OV-CHIPKAARTOOK IN NOORD-HOLLAND TEXELSE S COURANT 5 VRAGEN AAN DE DAS IN NOORD-HOLLAND r w- mm JULIANABRUG WINT EUROPESE BETONPRIJS KENNISMAKEN MET AARDKUNDIGE MONUMENTEN JEUGDZORG IN NOORD-HOLLAND: EROVER PRATEN OF ER IETS AAN DOEN? DINSDAG 7 DECEMBER 2010 Provincie Noord-Holland ov-chipkaart.nl Met de OV-chipkaart wordt het tram-, trein-, bus- en metrokaartje elektronisch betaald. In de provincie Noord-Holland is de OV-chipkaart al overal geldig. Aan het hoofd van de provincie staat een algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden hiervan zijn gekozen door de inwoners van Noord-Holland. Een van de Statenleden is Louise Smits van de SP. 1. iW. Kijk ook op www.noord-holland.nl DECEMBER 2010 Colofon De pagina'Mijn provincie NH'iseen uitgave van de provincie Noord-Holland en ver schijnt acht keer per jaar in een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan-huisbladen. Redactie: Provincie Noord-Holland, Annoesjka Brohm, sector communicatie, Postbus 3007,2001 DA Haarlem, tel. 023 5143832, e-mail: mijnprovincie@noord-holland.nl. Er zijn twee soorten OV-chipkaarten: de persoon lijke OV-chipkaart en de anonieme OV-chipkaart. De persoonlijke OV-chipkaart biedt voordelen. Zo kunnen leeftijdskorting of dalkorting alleen op een persoonlijke kaart worden geladen. De anonieme OV-chipkaart is handig voor wie minder vaak reist. U bepaalt zelf welke kaart het best bij u past. Bij alle OV-bedrijven zijn straks ook nog losse kaartjes te koop, onder andere op bus en tram. Deze kaartjes zijn wel duurder. In steeds meer gebieden in Nederland is straks Hoe lang bent u al Statenlid? Ik ben sinds maart 2007 lid van Provinciale Staten voor de Socialistische Partij. Waarom bent u Statenlid geworden? Ik ben Statenlid geworden omdat ik politiek actief wil zijn voor de provincie, die ik een belangrijke en interessante bestuurslaag vind. De provincie ordent en integreert als openbaar middenbestuur de belangen van lagere overheden én individuele burgers. Ik wil er als SP-er aan meewerken dat die taken op sociale en zorgvuldige wijze worden uitgevoerd. Hoe ziet uw contact met de Noord-Hollanders er uit? Mijn contacten met de Noord-Hollanders lopen zowel langs de individuele lijn van ontmoetingen op straat - ik ben postbode geweest - als tijdens vergaderingen en bijeenkomsten waar ik optreed als lid van Provinciale Staten. Als voorzitter van de Statencommissie Sociale Infrastructuur en voorzitter van de werkgroep jeugdzorg onderhoud ik veel contacten met mensen in de wereld van de jeugdzorg. De provincie is een belangrijk financier van de jeugdzorg en wij volgen de ontwikkelingen nauwgezet om, waar mogelijk, eenpositief- sturende rol te spelen. Op 15 december is in Heerhugowaard een dag van ontmoeting en gesprek met jongeren in de jeugdzorg, hun ouders en pleegouders, familie en vrienden en mensen uit het onderwijs. Zij praten met elkaar en met ons over de praktijk in de jeugdzorg. Wat is uw favoriete plek in Noord-Holland? Mijn woonplaats Purmerend, omdat het zo'n gezellig en groen stadje is. Wat gaat u binnenkort doen in de provincie? Verhuizen naar Meppel. Ik neem in maart 2011 deel aan de Statenverkiezingen in Drenthe en hoop de komende vier jaar als SP-Statenlid de belangen van Drenthe en zijn inwoners te behartigen. alleen nog maar de OV-chipkaart geldig, en behoort de strippenkaart tot het verleden. Op www.92920v.nl en www.ov-chipkaart.nl staat waar dit het geval is. In de regio's Amsterdam en Rotterdam reizen met de strippenkaart niet meer mogelijk. Check altijd in en uit Met de OV-chipkaart moet u altijd inchecken en altijd uitchecken bij de speciale OV-chipkaartpaal. Bij het in- en uitstappen houdt u de kaart voor de lezer, waarmee het systeem registreert waar u instapt en waar u weer uitstapt en bepaalt zo wat uw reis kost. Bij het inchecken wordt de OV-chipkaart gecontroleerd. Staat er een geldig reisproduct op de kaart, zoals een abonnement, dan reist u hierop. Anders betaalt en reist u met het saldo op de kaart. Er wordt dan tijdelijk een instaptarief, een soort borg, van uw saldo gehaald. Hiermee worden, aan het eind van uw reis, de reis-kosten verrekend. Aan het eind van uw reis checkt u uit. Ook als u moet overstappen checkt u eerst uit en daarna, bij uw volgende vervoermiddel, weer in. Naast de elektronische controle bij en in- en uitstappen is het ook altijd nog mogelijk om gecontroleerd te worden op een geldig plaats bewijs, zoals dat met de strippenkaart ook het geval was. Meer weten? Kijk op www.ov-chipkaart.nl. Hier staat ook meer informatie over de OV-chipkaart, welke kaarten er zijn, waar ze te koop zijn en hoe deze zijn te gebruiken. Iedereen die betrokken is bij de Noord-Hollandse jeugdzorg (jeugzorgcliënten, hun ouders of pleeg ouders, jeugdhulpverleners, leraren) weet hoe het eraan toegaat en kan dus de vraag beantwoorden: gaat het goed met jeugdzorg of moet het beter? Op woensdag 15 december kan iedereen met jeugd zorgervaring zich over deze vraag uitspreken. In Heerhugowaard wordt een bijeenkomst georgani