25®s Een kerk run je niet alleen' Kaap tijdelijk van z'n plek In de parochie doet iedereen iets 7~£K ELTOU/LS Hl TEXELSE 9 COURANT Markant herkenningspunt Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Cement Vervolg pagina 1 6 @UITIadderTexel I MUSljl CLUB 2010 KINDERTHEATER DINER CABARET 9-12-2010 Kerstshow de Boet 26-12-2010 Holiday on Ice 'Energia' Programma do 9 t/m wo 15 december: 0222 312027 Hemmen Ui VAN EjE MAAND Bioscoop Si IFRBPESflfr HET GEHEIM jjffop SecrePJ 1 MYSjTERY mystery movie MOVIE GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL p6 van de samenleving 0222 - 319633 info@klif12.nl www.klif12.nl reserveer online! e-mail: info@texeltours,nl telefoon: +31 (0)222-315555 www.texeltours.nl Van dichtbij bekeken, blijkt de bovenste etage er plaatselijk slechter aan toe dan vooraf gedacht. Restauratie van de IJzeren Kaap is nodig omdat het circa vijftien meter hoge baken op meerdere plekken in slechte staat verkeert en de veiligheid in het geding was. De gemeente wil het monu ment behouden en besloot daar om tot restauratie, een karwei waarmee €32.500,- is gemoeid. De IJzeren Kaap is opgebouwd uit vier etages, waarvan de bovenste drie boven de grond uitsteken. De keus om het ijzeren bouwwerk niet ter plekke te restaureren, maar elders, heeft meerdere redenen: in de werkplaats kan efficiënter en onder betere omstandigheden worden gewerkt. Bovendien moet het gevaarte worden gestraald en van een beschermende coating voorzien, wat ter plekke op milieu bezwaren stuit. Het smeedwerk gebeurt in Oudeschild, het stralen en coaten bij Terenstra in Den Hel der. Door deze werkwijze bespaart de gemeente volgens gemeentelijk toezichthouder Dirk van der Bijl circa €20.000,-. Maandag liet Ellen zich met de verreiker van Stefan Hin omhoog hijsen, om in de ijzige koude de verschillende segmen ten los te slijpen en schroeven. Dat de bouwers ruim anderhalve eeuw geleden kwaliteit leverden, bleek onder meer uit de conditie van bouten en moeren. 'Dankzij de koolteer zijn ze goed geconser veerd. Even warm stoken en ik kon ze los draaien', vertelde Ellen. Nadat de ijskoude noordooster de verdere onttakeling dinsdag onmo gelijk maakte, werd het werk vrij dag met succes hervat. Nadat Ellen de spandraden met de snij- UIT Vrijdag 10 dec. - 19.00 uur Diner Cabaret Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een afwisselend en gezellig cabaretprogramma. 4-gangendiner inclusief de show €47,00 (evt. kindermenu €23,75). KERSTDINER WINTER CABARET 4-gangen diner inclusief Klif cabaretshow 24/12 try-out, €29,- 25 26/12 €55,- 29/12 €49,- 1 en 2/1 €49,- U kunt nu al reserveren! brander had losgesneden, tilde kraanmachinist René Boon de hoogste etage van zijn plek, waar na deze op transport werd gezet. De restauratie neemt ongeveer een halfjaar in beslag. De gietijze ren constructie maakt het tot een tijdrovende en gecompliceerde klus. Naar verwachting wordt de kaap in mei 2011 weer terugge plaatst. De IJzeren Kaap is een markant herkenningspunt en baken voor de scheepvaart. De zeekaap is in 1854 ontworpen door architect Quirinus Harder, die als bouwkun dige werkzaam was bij de Dienst van het Loodswezen. Het was ont worpen als vuurloos baken dat alleen overdag voor de scheep vaart zichtbaar was. De kaap vormde samen met de kerktoren van de hervormde kerk in Ooste rend een bakenlijn ten behoeve van de scheepvaart in het oostelijk deel van