Jaap Dros zet poëzie J.C. Bloem (1887-1966) op muziek 'Genoeg gore moppen, ik zal jullie iets moois voorlezen' TEXELSE 7 COURANT - Ruud en Cees Mets domineren driebanden Robert jaiving Programma zaalvoetbal Heren Tevoko met lege handen Klanten tevreden over Woontij wint bij Deuce Voetbalprogramma Voetbaluitslagen DINSDAG 7 DECEMBER 2010 Met een flinke voorsprong op de andere deelnemers wordt de woensdagcompetitie van biljart vereniging DVO gedomineerd door Ruud en Cees Mets. Eerst genoemde, Mets junior, staat op dit moment op de eerste plaats, met senior in zijn kielzog. Ook onder aan de ranglijst prijken steeds dezelfde namen. Het valt op dat dit jaar meer partij en per avond gespeeld kunnen worden dan in voorgaande jaren. Steeds meer spelers weten hun partij binnen tien beurten uit te spelen, wat weer tot gevolg heeft dat het gemiddelde -en daarmee het te spelen aantal caramboles omhoog gaat. Dat blijkt ook uit de hoge series die op tafel komen. Bijna elke speler heeft wel een serie van vier of vijf op zijn naam. Henk Aubertijn en Ab-Jan Witte speelden met zes en zeven de hoogste series. Waren er voorgaande jaren altijd wel spelers die zes caramboles Het herenteam van volleybalver eniging Tevoko heeft zaterdag in Ons Genoegen verloren van Simokos. De sterker tegenstan der uit Grootebroek behaalde een overwinning van 0-4. Het was weer de kleine selectie die Tevoko opbrak. Het team moest zonder wisselspelers aantreden, Theo van Maanen uit het tweede team speelde mee als invaller. moesten maken om een partij uit te spelen, dit jaar is het laagste gemiddelde zeven. Een enorme prestatie van nieuwkomer Paul Eelman die het driebandenspel alleen van naam kende, maar door goed op te letten al doende leert. Cees Mets, ook een nieuwkomer heeft zich uitstekend hersteld van een wat wankel begin en moet nu maar liefst tien caramboles maken. Ook opvallend is het zeer goede spel van oudgediende Willem van de Wetering, de nestor van de club, die de maand afsloot met een gemiddelde van 0,481Dit kan een stimulans zijn voor de andere leden, die gemiddeldes spelen van 0,25 tot 0,40. Eén van de meest opmerkelijke partijen van de afgelopen weken was die tussen Ruud en Cees Mets, die maar liefst 34 beurten duurde. Na 17 beurten was de tus senstand 6-7 in het voordeel van Ruud ets, die nog slechts één carambole moest maken om zich de winst toe te eigenen. Blijkbaar Alleen in de eerste set kon Tevoko ook enige tegenstand van beteke nis geven. En ook deze strijd werd in een mum van tijd beslist (14-25). In de tweede set werd moeilijker geserveerd en zat er zelfs nog een winstkansje in voor Tevoko, dat elk puntje kan gebruiken. Maar ook de tweede set werd gewonnen door Simokos (24-26), evenals de derde en vierde (21-25, 21-25). De uitsla gen maken wel duidelijk dat Tevoko zich niet zonder meer gewonnen gaf. Door deze nederlaag komen de onderste plaatsen van de ranglijst werd de spanning hem te veel, want pas in de 34ste beurt werd de partij beslist met 8-8. Ab Witte en Jan Bakker hielden het kort. Witte wist de partij in zeven beurten te beslissen (8-7). Bakker speelde een gemiddelde van exact 1, maar wist zich Witte toch niet van het lijf te houden. Ook Ruud Mets en Marco van der Vis hielden het kort. Zij beslisten hun partij in negen beurten (9-4) in het voordeel van Mets. Van der Vis wist in zijn volgende partij wel te zegevieren en versloeg in vijftien beurten Ab-Jan Witte (8-13). Ande re prestaties van formaat waren die van Cees Mets, die in zes beurten tien caramboles scoorde en die van Cor Elsendoorn, die negen beurten nodig had voor tien caram boles. Cees Maas peelde acht caramboles in zeven beurten. De ranglijst wordt aangevoerd door Ruud en Cees Mets, op gepaste afstand gevolgd door Henk Auber tijn en Henk Prins. weer erg dichtbij. Ook de Tevoko JB2 moest tegen Simokos in het stof