'Eerbetoon aan architect Jan Visser' Woningen Texelhoeve nu al 'monumentaal' Vliegende start restaurant Horizon Rotterdamse know how landt op Texel Airport TEXELSE 5 COURANT Vrijwilligers Oud schip Kerken en Minima helpt 25 mensen De naam van Ouwe Sunderklaas Bowlers aan elkaar gewaagd Winterserie wandelclub Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Drie man onderuit tegen nieuw lid Luyt Achter de schermen DINSDAG 7 DECEMBER 2010 Wethouder Huisman haalt in haar artikel in de Vrijwilligerskrant een uitspraak aan van Mickey Huibreg- tsen, oud-voorzitter van het NOC: 'Jouw waarde wordt bepaald door wat je voor iemand anders bete kent. Wanneer je niets voor een ander betekent, ben je waarde loos.' Die uitspraak raakte me. Wat een grote woorden. Wie of wat maakt uit wanneer iemand zonder waarde, dus waardeloos, is? Laat ik daar, om het kort te houden, gewoon een andere stelling tegen over plaatsen: 'Een mens is nooit zonder waarde en dus ook nooit waardeloos, wat hij of zij ook doet (juist niet doet) of is. Om bij het onderwerp vrijwilligers werk te blijven, ben ik van mening dat je dit alleen moet doen als je het zelf nuttig, maar vooral leuk en fijn vindt om te doen. Ik ben eens de uitspraak tegen gekomen: 'Zin geven aan je bestaan is iets anders dan je tijd vullen met vrijwilligerswerk.' Ook iets om over na te denken. Miep de Jong, (vrijwilligster), Den Burg. Dat is ook toevallig, al in 1951 of 1952 heb ik restanten van een gelijkwaardig schip gezien op de waterlijn tussen paal 19 en 20, bij de eerste duinopgang/overloop naar het strand vanaf de tenten/ strandhuisjes. Mijn familie had toen op het eerste duin drie tenthuisjes staan. Als jongetje speelden wij vaak bij dat schip. Door het opspui ten van het strand zijn de resten van dat schip bedolven en waar schijnlijk nu weer tevoorschijn gekomen. Ik ben benieuwd welk schip dit was. Boy Zoet, Veghel. De stichting Kerken en Minima Texel heeft in 2009 aan 25 men sen hulp geboden in de vorm van een lening of schenking. In totaal gaf de stichting €23.500,- uit, in de vorm van 21 leningen en 5 giften. Dit was mogelijk door €21.500,- aan bijdragen uit collec tes in de kerken en giften van instellingen en particulieren. Daar naast werden een legaat en een schenking ontvangen. Ook ontving de stichting €8.000,- als aflossing aan openstaande leningen. Kerken en Minima biedt onder steuning aan Texelaars in gevallen waarin hulp van anderen (of andere instanties) niet of niet meer moge lijk is. Meestal is het geld bedoeld om te voorkomen dan mensen in financiële problemen komen en in de schuldsanering terecht komen. Correspondent Jan Heemskerk van biljartvereniging De Door stoot verkeerde donderdag nog geheel in Sinterklaasstemming en stuurde ons het volgende wedstrijdverslag. Sint Homan ging naar De Doorstoot Al was het druk op de stoomboot Hij kreeg daarvan hevige spijt Want ondanks zijn heftig gekrijt Werd hij met de keus gekastijd. Het hagelnieuw lid Corjan Luyt Greep zonder te aarzelen de buit Cees Weel, Piet Zijm en M.Boon Bezweken onder Luyts vertoon Bij beginners is dat niet ongewoon Jan Huizing steeg boven zichzelf Heems maakte een serie van elf Smit dolf een keer het onderspit Jaap Boon, bij wie het soms tegenzit speelde als was hij een erelid Uitslagen: J.Boon-Zijm 3-3; Weel-Huizing 0-4; Heemskerk-Smit 2-0; J.Boon-Homan 4-0; Weel-M.Boon 2-0; Heemskerk-Huizing 3- 3; J.Boon-Smit 0-4; Homan-Zijm 0-4. Cor jan