Willem Kikkert ontrukt volksliedjes aan vergetelheid Postume uitgave bij Historische Vereniging De Cocksdorp betreurt uitstel Parian TEXELSE 3 COURANT EL.. Familieberichten Tatum Park (2) ï£j iff Huldigingslied voor prof.dr. W.H. Keesom Stemmen voor fotowedstrijd Wat ik zeggen wou Wilhelmina Maria Wagener (Mimi) Sieb Breeuwer 'Wie zorgt straks voor mij?' Delano zoekt een pleeggezin voor lange tijd DINSDAG 9 NOVEMBER 2010 Willem Kikkert in 2004, bij de presentatie van een bundel Texelse gedichten. (Foto archief Texelse Courant) Wij groeten U als Texels zoon, Professor wijd vermaard en huldigen op luide toon 't succes door U vergaard. Kom Tex'laars laat de juichtoon schallen uit een verheugd gemoed vere nen we in de kreet allen ja Keesom was gegroet Ja wees gegroet, ja wees gegroet, professor Keesom wees gegroet Een wereldroem verwierf uw naam Door kunde en noeste vlijt Tot trots van alle Tex'laars saam Daar g'één der hunnen zijt Het helium deed gij bevriezen, Ja, Keesom driewerf heil Ja, driewerf heil, ja, driewerf heil Professor Keesom driewerf heil O, blijf nog jarenlang sieraad Van Leidens Hogeschool Wier roem met d'uwe samen gaat Weldra van Pool tot Pool Dat steeds meer lauweren u kro nen In wetenschaps belang U één van Neerlands grote zonen Ja, Keesom leve lang Hij leve lang, hij leve lang Professor Keesom leve lang Met als motto 'De liefde baart veel wonder' verschijnt vrijdag Texel zingt, een nieuwe bundel historische volksliedjes, samen gesteld door Willem Kikkert, die afgelopen voorjaar na een kort ziekbed plotseling overleed. De publicatie was al lang geleden gepland en werd gezien als een feestelijk hoogtepunt van de festi viteiten rond de 25ste verjaardag van de Historische Vereniging. Kik kert werkte er geruime tijd aan en was ook zo goed als klaar toen hij afgelopen voorjaar werd getroffen door een hersenbloeding en korte tijd later overleed. Zijn echtgenote vond dat zijn werk niet voor niets mocht zijn en besloot er ondanks haar verdriet mee door te gaan. 'Met bewonderenswaardige wils kracht heeft zijn vrouw Maatje na de dood van haar man de correc ties van dit boekje uitgevoerd en verder alles wat er bij komt kijken om de totstandkoming van deze uitgave tot een goed einde te bren gen. Het bestuur is haar hiervoor zeer erkentelijk', schrijft voorzitter Jacques Dijt in een in memoriam, dat achterin is opgenomen. Texel zingt is het vervolg op Er was eens... een herderinnetje, een bun deltje oude volksliedjes dat in 1996 vlak na de tiende verjaardag van de Historische Vereniging ver scheen en dat ook door Kikkert was samengesteld. Hij en zijn vrouw stonden in 1987 aan de wieg van de zanggroep van de Historische Vereniging, het reper toire hadden ze in de jaren ervoor zelf bij elkaar gezocht. Inspiratie deden ze op bij een bruiloft op Terschelling, waar het zingen van volksliedjes nog veel meer dan op Texel in zwang is gebleven. Met een bandrecorder onder de arm bezochten de Kikkerts de bewo ners van rusthuizen en andere Texelse bejaarden om nog te red den van het culturele erfgoed wat er te redden viel. Ook kon Kikkert uit eigen geheugen putten. In de inleiding van zijn eerste bundel schrijft hij dat zijn opa van moeders zijde, Willem Bruin (1873-1928), bakker van beroep, in Den Hoorn een bekend 'speuleman' was, die bij 'alle voorkomende feestelijke aangelegenheden' op zijn harmo nica speelde. 'Persoonlijk heb ik hem niet gekend maar van zijn muzikale en vocale erfenis kreeg ik vanaf mijn prille jeugd een flinke portie mee.' Het vastleggen van de liedteksten was niet zo moeilijk, maar het opnemen van de muziek en het noteren in notenschrift vergde meer tijd. Het resultaat mocht er echter wezen. In totaal werden in de loop der jaren zo'n 150 liedjes aan de vergetelheid ontrukt en voor het nageslacht bewaard. Een groot deel ervan wordt geregeld gezon gen door de zanggroep van de Historische Vereniging, vijftig belandden in Er was eens... een herderinnetje. Omdat Kikkert vreesde dat liedjes alsnog zouden worden vergeten als ze alleen maar in de mappen van de koorleden staan, werd ongeveer een jaar geleden besloten een tweede boekje samen te stellen. Dit ver schijnt nu dus postuum en telt tweeënvijftig liedjes. Net als in de eerste bundel gaat het om historische liedjes, waarvan tekstdichter noch componist bekend is. '"Uit het niets ontstaan', zegt men dan en in dit geval "In het niets verdwenen'", staat in de inlei ding. (Helemaal consequent is Kik kert overigens niet; zo staat in het nieuwe deel onder meer Er ligt een eiland om de Noord, een door schoolmeester J. Wuis (1894-1973) geschreven ode aan Texel.) Tijdens hun zoektocht ontdekten de Kikk erts al snel dat deze vorm van volkskunst op Texel sinds 1900 in rap tempo is verdwenen. 