vergrijzing Den Hoorn strijdt tegen Oosterend: kinderrijk Ouwe Sunderklaas Oudeschild: Van Liere lachende derde TEXELSE 9 COURANT De Koog: IJsbaan, speelwerktuig en strandvonder Waalders kunnen wel wat steun gebruiken Terwijl leegloop en vergrijzing in menig voorstelling doorklonk, verdrongen op de voorgrond de kinderen zich om maar niets van het gebodene te missen, 's Middags bleven ze thuis, maar tijdens de voorstellingen 's avonds valt het niet op dat Oos terend gebrek aan jeugd zou hebben. Het is lang geleden dat het met Ouwe Sunderklaas zo druk was in Oosterend. Maar dit jaar zat wer kelijk alles mee. Er was voor het mooie misschien iets teveel wind, maar de temperatuur was aange naam, het was droog en het was zaterdagavond. Zowel spelers als toehoorders lijken inmiddels gewend aan de enige jaren gele den ingezette trend van langere toneelstukjes en blijkbaar was er dit jaar weer voldoende voorgeval len om de spelers te inspireren. Al was het duidelijk dat sommigen een grote aanslag op hun creativi teit hadden moeten doen. Maar niet alleen werd er veel -en goed- gespeeld, ook publiek was in ruime mate aanwezig. De gespeelde onderwerpen waren bijzonder divers en de spelers gin gen tot het uiterste om er iets moois van te maken. Of dat nu klein leed was, zoals de op de boot Drie speulers meer, vier voor stellingen minder. Met de aante kening dat het gebodene divers en over het algemeen origineel en goed uitgevoerd was. Dat was de oogst van Ouwe Sunder klaas in Den Hoorn. Het loodsendorp voert een moei zame strijd tegen de vergrijzing en dat was ook met Ouwe Sunder klaas te merken. Zeventien kinde ren van de basisschool (twee min der dan vorig jaar) verzorgden in totaal acht voorstellingen (drie min der dan vorig jaar). Hoopgevend was echter dat zeven leerlingen van de OSG de moeite hadden genomen iets voor te bereiden, vier meer dan vorig jaar. Ook bij de volwassenen was er één speuler meer: 39 in plaats van 38. In totaal waren 's middags acht en 's avonds zestien voorstellingen te zien. De jeugd kende geen favoriete onderwerpen. Opmerkelijk was alleen dat er zowel bij de enkelin gen als bij de kleine groepen een voorstelling was waarin de speulers klaagden dat het geen enkele zin had mee te doen, omdat de jury zo gecharmeerd is van baby's dat zij altijd de prijzen winnen. Een ver trouwd onderwerp vormde Harry Bakker, ditmaal ten tonele gevoerd als pompoenenkweker. Harry heeft zo veel succes, omdat hij zijn kwe kelingen voedt met zijn eigen plas, aldus de speulers die de eerste prijs bij de kleine groepen binnen haalden. De uitwerpselen van de Jan Plezier stonden centraal bij de winnaar van de grote groepen. Een Peter Bongaards en Piet van der Star die elkaar voor rotte vis uit maken, met Dirk van Liere als lachende derde. Maar ook Kees en Riet Slaman die op een wan kel trappie over fort Lunette pro beren heen te kijken. En de Texelse Courant die meer over het vissersdorp moet schrijven. In notendop Ouwe Sunderklaas in Oudeschild, waar 34 voorstel lingen de revue passeerden. 