Luyt speelde drie proefpotjes en lijkt op een gemiddelde van anderhalf uit te komen. We geven het natuurlijk niet op, maar we gaan de strijd verliezen. Want hoewel we er altijd en steeds weer iets van zeggen, spreken zelfs mensen in onze onmiddellijke nabijheid van Ouwe Sunder, een vage over- kantse term voor wat na de Mei- erblis Texels volksfeest bij uit stek is: Ouwe Sunderklaas. Vroeger een feest van alleen de buitendorpen, sinds de jaren zestig mede dankzij inspanningen van de Texelse Courant van een stille dood gered en door het gehele eiland omarmd, is Ouwe Sunderklaas een stoer feest, met mensen die gemombakkest de straat opgaan om vervolgens door als geesten vermomde oudere jongeren weer naar binnen gejaagd te worden. En hoewel deze traditie van 'ouwe kachel' met de nieuwe wind ver dwenen lijkt, bleef er altijd iets van de oude en krachtige mystiek rond het feest hangen. De enige dag in het jaar dat ongezouten kritiek gesproken en getolereerd wordt, dat weer en wind worden getrot seerd om als goegemeente een stem te laten horen en dat roddels en achterklap naar buiten worden gebracht. Hoewel het hard over komt, zegt niemand iets dat hij niet zonder grim ook zou durven zeggen en na afloop drinken criticaster en bekritiseerde samen een biertje op het nieuwe jaar. Bij een feest van een dergelijke sta tuur past een stevige naam. Ouwe Sunderklaas. Of: de Ouwe Sund. Een naam met body, die ook in de stijfste noordenwind overeind blijft en die in het duister van de Ouwe Sunderklaasnacht blijft rondzingen. De spelers, vaak uren in de weer met hun uitdossing en hun creativi teit tot het uiterste benut, verdienen Net als de week ervoor behaal den vier van de vijf teams don derdag in de bowlingleague het zelfde aantal punten. Dit keer was het de avond van de 3-2, met veel spannende wedstrij den, waarin het verschil gere geld maar enkele pins bedroeg. Het team van De Koogel was opnieuw de vreemde eend in de bijt. Dit keer won het met 4-1 van Pinheads. Rob Beumkes van De Koogel gooide de enige 200-game van de avond, 201 om precies te zijn. De andere wedstrijden eindigden in 3-2. Paal19/Sjans won van NBC Eelman Partners. Hoewel Chris de Lussanet een mooie serie gooi de, lukte het zijn team niet alle punten binnen te halen. Trijn Stig- gelbout van Best Tessels gooide zeer constant tegen de jeugd van Loonbedrijf Plaatsman. Dat lever de haar team de overwinning op. Badweg Sportief is al een paar weken goed op dreef, maar moest toch twee punten afstaan aan het altijd verrassende Sommeltjes. WBZ verweerde zich uitstekend, maar moest in de laatste twee spannende games toch de over winning aan Split Happens laten. Ook hier was de eindstand 3-2. Door deze uitslagen blijft het ongemeen spannend in de com petitie en zullen alle teams flink moeten strijden om zich op de ranglijst te kunnen verbeteren. Een mooi Sinterklaascadeau vrijdag voor Robbin van der Ster, die uit handen van de goedhei ligman de sleutel kreeg van zijn nieuwe woning in de Texelhoe- ve. Ook drie andere bewoners kunnen hun intrek nemen in hun nieuwe huis. De voltooiing van het woon- en werkproject tussen de Kogerstraat en de Jan Reijstraat dat in opdracht van Woontij is gebouwd, duurde door omstandigheden wat langer dan vooraf gedacht. Met als gevolg dat Robbin vier jaar geduld moest hebben alvorens hij er zijn intrek in kon nemen. Maar toen de vier nieuwe huizen vrijdag werden opgeleverd, kon iedereen zien dat