'Radio en grammofoon namen de taak over van de plaatselijke speuleman en een eeuwenoude traditie raakte verloren.' Waarbij moet worden aangetekend dat er in West-Fries land en op Wieringen al veel langer belangstelling voor deze liedjes bestaat en dat ze op Terschelling nooit zijn verdwenen. Overigens gaat het lang niet altijd om puur Texelse liedjes. In het nieuwe deel staan er maar vier, waaronder het welkomstlied voor TESO's eerste eigen schip Dage raad en een huldigingslied voor prof.dr. W.H. Keesom, in 1926 door een selectie van Texelse koren gezongen, in aanwezigheid van de geleerde zelf. Ook gebeurde het wel dat teksten werden aangepast aan lokale omstandigheden. Voor waarde om te worden opgenomen, is dat een lied in ieder geval op Texel gezongen werd. Kikkert heeft ze onderverdeeld in genres: zeemansliederen, boeren liederen, soldatenliederen, verha lende liederen, balladen, liefdeslie deren, 'bruiloft en feest' en 'puur Texels'. Om de lezer te helpen, geeft de samensteller bij elk lied aan uit welke tijd het dateert en verschaft hij waar mogelijk uitleg over de achtergrond. Hij doet dat op gedegen wijze, zoals ook mag worden verwacht van iemand die niet alleen vele gedichten en ver halen heeft geschreven, maar die ook (samen met profesoor Kees de Jager) jarenlang heeft gepubliceerd over de geschiedenis van de zuid punt van Texel en die daarvoor vlak voor zijn dood koninklijk werd geëerd. Hoewel de soms eeuwenoude tek sten hier en daar nog wel wat te raden over laten, is het resultaat een zeer leesbaar en met oude prenten geïllustreerd boekje. Het wordt vrijdag om 14.00 uur gepre senteerd in Tusse de Banke, bij de opening van de expositie van de Historische Vereniging, die tot en met maandag zal duren. Het boek je is die dagen voor €12,50 ver krijgbaar en vanaf dinsdag voor €15,- in de boekhandel. Joop Rommets De Cocksdorp is weinig gelukkig met de plannen van burgemees ter en wethouders om de herin richting van de Kikkertstraat en de Molenlaan naar minstens 2012 te verschuiven. Het dorp voelt zich 'overvallen en teleurgesteld' dat de riolerings werkzaamheden, die momenteel bezig zijn, en de herinrichting van elkaar zijn losgekoppeld. De werk zaamheden stonden aanvankelijk te boek als één project. Een werk groep met afvaardigingen van het dorp en de gemeente hield zich sinds het voorjaar van 2009 met de plannen bezig en ging daarbij con tinu uit van één project. Tot verrassing van de dorpscom missie besloot het college in het voorjaar een knip aan te brengen en in eerste instantie alleen aan het riool te werken. De herinrichting werd op het investeringsplan voor 2012 gezet. De werkgroep was daar niet bij betrokken en geraakte pas in de zomer op de hoogte van de verandering. De gemeente bleef intussen inloopsessies in het dorp houden over de herinrichting. Bij de dorpscommissie leeft de zorg dat de Kikkertstraat en de Molenlaan straks jarenlang 'bouw- straten' blijven wanneer het werk aan de riolering klaar is. Voorzitter Gerrit Koorn beschouwt de plaat sing van de herinrichting op het investeringsplan 2012 vooralsnog als 'boterzacht'. 'We hebben nog geen uitvoeringsjaar horen noe men. En als bezuinigingen de reden zijn, waarom dan niet ook de riole ringswerkzaamheden opgescho ven?' De kosten zijn geraamd op €1.450.000,- waarvan de gemeen te de helft betaalt. De andere helft moet door de provincie betaald worden. De dorpscommissie en het college hebben inmiddels een 'constructief gesprek' over de ont stane situatie gehad. Wethouder Edo Kooiman zal nog deze maand nader overleg hebben met de werkgroep. Koorn wijst erop dat de gemeente aan zet is. 'Ze hebben de bal uit handen laten vallen. Het probleem is er, nu moet er een oplossing komen. De deur staat daarvoor bij ons altijd open.' Een woordvoerder van het college stelt dat de bezui nigingen aanleiding zijn geweest een knip in de riolering en de herin richting aan te brengen. Op de website van de gemeente kunnen bezoekers tot 17 novem ber een stem uitbrengen voor de door de gemeente uitgeschre ven fotowedstrijd. De jury selecteerde twintig foto's van volwassen deelnemers en negen van jeugdige fotografen. Volgens jurylid Harry de Graaf is daarbij serieus -en langduriger dan eerst de bedoeling was- naar de inzendingen gekeken. 