Met kliko in bootje varen door de nacht TEXELSE 9 COURANT DINSDAG 9 NOVEMBER 2010 Bikkels trotseren allerlaatste Wampex Het ultieme Wampex-gevoel. Zittend in een rubberboot, midden in een roetzwarte Slagbal op de Oosterkolk bij de Zaandammerdijk. Gezeten in een rubberboot slaat Blok 3: Bij het vliegveld worden met bouwlampen in morse boodschappen aan nacht, een kliko met ballen uit een ballenbak heen en weer varen terwijl de regen Jan Willem Vlaming een door Martine Dogger gegooide bal naar Jabik Kooistra en elkaar doorgeseind, om de oren klettert. Na afloop stonden warme frikadellen klaar om bij te komen. Ellen Douma achter hem. Bikkels mogen de deelnemers aan de dertigste en laatste Wam pex zich noemen. Het was één van de zwaarste edities van de afgelopen vijftien jaar, waarbij organisator Kwapsma de regis ters had opengetrokken. De deelnemers moesten veel fiet sen en lopen, er waren veel wateropdrachten en met een verregende nacht was het echt Wampex-weer. 'Eigenlijk heb ik verrekte koud', laat Piet Kooiman zich ontvallen als hij en zijn ploeggenoten midden in de nacht met een spandoek bij Dijkmanshuizen uit zee komen. Het is niet verwonderlijk. Het regent onophoudelijk, het is aardedonker en de deelnemers moeten werken om zoveel mogelijk posten te berei ken. Maar het is een Wampex voor bik kels, zoals André van der Vliet later zal zeggen, dus ook Kooiman en zijn ploeggenoten Peter Jan Geus, Koos Tjepkema en Loek van Vliet laten zich door een bui regen en een koude nacht niet uit het veld slaan. Hoeve Welbedacht blijkt de volgende post waar ze moeten zijn. Een paar tellen later zitten de mannen op de fiets en zijn ze ver dwenen in de donkere nacht. Dat het een Wampex voor bikkels is, wordt in het eerste blok al snel duidelijk. Met bussen worden de 35 groepen van vier personen van Oudeschild naar de dijk voorbij de Zandkes gebracht, waarna elke groep alle opdrachten krijgt en zelf de route mag bepalen. Het is pittig, want onder meer bij de rioolwater zuivering buiten Oosterend, St Maarten aan de Spangerweg, De Nes aan de Nesweg, Duinker in Nieuweschild en de eendenkooi van Spang zijn opdrachten. En alle fietsen staan in Oudeschild. John Daalder, Didy Boerhorst, Erwin Broersma en Simone Betse- ma lossen het 'probleem' snel op door bij de broers van Daalder in Oosterend fietsen uit de schuur te trekken. Een groep laat Van der Linde uit De Cocksdorp fietsen brengen en er zijn ook groepen die gaan lopen. 'Maar dat viel tegen', aldus Jan van Beek die met zijn broers meedoet. 'Van de vier uur die we over het blok hebben gedaan, hebben we zeker drie uur gelopen.' De deelnemers maken quilts, zoeken met de computer antwoorden op lastige vragen, nemen penalty's bij SVO en proe ven tien soorten ijs van Labora. Om 23.00 uur sluit het eerste blok. De koffiepost is bij bouwbedrijf Vis ser aan de Schilderweg. Degenen die nog zonder fiets in de omge ving van Oosterend zijn, moeten doorstappen om op tijd in Oude schild te zijn. In de nacht krijgt water een belang rijke rol. De groepen varen in een kano rond het herstelde fort Lunet- te om in het donker letters te zoeken. Een van de deelnemers merkt op dat vrijwilligers Kees Dros, Kees Bakker en Willem Houwing niet als post bij de Lunette staan. 'Er is dus nog een wateropdracht', klinkt het in de don kere nacht. Die is bij de Waterweg en mag als een ultieme Wampex- opdracht worden beschouwd. De deelnemers gaan, terwijl het onver minderd blijft regenen, in kleine rub berbootjes te water en moeten een kliko, gevuld met ballen, heen en weer varen. Marise Barhorst, Melissa Praam- stra, Cinthia Hollenberg en Lianne Brouwer, die voor het eerst mee doen, halen er een persoonlijke overwinning. Ze scoren bijna het maximum aantal punten, terwijl het tot dan toe nog niet echt loopt. Met een goed gemoed gaan ze verder de nacht in. Dennis Eelman, Bern- hard Boks, Xander Graaf en Robert - Jan Graag bewaren minder goede herinneringen aan de waterop dracht. De cryptische aanwijzing bestaat uit een foto van Angelina Stiehl bij een droge sloot wat als 'water weg' moet worden opgevat. Zij denken echter aan Mozes en trekken de conclusie dat ze naar de Rode Zee moeten. Meer groepen tuinen in de eigen zinnige denkwijze van Kwapsma. De aanwijzing naar de Lunette bestaat uit een wc-bril die iedereen moest meenemen en de tekst 'Frans zal je hier bij helpen'. Een wc-bril is in het Frans 'lunette', maar een groep denkt aan Frans Pieterse die vroeger het openbaar toilet op de Groeneplaats schoon hield en gaat ogenblikkelijk naar de Groeneplaats waar het stil en ver laten is. Om 4.00 uur mogen de deelnemers wel naar Den Burg om te slapen in de oude LTS. In het derde blok wordt op water gebied nog een tandje bijgezet. Bij boerderij