'Perfecte kwaliteit, origineel en leuk', oordeelde de jury over 17 kindervoorstellingen. Bij de oude ren 's avonds, ook 17 voorstellin gen, was soms zichtbaar dat op het laatste moment wat in elkaar was geflanst, maar het mocht de pret niet deren en er viel veel te lachen. Bij de jeugd inspireerde onder meer de overvloed aan borden in de Heemskerckstraat, waardoor Oudeschilders door de bomen het bos niet meer konden zien. Leuk was ook de voorstelling over de vogeltjesfotografen, die zoge naamd op zoek naar de roze spreeuw dames uit de buurt op de foto zetten, die in de voorstelling als rondborstige vogels opdoeken, waarover - uiteraard - een speciaal vergeten rolstoel, of grotere zaken, zoals het verdwijnen van de rom melmarkt door het succes van websites als Koopplein. Het was de meeste voorstellingen aan te zien dat er veel werk van was gemaakt. Alleen waren sommige spelers door de keuze van hun grim niet altijd even goed te ver staan. Dit had natuurlijk ook te maken met de enorme hoeveelheid publiek, hoewel iedereen zijn best deed het spel te volgen en er wei nig storende elementen waren. Een onderwerp dat in meerdere voorstelling op de een of andere manier terugkwam, was de vergrij zing van het dorp en de daarmee gepaard gaande leegloop. Zoals het kijkje in de toekomst dat Sin terklaas gaf. In 2030, zo bleek, is Bep Vonk nog de enige actieve voetballer van SVO en is het A-veld in gebruik bij de jeu de boulesclub. Willem de Kort woont nog steeds in het schuurtje van zijn afbouw- huis en Floris Visser van het Speel goedhuis is de enig overgebleven middenstander van het dorp. De enige die het voor de wind gaat, is Biem Vlaming, die zijn beroep van begrafenisondernemer weer heeft opgepakt. Eén speler, die een maquette van het dorp met zich meevoerde, stelde voor dat de laatste Oosterender het licht zou liefhebber van naakt zonnen werd slachtoffer toen de bijrijdster de paardenpoep op aanwijzing van koetsier Pieter Dros in de tuinen van Klif gooide. De originaliteits- prijs was voor het groepje dat in 'Liens partybus' juichte dat de Hoornder jeugd dankzij Lien van der Star in eigen dorp naar de peu terschool en de buitenschoolse opvang kan. Bij de OSG-jeugd was de eerste prijs voor het tweetal dat het som bere toekomstbeeld van een wer keloze schooljuffrouw, slachtoffer van de vergrijzing, schetste. Leuk was de voorstelling waarin de gym- jeugd van ZDH twijfelde tussen vreugde en verdriet. Want welis waar werden de Texelse kampi oenschappen gewonnen, een vas te trainer is nog steeds niet beschikbaar. Waardering ook voor het tweetal dat de ambities schets te van René Jager, sinds kort eige naar van twee strandpaviljoens. Bij de volwassen enkelingen waren alle prijzen voor speulers met een traditionele voorstelling, zonder gesproken tekst. Fraai en sfeervol was de begrafenisceremonie voor de drumband van DEK, die onlangs werd opgeheven. Deze winnende voorstelling was van veelvoudig winnaar Jan Lap, die zelf werd gespeuld door de winnaar van de tweede prijs, die opkwam met een kruiwagen vol bekers en dreigde de jury 'bute weste' te slaan als hij niet zou winnen. Bij de kleine groepen was de hoofdprijs voor het duo dat de boek over Skil verscheen. Duiker Jack Betsema, de Mythe van Skil, vond het maar niks dat het avon tuur waarbij hij een nacht was ver mist, zoveel aandacht kreeg. 