de Texelstroom. Met de ophoging en verzwaring van de Waddendijk aan de oost zijde van Texel werd de construc tie aangepast. Er werden repara ties verricht aan de onderste etage, die sindsdien nog voor een klein deel boven de grond uitsteekt. De ijzeren kaap is een rijksmonu ment. Hij bestaat uit een gietijzeren con structie en heeft vier etages en zes stijlen. De etages worden gevormd door zes radiale liggers die aan de buitenzijde aan de stijlen beves tigd zijn en in het midden bij een zeskantig koppelstuk samenko men. Aan dit koppelstuk zijn de liggers vastgeschroefd en er zijn onder meer gebogen profielen aangebracht. gehouden: vergaderen. 'Ik heb altijd een hekel gehad aan verga deren, nou ja, ik heb het nooit gedaan eigenlijk. Nu begin ik het nog leuk te vinden ook. Een beetje praten met een leuke groep en een kopje koffie ligt me wel. Het is moeilijk nieuwe vrijwilligers te vinden voor de kerk, ondanks de zijn de geïnterviewden het meteen over eens. Samen vullen ze, met een heleboel anderen, de taken graag op. Vera Graaf: 'Dat is het kenmerk van een parochie. Het is een levendige gemeenschap en iedereen doet wat.' Imme Bakker Annegriet Boom-Witte, Cees Huisman, Astrid Witte en Vera Graaf-Van Heerwaarde in de Rooms-kathoiieke kerk in Den Burg. 'Een kerk run je niet alleen', is de mening van Vera Graaf-Van Heer- waarde, Astrid Witte, Annegriet Boom-Witte en Cees Huisman. Met ruim tweehonderdvijfender tig andere vrijwilligers zetten ze zich in voor de Rooms-katholie- ke parochie en de bijbehorende kerkgebouwen en pastorieën op het eiland. Het runnen van de parochie op het eiland is een omvangrijke taak die gedeeld wordt over vele schou ders. leder doet zijn eigen ding en vervult de taak die het beste bij hem of haar past. Zo verzorgt de 37-jarige Astrid Witte, moeder van vier jonge kinderen, de familievie ringen en de bijeenkomsten van de Ontdekkertjes. 'Ik ben ermee begonnen toen mijn zoon Roel de Eerste Communie (één van de drie stappen in de inwijding tot het Rooms-kathoiieke geloof, red) deed. Het trok me erg om de kerk jong te houden en de kinderen wat bij te brengen en te laten zien. En de familievieringen zijn ontzettend leuk om voor te bereiden, we doen alles met een groepje.' Een actie van de Ontdekkertjes, kinderen van 7 tot ca. 11 jaar, was het verzamelen van spullen om schoenendozen te vullen voor hulp aan Roemenië. 'Dat is dankbaar, ook omdat je kinderen leert dat niet alles vanzelf gaat en niet ieder een rijk is.' Haar vrijwilligerswerk voor de kerk doet ze naast haar werk en de zorg voor de kinderen. 'Het kan omdat ik een flexibele man heb, die alles in huis kan. Wij zijn echt een team, daarom kan ik het combineren.' Vera Graaf-Van Heerwaarde (52) kan haar vrijwilligerswerk doen dankzij een flexibele werkgever. Als verzorgster van avondwaken en het assisteren bij uitvaartdien sten weet ze nooit wanneer haar werk begint. 'We zijn met z'n twee- en zeker twee dagdelen bezig om een dienst voor te bereiden. Geluk kig kan ik schuiven met mijn werk dagen als het nodig is.' Ze doet het kerkelijke werk nu twee jaar, sinds ze reageerde op een oproep in parochieblad De Vuurtoren. 