(jroen ^wartsj'exeh in het harL, u Giskes pleit voor buurtbemiddeling Soeters zet visie centrum uiteen II l^pï»i?&4 .txl Sluitingsgolf in Weverstraat .txl Garage Westend Soeters-variant herinrichting centrum We /"ss**»» Pofferglob Vergunningvrij bouwen? Texelse Kerstmarkt Winter op Texel kan mooie sfeerbeelden opleveren. Zoals blijkt uit bijstaand gezicht op De Waal. De foto is genomen door Gos- se Krüger. Woelmuis Showroom zaterdag's DE WIT open van 10.00 - 12.30u HIJ IS ER WEER! DE JAARKALENDER VAN LANGEVELD DE ROOY IS AF TE HALEN AAN DE SPINBAAN www.texelseautopagina.nl TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12531 VRIJDAG 10 DECEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 i< Veertig Texelaars verdiepten zich in de ontstaans geschiedenis van Texel door op de Hoge Berg in keileem te wroeten. Bewoners van gezinsvervan gend huis Blied in Den Burg namen €1000,- in ontvangst van de Goede Doelen Sint Gaan we met Ouwe Sunder- klaas speulen, kijken, duiken we het café in of blij ven we thuis? De redactie peilde de meningen. Boutique Hotel De Smulpot is het hotel gewor den waar Dave Huizinga en Stephanie de Bruijn graag zelf zouden logeren. Het zou niet verkeerd zijn als op Texel buurtbemiddelaars komen die meehelpen burenruzies op te lossen. Daar hield burge meester Francine Giskes tijdens de opening van het Vrijwilligers- punt van Pharos een pleidooi voor. Buurtbemiddelaars zijn vrijwilli gers die helpen om ruziënde buren aan tafel te krijgen en vervolgens onafhankelijk meewerken een conflict op te lossen. Texel kent op het moment nog geen buurtbe middelaars, maar er wordt door bijvoorbeeld buurtconciërges en woonconsulenten van Woontij al wel bij problemen aan bemidde ling gedaan. Volgens Giskes, zelf actief als buurtbemiddelaar voor ze naar Texel kwam, is buurtbemiddeling De beoogde nieuwe bebouwing in het centrum van Den Burg is te mager. Dat betoogde architect Sjoerd Soeters woensdag tijdens zijn lezing in De Lindeboom. Soeters plaatste kanttekeningen bij zowel 'plan C' (nieuwbouw met woningen en winkel- en horeca- ruimte) op de plek van het oude raadhuis) als 'plan C plus' dat een geoptimaliseerde versie van plan C is. In dat plan gaat het college uit een eenzelfde hoeveelheid bebou wing, maar wordt een groter gebied ingeruimd waar gebouwd zou kun nen worden. Volgens Soeters ontstaan in beide gevallen 'lekken' tussen de Groene- plaats, de Vismarkt en de omlig gende bebouwing en dat nodigt niet uit om bezoekers door het centrum te laten slenteren. Hij bekritiseerde de gedachtegang in 'plan C plus' om een doorgaande route van de Binnenburg naar de Elemert te laten ontstaan. Volgens de architect is dat dé manier om bezoekers het centrum uit te wer ken. Hij pleitte zelf voor een fors nieuw gebouw op de rooilijn van het oude Raaksje met een aantrekkelijke wand aan de noordkant en de zuidkant. Dat moet aan de noord kant van de Vismarkt een besloten plein maken. Aan de zuidkant situ eert Soeters de beoogde bebou wing loodrecht op de zaak van Winnubts, zodat de Elemert aan het zicht wordt onttrokken en bezoekers worden uitgenodigd de Parkstraat in te gaan. Hij adviseer de af te zien van de vijf huizen langs de Burgwal als de inkomsten daarvan ook elders in het centrum verkregen kunnen worden. In de nieuwbouw zou een mix van wonen en bedrijvigheid moeten ontstaan. Soeters, die al tientallen jaren actief