'Duurzame ontwikkeling met behoud ecologische waarden' Adviesbureau Haskoning: 'Noorderhaaks onbekend en ondergewaardeerd' "Uitvaartverzorging is gepaste zorg vanuit respect en persoonlijke benadering" Bol eerder in beeld als energie-eiland TEXELSE 13 COURANT mi. Kunst in De Rog Texel 1816 Onrust De Hors im 1&40 1898 IM Marsdiep 1863 Razende BoJ 1840 VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 Ingenieurs Hans Pos en Nanco Dolman van adviesbureau Royal Haskoning zien grote mogelijkheden voor de Noorderhaaks. Schetsoverzicht van de verplaatsing van de zandplaat Onrust, die vanuit het zuidwesten naar Texel 'wandelde' en een eeuw geleden met Texel vergroeide, en van de Noorderhaaks, die zich vanuit het noordwesten naar de Hors verplaatst. Hans Pos en Nanco Dolman van adviesbureau Royal Hasko ning pleiten voor duurzame ontwikkeling van de Kop van Noord-Holland, met behoud en uitbouw van ecologische waar den. Een gewaagd plan, dat alleen kans van slagen heeft als de lokale gemeenschap het steunt. De Razende Bol, zoals het gebied ten zuidwesten van Texel in de volksmond heet, is sinds jaar en dag een toevluchtsoord voor zee honden en vogels, Defensie gebruikt het voor artilleriebe schietingen, 's zomers meert een enkele waterrecreant er af en de hulpstrandvonder houdt een oog je in het zeil. Maar verder ligt de acht vierkante kilometer grote zandplaat die op het hoogste punt 1,3 meter boven water uit steekt er verlaten bij. Al heel lang 'wandelt' de bol in noordoostelij ke richting naar Texel, zoals blijkt uit de illustratie bij dit artikel. Net zoals de zandplaat Onrust zich ruim een eeuw geleden in ooste lijke richting naar het eiland ver plaatste. Rond 1896 vergroeide Onrust met Texel, waarmee het Spanjaardgat, voorheen de scheepvaartroute tussen Noord en Waddenzee, die doorgangs functie verloor. Of en wanneer Noorderhaaks met Texel vergroeit, is moeilijk te zeg gen. Feit is wel dat het Molengat, dat op z'n diepst twintig meter is, steeds smaller wordt. De vraag is wat precies de gevolgen zijn van dit proces. Voor de kust van Texel, Den Helder, voor de natuur, voor de scheepvaart en wellicht voor andere zaken. De vraag is ook, stel len Pos en Dol man, of de ontwikkeling van de Noorderhaaks gewenst is. Welke ontwikkeling sowieso gewenst is in dit gebied. Royal Haskoning werkt verspreid over de hele wereld, onder meer aan het bekende Palmeiland in Dubaï en ontwierp luchthavens in zee. Dichter bij huis bedacht het bureau een eiland voor de Neder landse westkust, was betrokken bij de plannen voor het Wieringer- randmeer en heeft in opdracht van Staatsbosbeheer in de Wie- ringermeer de zogeheten West- vaarderplassen ontworpen. Pos: 'Wij komen hier niet om de Noorderhaaks te ontwikkelen, maar hebben geïnventariseerd welke kansen de zandplaat biedt. De plannen die je ontwikkelt, en beheersplannen en visies op na. Zoals het Integraal Beheers plan Noordzee 2005-2015, van de Rijksoverheid, de Structuurvi sie Noord-Holland 2040 van de provincie, het Streekplan Noord- Holland Noord en Texel op Koers: ontwikkeling en toekomst. Con- Holland Noord, met behoud en uitbouw van ecologische waar den.' Het gegeven dat Defensie de Noorderhaaks afbouwt als ter rein voor artilleriebeschietingen, maakt hiervoor volgens Pos en Dolman de weg vrij. moeten passen binnen de kaders die de verschillende overheden stellen, zoals Building with Nature of ecodynamisch ontwikkelen en ontwerpen.' Wat zijn eigenlijk die kaders? Vol gens Pos is de Noorderhaaks momenteel een 'witte vlek' in het Nederlandse kustbeheer. Rijks waterstaat hanteert het beleid van dynamisch kustbeheer en heeft de zandplaat tot dusver ongemoeid gelaten. Dolman en Pos sloegen er diverse beleids- advertorial "Het is belangrijk