'Onzin.' Sinds tuinman Henk van der Zee in weer en wind de perken van Oudeschild bijhoudt, ligt het dorp er piekfijn bij. Hij was goed voor een voorstelling, evenals Dirk Slik die de renovatie van zijn woning niet nodig vindt en er niet uit wil. De diefstal van het muntje van Fenny Schagen uit het bood- schappenwagentje van AH, was voor speulers reden haar te advise ren in Oudeschild te blijven. Gespeuld werd over schoolkinde ren die tegen het advies van de juf in een egeltje redden en daarvoor van Ecomare complimenten kre gen. Fup Krijnen, die zich onlangs had bezeerd aan de slijptol, heeft altijd wat en liep met een engeltje op zijn rug. Klaas Veenbaas dook op als molenaar en deelde bouw tekeningen van een molen uit. Fraai was een maquette van de herin richting van de Heemskerckstraat, compleet met coupure en lied dat uit volle borst werd meegezongen. De kokerij in de Kombuis werd gespeuld en de hoofdredacteur van de Texelse Courant liet allerlei uitdoen. Zeker twee groepen kin deren voerden de fusie tussen bei de scholen ten tonele, al was het in beide gevallen duidelijk dat dit nog geen gelopen race is. De beide groeperingen vlogen elkaar soms letterlijk in de haren. Van heel andere orde waren de voorstellingen over al dan niet bij naam genoemde dorpsgenoten. Zoals Rob en Meta Maas, die uit gebreid voor het voetlicht kwamen in de voorstelling over Sintermaas en de Metamorfose. Dit onderne mende duo bleek van alle markten thuis. Twee andere spelers brach ten een soort metasunderklaas, een voorstelling over Ouwe Sun derklaas zelf. Zij beeldden twee andere spelers uit, die al 24 jaar achtereen de eerste prijs in de wacht slepen. Grote klasse had ook de voorstelling over de verge ten rolstoel, vooral omdat de uitge beelde persoon zich onder het publiek bevond en de voorstelling van het nodige commentaar voor zag. Ook de nieuwe beheerders van dorpshuis de 'Bijenkorp' kwa men aan de beurt, terwijl twee deelnemers aan de Bespaarstrijd onder het publiek naar een plek zochten om een douche te nemen. Als ze dat thuis zouden doen, zou dat teveel energie kosten. Stichting Dorpsherstel speelde en bij de restauratie van de boet van Enno Drijver allerlei historische vondsten deed. Daaronder ook het bord dat vroeger op de gevel van De Spyker zat. De twee combi neerden één en ander met een prachtig pleidooi voor eerherstel van het dorpscafé van weleer. In 'Liefde is...' klonk de loftrompet voor Jef Schuur en Nadine Mög- ling. Hij behield zijn Michelinster, zij won een prestigieuze prijs voor haar wijnkennis. Bij de grote groepen hadden de winnaars van de twee bovenste prijzen zich beide laten inspireren door de Jan Plezier. Ook de uitwer king kwam in grote lijnen overeen, waarbij een rondje door het dorp werd gemaakt en onderweg allerlei hilarische Hoornder wetenswaar digheden de revue passeerden. De eerste prijs was uiteindelijk voor de groep die de bijna gepensioneerde Piet Zijm op de bok plaats liet nemen en de Jan Plezier daarom omdoopte in Piet Plezier. Deze groep won ook de originaliteits- prijs. Na de voorstellingen bleef het nog lang gezellig in Den Hoorn. Cen trum van de festiviteiten was thea ter Klif 12, opengesteld omdat het dorpshuis wordt verbouwd. Tien tallen bezoekers dansten tot in de kleine uurtjes op de rock 'n' roll van het Texelse trio Whatever, dat zon der veel consessies te doen aan het commerciële genre opnieuw bewees een feestband bij uitstek te zijn. nieuwsfeiten aan zich passeren. Zoals het verhaal over het boek van Martha Witte en Gré Zegers, de