Twee bouwplannen voor één stuk grond Komt er een stolp of een schuur op Klif? Klimbos nieuwe attractie op Texel? TEXELSE 15 COURANT *1I!!1ISSIIT ellllllllSllllll Winterse excursie door de Slufter Alloo Wat mag er straks op Wezenland? Budokai VRIJDAG 24 DECEMBER 2010 Voor- en zijaanzicht van de te bouwen stolp met vier appartementenverblijven. De aanvraag is in procedure. Wordt het een stolp of een schuur? Als het aan Arie Lap ligt, bouwt hij op Klif een nieuwe stolp, maar de gemeente ver leent hem van rechtswege een bouwvergunning voor een schuur. Het is de laatste stand van zaken in een gecompliceer de kwestie die al dertien jaar loopt. De oude stolp bij zijn bloembollen- bedrijf is bouwvallig. Lap wil, met gebruik van het bestaande vierkant en mogelijk andere materialen, een soortgelijke stolp terugbouwen. Niet vanuit agrarisch oogpunt, want dat is niet rendabel, maar met vier appartementen voor de ver huur. Stolpeigenaren in het buiten gebied kunnen gebruik maken van de zogeheten stolpenregeling, maar de stolp van Lap ligt binnen de bebouwde kom en komt daar door niet in aanmerking voor de regeling. 'Ik ben al dertien jaar met de gemeente in gesprek over deze stolp. Eerst met wethouder Daan Schilling, daarna met Nel Eelman, toen met Nico Kikkert en nu met Edo Kooiman. Steeds krijg ik te horen dat de gemeente wil mee werken, maar als het puntje bij paaltje komt, komen ze terug op hun toezeggingen en werken ze niet mee. De spelregels worden continu veranderd.' Het zijn de for maliteiten die het plan in de weg staan. Lap: 'De stolp heeft een agrarische bestemming, maar staat in het dorp. Het bestemmingsplan van Den Hoorn is sterk verouderd. Het dateert van meer dan twintig jaar geleden, terwijl het om de tien jaar moet worden vernieuwd. Toen de situatie uitzichtloos werd, heb ik een alternatief plan gemaakt: een schuur met een stenen muur van drie meter hoog en een pannen dak, geschikt voor agrarisch gebruik. Ik heb de gemeente dui delijk laten weten als ze niet mee werken aan de stolp, ik voor deze schuur zou gaan. Want ik moet toch wat. De stolp is bouwvallig en moet gesloopt. Maar er moet wel wat voor in de plaats komen. Niet dat de schuur mijn voorkeur heeft, liever bouw ik een stolp.' Nadat Lap zijn plan voor de schuur had ingediend, keurde de Welstands commissie deze af, met als argu- ;LINKER ZIJGEVEL (Oostï VOORGEVEL ('Noord') Voor- en zijaanzicht van de schuur, waarvoor de vergunning van rechtswege wordt verleend. niet opgegeven. Want onlangs werd zijn plan voor de stolp met appartementen ter visie gelegd. Er kwam één bezwaar binnen, opmer kelijk genoegd ingediend door Lap zelf. 'Het college werkt wel mee aan de stolp, maar stelt een aantal eisen. Eentje is dat de stolp een ment dat het niet past in de omge ving. Het college heeft dat negatieve advies opgevolgd en verleende geen vergunning voor de schuur. Lap: 'Tegen dat besluit ben ik in beroep gegaan en heb bij de Bezwaarschriftencommissie ver teld dat de Welstandscommissie bij het nemen van dit besluit niet objectief is geweest. Ze gaven immers de voorkeur aan een stolp.' De bezwaarschriftencommissie gaf Lap gelijk, waarna de vergunning alsnog en - nadat hij op onjuiste gronden was onthouden - van rechtswege wordt verleend. Lap houdt de vergunning voorals nog als stok achter de deur, want hij heeft de hoop op een stolp nog monumentale status krijgt. Dat is nog tot daar aan toe. Maar een voorwaarde waarmee ik niet akkoord kan gaan, is dat de onder grond een agrarische bestemming houdt. Dat past niet bij het recrea tieve gebruik, namelijk de verhuur van appartementen aan toeristen. Het college wil dit recreatieve gebruik gedogen, maar dat biedt geen zekerheid. Ik wil dat het goed wordt geregeld.' In een reactie laat het college van b en w weten bereid te zijn mee te werken aan de stolp en dat de aan vraag in behandeling is. De stolp houdt wat betreft de gemeente de agrarische bestemming. 