bijten. Deze wedstrijd eindigde in 1-3. In verband met de weers omstandigheden werden alle ande re wedstrijden afgelast. Woontij is dit jaar weer enkele plaatsen gestegen op de lijst van corporaties met het KWH Huur- label. Met een gemiddeld rap- Robert Jalving was in de finale van de herfstcompetitie van tennisvereniging Deuce net iets sterker dan Toine Kersten en won in drie sets (7-5, 3-6, 6-4). Beide spelers zijn hardhitters en hadden elkaar ook in de poule wedstrijden al ontmoet. Toen was Kersten de sterkste. Jalving was in de halve finale te sterk voor titelverdediger Ryan van Heer- waarde, Kersten won de halve finale van Hans Polderman. Aan de herfstcompetitie van Deuce werd deelgenomen door 48 tennissers, verdeeld over vier categorieën. In de periode tussen Zaterdag 11 december: Oosterend 2-Reiger Boys 8 14.00 Texel'94 MA1 -Koedijk MA1 13.00 Texel'94 B2-Nieuwe Niedorp B1 14.30 Opperdoes MB1-Texel'94 MB1 12.00 Texel'94 01-Grasshoppers 01 13.00 Texel'94 C2-Succes 01 13.00 Texel'94 MC1-Winkel MC1 11.30 Texel'94 MC2-SRC M01 11.30 Texel'94 D1-HCSC D1 11.30 Callantsoog D2-Texel'94 D2 12.30 HOSVG1-Texel'94 G1 12.00 portcijfer van 8,0 staat Woontij op de 21ste plaats. Woontij behaalde het keurmerk in 2008 met een 7,6 en wist dit cijfer in 2009 te verhogen tot een 7,8. De gemiddelde landelijk score -van 197 corporaties- is 7,7. Er wordt 4 oktober en 28 november speel den zij in totaal ruim 250 wedstrij den. Vooral in de poules werd daarbij soms fel gestreden. Hoewel enkele spelers door bles sures uitvielen, konden invallers de wedstrijden voortzetten. Alleen in de slotfase moesten enkele wedstrijden worden geannuleerd. Uitslagen: HE 6: I.Robert Jalving, 2.Toine Kersten, 3.Hans Polderman, 4.Ryan van Heer- waarde. HE 7: I.Gerd Jan Roos, 2.Peter Koster, 3.Klaas Dirk Koorn. HE 7/8: 1 .Har ry van derWeijde, 2.Walter Oskam, 3.Nico Zoetelief. HE 8: 1.Ed van der Ham, 2. Cees van Beek, 3. Shaju Devassy. Texelse pupillencompetitie: SVC F-Manchester United 9.00 Chelsea-Liverpool 9.00 Arsenal-Leeds United 9.00 SVO F-Everton 9.00 Juventus-Fiorentina 10.00 Sampdoria-De Koog E2 10.00 AC Milan-Napoli 10.00 SVO E-AS Roma 10.00 Zondag 12 december: Geen programma i.v.m. Ouwe Sunder- klaas. door Woontij vooral hoog gescoord op het gebied van huur betalen en het onderhouden van de woning. De uitkomsten van het onderzoek worden gebruikt voor verdere ver betering, waarbij Woontij open staat voor suggesties en aanbevelingen van mensen buiten de organisatie. Woensdag 8 december 17.00 ZDH C1-Mantje C1 vPutten 17.45 Sport C1-Sport C2 vPutten 18.30 Klif/S 8-SVO 3 Arnout 19.20 Klif/S da2-Zeem da2 H' dijk 20.15 Klif/S 7-RAB 7 H' dijk 21.05 Klif/ S 6-Texel 4 Douma Zaaldienst: Klif/De Steenenplaats Donderdag 9 december 18.15 RAB D1-Mantje D1 RAB 19.00 RAB 4-Krim 2 Bakker 19.50 Sport 2-RAB 5 Vonk 20.45 SVO 1 -Texel 3 Vonk Zaaldienst: RAB Bouwmaterialen Vrijdag 10 december 17.00 Klif/S E2-Klif/S E1 Klif/S 17.45 RAB C1 -Sport C3 Kuipers 18.30 RAB 3-Krim 1 Kuipers 19.20 ZDH 1-Texel 5 Douma 20.15 Mantje 1-RAB 2 Arnout 21.05 Klif/S 1-RAB 1 Sangers 21.55 Koog 1-Sport 1 H' dijk Zaaldienst: Mantje Uitslagen: D-jeugd: Mantje D2-RAB Bouw D1 5-4, Oos terend D1-Sport 2000 D1 2-3. C-jeugd: RAB Bouw C1-Sport 2000 C1 6-4. Tweede klas se: Oosterend 2-ZDH 1 12-1, Klif/Steen 5- Mantje 4 5-2, Klif/Steen 3-Krim 5 0-1Texel 5-Klif/Steen 4 2-13. Eerste klasse: RAB Bouw 5-Klif/Steen 2 1-7, RAB Bouw 6-Sport 2000 2 10-5, Mantje 2-Koog 2 0-7, RAB Bouw 3-RAB Bouw 4 2-4. Hoofdklasse: Sport 2000 1-Mantje 1 5-2, RAB Bouw 2- Texel 2 5-12, RAB Bouw 1-Koog 1 5-3. Overige: Klif/Steen da1-Danssch. Biersteker da4 4-2, Texel 1-Vrone 2 2-4. Zaterdag 4 december: Alle wedstrijden werden afgelast. Zondag 5 december: Alle wedstrijden werden afgelast. Jaap Dros koestert de gedichten van J.C. Bloem. 