dat je met je gevoel bij de mensen bent. Anders kun je dit vak niet uitoefenen en sta je er als een houten klaas bij. Het draait om persoonlijke aan dacht en maatwerk. We willen graag dat het afscheid passend is en dat de nabestaanden er een goede herinnering aan over houd en."Uitvaartverzorger Ton van der Slikke heeft van dat uitgangspunt zijn roeping gemaakt. De Texelaar werkte jaren in de uitvaartbranche in Amsterdam en kreeg in januari de kans om op Texel als zelfstandig uitvaartonder nemer aan de slag te gaan. "Het is geweldig om dit vak te kunnen uitoefenen op de manier zoals ik dat graag doe: met aandacht voor de mensen en oog voor detail." Nu het eerste jaar bijna achter de rug is, vindt Van der Slikke de tijd rijp om vernieuwingen in zijn bedrijf door te voeren. De website is vernieuwd en de naam Aarde en Hemel is vervangen door Uitvaartverzorging Ton van der Slikke. Hij heeft een groep vaste medewerkers om zich heen verzameld en werkt nauw samen met Leni Eveleens-Vlaming, die eveneens uitvaarten voor zijn bedrijf verzorgt. "In dit vak kun je het niet alleen. Ik ben heel blij met de mensen die voor mij wer ken." Van der Slikke constateert dat de kijk van mensen op het laatste afscheid is veranderd; de standaard protocollen hebben plaatsgemaakt voor maatwerk. Niets is vreemd en alles is mogelijk. "Als de familie de overledene niet thuis wil laten opbaren, kan dat in de Vlinder. Dat is een prachtige ruimte daarvoor. Huiselijk ingericht met een intieme sfeer. De nabestaanden kunnen daar ook zelf bijvoorbeeld schilderijen of foto's van hun dierbare ophangen. Ze krijgen een sleutel, zodat ze elk gewenst moment bij elkaar kunnen zijn." Ook de condoleance kan in y-.r 'SP de Vlinder worden gehouden met koffie en thee of bijvoorbeeld een lunch of uitgebreide catering. "Wij kunnen alles regelen. Bij de men sen thuis, in de Vlinder of op een andere locatie." Persoonlijke aandacht De Texelse uitvaartverzorger biedt een totaal pakket. "Wij begeleiden mensen, adviseren ze en regelen desgewenst alles." Na het overlij den volgt een huisbezoek, waarin alle wensen worden besproken. "We gaan zitten en luisteren. Als mensen hun verhaal kwijt willen, dan kan dat. Stap voor stap pakken we alles aan. De dagen na het overlijden zijn vaak zwaar voor de familie en soms is het lastig om direct beslis singen te nemen. Wij nemen vol doende tijd, zodat de nabestaanden er rustig over kunnen nadenken en de zaken op zich kunnen laten inwerken." Maatwerk Niet iedere overledene heeft bij leven duidelijk aangegeven hoe hij zijn uitvaart ingevuld wil hebben en ook de nabestaanden worstelen nogal eens met de te maken keuzes. "Wij begeleiden de mensen daarin. Aan de hand van gesprekken helpen we ze om tot een goede invulling te komen. We kunnen ons beperken tot het regelen van de hoogstnoodzakelijke dingen, maar we kunnen ook alles voor onze rekening nemen. Van de bloe men tot en met de dankbetuigingen na de uitvaart." Het is ook mogelijk om vooraf wensen kenbaar te maken, in een persoonlijk gesprek of via het wensenformulier. Dat is te downloaden via de website. Ton van der Slikke is een onafhankelijke uitvaartverzorger, dat betekent dat hij niet gebonden is aan een specifieke verzekeringsmaatschap pij. "Het maakt voor ons niet uit hoe of waar je bent verzekerd." Heeft u vragen of wilt u meer weten over de dienstverlening van Uitvaartverzorging Ton van der Slikke? Kijk dan eens op www.uitvaartverzorgingtexel.nl of bel met 06-83164910 (0222) 365809. Uitvaartverzorging Ton van der Slikke, Hollewal 42, Den Burg clusie: in al deze plannen en visies wordt geen specifieke aan dacht besteed aan de Noorder haaks. Reden voor Royal Hasko ning om te stellen dat het natuurgebied een onbekend en ondergewaardeerd