'In het Natuur- en Landschapsbeleidsplan Vogelwerkgroep Texel verzorgt maandag 27 december een win terse wandeling door het noordelijk deel van de Slufter en over het naburige strand. Onderweg kijken de deelnemers uit naar wintergas- ten als de strandleeuwerik, frater en sneeuwgors en mogelijk ook roofvogels als blauwe kiekendief en slechtvalk. Gids Vincent Stork geeft de minder ervaren geïnteres seerden uitleg over de herkenning van vogels en vertelt over de moei lijke omstandigheden waarin deze dieren zich vaak bevinden. De excursie begint 10.00 uur op de parkeerplaats bij paal 28 en is ook toegankelijk is voor niet-leden. Deelname is gratis, opgave niet nodig. Het verdient aanbeveling zelf een verrekijker of telescoop mee te nemen. De wandeling wordt afgesloten met een kop snert bij strandpaviljoen Paal 28. In het verhaal over de werkzaam heden op het Alloo is de verkeerde aannemer genoemd. De werk zaamheden worden niet verricht door Willem Bakker, maar door Henk Witte van Wirotex. In de Dennen bij De Koog zal mogelijk een klimbos worden aangelegd. B en w hebben beslo ten onder voorwaarden mee te werken aan de procedure die nodig is om deze voor Texel nieuwe vorm van dagrecreatie mogelijk te maken. 'Het voegt iets nieuws toe aan de recreatie mogelijkheden van Texel. Vooral voor jongeren lijkt het ons een goede manier om bezig te zijn', zegt wethouder Edo Kooiman. Het klimbos is een initiatief van Marco Tadema en zijn vrouw Chan- tal Thijs uit Weesp. Na onderzoek en overleg met instanties zoals eigenaar Staatsbosbeheer hebben zij het oog laten vallen op het bos perceel van 1,6 hectare dat grenst aan de Dorpsstraat en het toe gangspad naar appartementen complex Bosch en Zee. Hier zullen door een gespecialiseerd bedrijf zes klimparcoursen worden aange legd met totaal 60 hindernissen. Deze bieden natuurvriendelijk en uitdagend vermaak. De bezoekers bewegen zich door middel van touwen, bruggen, tokkelbanen en ladders voort tussen de bomen, op een hoogte van één tot zeven meter, terwijl ze vastzitten aan een lijn zodat ze geen gevaar lopen. De bedoeling is bij de entree een blok hut te plaatsen die dient als uitgif tepunt en waar versnaperingen worden verstrekt, waaronder alco holvrije dranken. Verder voorzien de plannen in de aanleg van een parkeerstrook voor 36 auto's op gemeentelijkje grond langs het pad naar Bosch en Zee. Klimbossen zijn in Nederland maar ook in het buitenland in opmars en blijken in een behoefte te voorzien. Momenteel zijn in Nederland vijf klimbossen in exploitatie, onder meer in Ermelo, waar al in het eer ste jaar een goede omzet werd gehaald. Tot de doelgroepen beho ren vooral gezinnen, scholen en bedrijven. Het Texelse klimbos, dat van maart tot en met oktober geopend is, zal in het begin jaar lijks 12.000 bezoekers trekken, wat na verloop van vijf jaar zal verdub belen, zo verwachten de initiatief nemers op basis van uitgebreid marktonderzoek. De toegangsprij zen zullen afhankelijk van leeftijd en groepsgrootte variëren van €10,- tot €17,50 per persoon. Bestaande activiteiten zoals kar- ten, parachutespringen, kajakken en raften worden niet als concur rerend gezien, maar juist als een mogelijkheid om leuke arrange menten samen te stellen. De kans dat er nóg een klimbos op Texel komt, lijkt niet erg groot wegens gebrek aan daarvoor beschikbaar bos. Het nationaal park Duinen van Texel geeft er in elk geval geen toestemming voor. De initiatiefnemers zullen het klim bos zelf runnen, geholpen door drie tot zes medewerkers, die daar voor een professionele opleiding en training krijgen. is de mogelijkheid opgenomen om bij bestaande stolpen die horen bij een functionerend agrarisch bedrijf, maximaal vier appartementen voor de recreatie in te bouwen, ten behoeve van het behoud van de stolp. Het gaat dus uitdrukkelijk om een ondersteuning van agrari ërs. Vandaar dat de bestemming agrarisch blijft. Dat is ook de reden dat we niet meewerken aan een recreatieve bestemming.' Van gedogen is volgens b en w geen sprake. 