Brandweer krijgt nieuwe tankwagen Discussie forfaitair heffen toeristenbelasting laait op TEXELSE 5 COURANT Meester Laan Park (1) Geweldig paddestoelenjaar Crossen Den Burg mist dorpsservicepunt Bezwaren tegen huis afgewezen Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou 24 uur per 7da$*. perA www.texelsecourant.nl Wat ik zeggen wou DINSDAG 9 NOVEMBER 2010 De brandweer heeft een nieuwe tankwagen in gebruik genomen. Het voertuig, waarin 23.000 liter bluswater kan worden vervoerd, komt in de plaats van de tankwa gen die het korps in mei 2009 in gebruik nam. De nieuwe tankwagen is wend baarder dan het huidige voertuig dat eerder dienst deed als benzi newagen bij Defensie. Dat voer tuig werd in 2009 door het Neder lands Instituut Fysieke Veiligheid (NIBRA) als proef op Texel geplaatst. Die proef is geslaagd volgens brandweercommandant Dick Jongeneel. De brandweer maakte meermalen gebruik van de tankwagen bij natuurbranden, maar merkte tegelijkertijd dat het lastig draaien en keren was met de 14 meter lange wagen. Met het nieuwe voertuig, een oude melkwagen, moet dat probleem voorbij zijn. 'Hij heeft voor en ach ter meedraaiende assen', aldus Jongeneel. De capaciteit is twee kuub meer dan het huidige voer tuig. De voormalige brandstofwa gen van Defensie staat nog in het PHH-gebouw in Den Burg, maar is door de brandweer aangeboden aan andere korpsen binnen de vei ligheidsregio Noord-Holland Noord. Het nieuwe voertuig is voor een groot deel door leden van de brand weer zelf in elkaar gezet. Ed Kuiter, Piet Grisnich en Hans Orij staken er de nodige uren in. Gemeentewer ken, Graaf Spuiterij, constructiebe drijf Otten en Blusmiddelenservice Texel werkten eveneens mee. De wagen werd volledig nagekeken, aangepast en bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer als brand weerwagen aangemeld. Het blusvoertuig moet de brand weer in natuurgebieden beter van water voorzien en kan ook als buf fer dienen bij grote branden. Hij is niet bedoeld om mee te blussen, wel om de tankautospuiten van bluswater te voorzien. Volgens Jon geneel scheelt dat behoorlijk in tijd bij het aanleggen van het zogehe ten grootwatertransport. Dat kost namelijk tijd wanneer eerst een geschikte waterbron gevonden moet worden en veel slangen uit gerold moeten worden voordat het grootwatertransport kan draaien. De gemeenteraad stelde in maart €50.000,- beschikbaar voor de aankoop en het aanpassen. Jonge neel schat dat de brandweer het dubbele had moeten investeren als eigen mensen er niet veel tijd in hadden gestoken. Inmiddels heb ben vijf leden van de brandweer een rij-instructie gehad, zodat zij bij alarmering ermee op pad kunnen. Eens in de zoveel tijd laait de discussie op over het forfaitair heffen van toeristenbelasting, waarbij per toeristisch bed een vast bedrag wordt geïnd, gebruik of niet gebruik. Donderdag, tij dens de ledenvergadering van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, gebeurde dat ook. De hotelsector, die aan zienlijk meer is gaan betalen, is nu pleitbezorger. Er bestaat onduidelijkheid over hoeveel toeristische bedden wél zijn geregistreerd, maar niet als zodanig worden gebruikt. Een deel van deze 'slapende bedden' zou ontstaan zijn door de mogelijkheid voor kleine logiesverstrekkers om 25 procent uit te breiden, maar die ze dus niet benutten. Deze niet gerealiseerde bedden hebben voor de ondernemer wel economische waarde, maar zitten niet meer in de reserve van de gemeente, die ze dus niet meer kan uitgeven. 