'Ik lees ze nog geregeld en neem ze ook wel eens mee naar optredens met de band.' (Foto Serai van der Plaats) 'Poëzie uit een wereld die niet meer bestaat.' Zo karakteriseert Jaap Dros de gedichten die J.C. Bloem in de eerste helft van de vorige eeuw schreef en die wor den gerekend tot het beste wat de Nederlandse dichtkunst heeft voortgebracht. De Texelse zan ger, muzikant en liedjesschrijver heeft er elf op muziek gezet. De 58-jarige Jaap Dros is al bijna zijn leven lang liefhebber van de poëzie van Bloem, die hij op de middelbare school leerde kennen. Wie de leraar was die hem ermee in contact bracht, durft hij meer niet met zekerheid te zeggen. Maar hij weet nog precies welk gedicht het eerste was dat hij las. 'Dat was In memoriam, over de dood van zijn vader. Toen ik een jaar of dertig was kreeg ik zijn verzamelde gedichten cadeau en die heb ik altijd gekoesterd. Ik lees ze nog geregeld en neem ze ook wel eens mee naar optredens met de band. Dan zeg ik in de bus plotseling: Jongens, genoeg gore moppen verteld, ik zal jullie iets moois voor lezen. Dat doe ik thuis ook. De kinderen weten het al. Daar heb je die ouwe weer...' Dros karakteriseert Bloem (1887- 1966) als een wat 'dubieuze figuur'. De dichter was intelligent en getalenteerd maar lui, moest zich vaak behelpen met onbete kende baantjes, kampte met drankproblemen en schulden, bewonderde Hitler en Mussolini en noemde het Derde Rijk 'een bewonderenswaardige schep ping', al was hij na de Duitse inval in Nederland snel van die sympa thieën genezen. Maar als dichter geniet hij nog steeds veel aanzien en wordt hij zelfs gerekend tot de grootsten die het Nederlandse taalgebied heeft voortgebracht. 'Ik vind het niet zo belangrijk hoe hij was, het gaat me toch om zijn gedichten.' Dros roemt de ritmiek in Bloems werk, evenals 'de beelden' en 'de overgangen'. 'Maar ook, en mis schien wel het belangrijkste, vind ik dat het poëzie is uit een wereld die niet meer bestaat. Hij leefde nog geen honderd jaar geleden, maar er spreekt zo'n andere sfeer uit zijn gedichten. Je merkt daar aan dat het leven erg veranderd is, zeker de laatste twintig jaar. Aan de andere kant is zijn werk heel universeel. Er komen allerlei ele menten in voor die nu nog gelden. Neem nu het gedicht Aanvaarding, met de verzen Men begint met het leven te aanvaarden En eindlijk aanvaardt men den dood. Prachtig gezegd, zoiets is van alle tijden.' Het mooist vindt Dros de 'per soonlijke' gedichten, waarin the ma's als heimwee, ontgoocheling en onvervulde verlangens een belangrijke rol spelen. 'Bloem is door wetenschappers vaak als afstandelijk bestempeld, maar dat ben ik niet met ze eens. Neem bij voorbeeld Grafschrift. Dat lijkt mij een beeld van zijn eigen sterven. Het brood gaat inderdaad niet over hem en is wat afstandelijker, maar geeft in zijn beschrijving van die oude boer wel een mooi beeld van zijn wereldbeeld. Volgens mij had hij een hang naar het eenvoudige boerenleven.' Het idee Bloems poëzie op muziek te zetten, ontstond bij toeval, toen hij met de verzamelde gedichten naast hem opengeslagen op zijn gitaar zat te tokkelen en ontdekte dat het gedicht Lichte Vensters en de akkoorden die hij speelden goed bij elkaar pasten. 'Het liep wel', vertelt Dros. Dat verbaasde hem eigenlijk niet. 'Harry Bannink heeft eens gezegd: het lied was er al, ik heb het alleen maar uit z'n omgeving getrokken. In wezen geldt dat ook voor deze gedichten van Bloem.' Met het idee ze misschien eens te kunnen spelen bij een optreden, besloot hij nog een paar gedichten op muziek te zetten. Dat leidde uiteindelijk tot een hele CD. Het kostte de ervaren liedjesschrijver betrekkelijk weinig moeite zoveel nieuwe muziek te componeren. 'Bloems gedichten zitten metrisch perfect in elkaar. Als je muziek voor de eerste vier regels hebt, passen de volgende er ook in.' Het 'volledig respecteren van de gedichten' was het uitgangspunt van Dros. Slechts een enkele keer nam hij de vrijheid tot een kleine aanpassing. 