De Tijd wacht de water- fiets-voor-vier-personen die René Boon voor het 175-jarig bestaan van de polder Eierland maakte. De waterfiets is met een touw verbon den aan gewichten op de kant die fietsend zo hoog mogelijk getild moeten worden. Bij boerderij De Fan moeten twee deelnemers in een rubberboot plaatsnemen, waarna de andere twee hen met een brandslang tientallen meters door de sloot moeten spuiten. De deelnemers wacht ook boeken- raden bij de voormalige Herten kamp, volksdansen in de Martha- hoeve, pijl en boog schieten bij de voormalige eendenkooi aan de Eendenkooiweg en op het vlieg veld staan bouwlampen om elkaar met lichtsignalen boodschappen te geven. Het weer is volledig omge slagen. De regen maakt plaats voor een aangenaam zonnetje. Bij de pauze op boerderij de Phoenix staan tot ieders verrassing warme gehaktballen klaar. Een cadeautje van de Sportraad voor het 30-jarig bestaan. Het vierde blok en allerlaatste blok speelt zich af in De Koog. De afstanden zijn wederom groot. Er is een post bij de familie Van Rijssel- berghe in De Dennen, maar ook bij de Oosterkolk aan de Zaandam merdijk, op het strand nabij Bertus Nol en op bungalowpark 't Hoog- elandt aan de Californiëweg. Veel belangstelling is er voor een opdracht bij 't Stappeland. In aqua- ballen moet over het water worden gelopen. Meer dan achttien uur in touw zijn, eist zijn tol en het is las tig op de been te blijven. In de Oosterkolk wordt in rubber boten slagbal op het water gespeeld, bij SamSam moet een filmpje met een lastige klant wor den opgenomen en op 't Hoog- elandt mogen de deelnemers op linnen tasjes hun Wampexgevoel tekenen en beschrijven. Thera Tjepkema tekent de Postweg, de Hoofdweg en de Schorrenweg. 'We bleven er maar op en neer gaan.' Als de deelnemers aan tafel zitten om de tasjes te versieren, is de vermoeidheid inmiddels duide lijk van de gezichten af te lezen. Het groepje van Anouk Alkema, Karlijn Janse, Lotte Jansen en Yvette van de Heuvel ligt op het eindpunt (manage Akenburg) bijna collectief te slapen. Ze deden voor het eerst mee en eindigen op de laatste plaats. De eerste twee blok ken ging het niet, vertelt Lotte, maar daarna kregen ze de slag te pakken en kwamen de punten. 'Volgend jaar doen we graag weer mee', zegt ze, dan nog niet wetend dat het bij een debuut zal blijven. John Daalder en Didy Boerhorst, winnaars van 2009, zijn tevreden. 'Het was een barre tocht, maar wel een bijzondere met veel knutselen en bijzondere spellen.' André van der Vliet spreekt, kort voor het eind van de Wampex wordt afgekon digd, zijn waardering uit voor de deelnemers. 'Dit is één van de zwaarste Wampexen van de afge lopen tien, vijftien jaar geweest. Jullie zijn bikkels.' Jeroen van Hattum Blok 2: de latere winnaars Peter Jan Geus, Loek van Vliet, Koos Tjepkema en Piet Kooiman rijzen midden in de nacht uit zee op bij Dijkmanshuizen met een zelfgemaakt spandoek. Wat het team betrof, moest TESO in dit geval voor een bekend schapenras behouden blijven. Afaol* 15' Blok 1: Met de bussen van Slikker worden de deelnemers van Oudeschild naar de Zandkes gebracht. De fietsen bleven achter op de haven. Blok 3: Wim en Geert Ridderinkhof krijgen, liggend in een rubberboot, de volle laag van ploeggenoten Jeroen en Bas Bakker. Blok 2: Harry Blauw, Liane Blauw, Pieter de Ridder en Bram de Ridder varen in een kano een rondje om het herstelde steunfort Lunette bij Oudeschild. Onderweg moesten ze letters zien te vinden. Blok 4: In de schuur van Willem Koorn tekenen en schrijven de deelnemers met stiften hun Wampex-ervaring op stoffen tassen die bij elk blok waren uitgedeeld. Kwapsma had er rekening mee gehouden dat de tasjes onderweg in weer en wind zouden verkreukelen, er stond daarom een strijkbout klaar om de tasjes glad te strijken. Blok 4: Anouk Alkema en Karlijn Janse zoeken voorwerpen in een container met koud water die naast hotel De Pelikaan was opgesteld. Er kwamen onder meer diepvrieskippen boven water. Blok 1: Jesse Struick probeert met teamgenoten Pieter Jan Kooger, Rob Legierse en Samantha Kooger een trekker met blote handen vooruit te duwen op het terrein van Duinker aan Nieuweschild. Het was een zware opdracht, waarbij twee teams tegelijk in actie mochten komen. Blok 1: Toon van Beek, broers Cees, Wally en Jan en op de achtergrond het team van Marcel, Ingrid, Eddy en Erik Witte doen mee aan een warming-up van Catharina Witte in een schuur van boerderij De Nes aan de Nesweg. De deelnemers slapen in de klaslokalen van de oude LTS aan de Emmalaan in Den Burg. Rond 05.00 uur verdwenen de meesten na een warme maaltijd in hun slaapzakken, om 6.30 uur liep Kwapsma alweer met de bel door de gang om iedereen te wekken.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9