het wachten de moeite waard is geweest. De twee-onder-een kap woningen zijn volgens Woontij-directeur Jan van Andel ook een postuum eerbe toon aan de twee jaar geleden overleden architect Jan Visser, die het ontwerp maakte voor de nu al monumentaal ogende huisjes en de nieuwe stolpboerderij op de plek van de oude Theodorahoeve. De bewoners worden begeleid door het ambulante team van De Waerden, dat verspreid over Texel veertig bewoners onder haar hoe de heeft. Het betreft onder meer bewoners van het complex aan De Zes en de zeven in aanbouw zijn de woningen aan de Wilhelmina- laan. Daarvan worden er voor twee nog huurders gezocht. In aanmer king komen degenen die de ver eiste ClZ-indicatie hebben voor De stolp zelf zal worden ingericht als lunchrestaurant, waarin men sen met een beperking onder begeleiding gaan werken. Nu de bouw van de stolp in de eindfase is beland, is het volgens Van Andel zaak om zo snel mogelijk de beno digde organisatie neer te zetten. Hiervoor moet onder meer een stichting worden opgericht. Wet houder Hennie Huisman was onder de indruk van de huizen. 'Ik zou er zelf ook wel in willen wonen. De gemeente wil graag dat ieder een een leuke woning heeft.' De doopsgezinde kerk werkte mee door een stukje grond af te staan. begeleid wonen. Ook het ambu lante team verhuist. Het team onder leiding van Dédé Kikkert verhuist van De Zes naar een nieuw kantoor en steunpunt naast de stolp in de Texelhoeve. 'Hier zitten we niet meer op elkaar gepropt en hebben de bewoners de mogelijkheid om elkaar te ont moeten.' Van Andel roemde de samenwer king met aannemer Ooms, De Waerden en andere partijen die bemoeienis hebben met het pro ject. De Texelhoeve kwam tot stand dankzij gelden van Stichting Samen Eén, Gemeente Texel, Provincie Noord-Holland, Euro pees Landbouwfonds voor Plat telands Ontwikkeling en Stichting Woontij. In het bijzijn van Zwarte Piet overhandigt Sinterklaas Robbin van de Ster de sleutels voor zijn nieuwe woning in de Texelhoeve. (Foto Gerard Timmerman) dat. Het feest en de traditie verdient dat. Een feest als Ouwe Sunder klaas verdient een stevige naam. Steviger dan het via overkantse vierders binnengeslopen Ouwe Sunder. In deze nieuwe term ligt een vraagteken besloten. Alsof er nog iets moet komen. Ouwe Sun der en dan? Terwijl Ouwe Sunder klaas het feest van de afrekening is. Voor eens voor altijd worden korte metten gemaakt met de fouten van het oude jaar. Het nieuwe wacht. Dus hoewel we bang zijn dat we de strijd gaan verliezen, blijven we strij den voor de instandhouding van het woord Ouwe Sunderklaas, als monument voor het Tessels. Pip Barnard Joop Rommets Als afsluiting van het wandeljaar houdt wandelsportvereniging Het Gouden Boltje een winter serie. Deze bestaat uit vier wan deltochten, te houden tussen december en februari. De eer ste vindt plaats op zondag 12 december. De wandelingen voeren door de Dennen, deels door duinen en over het strand. Inschrijven kan zowel voor de hele serie als voor een enkele tocht. Deelname kost €9,- voor de hele serie en €4,- voor een enkele tocht. Mensen die geen prijs stellen op een herinnerings vaantje en leden van de vereniging genieten korting. De tocht van zondag begin bij restaurant Bos en Duin aan de Bakkenweg. Daar kan tussen 13.00 en 14.00 uur gestart worden. Deelnemers kunnen kiezen uit wandelingen van vijf en tien kilo meter. De volgende tochten in de winterserie worden gehouden op 9 januari, 23 januari en 6 februari. 