'De inzen ders verdienen het dat het grote publiek serieus naar hun foto's kijkt', roept De Graaf de Texelaars op. Het uitbrengen van een stem kan eenvoudig via de gemeentelij ke website (www.texel.nl). De uit slag wordt bekend gemaakt tijdens de open dag op 27 november. Tot mijn schrik las ik in de krant van vrijdag dat b en w nog steeds vast houden aan het besluit om in het park in Den Burg huizen te gaan bouwen Wat een misser om de majestueuze bomen aan de Burg wal, die gezichts- en sfeerbepalend zijn voor het centrum van Den Burg, te kappen voor een paar woningen. B en w geven als zoethoudertje dat het park wordt opgeschoven naar de Groeneplaats en daarmee niet kleiner wordt. Hoe naïef of onver schillig moet je zijn, om te veronder stellen dat je een park met oude bomen eenvoudig kunt verplaatsen. Kennelijk moeten de bomen die nu nog voor het gemeentehuis staan ook een stukje opschuiven. Al teveel bomen moeten wijken voor herinrichting. Een hele rij aan plant bij de OSG die net begon aan te slaan, is verdwenen. En hoe zit het met de beloofde herbeplanting op de plaats van de grote lindebo men die in de Weverstraat bij de Action zijn gekapt? Daar zouden leibomen komen, maar tot op de dag van vandaag heb ik ze niet gezien. Texel pretendeert een voor trekkersrol te vervullen in duurzaam heid, maar kiest hier voor afbraak. Wereldwijd worden oerwouden ver nietigd voor economisch gewin, maar hier gebeurt hetzelfde. De groene long van Den Burg wordt verkwanseld en voor een paar ton onherstelbaar beschadigd. Het zou goed zijn als de politiek zijn oor te luisteren zou leggen bij een groot deel van de Texelse bevolking en van dit plan zou afzien. Arien van Erkelens, Den Hoorn. (Enige kennisgeving voor Texel) Trouver dans ma vie Ta présence Tenir une lampe allumée Choisir avec Toi la confiance Aimer et se savoir aimée! (Jean Claude Gianadda) Na een leven in dienstbaarheid, kritisch geloof en tenslotte moedig gedragen lijden overleed op 90-jarige leeftijd in alle rust en vrede Tochtgenote en lid van de Derde Orde van Sint Franciscus van Assisi. Van 1958 tot 1963 werkzaam bij de missie in Fakfak en Sorong (voormalig Nederlands Nieuw-Guinea). Van 1971 tot 1979 docente aan de scholengemeenschap op Texel Vanaf 1990 bestuurslid van de Stichting Nieuw-Guinea. Amersfoort, 26 oktober 1920 f Lage Vuursche, 8 november 2010 Zij heeft haar lichaam ter beschikking gesteld van de wetenschap. Een herdenkingsdienst zal worden gehouden op zaterdag 13 november, aanvang 13.00 uur in verpleeghuis Sint Elisabeth, Kloosterlaan 29, 3749 AK Lage Vuursche. Na afloop informeel samenzijn. 'Allen die ik op mijn weg heb ontmoet hebben mij gemaakt tot de mens die ik ben geworden. Ik ben dankbaar voor elke dag van het leven dat mij is gegeven. Namens de familie: Louis Wagener Landgraafstraat 88 6845 ED Arnhem Verdrietig hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve zoon, onze broer en oom A Wormerveer, 11 juni 1940 t Alkmaar, 6 november 2010 A. Breeuwer - Nieboer Margareta en Deva Keijser Margriet en Imre Somogyi Nichten en neef Correspondentieadres: Bergeonstraat 18 1851 KB Heiloo De crematieplechtigheid vindt plaats op donder dag 11 november om 15:45 uur in crematorium "Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium. ■X Delano heeft veel meege maakt. Toch is het een vrolijke knul die je hart steelt. Hij heeft geen contact met zijn ouders. Hij woonde een tijdje bij zijn oma maar dat kon niet meer. Nu woont hij tijdelijk bij een crisispleeggezin. Wie zorgt daarna voor hem? 'Ik ben Delano en 9 jaar. Ik woon nu op Texel. Leuk! Ik zit in groep 6 van een speciale school. Hou jij ook van grap jes maken en lachen? Ik wel. Mijn hobby's zijn buiten spelen en tennis. Ik speel graag met andere kinderen. Ik heb een lieve oma waar ik 2x per maand logeer. Mijn drie zussen wonen ergens anders. Delano verdient een thuis waar hij verder op kan groeien. Hij heeft veel meege maakt maar geen extra hulp nodig. Hij voelt zich goed bij een dagritme en duidelijke afspraken. Een vaderfiguur is goed voor zijn ontwikkeling. Delano is allergisch voor dieren, behalve voor honden. W Kijk op pleegzorgparlan.nl Jeugd Opvoedhulp Korte beentjes, mini teentjes, lachend mondje, Pamperkontje, deze dag kan niet meer stuk, welkom kleine ukkepuk! Geboren op 4 november onze dochter Chloé Zijm 2980 gram, 47 cm. Jacco en Siny Van Neckstraat 27 1792 AR Oudeschild 06 51337525/ 06 55818404

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3