eerste paal voor het bedrijf van de familie Van Liere, echte wekkers aan de netten kotter en Piet de Vries met pleisters aan de vingers, omdat hij de nieuwe trekpleisters is van de Zeester. Uitslagen: Nr. 4. De borden van de Heemskerckstraat - Anouk Smit, 2. De mythe van Skil - Floor Visser, 3. Henk v.d. Zee - Moos Blaauboer. Paren: 1Dirk Slik - Bob Grisnigt, Mels Buijsman, 2. Fenny in de A.H. - liam en Sydney Boom, 3. De gouden driehoek - Mathijs en Jurgen. Groepen: 1Egeltjesleed - Myrthe, jeff, Tessa jelte koopman, Imme, Marit Krij nen, Kelly de Jong, 2. Verhuizen - Skeg, Jorg v.d. Vis, Chris Boekei, 3. Nr. 5 De peuters - Myrthe Daalder, Lotte, Vanya Helleman. Orginaliteitsprijs: groepen Kerstverlichting Heemskerckstraat -Asha, Duco, Jari Zijm, Femke en Jelle de Porto, Hasse Venema, Andra Kager. Volwassenen: Enkelingen: 1. Fup, 2. de pestvogel in Skil, 3. Klaas Veenbaas de molenaar. Paren: 1Renovatie Heemskerckstraat, 2. Kees en Riet Slaman. 3. Juryleden Groepen: 1De lachende derde, 2. Texel se krant boycot Skil, 3. kokerij in de Kom buis. Orginaliteitsprijs: Paren: de mooiste vogel tjes van Skil, Actualiteitsprijs: Groepen de ijsclub. Al met al was het erg gezellig en sfeervol in de nauwe straten rond de Maartenskerk. Het enige nadeel van de grote toeloop was mis schien de wachttijd voor de spe lers. Omdat het spel de laatste jaren keurig geordend verloopt en vrijwel iedereen wacht tot de voor gaande sketch is afgelopen, staan de spelers soms in de file te wach ten tot ze aan de beurt zijn. Of, zoals één van hen het zaterdag uitdrukte: 'Je staat langer te wach ten dan te spelen.' Voordeel is dan wel, dat de speler tijdens zijn voor stelling de onverdeelde aandacht van het publiek heeft. En dat is natuurlijk ook heel wat waard. In ieder geval is het na een avond als deze duidelijk dat Ouwe Sun derklaas zich in Oosterend in een Het speelwerktuig van de Luberti- school, perikelen rond de ijsbaan, Texel Culinair, een boze hulp strandvonder en andere perikelen waren onderwerpen waar speulers in De Koog dankbaar van profiteerden. De opkomst met Ouwe Sunderklaas was goed, de voorstellingen origineel. Meest gespeulde waren perikelen rond de Koger ijsbaan. De plaatse lijke ijsclub is welvarend, maar de ijsbaan wil maar niet bevriezen. Een groepje kinderen speulde de alter natieve baan op de ijsclub De Brink, compleet met koek en zopie. Een ander groepje ging met karren ijs over het plein. De brokken waren zelf af te halen, maar je moest ze wel zelf in elkaar zetten. Bij de vol wassenen beeldde een groep dat de baan niet onder water kon omdat het gras nog moest worden gemaaid. De ijsclub kreeg een grasmaaier cadeau. En ijsmeesteres Theresia en ijsmeester Dirk-Albert Blom, van de alternatieve baan aan het Mien- terglop, deelden koek en zopie uit. Bij de jeugd klonk een protestgeluid over beperking van de zwemlessen in Calluna. 