'Het nadeel hiervan is dat deze bedden geen toeristenbelasting in het laatje brengen en dat ze niets bijdragen aan de Texelse economie. Door de niet benutte slaapplaatsen, loopt Texel inkomsten mis', zegt Rob Teisman, voorzitter van de Texelse Hotelvereniging (THV) Hij vindt dit een extra argument om te pleiten voor invoer van forfaitair heffen van toeristenbelasting. Teisman: 'Men kan er dan voor kiezen die heffing te betalen of het niet gebruikte bed terug te geven aan de reserve en dus niet betalen. Bij overname of verkoop van de accommodatie kan de logiesverstrekker de bedden terugvragen of -kopen.' Maar niet iedereen is overtuigd van de voordelen van forfaitaire heffing. Zo moeten alle logiesverstrekkers een BTW-administratie gaan voe ren, wat met name voor kleintjes extra kosten met zich meebrengt. Maar volgens Teisman weegt dit nadeel niet op tegen het te behalen kostenvoordeel, doordat over meer bedden toeristenbelasting wordt geheven. 'Het bedrag zal iedereen toelachen.' De discussie over forfaitaire heffing is niet nieuw. In de jaren negentig werd die ook gevoerd en verscheen er een lijvig rapport over, dat 'ergens' in een la van de gemeente moet liggen. Iwan Groothuis, waar nemend voorzitter van TVL, deed er geen andere uitspraken over dan dat het bestuur bezig is 'zich een mening te vormen'. Hij signa leerde dat de financiële situatie van de gemeente bepaald niet roos kleurig is. De gemeente heeft vol gens hem geen ruimte voor frivoli teiten met de toeristenbelasting. 'De inkomsten kunnen niet worden gemist.' Groothuis noemde de optie om de toeristenbelasting te verhoging vanuit de redenatie van de gemeente 'reëel. 'Al zijn we er niet gelukkig mee.' Toch werd hier over door de leden donderdag niet gemord. TVL ziet wel mogelijkhe den tot verbetering en aanpassing van de inning en gaat hierover op korte termijn in gesprek met wet houder Visman. Via een vriendin kreeg ik de Texelse Courant van 2 november, met daarin het In Memoriam van 'mees ter' Laan. Daarin miste ik de periode dat hij les gaf op de in oktober 1949 geopende Landbouwhuishoud- school, in de volksmond 'Soep- school' geheten. Ik behoorde tot de eerste leerlingen. Er waren drie eerste klassen. Ik was toen 12 jaar. De meesten van ons waren nog leerplichtig en moesten behalve de twaalf vakken van de landbouw- huishoudschool ook de acht ver plichte vakken van de lagere school doen. We kregen ook Tuinbouw. Dat troffen we niet want het land, de 'tuin', rond de nieuwe school was een weiland geweest en was dan wel omgeploegd -en mis schien ook wel geëgd-, maar moest nog wel zaai klaar gemaakt worden; er stond nog enorm veel 'kweek' in. Elke klas haalde dat er wel voor een deel uit, maar we waren het gauw zat en waren dan al tevreden als de bovenkant er zwart aange harkt uitzag. Er ontging Meester Laan niet veel, dus ik denk dat hij een oogje toekneep omdat er nog andere klassen waren. Het was een fijne leraar, streng maar recht vaardig. Als ik boodschappen doe, zie ik nog wel bekende appel- of perennamen die we uit het hoofd moesten leren. Een leuke herinnering was dat wij les kregen van de directrice, juf frouw Wijngaarden, en dat meester Laan met een andere klas langs ons lokaal naar de tuin ging en voor het raam even een handstand maakte. Dat was een raar gezicht met die grote groene laarzen aan. Het ontlokte de directrice een 'Nou, nou, meneer Laan...!' Juffrouw F. N .Wijngaarden was de eerste direc trice van de Landbouwhuishoud- school. Later trouwde ze met meneer Seidel van de ULO, de vroegere leraar van mijn broer. Meis Blom, (voorheen De Cocksdorp), Heiloo. Actiegroep Behoud het Park is zeer onaangenaam verrast door de recente berichten over de plannen- wijziging rond bebouwing aan de Burgwal. Aangezien wethouder Hercules vertegenwoordigers van de Actiegroep eerder nadrukkelijk heeft toegezegd hen op de hoogte te houden van alles