Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, feli Gemeente stopt met Tusse de Banke Streekrekening steunt boeren op Hogeberg VlJIJltWEBKSBOW Zout ziet geen alternatieven <S) VAMPEX 'Veerhaven naar oosten van stad' fSptVoordeelland texelseIcourant Gemini Ziekenhuis VRijWilliGERS*#' Vloerverwarming Zaterdag 18 aecemberg v.a. 19.30 uur. Super deBoer 2 x '-** Locatie: Haven Oudeschild bij "De KomÖuis" Voordeel/and Vuurwerk www.texelseautopagina.nl BRUINING NIKADEL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12532 DINSDAG 14 DECEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Waarom smaakt de ene wijn lek kerder dan de andere. Wijnken ner Paul Schmif antwoordt hier op tijdens een wijncursus. Wim Eelman werd vrijdag gehuldigd als Ridder in de Orde van Oranje Nassau voor zijn verdiensten voor het eiland. D66 wil af van de bult op de Groeneplaats. Het zand kan in het gat worden geschoven als de kelder ver dwijnt. Nieuwe winkels en horecazaken op de Groene plaats benade len de kwaliteit, waarschuwen Co Vermuë en Richard Segers. De gemeente stopt per 1 januari met de verhuur en exploitatie van de gemeentelijke expositie ruimte in Tusse de Banke. De bij de gemeente bekende kunste naars hebben hiervan inmiddels bericht gekregen. De gemeentelijke expositieruimte was al vaker onderwerp van dis cussie. De laatste jaren nam het aantal Texelse gebruikers echter af, terwijl de kosten voor beheer en behoud gewoon doorliepen. Reden voor het college om de huur op te zeggen. Tusse de Banke kwam in 1998 gebruik als gemeentelijke expositie nadat de ruimte in de kelder van het raadhuis -de voormalige schuil kelder van de BB- bij het gemeen telijk archief was getrokken. Tusse de Banke kwam beschikbaar bij de uitbreiding van de Rabobank, die het verhuurde aan de Historische Vereniging. De gemeente was als exploitant van de expositieruimte onderhuurder van de vereniging. Kort na de opening werd de ruimte nog verkleind, omdat de bank meer ruimte nodig had. Hoewel er regelmatig kritiek te beluisteren viel op de indeling van de ruimte en het nu en dan veranderende beheersbeleid, werd Tusse de Banke door veel exposan ten ook als prettig ervaren. Veel kunstenaars, van Texel en van de overkant, maakten gebruik van de mogelijkheid op deze manier hun werk te presenteren. Zeker nadat ook Burgwal 37 en Galerie Texel aan de Kogerstraat wegvielen, was Tusse de Banke een gewilde ruim te. Deze belangstelling is de laatste jaren afgenomen en met het stop pen van de exploitatie van de expo sitieruimte komt er een einde aan bijna veertigjarig beleid van de gemeente om (gratis) tentoonstel lingsruimte beschikbaar te stellen voor plaatselijke kunstenaars. Zij zijn nu aangewezen op particulier initiatief. In Den Burg wordt dit geboden in De Hollebol van Jook Nauta. Deze heeft al eerder aange boden een alternatief te willen bie- den voor de gemeentelijke exposi tieruimte. De Hollebol beschikt over bijna 200 vierkante meter exposi tieruimte en volgens Nauta passen wisselende exposities uitstekend in De Hollebol als cultuurcentrum. Momenteel is de ruimte echter nog niet als zodanig te gebruiken. Er wordt nog gewerkt aan afbouw, verlichting en verdere inrichting en in januari staan nog enkele bouw kundige aanpassingen gepland. Naar verwachting zijn deze in febru ari afgerond. Ook over de juiste exploitatiewijze van de ruimte, een combinatie van boekhan del, grand café en gale rie, wordt nog nagedacht. Op de vraag of in De Hollebol, net als in de gemeentelijk expositie, elke expo sant welkom is, moet Nauta het antwoord schuldig blijven. 