'Een schitterende zaak die veel mogelijkheden biedt en met voldoende uitdaging om er wat moois van te maken.' Dat zegt Ron de Visser van Erasmus Catering Services. Onlangs hield het restaurant een feest rond de Beaujolais Primeur, waarvan de eerste flessen met een speciaal toestel werden inge vlogen. daarnaast hebben we onder meer 25 jaar lang de horeca van Ahoy gedaan en runnen al jaren met veel succes een restaurant in de terminal van het Rotterdamse vliegveld. We zijn een bedrijf met een degelijke basis, ook financi eel en hebben veel kennis in huis. We zien voldoende mogelijkhe den en willen er een mooi en gezond bedrijf van maken. We gaan voor kwaliteit en hebben er De nieuwe eige naar is voor veel Texelaars wellicht een onbekende, in luchtvaartkringen is het een beken de naam. Naast het verzorgen van de maaltijden in de vliegtui gen heeft het Rotterdamse cate ring bedrijf ook onder de naam Horizon, een restaurant op Rot terdam The Hague Airport. Het is een onderneming met een lange geschiedenis. De Visser: 'We zijn al zeventig jaar actief in Rotter dam. Het eerste restaurant was gevestigd aan de Coolsingel, bewust voor gekozen om met Texelaars te werken. Een Texelse bedrijfsleider (Jan Stoffer), en chefkok (lan Snoe, uit Engeland maar al vele jaren werkzaam op eiland). Onze inkoop hebben we verdeeld onder meerdere Texelse leveranciers.' 'Ondanks dat er in deze periode weinig drukte is, blijven we de hele winter open, dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur. We serveren dan onder meer koffie met gebak en lunches. Vanaf Pasen zijn we van'10.00 tot 20.00 open. We gaan allerlei leuke activiteiten organiseren, zoals afgelopen donderdag met Beaujolais Pri meur. Elke zondag houden we een Lazy Sunday Brunch, die begint om 11.30 uur. Met vele warme en koude gerechten. Niet alleen voor de toerist, maar zeker ook voor de Texelaars. Eén of twee keer in de maand wil len we een avond houden met wild of Texels lam op het menu. We gaan de komende tijd benut ten om het pand meer sfeer te geven. Het interieur wordt aan gepast of vervangen, er komt een nieuwe vloer in en alles krijgt een nieuw verfje.' Wij hopen dat we de komende tijd veel gasten mogen ontvangen en komende zomer veel evenementen kunnen verzorgen. Aan Zwarte Pieten die uit de schoorsteen komen of via de zolder of het dakraam, zijn we gewend. Maar dat ze uit de lucht komen vallen is nieuw. De Jacob Daaldersschool in Oosterend kreeg zaterdag bezoek van twee Para Pieten. (Foto Gerard Timmerman) Een 54-jarige bewoner van De Cocksdorp is zaterdag op de Nieuw- landerweg door de gladheid van de weg geraakt en in de sloot beland. De bestuurder en de inzittenden bleven ongedeerd. De wagen, die er ook goed vanaf kwam, werd door Schoenmaker uit de sloot gehaald. (Foto René Pop) Op de kruising van de Georgiëweg met de Kogerweg bij Den Burg is vrijdagmiddag een bestelbus van de weg gegleden. De bestuurder, afkomstig uit Heerhugowaard, werd verrast door de sneeuwval. Hij reed niet hard, maar raakte de grip op de weg kwijt toen hij een bocht maakte, waarna de bus rechtdoor de greppel in gleed. Een dichtbij- wonende boer hielp hem met een trekker terug op de weg. De bus raakte aan de voorzijde beschadigd, maar kon nog rijden. De vrijdag opgeleverde huizen die onderdeel zijn van het woon-werk- project Texelhoeve aan de Kogerstraat. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5