is, adviseerde bij nieu we woningen niet op hoeveelhe den te focussen, maar vooral naar de kwaliteit te kijken. Hij adviseer de verder te werken aan een mix van grotere en kleinere winkels. De gemeente moet zich volgens hem niet laten leiden door een angst dat grotere winkels het publiek van de kleinere wegtrekken. Volgens Soe ters trekken ze juist meer mensen naar het centrum. Hij merkte, met een kwinkslag naar Langeveld, op dat de Karsseboom snel moet wor den opgeknapt. De aanwezigen reageerden lovend op de lezing van Soeters die er meteen een college over steden bouwkundige ontwikkelingen aan vastknoopte. De architect, die in zijn jeugd op Ameland woonde, was de afgelopen tijd door Frits Langeveld op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen rond de Groeneplaats. Hij liet een paar dagen geleden weten dat hij graag zijn visie uiteen wilde komen zet ten. Soeters, die in Amsterdam een architectenbureau heeft met Jos van Eldonk, is niet de eerste de beste: hij ontwierp onder meer nieuwe centra voor Nijmegen en Spijkenisse, het opvallende Inntel hotel in Zaandam in de stijl van Zaanse huisjes en het nieuwe pro vinciehuis van Friesland. Het bureau won recent een internatio nale prijs van de Chinese stad Wuhan (negen miljoen inwoners) voor het ontwerp van een 140 meter hoog kantoorgebouw dat als eerste in de wereld voldoet aan de hoogste normen voor duurzaam heid. John Smit heeft de presentatie opgenomen op DVD. Belangstel lenden kunnen een gratis exem plaar bestellen bij Frits Langeveld (frits@texel.com). ZEG LEENDERS, ER KOMT EEN POFFERGLOB I.P.V. JOUW PLAN-C irii - 1 WAAROM ZIJN ZE TOCH ZO KRITISCH OVER JOUW INIATIEVEN, JOOK? O kom er eens kijken, dat ziet er leuk uit: Een speeltuin, een fietsen stalling en een Oudhollandse pof fertjeskraam. Maar schijn bedriegt. Woelmuis is wantrouwig gewor den. Die poffertjes krijgen vast een lelijk staartje. Straks zitten we opgescheept met een gigapoffer- disco met ingebouwde parkeerga rage, casino, roulette, fruitautoma ten en andere leuke speeltoestellen. Daar zal Pieternel vast sip van gaan kijken. En ik wantrouw Plan Jook ook. Dat wordt een 960 vier kante meter breed, vijf verdiepin gen hoog Hollebol. En het terras gaat over de hele Groeneplaats. Kijk maar goed naar het plaatje. Wilt u dat? Ik niet. Woelmuis Het centrum van Den Burg zou, op de rooilijn van het oude Raaksje, een fors blok met winkels en woningen moeten krijgen. Dat idee ontvouwde de vermaarde architect Sjoerd Soeters uit Amsterdam woensdagavond tijdens een goed bezochte lezing in De Lindeboom. Soeters, die eerder was benaderd door Frits Langeveld, kwam op eigen initiatief zijn opinie geven over de herinrichting. Hij toonde f geschikt wanneer problemen zich nog in een vroeg stadium bevin den. 'Dus voordat bijvoorbeeld een Rijdende Rechter eraan te pas moet komen. Er is al veel gewon nen als partijen bereid zijn om tafel te gaan en mensen weer in gesprek raken. Je kunt, wanneer je als buren ruzie hebt, nou een maal niet zomaar verhuizen.' Buurtbemiddelaars storten zich niet inhoudelijk in een conflict, trekken ook geen partij en houden vertrouwelijk wat besproken is. Een directe aanleiding voor het pleidooi was er niet, Giskes wilde het bestaan van vrijwillige buurt- middeling onder de aandacht brengen. Burenruzies of overlast tussen buren zijn op Texel geen onbekend fenomeen: Woontij regi streerde dit jaar tot en met sep tember 133 meldingen van over last, waarvan 17 gevallen van burenruzie en 23 keer geluids overlast. Directeur Jan van Andel wijst erop dat deze getallen voort komen uit meldingen op Texel en in Den Helder. Hij schat dat onge veer de helft van de meldingen van Texelse bodem is. 