stukje Neder land is. In hun statement staat: 'In de nabije toekomst dient deze zandplaat tot volle ontwikkeling te komen en zo volwaardig bij te dragen aan de duurzame econo mische ontwikkeling van Noord- Om winning van zand, energie en zoet water moge lijk te maken, is het volgens Has koning nodig dat de zandplaat wordt 'verankerd', zodat de bol zich niet verder meer verplaatst. Gedacht wordt onder meer aan een dijkje aan de zuidwestkant van de zandplaat. Volgens Pos en Dolman worden natuurwaarden niet aangetast, eerder versterkt. Wat is het belang van Royal Has koning bij dit project? Pos: 'Het is een interessante plek, met veel dynamiek en uitermate geschikt om energie op te wekken. We zien allerlei duurzame economi sche mogelijkheden, die goed zijn voor de werkgelegenheid van de Noordkop en die aansluiten op de ambitie van Texel om in 2020 in de eigen energiebehoefte te voor zien en om Texel meer te ontwik kelen als kenniseconomie. Wij hebben de kennis en vaardighe den in huis om te inventariseren, te adviseren, te begeleiden en te ontwikkelen. We beschikken over de juiste partners, zoals Deltares, dat kennis in huis heeft over hydrodynamisch gedrag en sedi ment transport. Ook het NIOZ en Imares zijn goede partijen om mee samen te werken. En we kunnen TexelEnergie er bij betrek ken.' En dan de financiën, want met realisatie is geld gemoeid. Pos: 'De uitdaging is om met de baten uit dit project de investering terug te verdienen.' Afgelopen woensdag hebben Pos en Dolman hun ideeën voorge legd aan ambtelijke vertegen woordigers van de gemeente en het NIOZ. Gerard Timmerman SssiiS Op de voorgrond het spaarbekken dat ir. Lievense op de Razende Bol wilde aanleggen, daarachter Texel. De getallen markeren de plaatsen. 11 is Den Hoorn. (Archief Texelse courant) Hans Pos en Nanco Dolman van Royal Haskoning zijn niet de eer sten die een plan lanceren om van Noorderhaaks een energie-eiland te maken. In 1985 presenteerde ir. Lievense uit Breda (van het gelijk namige raadgevende bureau) een geruchtmakend plan voor de aan leg van een groot bovengronds spaarbekken (het zogenaamde "valmeer") op de Razende Bol waarmee energie kon worden opgewekt. Het idee was dat het meer 's nachts zou worden volge pompt en dat de kracht van het uitstromende water zou worden benut om elektriciteit op te wek ken. Het volpompen zou niet met windenergie gebeuren, een tech niek die toen nog in de kinder schoenen stond, maar met goed kope nachtstroom of overtollige stroom van Franse kerncentrales. Rond de zandplaat zou een ring vormige dijk komen en het Molen gat zou worden afgesloten met een dijk van de Razende Bol naar Westerslag, waarmee de kustaf- slag tot staan zou worden gebracht. De kosten waren aan zienlijk: Alleen al de kabel voor aansluiting op het elektriciteitsnet kostte 135 miljoen gulden. Het waren dan ook vooral de kosten en niet zozeer landschappelijke bezwaren, waarop het plan des tijds afketste. Plan-Lievense haal de in 2007 andermaal de publici teit, naar aanleiding van het advies van de Taskforce Energie Transitie aan het kabinet dat er een ener gie-eiland voor de Nederlandse kust moest komen om twee mil joen huishoudens van energie te voorzien. Maar plan-Lievense werd toen niet meer als haalbaar geacht. In eetcafé De Rog in De Cocksdorp is de komende maanden een expo sitie van Wout van den Berg uit Ede te zien. Hij is een fotograaf die regelmatig op Texel vertoeft en dan in alle vroegte op pad gaat om foto's te maken. Van den Berg exposeert werken die voor een groot deel in de omgeving van De Cocksdorp zijn gemaakt. Er zitten veel landschappen tussen, afbeel dingen van het strand en foto's van de Noordkop in de sneeuw.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13