'Ik weet nog niet hoe dit zich precies gaat ontwikkelen. Zoals aangegeven, we zoeken nog naar de preciese exploitatievorm en degene die dat gaat begeleiden. Ik denk zelf dat het onwaarschijnlijk is dat er geen enkele inhoudelijke beoordeling zal plaatsvinden.' Wel verklaart hij er alle vertrouwen in te hebben tot een aanvaardbare vorm te komen. Volgens het bestuur van kunste naarsvereniging Zout is de terug loop in de verhuur van Tusse de Banke vooral te wijten aan de gestegen vraagprijs. 'In de begin tijd mochten kunstenaars gratis van de ruimte gebruik maken. Er was Er is na jaren discussiëren financi ële steun voor schapenboeren in het Hogeberggebied in aantocht. Vrijdag wordt de Stichting Streek rekening Texel opgericht, die zich ontfermt over een provinciale bij drage van €1,5 miljoen voor het gebied. De opbrengsten van de rente zijn voor de schapenboeren. Gedeputeerde Bart Heller van de provincie Noord-Holland komt vrij dag naar het eiland om de stichting mee op te richten. Die opent daarna een zogeheten streekrekening bij de Rabobank Kop van Noord-Holland. Dat is een rekening waar overheden, bedrijven en maatschappelijke orga nisaties aantrekkelijk kunnen sparen. De Rabobank stelt 5 procent over de uitgekeerde rente beschikbaar voor het landschap. De provincie is de eerste partij die geld op de streekrekening stort. De €1,5 miljoen werd een tijdje geleden al door Provinciale Staten vrijge maakt voor het Hogeberggebied. De opbrengsten zijn specifiek voor het Hogeberggebied. De provincie is bereid de rente over het bedrag ook aan het Hogeberggebied te besteden. Het bestuur van de Stich ting Streekrente Texel wordt gevormd door oud-gedeputeerde Albert Moens, regio-directeur Krijn Pro voost van Natuurmonumenten, regio-directeur Annemiek Roessen van Staatsbosbeheer, Hans Ghijs- sels van LTO Noord, oud-Texelaar Piet Siebinga en burgemeester Fran- cine Giskes. Moens wordt voorzitter. De Raad van Toezicht bestaat uit Frans Evers (oud-directeur van Natuurmonumenten), Jan Heijcoop (oud-voorzitter LTO Noord) en Wim van Gelder (oud-commissaris van de koningin in Zeeland). De uitvoe ring komt in handen van agrarische natuurvereniging De Lieuw. Volgens Ghijssels is het de bedoeling dat de zaak vanaf 2011 gaat lopen. De stichting streeft ernaar dat over vijf jaar €20 miljoen als spaargeld op de streekrekening staat. De opbrengsten zouden volgens LTO dan in meer gebieden op het eiland geïnvesteerd kunnen worden. De schapenboeren hebben behoefte aan extra steun sinds het gebied in 1968 een landschapsreservaat werd. Daardoor zijn de schapenboeren, die kenmerkend zijn voor het gebied, aan allerlei voorwaarden en beper kingen gebonden. Steun verlenen is echter lastig omdat het ook weer geen overheidssteun mag worden. Wethouder Edo Kooiman (grondge bied) zegt blij te zijn dat er eindelijk iets voor de boeren in het Hogeberg gebied gaat gebeuren en dat aan de instandhouding van het landschap wordt gewerkt. Slechts 1 mm dik! www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 toen elke drie weken een expositie. Daarna vroeg de gemeente een bedrag van €135,- per week, voor veel kunstenaars toch een behoor lijk bedrag.' Bovendien moest de huurder zelf suppoost zijn, zelf uit nodigingen versturen en een ope ning verzorgen. 