'Het moet passsen binnen het bestemmingsplan' Op de vraag of, nu de vergunning voor de schuur is verleend, de proce dure voor de stolp wordt voortge zet, zeggen b en w het volgende: 'Ja, als het aan ons ligt wel. Die procedure loopt. Het ontwerp heeft ter visie gelegen, er is geen reden om de procedure te stoppen. Is ook niet de wens van de verzoeker (Arie Lap).' Welke vestigingsmogelijkheden zijn er in de toekomst op bedrij venterrein Wezenland in Den Burg? Om op die vraag ant woord te krijgen laat het college van b en w een onderzoek uit voeren door het bureau BRO. Het onderzoek wordt uitgevoerd in samenwerking met een project groep waarin onder meer het Texels Verbond van Ondernemers en de Kamer van Koophandel zijn verte genwoordigd. Aanleiding is de politieke onrust van vorig jaar, die ontstond toen Nico Waerts vergeefs probeerde zijn sportschool te vestigen in een loods aan het Wezenland. De gemeenteraad nam een motie aan waarin werd gevraagd om onder zoek naar de aard van de bedrijven die op dit terrein kunnen worden toegelaten, rekening houdend met de specifieke omstandigheden zoals de direct aangrenzende woonwijk. De regelgeving die uit het onderzoek voortvloeit, zal uit sluitend betrekking hebben op het Wezenland. De mogelijkheden op andere bedrijventerreinen zijn niet aan de orde. Het onderzoek kost €18.530,-. De provincie subsidieert €15.800,- zodat de gemeente zelf €2.730,- moet bijdragen. Bij de namen van de geslaagden van Budokai die in de vorige krant werd gepubliceerd, ontbraken de namen van groep 2. Ook deze deelnemers slaagden voor het exa men. Oranje band: Dana Bakker, Robin Graaf, Sofie de Vries. Oranje band zwart streepje: IJsbrand Kikkert, Twan Nieuwenburg, Chinook Rijk, Amaya Vorsteveld. Oranje band bruine slip: Thomas Kuip, Hidde van Lingen, Senne Roeper. De vroeg ingevallen winter blijft mooie foto's opleveren. Zoals deze, door Berend Weiiers uit Den Hoorn genomen op de Hors. Een goedkope pot pindakaas, stokje erin en de pot ergens in een boom bevestigen. Het is volgens Gosse Krüger uit Den Burg een mooie manier om tijdens de koude winterdagen vogels te helpen. 'Het spul bevriest niet, er zitten vetten en oliën in en de vogels zijn er gek op. (Foto Gosse Krüger) Voor een bomvolle kerk brachten drie koren van Artex zaterdag een succesvol kerstconcert. De avond werd geopend door het Kinderen voor Kinderenkoor onder leiding van Mathieu Vulto. Het Muziekschool Kamerkoor zong onder leiding van Dyo Wassink. Het koor werd op piano begeleid door Karen Haasdijk. Van grote muzikale klasse was het intermezzo Happy New Year van ABBA, als duet gezongen door Liesbeth Rijkers en Mariëlle Driehuis. Het Popkoor bezorgde menig een kippenvel met het openingsnummer Something inside so strong. Gezicht op een deel van een parcours in het klimbos van Ermelo. Zo'n 110 mensen uit Oosterend en omgeving nuttigden dinsdagavond gezamenlijk een kerstmaaltijd in dorpshuis De bijeenkomst was geor ganiseerd door diverse kerken. Er werden liederen gezongen, een aantal mensen las voor en dominee Fred van Helden sprak de aanwe zigen toe. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 15