wat er rond de bebouwing in de Wezentuin gepland werd, komen de nieuwe plannen de actiegroep rauw op het dak vallen. Behoud het Park heeft steeds met open vizier actie gevoerd en daar de politiek bij betrokken. De Actiegroep betreurt het dat de positieve en open hou ding ten opzichte van de andere partij blijkbaar slechts van één kant komt. De actiegroep trekt de bewering van wethouder Hercules in twijfel dat er meer ruimte in het Park overblijft. Aangezien het er nog altijd, met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid, op lijkt dat de nieuwe bebouwing op de Groeneplaats op de locatie van het oude gemeentehuis gaat komen, zal het park in de richting van de Groeneplaats niet definitief uitge breid worden. Sterker: het lijkt erop dat de plannen voor het toeganke lijk maken van de Groeneplaats- bebouwing via de parkzijde, er ook nog eens toe gaan leiden dat het park aan die kant extra verkleind wordt. Verder heeft de Actiegroep de indruk dat de vijf woningen waar over nu wordt gesproken net zoveel, zo niet meer, plaats gaan innemen als de zeven die eerder waren gepland. Alles lijkt er op te wijzen dat de woningen groter wor den zodat de opbrengst mogelijk evenredig groter zal zijn. Het Park, de 'Wezentuin', wordt met de nieuwe plannen van wet houder Hercules opnieuw gede gradeerd tot een minimaal stukje groen waarin iedere band met de historie ver te zoeken is, waarvan het open karakter helemaal weg is, waar de sociale functie verdwijnt en bovendien de monumentale bomen, die de gemeente naar eigen zeggen wil behouden, zullen worden gekapt. Het zal onmogelijk worden om de ontmoetingplaats die de Wezentuin afgelopen zomer diverse malen heeft getoond te kunnen zijn, in stand te houden. Hét Park van Den Burg zal blijvend verloren gaan voor de huidige en toekomstige generaties. Actiegroep Behoud het Park zal alles doen wat in haar vermogen ligt om deze -louter om financiële middelen draaiende- vernietiging van de historische Wezentuin te voorkomen. De acties gaan onver minderd en zonodig verhevigd door. We zullen niet schromen om daarbij de aandacht van de lande lijke publiciteit te zoeken en de houding van het Texelse college ter discussie te stellen. namens Actiegroep Behoud het Park, Marga Lakwijk en Joyce Pool. Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via r Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant L Ed Kuiter, Piet Grisnich en Hans Orij bekijken de nieuwe tankwagen van de brandweer. De drie brandweermannen spendeerden de nodige uren aan het ombouwen van de voormalige melkwagen tot voertuig om 23.000 liter bluswater te kunnen vervoeren. Foto Jeroen van Hattum) HiOELAAR aafjüLÜL- Nadat vorige week ploegboot Elco uit Sliedrecht een begin maakte met het op diepte brengen van de vaargeul in de havenmond van Oudeschild, sloot maandag de Adelaar zich hierbij aan. Deze 54 meter lange baggeraar begon maandagmorgen (in mistig weer) met baggerwerk in de werkhaven nabij het scheepsdok. (Foto Bert Koning) Bij natuurgebied De Petten werden zaterdagochtend de schelpenbed den voor broedende grote sterns geschoond en aangeharkt. Dat gebeurde tijdens de landelijke natuurwerkdag. De sterns komen weer in de loop van 2011. Zij hebben in Nederland zo'n vijf broedplekken, waarvan De Petten de enige binnendijkse plek is. In de Dennen waren ook vrijwilligers actief voor de natuurwerkdag. (Foto Jeroen van Hattum) Klaas de Jong geeft uitleg tijdens het Tangoweekend dat Texeltango in de Kiekendief op De Krim gaf. Er deden vijftig mensen aan mee, onder wie diverse Texelaars. Ze kregen les van Ana Yarigo en José Vazquez uit Wit-Rusland en Argentinië, oud-Texelse Marieke Timmer en Hugo Buiten, Diana