'Waar moeten we zwem men leren als Roompot Calluna blijft beheren', klonk een verwijt. Twee kinderen sjouwden rond met een zak met drollen en andere rommel, omdat het pannaveldje wordt gebruikt om honden uit te laten en Waalders die uit het dorp verhui zen, zijn niet meer welkom op het jaarlijkse kampeerweekend, nieuwe Waalders juist wel. Dat viel op te maken uit het bord waarmee Ouwe Sunderklazen rondliepen. Met tien voorstellingen liep het geen storm in De Waal. Reden voor een Ouwe Sunderklaas met de beker rond te gaan en alle toeschouwers persoonlijk op hun afwezigheid aan te spreken en ze aan te sporen om volgend jaar mee te doen. Voor bui tenstaanders was er dit jaar ogen schijnlijk niet veel gebeurd in Texel se kleinste dorp, maar getuige de voorstellingen had zich toch nog het nodige afgespeeld. Zo was het dorp verrijkt met een steunpunt. Er waren ook best wel wat Waalders niet aflatende belangstelling mag verheugen. En hoewel er 's mid dags maar weinig jeugdgroepen waren, houdt de aanwezigheid van het jeugdige publiek een grote belofte voor de toekomst in. Uitslagen: Jeugd: Duo's: 1.Oosterend alternatieve Energie uit mest-Kors Trap en Jarne Kom pier; 2.Krijgen we een nieuw klimrek?- Sietze Eelman en Ben Bakker; 3.Afgekeurd klimrek-Babet en Anoek Eldering; Aan moedigingsprijs: Te jong voor Supersport- dag-Femke en Marieke Stark. Groepen: 1.De nieuwe beheerders van de 'Bijen- korp'-Wessel Eelman, Jari van Dijk, Jacob Vlaming, Jurre Daalder, Jelle van Melis; 2.Verdwijnen boom voor container-Nikki en Indy Douma en Louise Kleinveld; 3.Kin deren geven mening over school-Rosa Dorst, Noah Boon Baryia Boskma; Aan moedigingsprijs: Akker en Daalderschool afval te dumpen. Strontziek werden ze er van. Meerdere voorstellingen gingen over het afgekeurde speel werktuig van de Lubertischool, waarbij ook fraai werd gezongen. Kets, uitbater van Sjans, ontbrak niet: 'Al liggend op het strand, is mijn tent afgebrand.' Een groepje speulde over het zingen rond de kerstboom, nadat spelende kinde ren door enkele prominente Kogers vorig jaar tijdens het zingen tot de orde waren geroepen. Twee mok kende voetballers zaten op de reser vebank van SV De Koog. Ze klaag den dat de jeugd niet aan voetballen toekomt, omdat de Helderse trainer de voorkeur geeft aan spelers van de overkant: 'Jonge spelers zijn er in De Koog genoeg, samen vormen ze een hele ploeg. Maar wat als ze bij het eerste willen spelen, dan moe ten ze hun plaats met overkanters delen.' Een kermistent waar je gratis ballen kon gooien en altijd prijs had, was een protest tegen het plan van wethouder Visman om de kermis naar Den Burg te verplaatsen. Bij de volwassenen passeerden meerdere onderwerpen de revue. Zo werd op het ritme van O Den nenboom gezongen over gedimde straatlantaarns: 'Ik zie geen steek hier in de straat, ik kom steeds te laat.' Een stel deelde flesjes Zwaar Gerookt Pils uit, inclusief gerookte vis, waarmee ze de draak staken met het doorrookte bier van Frits die steun konden gebruiken, lieten twee Ouwe Sunderklazen inwoners de revue passeren. Het steunpunt dook ook op in de hoedanigheid van een mobiele koffietafel met breiende dames. Twee jeugdige Waalders beklaagden zich erover dat ze te jong waren om aan de Wampex mee te doen. Volgend jaar hebben ze eindelijk wel de goede leeftijd, maar nu Kwapsma is gestopt, is hun kans verkeken. 'Nie mand zo zielig als wij.' Ze hebben hun hoop gevestigd op de opvol gers. Voor insiders was de sketch van twee gasten in badjassen, die op zoek waren naar het nieuwe weinesscentrum. Ze hadden bij een Waalder in de hot tub gezeten en hebben hun hoop nu gevestigd op de Finse blokhut van Han Pastoor. Het aantal inwoners met de achter- DINSDAG 14 DECEMBER 2010 samen?