seerd waar iedereen met een nauwe betrokkenheid bij de jeugdzorg kan aanschuiven om met elkaar en met leden van Provinciale Staten van Noord- Holland van gedachten te wisselen. De provincie Noord-Holland heeft de bijeenkomst georganiseerd om na te gaan of de jeugdzorg vanaf 2007 is verbeterd en welke ver beteringen betrokkenen nog graag willen zien. In 2007 organiseerde de provincie een Beldriedaagse Jeugd zorg. Leden van Provinciale Staten spraken toen met alle jeugdzorgbetrokkenen over gewenste verbeteringen in de jeugdzorg en de rol van de provincie Noord-Holland daarin. Het ochtenddeel van de conferentie is bestemd voor gesprekken met jeugdzorg cliënten, hun familie en vertegenwoordigers van de cliëntenraad, oudernet werk, pleegzorgplatform en zorgadviesteams uit het onderwijs. Zij spreken onderling en met leden van Provinciale Staten over hun ervaringen. Tijdens het middagdeel spreken de Statenleden met werkers in de jeugdzorg: de jeugdhulpverleners. De conferentie is op woensdag 15 december in hotel/zalencentrum Jules (v/h Zandhorst), Gildestraat 2 in Heerhugowaard. Informatie en aanmelden: Mariëtte van Boheemen, provincie Noord-Holland, tel. 023 514 46 28 ofboheemenm@noord-holland.nl. Dassen kom je tijdens een wandeling door de bossen niet zomaar tegen. Het is namelijk een nachtdier dat overdag in zijn burcht verblijft; een hol dat over het algemeen is gegraven in struiken, heggen en houtwallen .Een burcht heeft drie tot tien ingangen die 10 tot 20 meter van elkaar liggen. Het dier, met zijn markante brede evenwijdige strepen aan de zijkanten van zijn kop, was vrijwel opgegeven, maar het aantal neemt weer toe. De das komt voor in het Gooi, waar zijn leefgebied door wegen erg versnipperd is geraakt. Zijn territorium is 30 tot 50 hectare groot en daarom zorgt de provincie Noord-Holland er met dassen- tunnels onder wegen en met ecoducten voor dat de leefgebieden van de das weer worden verbonden. Verspreide populaties kunnen weer bij elkaar komen, en de das kan beter voedsel vinden en zich voortplanten. De natuur van Noord-Holland is enorm afwisselend met veel bijzondere planten en dieren. Daardoor is het een aantrekkelijke provincie om in te wonen, werken en recreëren. De natuur is een waardevolle hulpbron voor economische activiteiten zoals landbouw, recreatie en toerisme. Om aandacht te vragen voor het belang van soortenrijkdom is het jaar 2010 door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het 'Jaar van de bio diversiteit'. Dit jaar is op deze plek daarom steeds aandacht voor een dier uit Noord-Holland. Dit was de laatste aflevering. Meer weten? Kijk op www.noord-holland.nl onder het thema Natuur. DeJulianabrug bij deZaanse Schans in Zaandam is bekroond metde Europese Betonprijs. Vorig jaar won deZaanse brug al de Nederlandse Betonprijs. Afgelopen maand heeft de ECSN (European Concrete Societies Network) de'Julianabridge' de Europese Betonprijs (Award for Excellence in Concrete 2010) toegekend. Een jury uit negen landen heeft het ontwerp, het bestek en berekeningen, het uiteindelijk construeren en het'opdrachtgeverschap met visie' beloond met deze prijs. De provincie Noord-Holland was opdrachtgever. De firma's Royal Haskoning (architect), Oranjewoud (engineer, technisch ontwerp en uitvoeringsbegeleider) en bouwcombinatie BAM Civiel Noordwest/ Konstruktiebedrijf Hillebrand (aannemer) waren bij de bouw betrokken. In een ver of nabij verleden is het landschap gevormd door landijs, zee, rivieren of wind. Aan het landschap is te zien hoe het is ontstaan. Vooral onderdelen alseen strandwal, groeve of ijstijdrelict vertellen daariets over. Als deze landschapsonderdelen uniekzijn, worden ze aangewezen als aardkundige monumenten. Noord-Holland telt, verspreid overde provincie, zeventien aardkundige monumenten. Al deze gebieden zijn van onschatbare aardkundige waarde. In de loop van de tijd is nogal wat aardkundig erfgoed verdwenen door ophogen, afgraven of bebouwen. Met wat nog rest moet zuinig worden omgegaan: wat eenmaal verdwenen is, komt niet meerterug. De provincie Noord-Holland maakt zich sterk voor de bescherming van dit erfgoed. Middelbare scholieren kunnen tijdens aardrijkskundelessen kennismaken met de aardkundige monumenten in de provincie. Het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG) heeft namelijk in opdracht van de provincie Noord-Holland lesmateriaal gemaakt bij de aardkundige monumenten. Dit lesmateriaal bestaat uit een film, een verkennende opdracht in Google Earth, een lesbrief met uitleg en vragen en een open opdracht waarin de leerlingen hun creativiteit kwijt kunnen. De film is bij de lesbrief gemaaktom jongeren te inspireren op een andere manierte kijken naar hun eigen omgeving. In de open opdracht kunnen zij ookzelfaan deslag met het filmen van een doorhen gekozen landschap.Het materiaal is geschikt voor de tweede en derde klas van havo/vwo. De lesbrief is opwww.noord-holland.nl te downloaden. MIJN PROVINCIE connexxion conne» ion

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8