'Dat bete kent gemiddeld één burenruzie per maand.' Wanneer huurders van de wonings tichting bij een probleem zijn betrokken, komen de buurtcon ciërges of woonconsulenten in actie om te horen wat er speelt en om te bemiddelen. 'Daar is een stappenplan voor', aldus Van Andel. 'Je ziet dat er in de zomer vaker meldingen zijn, omdat dan de ramen open staan en mensen meer in de tuin zitten.' Giskes beaamt dat het op het eiland voor buurtmiddelaars lastig kan zijn zich onafhankelijk op te stellen in een kleine gemeenschap. (Advertentie) Gemeente Texel een impressie waarbij zowel de Vismarkt als de Groeneplaats door het beoogde blok besloten pleinen worden en wandelaars als vanzelf van de Binnenburg naar de Park straat worden geleid, zodat ze in het centrum blijven. Het beoogde blok zou even hoog als de rest van de gebouwen in het centrum moe ten worden. Meer over de plannen van Soeters elders in deze krant. Impressie Sjoerd Soeters) Publieksbalie gesloten Op vrijdag 17, 24 en 31 december is de Publieksbalie gesloten. Geen aangifte geboorte of overlijden Tijdens deze periode kunt u geen aangifte doen van geboorte of overlijden. Over lijden kunt u melden bij een van de uitvaartverzorgers. Om het tijdig geven van een hielprik bij pasgeborenen zeker te stellen zorgen de verloskundigen er voor dat geboorten tijdig worden ge meld bij de Entadministratie. Storingen Voor het melden van storingen en calamiteiten in rioleringen en dergelijke kunt u via telefoonnummer 14 0222 contact opnemen met de storingsdienst. 'Maar misschien kan iemand uit het ene dorp als bemiddelaar optreden in een ander dorp.' Buurtbemiddeling komt voort uit het opbouwwerk en is ook bedoeld om de leefbaarheid te stimuleren. Buurtmiddelaars krijgen een oplei ding om te leren omgaan met conflicten. Over het algemeen wordt het initiatief voor buurtbe middeling genomen door gemeen te, politie, woningstichtingen en welzijnsorganisaties. .speedheat.nl Banketbakkerij Bos in de Wever straat in Den Burg sluit per 1 januari 2011. Ook de winkel van Bruna gaat dicht, evenals tex tielzaak Zeeman. Hans-Peter Winter van Banket bakker Bos zegt tot sluiting te zijn gedwongen door tegenvallende resultaten. Acht medewerkers, vooral parttimers, komen op straat te staan. Winter is ruim acht jaar geleden met de winkel aan de Weverstraat gestart. 'Sinds een half jaar geleden is de omzet van de winkel drastisch gekelderd, de omzet van de tearoom was nog altijd goed. Mensen kwamen wel koffie drinken, maar namen niets meer mee naar huis. We zijn er nooit van uit gegaan dat dit kon gebeuren. Dit is heel pijnlijk voor ons en voor de medewerkers.' Wat de nieuwe bestemming van het pand wordt, is nog niet duidelijk. Uitbaters Christof en Mieke de Vries van de Bruna kiezen voor een andere toekomst en bij Zeeman blijft de omzet in de winter teveel achter. En er staan al verschillende panden leeg in de Weverstraat. Meer hierover op pagina 8. (Advertentie) Gemeente Texel Doe de vergunningcheck via www.omgevingsloket.nl (Advertentie) (jrocn Tjwartyjïxels in het harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1