-Annanina Koot, Xaviera van Beu- sekom, Wessel van Melis. Volwassenen: Enkelingen: 1.Dorpsontwik keling in de prullenbak. Wie doet het licht uit?-Ko Vinke; 2.Henk van der Zee verban- nene uit strender plantsoenen-Dorien Haastrecht; 3.Buskus komt het Verband herstellen-Betty Boks. Duo's: 1 .Sinter 'Maas' en Meta 'Morfose'-Cees Aris Trap en Jaap Kooger; 2.Excelsior pormotie- team-Nisheeta Barnard en Cocky Vendel; 3.Visrookwedstrijd-Jaap en Annemarie Verhoeve. Groepen: 1 .Sinterklaas 2030-Sil van Dijk, Robert van Dijk, Lieneke van Dijk, John Drijver en Jasper Boks, Jacqueline Bak, Wim Eelman, Johan Eldering; 2.Lia's Ganzenbord-Greetje Witte, Edwin Boog aard, Rob en Marian Boogaard; 3.Houd Strend Draaiend-lna en René Boogaard, Cor en Henny Eelman; Aanmoedigings prijs: 4. Inbraak in de Akker-Paul Eveleens, Kevin en Rosan van Helden, Jelmer en Sanne Vlaming, Maaike Bremer, Jeanine van der Vis, Maaike Bremer. Langeveld. 'Gluren bij de buren', was de slogan van een rondge sjouwde vuurtoren, waarbij een pikante stoeipartij in de toren aanlei ding was om de naam van uitbater Ecomare te veranderen in Sexoma- re. Toeschouwers mochten plaats nemen in de stoel van kappers Coc ky en Peter en er sjouwde een compleet dennenbos rond, waarbij verschillende prijzen waren te win nen. Het opmerkelijke gedrag van de plaatselijke hulpstrandvonder had de aandacht van speulers getrokken, die hem onder meer uit beeldden als Wolf in schaapskleren. Hij liep ook rond met een hek. Het programma 'Red mijn vakantie', waarin jonge kampeerders klaagden over vieze toiletten op Kogerstrand, had speulers aangespoord om met een besmeurde wc-pot door de straat te gaan. En een fietsers die door snoeiwerk zijn luwtje kwijt was, vroeg zich af hoe hij nu in 'de Bur- reg' moest komen. Als reactie op de prijs van de muntjes bij Texel Culi nair introduceerde een groepje, als alternatief op het voordrinken, het vooreten. Jeugd: Paren: 1. Reservebank SV De Koog, 2. Ker mis moet in De Koog blijven, 3. Poep en rommel op pannaveld; Kleine groepen 1. Kerstsamenzang, 2. Ijsbaan pinguins, 3. Brand bij Sjans. Grote groepen 1Klimrek Lubertischool, 2. Ijsbaan op de Brink; Fol- klorebeker: Ijsbaan op de Brink. naam Kooger is in De Waal aan zienlijk, wat voor één Ouwe Sunder klaas reden was voor deze familie in het dorp een speciaal Kooger-reser- vaat in te richten. 'Want er moet ook nog ruimte zijn voor niet-Koogers.' Ab Keijser had zich de rol van gids toegeëigend en wees bezoekers op bezienswaardigheden in het dorp. Willem Hemelraad ging met de grasmaaier door het dorp. 'Ik maai me eigen rot, Ingrid verklaart me voor zot.' Twee jonge Waalders sol daten (mariniers Richard en Alexan der) verschenen in gevechtstenue. Uitslagen: Groepen:"!. Steunpunt De Waal (Samantha en Thera), 2. Wellness in de Waal (Koos en Paulien), 3. De Rondleiding (Jan, Lia en Loes). Eenlingen: 1. Koogereind (Han), 2. aanmoedigingsprijs (Hans). Folklorebeker: Soldaten in De Waal (Sander en Niels) Misschien wel de jongste speuler ooit. Nog maar vijf weken oud deed Mees uit De Koog al mee aan Ouwe Sunderklaas. Juf Kimberly denkt vooruit, hier is alvast een nieuwe spruit, stond er op het bord op de kinderwagen waarmee zijn moeder, onderwijzeres aan de Lubertischool, door het dorp ging. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9