Juanita en Thomas van de Ploeg en van Benita Ponsioen en Klaas de Jong uit De Cocksdorp. (Foto Jeroen van Hattum) 3 De Belgische accordeonspeler Bert Leemans geeft les tijdens het Vlaams weekend bij Artex. Dat stond in het teken van de Vlaamse folkmuziek. Er deden vijfenvijftig mensen aan mee, onder wie diverse Texelaars. Vrijdag, zaterdag en zondag werd gemusiceerd, zaterdag avond was er een groot feest waarbij twee folkbands optraden. (Foto Jeroen van Hattum) Paddestoelenexpert Arthur Oosterbaan van Ecomare heeft deze herfst uitzonderlijk veel soorten gevonden in het Texelse bos. De combinatie van nat en zacht weer heeft ervoor gezorgd dat 2010, het jaar van de biodi versiteit, een goed paddestoe lenjaar is. Oosterbaan verzorgt elk jaar in oktober paddestoelenexcursies in De Dennen. Goede gewoonte daarbij is om de gevonden soorten te noteren. Hierdoor kunnen ver schillende jaren met elkaar verge leken worden. Vorig jaar was het bijvoorbeeld heel droog in de nazo mer en werd het ook snel koud. Toen trof Oosterbaan tijdens zijn excursies maar een keer meer dan 40 soorten aan. Dit jaar kwam hij steeds boven de 40 soorten uit; één excursie was zelfs goed voor 78 soorten. Oosterbaan deze herfst tien excur sies gegeven, waarin hij in totaal bijna 200 soorten heeft gevonden. Nooit eerder was de score zo hoog. Bijzondere soorten dit jaar waren onder andere de trechtercantharel en de gele stekelzwam. Om lekker te kunnen crossen, hoe ven wij tegenwoordig niet meer naar de crossbaan in Midden-Eier- land. Onze gezamenlijke wegen zijn in het najaar omgetoverd tot prachtige modderbanen. Niet spectaculair genoeg? Pak dan even de berm mee. Daar liggen prachtige gaten vol met water. Misschien wel een leuk item voor het nieuwe concept 'Zo Texels'. In plaats dat onze gasten vertroeteld worden door een boswachter in de Slufter, staat er nu een stockcar coureur klaar om eens even lekker te glibberen over de Texelse wegen. Jeroen van der Vring, Den Burg. Bezoekers van de ANBO-mani- festatie Lang zelfstandig wonen hebben er hun verbazing over uitgesproken dat er in Den Burg geen dorpsservicepunt is. De servicepunten in de andere dor pen werden als welkome aan vulling gezien. Al waren er wel wat bemerkingen. Dit blijkt uit een onderzoekje dat de WMO Adviesraad tijdens de beurs hield. Niet alleen spraken leden van de raad met veel bezoekers, ook werd een beknopte, anonieme, enquête gehouden. Daaruit bleek dat de bestaande dorpsservice punten in De Cocksdorp, De Koog en Oosterend in een behoefte voorzien. Ook in De Waal, waar pas sinds kort een servicepunt actief is, wordt dit nu al als aanvul ling gezien. De animo in Den Hoorn blijft iets achter en in Oudeschild, waar al andere organisaties actief zijn, blijkt nog steeds geen behoef te aan een servicepunt. Vragen rezen wel bij het ontbreken van een laagdrempelig inlooppunt in Den Burg. Het loket in het gemeente huis wordt niet als zodanig erva ren, zo het bestaan ervan al bekend is. Daarnaast leeft ook nog steeds de gedachte dat de dorpsservice punten vooral voor ouderen zijn bedoeld, wat niet zo is. Dit heeft wellicht te maken met de ope ningstijden, onder kantooruren. De bouw van een woonhuis met bijgebouw aan de Molendwars straat in Den Burg mag doorgaan, ondanks dat de in het bestem mingsplan voorgeschreven maxi mum oppervlakte van het bijge bouw wordt overschreden, de bebouwingsgrens wordt over schreden en in het pand een aan huis verbonden beroep wordt uit geoefend. In het kader van de benodigde ontheffingsprocedure maakten buurtbewoners bezwaar, maar het college heeft dat onge grond verklaard en zal de bouwver gunning afgeven.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5