kwapsma en één van de grondleg gers, werd genoemd. Van der Vliet en Van der Werff gingen als extra huldebetoon op de schouders bij winnaars Piet Kooiman, Koos Tjep kema, Loek van Vliet en Peter Jan Geus. Deelnemers en vrijwilligers hadden begrip, maar waren ook zeer teleur gesteld. Diverse mensen stonden met tranen in de ogen. Tjepkema, een van de vaste deelnemers, had een zeer dubbel gevoel. 'Aan de ene kant ben je blij dat je wint, maar aan de andere kant is het erg jammer dat het niet meer door gaat.' 'Ik stond te kijken toen ik hoorde', aldus deelnemer Ricardo de Graaf. 'Maar dit zijn supergasten, zij heb ben heel veel werk verzet. Deelne mer John Zoetelief liet weten dat de Wampex hem had geleerd het eiland te waarderen. 'Je kwam elk jaar op plekken waar je nog nooit was geweest. Het is slim van ze om nu te stoppen. Ik kan me voor- €3000,- toeleggen op het scha penstamboek. Dat drukt teveel op mijn bedrijfsresultaat en daarom heb ik geen andere keus dan te stoppen. Een zakelijk besluit, dat ik niet van harte heb genomen. Het is ronduit zorgelijk, want zoals ik zijn er meer fokkers, al neemt ieder natuurlijk zijn eigen besluit.' Veeger blijft vooralsnog aan als voorzitter van de Texelse fokkers die de jaarlijkse schapenfokdag en de midwinterkeuring organise ren. 'Ik blijf betrokken, maar sta zelf niet meer met mijn schapen op de Groeneplaats. Ik blijf wel schapenhouder, daarvoor hoef je niet in het stamboek te zitten en mag ook rammen aan schapen houders blijven verkopen.' Slechts 1 mm dik! SPGGD M f- AT www.speedheat.nl H c AT» Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 j In de Maartenskerk in Oosterend wordt zondag 14 november vanaf 19.00 uur een zangdienst gehou den. Bezoekers kunnen zelf opge ven welke liederen ze graag willen zingen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het Liedboek en de bundel van de Waddengemeente. Medewerking wordt verleend door The Messengers onder leiding van Jaap van der Slikke, organist is Jan van der Vis. (Advertentie) stellen dat je na zoveel jaar alles wel een keer hebt gehad. Je wacht niet tot het zou doodbloeden.' Vrijwilligers Dirk en Ingrid Eelman zeiden het sociale deel van de Wampex te gaan missen. 'Je bent de hele zomer keihard aan het werk en dan is de Wampex een heerlijk moment om weer even onder elkaar te zijn.' Een voorzet ting van het evenement door ande ren was al snel één van de gespreksonderwerpen in de mane ge. Daarbij klonk meteen één ding: het zal iets anders dan de Wampex moeten worden. 'Het zal niet meer hetzelfde zijn', aldus Piet Kooiman. Eelman: 'De Wampex hoorde bij Kwapsma.' (jrocn Zwgitrjexels in hel harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Provincie Noord-Holland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1