'Veel werk waar vaak geen verkoop tegenover stond.' Volgens Zout was de gemeentelijke expositieruimte vooral ook bedoeld om 'familie, vrienden en Texelaars te laten zien waar je mee bezig bent'. Het bestuur van de kunstenaarsvereni ging heeft een gesprek gehad met Jook Nauta, maar ziet De Hollebol niet als volwaardig alternatief. Hoe wel enthousiast over de ruimte, deinsde de vereniging terug voor de gevraagde huurprijs. Andere alternatieven voor Tusse de Banke ziet Zout nog niet. De gemeente stelt in de aan de kun stenaars gerichte brief dat het col lege erop vertrouwt dat er op het eiland voldoende mogelijkheden geboden worden op andere loca ties. 'Dit onder meer na positieve gesprekken met kunstenaarsver eniging Zout over het sluiten van Tusse de Banke en andere interes sante alternatieve locaties voor exposities.' Zout betreurt het slui ten van Tusse de Banke en vraagt zich af welke 'alternatieve interes sante locaties' hier worden bedoeld. 'Misschien dat we als Zout nog kunnen onderhandelen met de bank om in elk geval één keer per jaar onze gezamenlijke expositie in Tusse de Banke veilig te stellen.' Het kabinet-Rutte moet 'al het mogelijke in het werk stellen' om de verplaatsing van de veerhaven in Den Helder naar het oosten mogelijk te maken. Dat heeft een ruime meerderheid in de Tweede Kamer uitgesproken door een motie van Kamerleden Sander de Rouwe (CDA) en Richard de Mos (PW) te steunen. Volgens De Rouwe is de motie onder meer bedoeld om zaken rond de verplaat sing juridisch goed geregeld te krij gen. Dan doelt hij op de natuurwet- geving die de aanleg van een nieuwe veerhaven aan de oostkant van Den Helder niet zomaar toestaat. 'Ik denk dat we hier moeten uitspreken dat we die verplaatsing willen en dat je daar eventueel regels voor moet aanpassen.' Directeur Cees de Waal van TESO beschouwt de motie als een belangrijke steun voor de gebiedsontwikkelingsplannen van de gemeente Den Helder waar ver plaatsing van de veerhaven een onderdeel van is. 'Anderhalve maand geleden kregen we al steun van de provincie, omliggende gemeenten steunen de plannen en nu ook de Tweede Kamer. Dat is een opsteker.' Een volgende stap is dat Brussel steun uitspreekt, mede omdat voor de gebiedsontwikkeling in totaal honderden miljoenen euro's nodig zijn. De Waal wijst erop dat voor de realisatie van een nieuwe veerhaven uitbreiding in de richting van de Waddenzee nodig is, maar dat Den Helder er alles aan doet om de natuur te compenseren, onder meer met plannen voor nieuwe kwelder- gebieden. (Advertentie) (jrocn Twartsjexch in hel harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): VUURWERK Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een gebrek aan vrijwilligers bedreigt evenementen als de Wampex, de folklore en ook Ouwe Sunderklaas zelf. Dat was de boodschap die deelnemers aan het Texelse volksfeest bij uitstek het publiek in Den Burg zaterdag meegaven. Eén van de groepen had de oplossing en liet toeschouwers in een soort draaideur stappen, waarna ze er als de gezochte vrijwilliger weer uitstapten. De festiviteiten brachten in alle dorpen veel mensen op de been, al werd hier en daar ook geklaagd over een verminderend animo om zelf te 'speulen'. Steeds meer Texelaars nemen wél de moeite zich uitbundig te verkleden, maar wagen zich niet meer aan een echte voorstelling, waar door Ouwe Sunderklaas een soort Texels alternatief voor car naval lijkt te worden. Uitgebreide verslagen en heel veel foto's staan elders in deze krant. (Foto Joop Rommets) D66 WIL VAN BULTAF... GOED IDEE CEES; DAN KUN JE DIE VAN MIJ ER GRATIS BIJ CADEAU GEVEN.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1