'In Grafschrift herhaal ik de eerste regel uit de tweede strofe - Wat geeft het of men zo anders leeft? - een paar keer en laat ik het uiteindelijk wegsterven met Wat geeft het... Anders was het wel erg kort geworden. Boven dien vormen die woorden volgens mij de essentie van het gedicht.' Om dezelfde reden heeft Dros zich niet aan de sonnetten van Bloem gewaagd. 'Hij heeft een paar prachtige geschreven, maar ik kon er geen muzikale vorm bij vinden. Veertien regels - twee strofes van vier en twee van drie - is erg kort. Bovendien kun je niet zomaar een paar regels herhalen, want na die veertien regels onbloot zich het andere inzicht en is het gedicht echt af.' Om de CD te mogen uitbrengen, had Dros de toestemming van de erfgenamen. Via een inmiddels hoogbejaarde zoon belandde hij bij de notarissen Meijer, die Bloems werk beheren. 'Ze vonden het wel leuk geloof ik, dat Bloem op deze manier weer wat onder de aan dacht wordt gebracht. Tegen beta ling van een klein bedrag mocht ik mijn gang gaan. Ik zal ze een paar CD's opsturen.' De opnamen vonden plaats in de studio van Rikus Kloosterhuis en duurden in totaal zo'n zestig uur. Langer dan Dros zelf had gedacht, maar hij was dan ook niet snel tevreden. 'Bij Vertaald uit de Rubayat, dat ik heb gecombineerd met Verlaine, hebben we van alles geprobeerd. Met pianobegeleiding van Willem Beerling, met alleen gitaar. Maar het was het steeds net niet. Uiteindelijk hebben we er een soort Afrikaans ritme onder gezet.' Bij de meeste gedichten is alleen de gitaar van Dros zelf te horen. Een uitzondering vormen het mee spelen van saxofonist Jan Kühne op drie nummers en een jazzy bij drage van drummer René Smit, net als Dros en Kühne lid van de groep The Buzz. Een aparte vermelding vormt de medewerking van violist Thomas Patijn. 'We waren druk met de opnamen van Aanvaarding. Het leek me mooi daar een viool op mee te laten spelen, maar ik ken eigenlijk geen violist. Juist op dat moment, afgelopen zomer, kwam er een stel bij mij op het erf om bessen te kopen. We raakten aan de praat en toen vertelde hij dat hij viool speelde bij Fratelli, een klezmerband uit Zutphen. Ik wilde natuurlijk eerst weten of hij er echt wel wat van kon en heb hem gevraagd een paar keer mee te spelen bij onze optredens in Paal 28. Dat ging zo goed dat we daar na de studio zijn ingegaan.' De CD is de derde van Dros. In 2003 bracht hij Island Songs uit, in 2008 In the light through the lea ves. 'Het moet een drieluik worden, dat een indruk geeft van alle num mers die ik ooit heb geschreven. Deze CD valt daar een beetje bui ten.' Met een grijns: 'Heb ik toch een Nederlandstalige CD. Er wordt me best vaak gevraagd waarom ik geen Nederlandstalige nummers opneem. Bij optredens spelen we wel eens iets van Guus Meeuwis of Boudewijn de Groot. Of Op een mooie Pinksterdag, een prachtig oud liedje. Maar ik vind het moeilijk echt iets Nederlands te schrijven.' Dros verwacht niet dat de CD een bestseller wordt. 'Ik heb er een bescheiden aantal van laten druk ken. Deze liedjes moet je rustig beluisteren. Ze zijn iets voor de zondagochtend. Of voor de avond, met een glaasje wijn erbij, als je alleen thuis bent.' Toch heeft hij plannen de gedichten ook tijdens optredens ten gehore te brengen. 'Ze zijn vooral geschikt voor een kleiner publiek, tijdens poëziefesti- vals of zo. Dankzij notaris Meijer ben ik in contact gekomen met mensen van de Stichting J.C. Bloem. Die hebben me gevraagd te komen spelen bij de uitreiking van de J.C. Bloemprijs, een literai re prijs die eens in de twee jaar wordt uitgereikt. Dat lijkt me erg leuk.' De CD is vanaf deze week te koop bij Nauta Boek, Het Open Boek, De Blauwe Rafel en bij Dros thuis. Joop Rommets

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7