'Er was ruimte en tijd in mijn leven om vrij willigerswerk te doen en dit paste me wel. Ik ben met open armen ontvangen en voelde me meteen welkom.' Ze vindt het erg waarde vol dat ze dit kan doen voor nabe staanden: 'Ik draag graag bij aan een mooi afscheid. Je komt in ver drietige omstandigheden, maar het geeft achteraf veel voldoening.' Eén van de vedettes binnen het werk van de kerk is Annegriet Boom-Witte (68), die zich al bijna dertig jaar inzet om zieken een bezoekje en een presentje te bren gen. 'Pastoor Groot uit De Cocks- dorp kwam bij me met de vraag een groep op te zetten om het zie kenbezoek te verzorgen. Het voel de goed en ik vond het leuk. De DINSDAG 7 DECEMBER 2010 verschillende facetten. Heel anders ging het vroeger, zoals Huisman vertelt: 'Het was een eer in het parochiebestuur te komen. Er werd gezamenlijk besloten wie het werd en dan gingen we met z'n allen naar diegene toe. Nu is het anders.' De Rooms-kathoiieke parochie op het eiland kan alleen voortbestaan met de hulp van vrijwilligers, daar bezoekjes worden ontzettend gewaardeerd, het is dankbaar werk en we doen het met z'n allen ont zettend graag.' De groep die de bezoekjes aflegt telt gemiddeld zo'n veertien dames. 'Niemand is er zomaar mee gestopt. Als er te weinig mensen waren, leek het net of ik een lijntje met boven had. Dan dacht ik die kan ik wel vragen en dan was het tekort weer aangevuld.' De bezoek jes vergen vaak voorbereiding, zeker als mensen erg ziek zijn. De gouden regel binnen de groep is dat alleen onderling het hart gelucht wordt. 'Wat je hoort, blijft binnen de vergadering. Altijd.' Heel wat luchtiger werk heeft Cees Huisman (65). Na zijn pensioen werd hij gevraagd te helpen bij het onderhoud aan de gebouwen van de kerk. Grote klussen worden uit besteed aan bedrijven, de rest doet een groepje handige parochianen zelf. Voor Huisman is hiermee het sociale gat na het pensioen opge vuld. 'Je wil niet thuis zitten, hier mee blijf ik in de running. Ik kan niet stilzitten en hiermee houd ik contact met mensen. Ik vind het leuk een keuken op te knappen of een nieuwe badkamer te plaatsen. Dit ligt me, ik heb het voor mijn betaalde werk ook altijd graag gedaan.' Huisman heeft aan zijn vrijwilligers werk zelfs een nieuwe hobby over- Het omvangrijke tuincentrum is omgetoverd naar winterse sferen. U kunt er volop ideetjes opdoen op het gebied van interieur, tuin en sfeer. Uw spullen kunnen probleemloos mee in de touringcar. Kosten per persoon €16.- incl. touringcarvervoer, entree en bootkosten. Opstappen in Den Helder is mogelijk. Deze fonkelnieuwe familieshow is een magische reis door het heelal met als grote blikvanger het imposante 3D-decor. Compleet arrangement incl. plaatskaarten v.a. (volwAind) €52.50/€36.-. Matiineevoorstelling 12.00 uur in Jaarbeurs Utrecht (2e kerstdag). [NH Voor de film een hapje eten en daarna naar de film? Dat kan in ons gezellige eetcafél The Chronicles Of Narnia O©© The Voyage Of The Dawn Treader Originele ondertitelde versie in 3D Dagelijks 20.00. Zo 16.30 Première HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS De eerste van twee delen Vr,zo,di 19.30. Za,wo 16.30 DE EETCLUB Naar het gelijknamige boek van Saskia Noort Do,za,ma, wo 19.30 DIK TROM Nederlandse familiefilm Za,zo 14.00. Wo 16.15 RAPUNZEL 3D NL Nederlands gesproken animatiefilm in 3D Za.zo.wo 13.45 v ifX Familiefilm met Theo Maassen en Chantal Janzen MegaMind: Superschurk 3D NL Van de makers van o.a. Shrek en Madagascar Wo(15-12) 14.00 Première O©© Deze week is er geen Mystery Movie Vogelzang .nROBERTIANWESTDIIK DEI iN SASKIA NOORT TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9